S přehledem vede nasazená jednička Frode Urkedal

07.10.2015 09:53 | Open Hradec Králové 2015

V neděli 4. 10. začal v Hradci Králové již 6. ročník mezinárodního šachového festivalu Open Hradec Králové 2015.

Stejně jako v minulých letech se hlavní turnaj jmenuje po sponzorské firmě STEN.cz open, jejíž majitel Josef Jiruše se turnaje rovněž pravidelně osobně účastní. Záštitu nad festivalem převzal primátor města pan Zdeněk Fink a město akci finančně podpořilo.

Na startu letošní ho ročníku se sešlo 78 hráčů z rovné desítky zemí. Kromě domácích zástupců najdeme na startovní listině hráče z Belgie, Francie, Německa, Norska, Polska, Ruska, Skotska, Švýcarska a Ukrajiny. Nejmladšími účastníky jsou hradecký Filip Rokoš a pražský Viktor Přibyl – oba ročník narození 2005. Nejstarším účastníkem je pak ruský nestor z Petrohradu, již 79letý Evgeny Golcman. Několikanásobný vítěz celého seriálu Czechtour je na prahu osmdesátky stále pln elánu, o čemž svědčí, že k partii prvního kola nastoupil (a vyhrál) ihned po 40hodinové cestě autobusem na trase St. Petersburg – Riga – Vilnius – Praha – Hradec Králové.

Šachové bitvy se odehrávají v kongresovém sále hotelu Černigov a podmínky pro hru jsou zde opravdu skvělé. Dostatek místa (každá dvojice má svůj vlastní stolek), výborné osvětlení, parking před hotelem pro hráče zdarma, to vše přispívá k dobré pohodě všech zúčastněných.

V hlavním turnaji si zatím naprosto s přehledem vede nasazená jednička mezinárodní mistr Frode Urkedal z Norska, který vyhrál všechny 3 partie a žádná z nich netrvala více jak 30 tahů. Spolu s ním mají plný počet bodů další 4 hráči. Komu se naopak vstup do turnaje nevyvedl, byl třetí nasazený FIDE mistr Erlend Mikalsen, taktéž z Norska, který v prvním kole pouze remizoval s Jindřichem Vochozkou (75 let - nasazený až jako 46.) ze Slavie Hradec Králové. A to ještě mohl hovořit o štěstí, neboť byl v průběhu partie prohraný.

V doprovodném turnaji v bleskovém šachu zvítězil suverénně veterán Golcman (RUS) se 6,5 body před hořickým juniorem Flašarem s 5 body a pardubickým juniorem Půlpánem se 4,5 body.