Šachy na Střížkově

14.08.2014 15:29 | Open letní Praha 2014

Již od soboty 8. srpna probíhá ve střížkovském hotelu Duo první ročník šachového turnaje OPEN LETNÍ PRAHA 2014. Slovu letní v názvu turnaje odpovídal i pohled na teploměr, který během celého víkendu ukazoval hodnoty překračující třicítku.

V nově rekonstruovaném sále hotelu, s příznačným názvem „Praha“, však klimatizace fungovala bezchybně, takže jsme naopak museli požádat obsluhu, aby tolik „nechladila“.

To, že Praha je v létě turisticky nesmírně zajímavou lokalitou jsme tušili (koneckonců to byl jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli tento turnaj v tomto termínu a místě založit a zařadit ho do série Czech Tour), avšak realita nás přesto překvapila.  Všech 650 pokojů, které může hotel nabídnout je beznadějně plných,  recepce je v jednom ohni, každou chvíli před hotelem staví další autobus plný turistů z celého světa. Národnostní složení je opravdu různorodé – Španělé, Italové, Rusové, Japonci ….

Různorodé je i startovní pole šachového turnaje:                                   

1 ARM Armenia 1
2 AUS Australia 1
3 BEL Belgium 3
4 CAN Canada 1
5 CZE Czech Republic 76
6 GER Germany 43
7 GRE Greece 5
8 HUN Hungary 1
9 IRL Ireland 1
10 ISR Israel 3
11 ITA Italy 4
12 JPN Japan 1
13 MEX Mexico 1
14 NED Netherlands 2
15 NOR Norway 2
16 POL Poland 6
17 RUS Russia 13
18 SLO Slovenia 4
19 SVK Slovakia 5
20 UKR Ukraine 5


178 hráčů z rovné dvacítky zemí je na 1. ročník více než sympatické, i když po uzávěrce přihlášek jsme věřili, že budeme atakovat dvoustovku účastníků. Zrušení účasti skupiny z Kazachstánu a nedojezd některých dalších hráčů stanovil počet hráčů na  uvedené číslo.

V jedné z minulých diskuzí kdosi pod anonymním jménem obvinil náš nový turnaj z toho, že ničí a přebírá hráče jiným tradičním turnajům (konkrétně Rakovníku), hraným ve stejném termínu . V České republice je vzhledem k poměrně malé hráčské základně opravdu neuvěřitelně vysoké množství kvalitních turnajů (zejména v letních měsících), na které se naučili jezdit šachisté doslova z celého světa. Myslím si, že pro české šachisty je velikou devízou, že nemusí jezdit do zahraničí a cizinci naopak přijedou až za nimi domů.  Zajímavá je zcela jistě informace, že na FIDE se započítává po Rusku a Německu nejvíce turnajů z České republiky. Můžeme tedy bez uzardění říci, že tak, jak je na Islandu největší počet velmistrů vzhledem k počtu obyvatel na světě, v počtu turnajů  vzhledem k hráčské základně jsme světovou jedničkou my. Mimochodem, zjistil jsem si přes Chess-results, že v letošním letním pražském turnaji hrají pouze 4 účastníci loňského turnaje v Rakovníku.

Turnaj se již zvolna přehoupl do své druhé poloviny a pod taktovkou sice mladého, ale již velmi zkušeného mezinárodního rozhodčího Rastislava Diviaka „zo“ Slovenska míří ke svému vyvrcholení. Po 5 kolech je v čele dvojice 100% ve složení FM Šuráň a IM Richter z Německa následovaná s půlbodovou ztrátou dvojicí  FM Fitzsimons (Irsko) a IM Maryasin (Izrael).  4 body pak má na svém kontě hned 16 hráčů, takže dramatické boje jsou zajištěny až do posledního kola. Černým koněm  turnaje je prozatím Rainer Ter Stal se 3,5 body nasazený s ELO 1000 stejně jako všichni hráči bez mezinárodního ratingu, ale s těžko uvěřitelným perfo 2350. Nejedná se však o chybu ani o elektronickou nápovědu, neboť tento hráč má německé ELO (DWZ) přes 2150. Uvidíme, jak se pro něj bude turnaj dál vyvíjet, ale soupeři ho již nyní zcela jistě podceňovat nebudou.


Seriál Czech Tour 2014/2015

Průběžné výsledky a pořadí


Petr Laušman


0x 2513x
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat