Šachové turnaje v Mostech u Jablunkova

27.06.2015 04:09 | Domácí zprávy

Tradiční šachové turnaje uspořádal v červnu šachový oddíl TJ Sokol Mosty u Jablunkova. Mostecká věžička letos přilákala na start 86 závodníků. Po něm zorganizovali pořadatelé i 14. ročník turnaje pro veřejnost Mostecká věž.

Mostecká věžička

Letošní turnaj byl zařazen do projektu ČUS – Sportuj s námi, který podporuje pořádání sportovních soutěží pro děti a mládež. Přes úvodní potíže s technikou turnaj probíhal v přátelské atmosféře a soutěžící, kteří byli rozděleni do pěti kategorií, mohli bojovat o krásné ceny. Všichni účastníci uctili památku jednoho ze zakladatelů oddílu, pana Ladislava Švejkovského, který nás v letošním roce opustil. Zároveň organizátoři kromě vyhodnocení jednotlivců věnovali pro nejúspěšnější školu Pohár Ladislava Švejkovského. Je potěšením, že pohár získali žáci domácí základní školy, kteří v součtu měli nejlepší bodové hodnocení.

Výsledky:

Kategorie 1. třída                            1. Matúš Zagrapan                          6,5 b.     ZŠ M. R. Štefánika Čadca

2. Matej Bulej                                   6 b.        ZŠ M. R. Štefánika Čadca

3. Nina Holeštiaková                      5 b.        MŠ Čadca

Kategorie 2. – 3. třída                    1. Daniel Kajánek                            6,5 b.     ZŠ M. R. Štefánika Čadca

2. Mikuláš Szkandera                     6,5 b.     ZŠ a MŠ Mosty u Jabl.

3. Jakub Czernek                             5 b.        ZŠ Vendryně

Kategorie 4. – 5. třída                    1. Dávid Slivka                                  6 b.        ZŠ Rázusova Čadca

2. Jindřich Kus                                  5,5 b.     ZŠ Vendryně

3. Eliška Machovčáková                               5 b.        ZŠ Turzovka

Kategorie 6. – 7. třída                    1. Dawid Szotkowski                      7 b.        PZŠ Jablunkov

2. Dominik Očko                              5 b.        MZŠ Návsí

3. Jan Szotkowski                            5 b.        ZŠ a MŠ Mosty u Jabl.

Kategorie 8. – 9. třída                    1. David Pilch                                    6 b.        MZŠ Návsí

2. Sabína Bergerová                       5,5 b.     ZŠ M. R. Štefánika Čadca

3. Jakub Lasota                                5 b.        ZŠ a MŠ Mosty u Jabl

Pohár Ladislava Švejkovského                  1. ZŠ a MŠ Mosty u Jablunkova                                38 b.

2. ZŠ Vendryně                                                               45 b.

3. MZŠ Návsí                                                                    53 b.

Mostecká věž

Po středečním turnaji pro děti zorganizovali šachisté TJ Sokol Mosty u Jablunkova v sobotu 20. června čtrnáctý ročník šachového turnaje pro veřejnost Mostecká věž. Letošní ročník turnaje byl součástí seriálu GRAND PRIX ČR, zároveň byl jeho závěrečným desátým podnikem. I tato skutečnost napomohla k rekordní účasti, na turnaji se prezentovalo 125 šachistů z České republiky, Slovenska a Polska. Pro startující byly připraveny zajímavé a hodnotné ceny, zajištěno občerstvení s tradičním gulášem a po skončení turnaje i tombola. Po zahájení turnaje předsedou TJ Sokol Antonínem Bulavou, předsedou šachového oddílu Pavlem Kantorem a hlavním rozhodčím Jiřím Koptou byly za šachovými stoly rozehrány nesmlouvavé souboje. Na prvních šachovnicích se dlouho bojovalo o vítězství v turnaji a postupně se vytvořila trojice hráčů, která měla šanci na zisk poháru. O celkovém vítězi nakonec rozhodlo předposlední, osmé kolo. Výhrou v tomto kole si zajistil nedostižný náskok Josef Lys z Šachového klubu Karviná o. s., k vítězství mu stačilo 7,5 bodu. Díky výhře s celkovým vítězem v posledním kole se na druhé místo vyhoupl Krzysztof Banasik, reprezentující oddíl TJ Zlaté Hory, který sice získal stejný počet bodů, ale pomocné hodnocení rozhodlo o vítězi Mostecké věže ve prospěch Josefa Lyse. Třetí místo obsadil hráč domácího oddílu Eneasz Wiewióra, jenž byl nejlepším ze skupiny sedmibodových hráčů. Eneasz zároveň získal Vitalplast Cup – pohár pro nejlepšího hráče domácího oddílu. Na turnaji byla vyhlášena spousta kategorií, zde jsou jednotliví vítězové:

Senioři (roč. 1955 a st.):                                 Jaroslav Sobek                 7 b.        Šachový klub Karviná

Junioři (roč. 1995 a ml.):                               Martin Fargač                   7 b.        TŽ Třinec

Juniorky (roč. 1995 a ml.):                           Šárka Kutálková               3,5 b.     Šachový klub Karviná

Žáci:                                                                     Tomáš Horváth                5 b.        SK Slavia Orlová

Ženy:                                                                   Magdaléna Miturová     5,5 b.     Slavoj Český Těšín

Kategorie do ELO 2000:                                Roman Walica                   6 b.        SK Slavia Orlová

Kategorie do ELO 1800:                                Stephen Paul Sienczyk  5,5 b.     TJ Slávia Caissa Čadca

Kategorie hráčů bez ELO hodnocení:     Jan Rusz                              5 b.        Bystřice

Oba šachové turnaje byly uspořádány s podporou grantu obce Mosty u Jablunkova a TJ Sokol Mosty u Jablunkova. Organizátoři rovněž děkují všem sponzorům, díky nimž byla pro hráče připravena spousta krásných cen. Jmenovitě: Apartmány u tenisového kurtu, Autodílna Libor Lepič, Autodoprava Leoš Kufa, Břetislav Kretek – pojišťovací agent, Cukrárna Tadek, ČeSi s. r. o. Eso – Esíčko, Eneza s.r.o., Enviform a.s., GOTIC Mosty u Jablunkova, HAMPR a.s., Horalka Čmiel, Horská chata Studeničné, Hospoda Lupinská, Hospoda U hřiště, Hospůdka Na Kopečku, Hotel Grůň, ing. Bohuslav Szotkowski, JOVAMI – voda, topení, plyn s. r. o., KOHUT Třinec s.r.o., Květinka Argalášová, Květinka Bohunka, Penzion Na Chalupě, Penzion U SKI areálu, Potraviny BONA, Potraviny Dyrčík, Potraviny Lipowski, Potraviny Na tunelu, PROLIFIC CZ s.r.o., ROAD Group v.o.s. Český Těšín, Selský dům, Řeznictví u Františka, TriTreg Třinec s. r. o., Ubytování Ve dvoře, VITALPLAST.

Autor: Pavel Kantor