Prague International Chess Festival

Šachová radost, Magnusův karambol a kdo je pravý dentista

19.01.2019 10:39 | Tata Steel Chess 2019

Řízný mořský vichr ukrojil z turnaje ve Wijk aan Zee již téměř polovinu. Na čele prestižního Masters ční čtyřlístek Nepo, Liren, Carlsen a Giri, v uzavřeném Challengers plní papírové předpoklady Vladislav Kovalev.

Vraťme se ale ještě do středečního Alkmaru, kam směřoval letošní první výjezd mistrů hlavního turnaje. Městský „teátr“ spolknul sedmičku hracích stolů jak malinu, jako přídavek si dal malebný prostor s komentátorskou sekcí a zbylo ještě mnoho místa instalaci simultánky nebo velkých šachů.

Natajňačku pořízené foto z teátru v Alkmaru.

Dosažení první výhry si Magnus Carlsen nechal až na páté výjezdní kolo stejně jako v roce 2013. Tehdy, v Technickém muzeu v Amsterdamu, mu bod předal mistrův dvorní nahrávač Loek Van Wely, letos ostartoval Norovy krvelačné choutky další holandský velmistr Jorden Van Foreest. Snad nulový štafetový kolík rychle upustí.  

Komentátorský salón v Alkmaru (Radost dělat šachy v Holandsku vol. 1)

Tipnete, které je pro mistra světa?


Pátek, zpět ve Wijku

Zpoždění zhruba 10 minut ohlásil Carlsen lehce před začátkem pátečního šestého kola. Elektrizující zpráva se rychle šířila mezi stoly, kde již početná skupina novinářů, fotografů, osobností očekávala s prstem na spoušti příchod mistra světa. Důvod opoždění? Patrně chuť potrestat novináře. Magnus se totiž na dopoledním zápase v basketbalu srazil s nějakým pisálkem v místě, kde dle mínění mistra světa neměl co dělat. Carlsena to sice stálo zhruba 10 minut na hodinách, než udělal svůj úvodní tah, ale cíl splněn, snad jen neomalený šťastlivec má ikonu šachu i ve fotoaparátu. Klobouk dolů před Mamedyarovem, vyčkal, až se čas na cifernících srovná a pak teprve udělal svůj první tah. Přesto Carlsen za pár hodin přidá na své konto další bod.

Ding Liren měl nabroušenou vrtačku po ruce. 

Neduhy musel zahánět i Radjabov, který toužil po návštěvě dentisty, aby mu přinesl spásnou úlevu. Naneštěstí dentistu více než svědomitě zastoupil Ding Liren a Radjabova nechal na křesle sedět dosti dlouho. Mezitím se ale v rohu sportovní haly začal vařit řádně ostrý Maďarský gulášek se dvěma. Obrazovka umístěná nejvíce vpravo přenášela dění duelu Rapport – Kramnik, ta vedlejší po časné remíze Vidita se Shanklandem přepla do B-turnaje na partii domácího matadora L´Amiho s maďarským mladíkem Benjaminem Gledurou. Pěkná podívaná.

(Komentuje GM Štěpán Žilka)


-
. kolo -

Komentář probíhá tradičně na starém dobrém dřevu (Radost dělat šachy v Holandsku vol. 2)


-
. kolo -

Šéfkuchaře pátečního kola je prostě potřeba pochválit. Jakmile L´Amimu zaskočil definitivně knedlík, mohlo přejít veškeré soustředění k další ódě na černé kameny. Domácí miláček Giri letos zásadně boduje černými a po Kramnikovi a Rapportovi nezměnil nic ani Duda.


-
. kolo -

Dramatické, náročné kolo. Objevil jsem i novou pochoutku, taková nasládlá placka, nazapomněl jsem ani doplnit energii místní specialitou hrachovou polévkou. Byla zapotřebí, po skončení kola se šlo do vedlejší hospůdky na přednášku Jan Timmana, jeho nová kniha bude dosti zajímavá.

Jan Timman představil svou novou knihu
3x 5207x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (3) Aktualizovat
24.01.2019 14:19 | pawel

Trošku stárne, ale jak to píšete, už Josefe, spadl i pod Rausise?wink

24.01.2019 11:00 | alvar

Josefe, Josefe, Vy jste ale ..., to prý se jednou ptali Zátopka, jak je možné, že když běhával tymaratony jak to, že si teď sotva dojde nakoupit. A tak přemýšleli a přemýšleli a taky na nic nepřišli, zrovna jako Vy.

23.01.2019 22:54 | Josef

Po dnešním 10.kole jsem si téměř jistý, že Kramnik hraje svůj nejhorší turnaj v životě. Jeho výkon je zejména po taktické stránce naprosto tristní a taktické chyby jsou občas na úrovni hráče téměř nehodného velmistrovského titulu. Přitom snad jen on a Caruana byli ve své špičkové formě v posledních letech schopni být rovnocennými soupeři Carlsena. Vůbec nechápu, co se stalo s jedním z nejlepších šachistů posledních 2 desetiletí...

Připravuje se