Šachová špička v Pardubicích: Van Nguyen si vyšlápl na Lázničku, Navara ztrácí s Michalíkem

31.07.2020 08:23 | Zprávy

Reprezentační festival Letní šachové Pardubice je v plném proudu, nejlepší čeští hráči, hráčky i junioři mají za sebou dva dny a o zajímavé výsledky není nouze.

Letní šachové Pardubice konající se v původním termínu na září přesunutého Czech Open, se skládají z pěti turnajů.

V rámci tzv. Pardubické výzvy se zkušení reprezentanti střetávají s mladšími kolegy. A vyzyvatelé si zatím nevedou vůbec zle: Peter Michalík po úvodní remíze dokázala českou jedničku Davida Navaru v druhé vážné partii porazit, Thai Dai Van Nguyen, loňský mistr Evropy do 18 let, pak dosáhl na nejvíce překvapivý výsledek dosavadního průběhu turnaje, když v úvodním kole zdolal Viktora Lázničku.

Česká dvojka Láznička nicméně v druhém středečním kole korigoval na 1:1. Dosavadní vývoj v tomto turnaji je tou nejlepší pozvánkou do Pardubic, všechny aktéry čekají ještě rapidové a blitzové partie.

„Vítězství Vana nad Lázničkou bylo pro mě překvapením, i když jeho kvality samozřejmě všichni známe. Za vše hovoří zlato z evropského šampionátu do 18 let i to, že Van je nejmladším českým velmistrem v historii. Jsem potěšen, že se česká špička začíná vyrovnávat, což úrovni šachu u nás jedině prospěje,“ říká Martin Petr, předseda Šachového svazu ČR. Svaz turnaj spolu s agenturou AVE-KONTAKT pořádá.

Zároveň se zápasy čtyř nejlepších mužů byla odehrána i simultánní klání nazvaná Pardubická zkouška. Velmistři Sergej Movsesjan, Zbyněk Hráček, Jiří Štoček a Vlastimil Babula „zkoušeli“ dvě družstva složená z reprezentantek a dva juniorské výběry.


První den Štoček porazil ženské „áčko“ 3,5:0,5, kdy jedinou remízu uhrála Karolína Olšarová, Movsesjan „béčku“ povolil také půlbod. Získala jej Magdaléna Miturová. Červený tým juniorů dokázal vzít Zbyňku Hráčkovi půlbod, když remízu uhrál Jakub Kůsa, modří proti Babulovi rovněž jednou remizovali díky Richardu Stalmachovi.

V kole druhém ženy A prohrály se Zbyňkem Hráčkem 1:3, kdy remízy uhrály česká jednička Joanna Worek a Kristýna Petrová. Ženy B vzaly Vlastimilu Babulovi jeden půlbod díky remíze Olgy Sikorové. U juniorů zazářil Adam Frank, jenž jako jediný z modrých dokázal porazit velmistra Jiřího Štočka. Červení nestačili na Sergeje Movsesjana jednoznačně 0:4.

Ve čtvrtek 30. července je na programu velké divácké lákadlo, uzavřený rapidový Turnaj legend. Během něj se mezi sebou utkají právě Movsesjan, Hráček, Štoček a Babula. Reprezentantky zároveň prověří naši nejlepší junioři, rovněž v rapidovém tempu. Festival zakončí 2. srpna otevřený bleskový turnaj pro všechny účastníky Letních šachových Pardubic.

Diváci mají do pardubického hotelu Labe vstup zdarma, pro ty, kteří nemají šanci vidět kompletní českou špičku živě, je z každého hracího dne připraven komentovaný stream na Youtube kanálu ŠSČR.

Výsledky Letních šachových Pardubic sledujte zde. Více informací naleznete na webu Šachového svazu ČR.


tisková zpráva ŠSČR

0x 3218x
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat