Prague International Chess Festival

Šachová elita hraje

14.07.2018 04:09 | Dortmund 2018

Vladimir Kramnik (foto), Anish Giri, Ian Nepomniachtchi, Radoslaw Wojtaszek, Jan-Krzysztof Duda, Liviu-Dieter Nisipeanu, Vladislav Kovalev a Georg Meier. Ti všichni se představí na letošním turnaji v Dortmundu. Zapojí se i místní umělci.Začátek dnes 15:30

Město Dortmund a Německá šachová federace uspořádali již 46. ročník turnaje Dortmund Sparkassen Chess Meeting (14. - 22. 7. 2018). Pozvání opět přijali hráči ze světové špičky. Při výběru prostor pro konání prestižní akce padla volba organizátorů již popáté na Orchesterzentru NRW. Svou práci představí také 32 umělců z Dortmundu a okolí, kteří na téma „šachy jsou umění“ turnaj zpříjemní a oživí svými dílky nejen hráčům. Projekt iniciovaný místní umělkyní Christiane Köhne se těší velkému zájmu už před vypuknutím celé akce.


Christiane Köhne, Bettina Brökelschen, Dieter Gawol, Dagmar Knappkötter-Esch, Susanne Fink a Sabine Oecking s ukázkami své práce na téma „šachy jsou umění“. Vlevo ředitel akce Gerd Kolbe (zdroj: web turnaje)

Vraťme se ale k účastníkům turnaje. Bývalý mistr světa Vladimir Kramnik (Rusko) je rozhodně nejtradičnějším účastníkem tohoto šachového klání. Hrál již 22x a 10x dosáhl mety nejvyšší. Ve svých 42 letech je také nejstarším účastníkem turnaje. Zopakovat vítězství vícekrát, konkrétně třikrát, se v tomto turnaji podařilo ještě třeba Peterovi Leko a Fabianu Caruanovi, ti se však letos neúčastní. Druhou stranu té věkové mince představuje mj. Anish Giri (Nizozemsko). I přes své mládí 23 let bezesporu platí za vynikajícího teoretika a solidního hráče. Sparkassen Chess si zahraje podruhé. Potřetí se účastní 27letý evropský šampión z roku 2010 a vicemistr v bleskovém šachu 2014 Ian Nepomniachtchi (Rusko). Obhajovat loňské prvenství přijela momentální polská dvojka, „novoborák“ Radoslaw Wojtaszek, kterému je 31 let. Zahraje si ale i polská jednička. Dalším Polákem a zároveň nejmladším účastníkem ve startovním poli totiž je Jan-Krzysztof Duda, který momentálně drží prvenství i na poli světových juniorů. Důvěru dortmundských pořadatelů si získal především díky svému tvůrčímu a taktickému stylu hry. Vladislav Kovalev (Bělorusko) si pozvánka na Sparkassen Chess zajistil vítězstvím na Aeroflot Openu. 24letý Bělorus si v uplynulém roce polepšil na světovém žebříčku FIDE  o více než 50 bodů. Německá šachová federace nominovala Liviu-Dietera Nisipeana a Georga Meiera.

Partie budou v místě dění vysílány na velkých projekčních plátnech a doprovázeny živými komentáři. On-line je můžete sledovat třeba na live.chessbase.com, nebo na chess-bomb Začíná se dnes v 15:30.

Účastníci

St.č. Jméno Fed. Elo
1. Vladimir Kramnik RUS 2792
2. Anish Giri NED 2782
3. Ian Nepomniachtchi RUS 2751
4. Jan-Krzysztof Duda POL 2731
5. Radoslaw Wojtaszek POL 2730
6. Liviu-Dieter Nisipeanu GER 2672
7. Vladislav Kovalev BLR 2650
8. Georg Meier GER 2628
 


Tempo hry: 100 minut pro prvních 40 tahů, 50 minut pro dalších 20 tahů, pak 15 minut na dohrání partie + 30 sekund/ tah po zbytek hry. V případě rovnosti bodů rozhodne počet partií odehraných černými figurami, počet vítězství a Sonnenborn-Berger. Hraje se na 7 kol, volné dny jsou na pořadu 16. a 19. července. Součástí festivalu v Dortmundu jsou také tři openy a ukázka živých šachů na nově zřízených venkovních šachovnicích instalovaných na Nordmarktu.

První kolo

  • Wojtaszek - Meier
  • Kramnik - Nisipeanu
  • Duda - Kovalev
  • Nepomniachtchi - GiriLoňský vítěz Radoslaw Wojtaszek, na fotografii s ním je jeho manželka Alina Kaschlinskaja (zdroj: web turnaje)

 

Odkazy

0x 2109x Zuzana Červená
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat
Připravuje se