Shankland si jde pro vítězství

18.05.2018 06:00 | Capablankův memoriál 2018

Tři kola před koncem turnaje má nejblíže vítězství Shankland, který samostatně vede s bodovým náskokem. Druhé místo drží Dreev.

Shankland jako čerstvý přeborník USA na Kubě dokazuje výbornou formu. Vyhrál tři poslední partie a pokud nezkazí dnešní hru s celkově druhým Dreevem, bude mít velmi blízko k dalšímu cennému triumfu. Dreev na první místo ztrácí bod. Ze sedmi partií dvakrát vyhrál, vše ostatní zremizoval. Na třetího Antona Guijarro má také bodový náskok.

Shankland - Bruzon (7. kolo). Černý zahrál 25...Sg4 a bílý taktickou chybu ihned potrestal efektním 26.Jd6! Bílého střelce nelze brát pro ztrátu kvality, současně visí jezdec na e5 a po 26...Vd8, což se stalo v partii, černý ztrácí čistého pěšce na f7. Pro bílého pak již nebylo těžké partii dovést k vítězství. 1-0

Domácí šachisté se trápí. Patří jim poslední a předposlední místo průběžného pořadí. Bacallao sice na úvod držel remízové výsledky, ale prohra se Shanklandem, následovaná nulou s Antonem Guijarro, jej odsunula na pátou příčku. Zatímco Bacallao je ratingově nejslabším hráčem turnaje a předposlední místo jej proto nemusí tolik trápit, průběžně poslední Bruzon má řadu důvodů k nespokojenosti. Druhý nasazený hráč třikrát prohrál, včetně obou partií se Shanklandem a navíc stále čeká na svůj první celý bod.

Historický snímek z roku 1965, kdy Fischer nesměl odcestovat na Kubu a Capablankova memoriálu se proto zúčastnil "dálkově". Tahy byly přenášeny pomocí telexu. Právě se hraje druhý tah první partie.(zdroj: chessbase.in)