Šachový vlak přivezl australského vítěze

16.10.2014 12:00 | Šachový vlak 2014

Lokomotiva vyzdobená šachovými motivy zamířila již počtvrté na evropské koleje. Konferenční a salónní vozy Českých drah, které dříve sloužily k výjezdním zasedáním české vlády, se na 5 dní změnily v turnajový sál, v němž 76 šachistů změřilo své síly.

Šachový vlak letos v podstatě kopíroval trasu prvního ročníku, jen Bratislavu nahradil Trenčín. Vlak tedy vyrazil z Prahy a pokračoval na Vídeň, Budapešť, Trenčín  a Krakov. Letos poprvé ho táhla lokomotiva ustrojená do šachového designu.

Startovní pole bylo rozmanité nejen co do šachové výkonnosti, ale i národnostně. Mezi účastníky tohoto pětidenního mezinárodního turnaje byli jak velmistři v čele s legendárním Vlastimilem Hortem, který obhajoval loňské vítězství, tak desítky amatérských šachistů. Podobně pestré bylo i národnostní složení účastníků. Vedle Čechů, Němců a dalších Středoevropanů, jejichž regionem vlak projížděl, byli mezi přihlášenými i šachisté z Austrálie, USA, Ruska, Saudské Arábie, Brazílie, Švédska a dalších zemí.

Ve čtvrtém kole se potkali šachisté z Brazílie a Saudské Arábie Sidnei Bissacot Coutinho a Ahmed Khairat.

Nejslavnější lichtenštejnský šachista Renato Frick se potkal za šachovnicí s Dr. Guenterem Haelsigem.

Kanadský šachista Brian Mclaren (vpravo) s Holanďanem Martinem Van Gilsem.

Boj o vlakové prvenství byl napínavý až do posledních kol. Po třech kolech čtvrtého hracího dne se k vedoucímu velmistru Ianu Rogersovi připojil mezinárodní mistr David Kaňovský, který v hezké partii s několika oběťmi porazil velmistra Vlastimila Horta. Tyto dva 7,5 bodové hráče pronásledovali s odstupem půl bodu velmistři Vlastimil Hort a Petr Neuman. Do konce chyběla ještě 3 kola a tak do konečného pořadí mohli promluvit i 6,5 bodoví hráči v čele s GM Martinem Petrem a Olegem Maksimovem

Duel zkušených velmistrů Rorgers (vlevo) - Hort (vpravo) vyzněl lépe pro australského hráče.

Pátý hrací den začal skvěle pro Davida Kaňovského, který bílými vyhrál v desátém kole nad GM Neumanem a dvě kola před koncem držel jednobodový náskok. V jedenáctém a dvanáctém kole však už nezískal ani půlbod, a tak se jeho šance na stupně vítězů rozplynuly. Závěr naopak skvěle vyšel GM Petrovi, který porazil jak Kaňovského, tak GM Rogerse a po remíze s GM Neumanem v posledním kole, se usadil na stříbrné příčce konečného pořadí. Získal stejný počet bodů, jako celkový vítěz Australan Ian Rogers, kterého do zlatého hávu vítězů odělo pomocné hodnocení. Bronzový Vlastimil Hort uhrál o půl bodu méně.

Zleva: bronzový Vlastimil Hort (vítěz Šachového vlaku 2013), ředitel turnaje Pavel Matocha, zlatý Ian Rogers, stříbrný Martin Petr (vítěz Šachového vlaku 2012) a  náměstek generálního ředitele Českých drah Pavel Krtek.

Vítěz 4. ročníku Šachového vlaku Ian Rogers při vyhlašování vítězů řekl, že své vítězství by chtěl věnovat zesnulému Břetislavu Modrovi, jenž ho na jízdu Šachovým vlakem opakovaně lákal.