Alien Chess

Šach stúpa na spoločenskej úrovni: Karpov bude hrať na Bratislavskom hrade s politikmi a osobnosťami

17.12.2017 20:52 | Ostatní

V úzkej spolupráci so Slovenským šachovým zväzom prijal niekdajší majster sveta v šachu A. Karpov pozvanie predsedu Národnej rady Slovenskej republiky Andreja Danka na 1. ročník Vianočného šachového turnaja predsedu Národnej rady Slovenskej republiky.

Turnaj sa uskutoční v utorok a stredu 19. a 20. decembra v historickej budove NR SR na Župnom námestí a na Bratislavskom hrade.

Bývalý majster sveta Anatolij Karpov, ktorý je súčasne poslancom ruskej Dumy, bude hlavnou hviezdou vianočného podujatia. Na tejto významnej pôde zohrajú spoločný turnaj družstiev, zložené z detí, študentov, seniorov a osobností verejného života vrátane športovcov a politikov.
 

Karpov si zahrá partiu s prezidentom SR, predsedom NR SR a ministrami

Ešte prvý deň sa však tiež uskutoční aj uzatvorený zápas, v ktorom zmerajú svoje sily s niekdajším majstrom sveta prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska, predseda Národnej rady Andrej Danko, minister zdravotníctva Tomáš Drucker a ďalší. Počas slávnostnej večere sa k hosťom pripojí aj ministerka školstva Martina Lubyová, či prezident Slovenského olympijského výboru Anton Siekel.

Podujatie je zastrešené bohatým mediálnym pokrytím. V utorok večer (19:45) bude v Téme dňa na TA3 rozhovor s Anatolim Karpovom a Andrejom Dankom. Živé vstupy a tlačové konferencie budú zastrešovať viaceré televízie. Do tejto doby už viacero internetových a printových zdrojov informovalo o pripravovanom šachovom podujatí.

"Ja sa k šachu budem hlásiť stále, pretože je to môj milovaný šport a naozaj mám veľkú úctu k ľudom, ktorí šach aj na amatérskej, aj profesionálnej úrovni ovládajú," uviedol Danko a vysvetlil, že šach pomáha rozvoju kombinačného a logického myslenia i džentlmenského správania.

"Šach mal na Slovensku vždy silnú tradíciu. Je smutné, že po revolúcii sa dostal do úzadia. Verím, že táto iniciatíva bude aspoň takým úvodným štartom pre znovuobjavenie tohto pekného, olympijského športu," povedal Andrej Danko.

Súčasťou programu návštevy Anatolija Karpova bude aj návšteva ZŠ Černyševského v Bratislave.

Organizačne zastrešujú podujatie za Slovenský šachový zväz prezident SŠZ František Jablonický a Alexander Riabov a za Prvú šachovú Patrik Nemergut a Matúš Olejár.

   

Iné zdroje:

Danko organizuje vianočný šachový turnaj. Politici si budú môcť zahrať s veľmajstrom

„Šéf parlamentu považuje za zaujímavý fakt, že v Rusku je v rámci vyučovacieho procesu povinná výučba šachu.“ - slovensko.hnonline.sk


Program podujatia

 
15x 3695x
Fotogalerie
Komentáře (15) Aktualizovat
19.12.2017 21:49 | wlk

Rozhovor na TA3: https://www.ta3.com/clanok/1118507/sach-a-politika.html

19.12.2017 07:52 | ELOminator

No počkej, to zdaleka není jasné, jaký má David názor na Indiány cool

19.12.2017 06:44 | Poutnik

Měli bychom se zeptat čínských šachistů na Tibet, amerických na genocidu indiánů, ostatních proč jedou hrát do Saudské Arábie atd. Pak se proti nim můžeme vymezit a bude se nám líp fandit Davidovi, protože nikdo jiný už nám nezůstane :-)

19.12.2017 06:13 | pawel

Máte všici pravdu, Morphynisto neboj, Tolja ho má na háku.

''Vlado, Rusko mám rád, ale Tvému kultu PR po světě dělat fakt nebudu. Kde si tehdy byl? Možná sis kolíkoval větší prostor pro bábovičky na pískovišti. Vůbec nevíš, co jsme si všeco v objetí s Leonide Iljičem řekli a co jsme dokázali. To byl jinej maladěc, ukočíroval celej svaz i východ a ty tu vedeš nějaký žabomyší války o malej Krym'' (AK, 2016).  

19.12.2017 00:31 | B-ckar

Polické názory Toľju sú mi síce úplne cudzie, ale rád by som upozornil na to, že veľké K. sa už uzmierili. Začalo sa to, keď Karpov poslal Garrymu nejakú šachovú literatúru do basy, ktorú v Rusku dostal za opozičné politické názory. Potom sa dokonca navzájom podporovali pri (neúspešných) kandidatúrach proti katastrofe menom Iľjumžinov.

18.12.2017 18:18 | PrazskykavarnikalykanaZmestabilehojsouc****i

Troll jako troll, tak co.

18.12.2017 18:08 | ELOminator

No to je zase počteníčko (teda myslím tu diskuzi) [sakra, tak na to nemám emotikon sad]

18.12.2017 09:20 | Viktor

Gratuluji SŠZ k této akci, ať pomůže!wink

18.12.2017 05:59 | Morphynista

Ten styl a slovní zásoba jsou pro putinovské trolly typické...

18.12.2017 05:21 | reptal

Nejsem pro Rusy ani pro Putina kreténe, ale na rozdíl od tebe se kvůli tomu se nechovám jako zakomplexovaný fanatický blb a netahám do všeho politiku, vždyť tebe ani nezajímají fakta, jenom si tady zaslepeně vyléváš nenávist.

18.12.2017 02:37 | Morphynista

I když to nebylo mým úmyslem, vidím, že jsem opět probudil proruské trolly ( 22 : 40 ) nebo vášnivé zastánce putinovské politiky ( 23 : 33 ). Urážky , nenávistné výpady a nesmyslné spekulace o osobním životě nemá cenu komentovat. Každému je myslím jasné, že pokud se Karpov aktivně zapojí do politiky a dělá různá prohlášení ( například schvaluje okupaci Krymu ), je mým právem toto komentovat. I v době své šachové kariéry se dopustil řady špatných věcí , třeba v zápasech s Korčným ( viz odkaz - rozhovor z roku 2004 ) využíval pomoci KGB a parapsychologů, kteří seděli mezi diváky a měli za úkol narušovat soupeřovu koncentraci. Proti tomu jsou některé Kasparovovy charakterové vady ( nikdo není dokonalý ) jen nepatrným prohřeškem. http://www.cs-magazin.com/index.php?a=a2004032118

17.12.2017 23:33 | HonzaSvatoš

Nešťastný Morphynisto, Putin, Trump, Zeman, Orbán a další skutečně nemohou za tvůj nejspíše smutný život. A dávat egomaniakálního Kasparova, (který, jen tak mimochodem, zcela dobrovolně vstoupil do KSSS, když už tak kádruješ Karpova) za nějaký morální vzor, to už jsi asi dočista upadl na hlavičku. Karpova nech na pokoji, snaživý kádrováku. A taky nějak se ti do tvého schématu "Putinovy loutky" nehodí, že Karpov kdysi kandidoval proti Iljumžinovovi na post šéfa FIDE. Zajdi si svým za řídícím důstojníkem, aby ti tuto skutečnost nějak dialekticky vysvětlil.

17.12.2017 23:31 | žaba

Morphynista - ta prohlášení (pokud je tedy citujete správně) jsou podle mého názoru zcestná. Nicméně pokud řeknete, že Kasparov Karpova "o několik tříd převyšuje", a to jak v otázce morální tak šachové, tak je vidět, že z Vás mluví buď přání nebo emoce.

Šachově asi byl Kasparov silnější než Karpov (byť oba měli vrchol v jiné době), ale rozhodně ne o třídu nebo dokonce o několik tříd :-). A morálně? Nemůžete posuzovat morálku JENOM podle politických názorů. Politický názor směs emocí, inteligence, vlastních zájmů a vlastní interpretace světa. Každý má vlastní pohled na svět a je obtížné říct, který je ten "objektivní". V mých očích jsou ta prohlášení nepravdivá, ale ne amorální. Osobně si také myslím, že hodně o charakteru člověka vypovídá to, jak příjmá (šachové) prohry. Z tohoto hlediska by podle mne stál Karpov výše než Kasparov.

Jinak je obtížné říct, zda k boji proti Putinovi dohnala Kapsarova skutečně touha po svobodě nebo i trochu jiné zájmy (osobní spory s Putinem nebo vlastní ambice). Já uznávám, že Kasparov je prvotřídní genius, ale jeho charakter tedy rozhodně neobdivuji.

17.12.2017 22:40 | reptal

Táhni už do ústavu ty zakomplexovaný nenávistný blázne! Kde jsi zrovna ty pobral všechnu moudrost světa, že se svými politickými výlevy při každé možné i nemožné příležitosti otravuješ?

17.12.2017 21:45 | Morphynista

Karpova jako šachistu respektuji, to, co dokázal, je obdivuhodné, ale co se týká jeho charakteru, politických názorů, tam už je to horší. Stejně, jako byl kdysi Brežněvovým oblíbencem a propagátorem SSSR, dnes cestuje po světě ve službách putinovského Ruska a je jeho hlásnou troubou. Jako důkaz slouží mimo jiné tento rozhovor, v němž prohlásil, že " V Rusku je největší svoboda tisku na světě " . Nebo, že " Bez Putina by v Rusku vypukla občanská, a možná i světová válka ". Prostě je z něj poslušná loutka režimu, který je právě u moci. Jaký je to propastný rozdíl oproti Kasparovovi, který ho po stránce jak šachové , tak i morální o několík tříd převyšuje. http://chess-news.ru/node/23838

Připravuje se