Šachová mládež oslaví Vánoce v Al Ain

18.12.2013 06:00 | Mistrovství světa mládeže 2013

Šachová federace UAE a ŠK Al Ain pořádají pod záštitou FIDE MS mládeže, které proběhne ve Spojených arabských emirátech a bude s bohatou českou účastí. Partie můžete sledovat od st. 18. do so. 28. prosince.


Město Al Ain leží těsně u hranic s Ománem, od Dubaje je vzdálené asi 100 kilometrů. Turnaj proběhne v místním univerzitním komplexu a bude se hrát v kategoriích U8, U10, U12, U14, U16 a U18, chlapci a dívky zvlášť.


Mládežničtí zástupci 120 zemí si zahrají švýcarským systémem na 11 kol. Rychlost hry bude v souladu s pravidly FIDE: 90 minut pro prvních 40 tahů + 30 minut do konce hry, s přídavkem 30 sekund za každý provedený  tah, počínaje prvním. Na turnaj bude dohlížet 32 rozhodčích a jejich šéfem bude IA Casto Abundo (PHI)

Časový rozpis kol (SEČ)

 • st. 18.12. 14:00 1. kolo
 • čt. 19.12. 12:00 2. kolo
 • pá. 20.12. 12:00 3. kolo
 • so. 21.12. 06:00 4. kolo, 13:00 5. kolo
 • ne. 22.12. 12:00 6. kolo
 • po. 23.12. 12:00 7. kolo
 • út. 24.12. 07:00 8. kolo, blicák 15:00
 • st. 25.12. volný den
 • čt. 26.12. 12:00 9. kolo
 • pá. 27.12. 12:00 10. kolo
 • so. 28.12 06:00 11. kolo

Zeptali jsme se trenéra Pavla Šimáčka:


Pod českou vlaječkou můžeme na stránkách MS mládeže najít plných 23 jmen. To je opravdu početná česká výprava.  Jelo v minulosti na MS někdy více českých hráčů?

Českých hráčů je tu opravdu mnoho, důvodem je vysoký počet tzv. "extra hráčů", kteří naši zemi reprezentují, ovšem de facto na vlastní triko. Základem je 12 hráčů, většinou přeborníků a přebornic, kteří si svou účast na MS vybojovali. Kromě těch 23 jmen je tu i cca 30 doprovodných osob z ČR.

Kdo všechno bude tvořit trenérský tým?

Oficiální trenérský tým na tomto MS tvoří samozřejmě šéftrenér mládežnické reprezentace David Kaňovský, kterému budu pomáhat já a GM Marek Vokáč. Ovšem je tu i několik dalších trenérů, kteří tentokrát nejsou svazem nijak hrazeni. Například Sergej Berezjuk doprovází soukromě několik svých "oveček".

Do koho vkládáte Vy osobně největší naděje?

Já vkládám naděje do každého hráče, který přijel na MS bojovat, vzdělávat se a poznávat ostatní hráče a hráčky. Protože tato akce může být pro každého z našich velkou školou, která mu otevře oči do budoucího (nejen šachového) vývoje, ale taky může být jen trochu předraženým výletem. Záleží na každém z nich.

Váš tip kolik přivezeme jakých medailí?

Medaili bych sice přál každému, ale buďme realisti. Co se týká finančních možností (ať už k zajištění účasti na kvalitních turnajích nebo k zajištění kvalitního trenéra či kvalitního tréninkového materiálu) nebo časových možností (školní docházka apod.) nebo osobního přístupu (zřeknutí se některých jiných nedůležitých aktivit), tak jsme daleko za světovou špičkou. Pro mě osobně bude umístění kohokoliv z našich v první patnáctce příjemným překvapením, v první pětce by to byl šok. I když vlastně máme jednu výjimku, kterou jsou sourozenci Nguyenovi. Tam máme šance největší.

Proběhla nějaká speciální, společná příprava mládeže na MS anebo jen individuální tréninky?

Nějaká "super závěrečná příprava", která změní během pár dní hráče na mistra světa, neexistuje. To bývá pouze ve filmech a bohužel i v mysli některých rodičů jsem tento nešvar zaregistroval. Příprava musí být celoroční, souvislá, jen pak se dají očekávat nějaké výsledky. Samozřejmě probíhaly individuální tréninky s osobními trenéry, bylo pár několikadenních soustředění v průběhu roku s různými renomovanými českými trenéry a beze sporu i samotní hráči doma sami pilně trénovali.

MS probíhá v době Vánočních svátků. To je trochu zvláštní volba pro MS dětí. Víte něco bližšího o chystaném kulturním programu, který je v plánu na 24.12. večer, přijde nějaký Ježíšek?

Tak zatím nevím nic, co organizátoři chystají, ale doposud mám z jejich snah dobrý pocit. Každopádně když se podíváte na časový harmonogram, tak jediný volný den je 25. 12. a vzhledem k časovému posunu (+3 hodiny oproti ČR) je docela reálné, že v okamžiku, kdy u vás doma zazvoní zvoneček a začnou se rozdávat dárky, někteří z našich se ještě stále budou potit za šachovnicí. Tak si na nás vzpomeňte a přejte nám štěstí! 

Děkuji za Váš čas, který jste věnoval zodpovězení dotazů a držím české výpravě palce!


S českou výpravou jede také další z oblíbených mládežnických trenérů,GM Marek Vokáč.

Facebookový profil ŠSČR přinesl rozhovor s šéftrenérem mládežnické reprezentace Davidem Kaňovským.


Ahoj Davide, děkuji za čas, co sis pro nás vyhradil. Z České republiky je podle oficiálních stránek přihlášeno 23 šachistů a šachistek. Jak velká ale bude celková výprava, včetně trenérů a rodičů?

Na letošní MS mládeže cestuje z ČR celkem 51 osob.

Letošní MS se koná v lukrativních, ale poměrně vzdálených Spojených arabských emirátech. Jak se tam dopravíte a jak bude vypadat ubytování a stravování?

Letíme v několika skupinách, časově to vychází u přímého letu na několik hodin, u letů s přestupem necelý půlden. Ubytování je zajištěno v obrovském univerzitním komplexu, kde se rovněž hraje. Stravování by mělo být obdobné systému vysokoškolských menz.

Nejvýše nasazený z české výpravy je v kategorii open U12 Nguyen Thai Dai Van a to na 9. místě. Čím si vysvětluješ, že nemáme žádného vyloženého favorita na medaile?

Světová konkurence je v současné době obrovská, takže už i nasazení v první desítce je velmi prestižní.

 Věříš někomu konkrétnímu, že by mohl udělat díru do světa? Může Tadeáš Kriebel (úvodní foto) zúročit zkušenosti ze zápasu s Romanišinem nebo snad někdo mladší?

Nejvíce šancí na úspěch má nejspíše právě Van, ale věřím, že i Tadeáš na své poslední mládežnické akci zabere (obvykle se mu na těchto akcích bohužel příliš nedaří).

Jak bude na místě probíhat příprava a kteří trenéři se zúčastní MS?

Příprava bude probíhat klasicky, to jest každé dopoledne před partií. Jako oficiální trenéři jedou na MS IM David Kaňovský, GM Marek Vokáč a IM Pavel Šimáček, jako osobní trenéři pak cestují ještě IM Sergej Berezjuk, Pavel Benčo a Jaroslav Voříšek.

Máte plán pro nešachové odreagování, bude čas na prohlídku města?

Odreagování bude probíhat formou odpočinku, možná nějakého filmu, hraní karetních her apod. Prohlídku města bychom stihnout měli, k dispozici máme jeden volný den. Za úvahu může stát i výlet do Dubaje, jednoho z nejzajímavějších měst světa.

Klasická otázka na závěr - jaké jsou cíle?

Pokud bychom získali alespoň jedno umístění v první desítce, budu určitě spokojen. Rovněž by bylo dobré, aby se naše dvě "osmnáctky" (Tadeáš Kriebel a Jana Maříková, pozn. red.) pokusili umístit se do 16. místa, což znamená důležité body pro MŠMT.

Děkuji za rozhovor a přeji pěkný let a úspěšný pobyt.

pozn.: autor předešlých fotografií - Vladimír Jagr, profily hráčů - zdroj web MS

Seznam šachistů a šachistek reprezentujících Českou republiku

  


Redakce nšs přeje všem mladým bojovníkům, aby si šachové Vánoce ve Spojených arabských emirátech pěkně užili a nadělili sobě i nám dárky v podobě povedených partií a pěkných umístění.

Odkazy

20x 5620x Tobi
Fotogalerie
Komentáře (20) Aktualizovat
20.12.2013 09:52 | exot

Tak trochu střílení do vlastních řad, připadá mi. Vždyť o tom to přece hlavně je - o motivaci. O tom, že když budu hrát šachy a věnovat se jim, tak mám možnost si občas zajet i někam, kam bych se jinak asi nedostal. A jestli je to účelné nebo není... Pokud to probouzí hlad a chuť, je to dobré. Nemůže to být špatné. 

19.12.2013 16:20 | kedvis7

Ahoj Martine, Vojto i vy ostatní... Dovolím si vám tykat, protože se jednak známe a protože jsem starší laugh

Přiznám se, že mi taky výroky Zmestabílého až tak moc nevadí, ač jsem na MS fandil Anandovi. Jsou občas věcné i když v nich taky trochu cítím, že ho baví provokovat...

Ce týká našich dětí na MS, tak jde o úhel pohledu. Co já vím je to, že odměnou za přebornický titul v kategorii mládeže je dost velký dluh pro rodiče. K čemu je tedy pořádání MČR, když za vlastní odměnu (dluh) by se měl zaplatit kvalitní trenér a dítě by mělo hrát jen místní kvalitní openy. Není to divná logika? Chápu, že jsou to efektivněji vynaložené peníze, ale co takhle se na to podívat z pohledu dětí, přeborníků ČR.

Petře, jsem moc rád za tuto tvou větu: "Tady skutečně nejde o šachy, šachy nejsou důvodem, proč většina dětí na MS jela, a to by si měli zúčastnění otevřeně přiznat."

Přesto všechno bych rád k tomu dodal, že i tak se tyto děti budou určitě snažit a bojovat o co nejlepší výsledek. Myslím si, že právě teď si naši reprezentanti zaslouží spíše podporu i respekt, že se nebojí se porovnat s velkou zahraniční konkurencí, která má často lepší podmínky ke svému růstu, než tomu bylo dlouhá léta u nás. Nevím kdo s kým bude hrát a jakého výsledku dosáhne, ale tady jde i o něco víc než jsou jen body. A pokud se nám bude dařit, tak se radujme společně s těmito dětmi.

Vidím, že se i některé věci mění k lepšímu a je teď na nás fanoušcích a šachových nadšencích, zda budeme mít radost z každého bodu i pěkné partie a nebo se jen stále dokola budeme srovnávat s absolutní špičkou a nebo ještě hůře odsuzovat naše reprezentanty.

Šachy nejsou český hokej, ale to přece neznamená, že kromě hokeje se u nás nebudou děti věnovat i něčemu jinému.

Tak jako Vojta a nebo i reprezentační trenéři věřím, že nějaké šance máme a navíc to budou pro ty děti cenné zkušenosti a pěkné vzpomínky.

Ostatně kolik z vás (v jakémkoliv sportu) reprezentoval ČR na MS? Kdo ano, tak ví o čem mluvím.

off topic: Půjdou vůbec někdy on-liny a nemohl by nss.cz trochu rychleji (třeba v diskuzích) informovat naše čtenáře o výsledcích našich reprezentantů? Určitě je v SAE i někdo, kdo má blízko k redakci nss.cz a nebo je čtenářem zdejších článků a diskuzí. Lidé na chessbomb apod. dost kritizují, že po organizační i informační stránce nic nefunguje. Sám jsem si i dnes všiml, že nasazení na stránkách je duplicitní.

 

 

 

19.12.2013 15:53 | rytir

Dommívám se, že účast na turnaji dá hráči určité zkušenosti. Ale že samo o sobě je to málo platné, když chybí znalosti.

A že jsou tito hráči bez šance bych se tvrdit neodvážil. Mladí hráči mohou učinit značné pokroky.

19.12.2013 14:53 | ELOminator

Taky to vidím podobně, vsadil bych si hlavně na Vana, většinu ostatních neznám, i Kriebel to určitě bude mít ve své kategorii těžké. Ten turnaj může maximálně ukázat kde momentálně jsme, nikam výš nás neposune (ale nakonec neúspěch může být daleko více motivující než úspěch, tak proč ne).

19.12.2013 13:59 | Martin Petr

Ve své krátké trenérské praxi jsem se už setkal s mnoha případy, kdy účast na ME / MS šachovému růstu neprospěla. A s méně případy, kdy prospěla, a to se ještě nebavíme o tom, jak jinak by se mohly ty peníze na účast a doprovod do Emirátů využít. Pan Gonsior má praxi daleko rozsáhlejší, poslal mě na MS jednou do 16 let (ostatně jsem si ale jindy postup nevybojoval) :-) a jsem moc rád, že jsem hrál jednou.

Tady skutečně nejde o šachy, šachy nejsou důvodem, proč většina dětí na MS jela, a to by si měli zúčastnění otevřeně přiznat. Pak je samozřejmě všechno v pořádku - Protože zlepšovat se v šachu je někdy tvrdá práce, a ne každý o ni stojí.

A já bych se taky rád do Emirátů podíval :-)

19.12.2013 13:48 | Martin Petr

Zdravím všechny,

 v tomhle případě (už podruhé!) s příspěvkem Zmestabílého (z velké části) souhlasím. Samozřejmě je napsaný nevhodně, a nelze téma takhle zjednodušovat, protože pár našich nadějí šanci na dobrý výsledek má.

 Ovšem pro většinu našich účastníků platí, že kdyby si za peníze, které účastí na MS utratí, pořídili kvalitního trenéra a zahráli dva kvalitní turnaje v našich končinách, prospějí svému šachovému růstu daleko více. Toť můj názor. A o šachový růst by přeci mělo jít v první řadě.

 Účast na MS může být motivující, ale také demotivující, při špatném výsledku. A pokud je snem na turnaji uhrát 50 procent, je podle mě skutečně lepší nad šachem pracovat, místo ježdění na MS.

19.12.2013 13:07 | ...

Nechápu, proč na toho dementa někdo reagujete.

 

19.12.2013 12:46 | Vojta Plát

Jééééééééééé.Doufám, že už zmizíš navždy!!! Ty nulo!!!

19.12.2013 11:44 | Zmestabileho

Do přímého diskuzniho souboje za použití logiky a argumentů s Platem nejdu. Nikdy neútočím na neozbrojené.

19.12.2013 09:20 | Vojta Plát

já být sám troll, takže to být moje vítězství, ZMB skončit na cucky

19.12.2013 08:54 | pawel

Vojta: Vy mladý, compjúter znalý, internet znalý, víte, né? Už jsem sem hodil odkaz, doporučuji proštudírovat.

....Na provokaci trolla obvykle reaguje některý účastník diskuse, který se domnívá, že „toto není možné nechat bez odezvy“.... nekrmte trolla....., jinak vždy jeho winno

http://cs.wikipedia.org/wiki/Troll_(internet)

19.12.2013 07:56 | Vojta Plát

Chci si zadiskutovat, tak doufám, že odepíšeš ty nicko

19.12.2013 07:55 | Vojta Plát

Tak takový Van šanci na výsledek má, uvidíme co Tadeáš a MJ. Jinak jsem Vám odepsal na vaši klasickou kritiku ohledně ME v rapidu

19.12.2013 07:21 | pawel

Tak ZM rovnou napište, že naši jsou slabí čajíčci jak ten Anand. A nad příspěvkem se nebudete čertit Vy, my, oni. Pohodový úsměvný den v Čechách i u šejků.

19.12.2013 06:16 | Zmestabileho

Ad JHK: nebylo mým zájmem vás pobavit - to snad u jiných příspěvků na jiná témata :-). Tady si nechci dělat srandu z dětí, které hrají šachy. Jinak si ale stojím za tím, že tento turnaj jim po šachové stránce nic nedá. Naši mládežníci jsou výkonnostně tak zaostávající proti špičce, že se s těmi nejlepšími za šachovnicí vůbec nepotkají. A že by ten týden jinak trávili třebas aspoň pozorováním těch nejlepších?... Na to nebudou mít ani čas, pokud by to tedy vůbec chtěli. Budou mít své vlastní partie na zadních stolech, a potom turistický program. Ale já jinak proti cestování nic nemám. Je hezké poznávat svět, a dostávat fotky a pohlednice... o šachu to ale není.

19.12.2013 00:02 | JHK

re Zmestabileho : Opět pobavil :D Nic jim to nedá???

Naši nejlepší junioři se jdou měřit s nejlepšími vrstevníky, co jinýho by jim mělo dát víc? 

PS: Vždycky se těším na vaše příspěvky, velice mě bavíte laugh Chtělo by to opět nějaký článek o Anandovi :)

18.12.2013 22:17 | Zmestabileho

Šimi to vyjádřil zcela přesně. V možnostech našich mladezniku musíme být tzv. realisti. Protože úplně ve všem jsme daleko za špičkou. Mistrovstvi světa je za této situace pro naše účastníky výletem - nyní do aktuálně atraktivní lokality, kde je in se podívat. Takže proto jede výprava padesáti lidí. Děti se v Dubaji nestanou o vanocich lepšími šachisty, po této stránce jim to nic nedá. Otázkou zůstává co dělat do budoucna, abychom nejezdili jen na výlety. Pokud tedy vubec chceme hrát o umístění do řekněme desatych míst... pokud tady vůbec někdo má takovou vizi a dlouhodobější ambici.

18.12.2013 19:38 | pawel

...posunut o dvě hodiny, aby se domácí mohli před turnajem pobavit:

http://www.novinky.cz/koktejl/322391-snih-poblaznil-araby-bavili-se-jako-male-deti.html

Asi severnější výpravy vybalily z kufrů k oslavě Vánoclaugh

18.12.2013 10:18 | Petr Boleslav

ZPRÁVY: Start dnešního 1. kola posunut od dvě hodiny, takže na 14.00 hodin našeho času.

18.12.2013 09:08 | Johny the Scar

Na vánoce můžou mít tento program http://www.worldyouth2013.com/news/detail/19