Šachování v Orlové pod taktovkou Ukrajinců

20.05.2013 06:00 | Open Orlová 2013

Memoriál Ivana Jankovce, Memoriál Lukáše Krůla a FIDE Open Orlová. Toť tři šachové turnaje, které měly společné jmenovatele. Šachový festival Orlová, SK Slavie Orlová, 12. -19. květen a kulturní dům Orlová.

Na startu populárního šachového klání v Orlové se rok co rok schází více hráčů. Také každoroční zastoupení šachistů ověnčených tituly GM, IM, FM jen potvrzuje, že prestiž turnaje rok od roku stoupá. Na jubilejní 10. ročník však si, snad pro souběh šachových akcí, nenašel cestu ani jediný český velmistr. Prestiž turnaje tak přijeli zachraňovat velmistři z Ukrajiny, kteří také obsadili první tři místa startovní listiny a dali o sobě svými výkony vědět v průběhu všech turnajů. Šachový festival Open Orlová měl co nabídnout všem šachovým fanouškům, ať už milovníkům rychlého blicání, či delšího zamyšlení se, které vyžaduje rapid šach anebo vyznavačům hry gentlemanů v její plné kráse a nejváženější podobě. Pojďme si dění a průběh jednotlivých turnajů probrat podrobněji.

Open Orlová zahájil prvním ročníkem pamětního turnaje v rapid šachu prezentovaném jako pro mládež a seniory, konaném na počest dlouholetého hráče a odchovanec SK Slavia Orlová, Lukáše Krůla.  Tento turnaj, hraný švýcarský systém na 9 kol, tempem 15 min/partii byl rozdělen na dvě skupiny, kdy rapidu sk. A se účastnilo 19 mládežníků a rapidu sk. B 17 šachistů.

Mezi mládeží nejlepší šachové znalosti a dovednosti předvedl Tomáš Horvath (1495), který svým soupeřům povolil pouze jedinou remízu, 8x zavěsil a s náskokem 1,5 bodu přesvědčivě přenechal druhé a třetí místo sedmibodovým. Nejvýše nasazené, nakonec stříbrné Janě Kubošové (1646) a bronzovému Janu Šebestovi (1310). O rozdělení pozic za vítězem muselo rozhodnout pomocné hodnocení v pořadí: Střední Buchholz, Buchholz, Sonnenborn-Berger, Progress. Memoriál Lukáše Krůla se odehrál 12. května a odměnou vítězům byly diplomy, medaile a věcné ceny. Pěknou cenu si odnesl také nejmladší účastník turnaje.

Rapid turnaj B byl velmi vyrovnaný, nejlépe v něm úřadoval  Vojtěch Dobeš (2110), který výkonem 6,5/9 těsně zvítězil před Vítem Kostkou (1894) a Petrem Nytrou (1743). Ti získali shodně 6/9 a při udělování stříbrné a bronzové medaile tak ke slovu opět přišlo pomocné hodnocení. Vítězové si odnesli peněžité odměny v řádu stokorun.

Jako Okresní přebor Karviná a Krajský přebor MKŠS v bleskové šachu se zápočtem na FIDE Elo pro bleskový šach, se odehrál v sobotu 18.května 4. ročník Memoriálu Ivana Jankovce. V blicáku hraným švýcarem na 13 kol, tempem 3 min 2 s/tah dominovali ukrajinští borci, kteří si mezi sebe rozdělili všechny medailové pozice. Vavříny nejcennější získal GM Simantsev Mikhail (2448). Pomyslnou bramboru, zato však prvenství mezi Čechy získal GM Alexey Kislinsky (2415), který tak potvrdil své nasazení. Nejlepší ženou byla jednoznačně Karolína Olšarová (2260), dorostenec Polák Pawel Rydzewski (1895) a nejrychlejší ruku mezi seniory měl Zdeněk Třetina (1778). Prvenství mezi českými dorostenci patří Tomáši Horvathovi (1475), který i bleskový i rapid turnaj odehrál s Perfem o 200 a 400 bodů vyšším, než je jeho Elo.

Hlavní turnaj FIDE Open Orlová přenášený on-line na 10 šachovnicích a hraný tempem 2h 30s/tah letos získal statut Krajského přeboru mužů a žen a Okresního přeboru Karviná. Své zbraně v něm zkřížilo 74 hráčů a i tady byly v průběhu všech 7 kol vidět především ukrajinské barvy. Již od 4. kola se ukrajinští hráči uvelebili na prvních třech místech a jen přepouštěli post jedničky jeden druhému. Nejvíce bodů, 6/7 a tím i prvenství se nakonec podařilo získat GM Sergeevovi (2430), který hostuje v ŠK Joly Lysá nad Labe. Nejlepšího českého hráče, vítěze KP a vítěze jednotlivých kategorií, uvádí tabulka.

Vítěz FIDE Openu Orlová 2013, ukrajinský velmistr Vladimir  SERGEEV

(zdroj: fotogalerie šachového festivalu Konik Morski Rewala)