RP šachy proti Pri šachu, aneb jak to dopadlo

23.11.2020 10:11 | Domácí zprávy

Odvetu vyhrál Štefan Mazur, který v tomto přátelském internetovém zápase porazil Roberta Cveka. Nebojím se říct,že nikdo neprohrál. Diváci se bavili, partie které ukáži jsou pěkné. Povedená a hodně sledovaná akce.Článek doplněn o rozbor rozhodující partie

Článek doplňuji rozborem rozhodující partie do Štefana Mazura. Navíc Štefan přidává další zajímavé rozbory podobných koncovek. 
Když nemůžeme hrát šachy na živo, musíme a chceme si vymyslet akci, kde si zahrajeme a pobavíme diváky. Proto tento zápas, proto dva přímé komentované přenosy a proto i tato první partie. Remíza ale určitě ne nezajímavá remíza.

-
. kolo -
V jeden moment, v jednu vteřinu se dívalo na tento přenos přes 200 diváků. Celkový počet bude mnohem větší, protože spoustu lidí si to zapne i ze záznamu. Mimochodem na RP šachy máme cca 18 000 unikátních diváků měsíčně, proto se nebojím říct, že těch lidí, které se na tento přenos podívají budou tisíce. Mimochodem, druhá partie a taky remíza.

-
. kolo -
Rozhodující třetí partie a partie, kterou i silné " motory " hodnotí tak nějak všelijak. Hodně náročná pozice a otázka, jestli se Robert nevzdal předčasně? 

-
. kolo -
Stav zápasu je 1-1. Přemýšlíme o rozhodujícím souboji a napadl nás zápas ve " Fischerovém šachu". Máme výzvu od FM Tomáše Danady si s ním zahrát a s myšlenkou že by tentokrát jsme měli dva přímé komentované přenosy z RP šachy a říkáme si, že i simultánka Roberta Cveka proti maximálně 5 hráčům by byla zajímavou akcí. Mít v simultánce jen pět hráčů by dávalo velkou možnost se těmto partiím důkladně věnovat a dobře je komentovat. Poslední partie mimochodem remíza.

-
. kolo -
6x 2349x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (6) Aktualizovat
25.11.2020 13:02 | Štefan Mazúr

24.11.2020 19:28 | ciki333 Ospravedlnenie sa prijíma a ďakujem za uznanie. :) Som rád, že sa Vám moje analýzy strelcoviek páčili.

24.11.2020 19:28 | ciki333

24.11.2020 17:12 | Štefan Mazúr

Pane Mazúre, po shlédnutí videa "zajímavé střelcové koncovky" se Vám tímto veřejně omlouvám za hanlivé výroky "diletant" a "adlát." Domněnka, že neumíte koncovky, stála evidentně na vratkých nohách a vyjadřovala spíše stav mé mysli po zklamání z Robertovy prohry, než realitu. Jste šachový virtuos. Přeji Vám mnoho úspěchů do další kariéry a ještě jednou, odpusťte prostořekému ciki333 invektiva vyřčená v afektu.

S pozdravem Zdeněk Čekal (ciki333)

24.11.2020 17:12 | Štefan Mazúr

O strelcových koncovkách a aj o tých, ktoré nám vznikli v tomto zápase (hlavne tá z prvej partie je fantastická na analýzu) som urobil aj moje posledné "pondelkové" video. Nech sa páči. https://youtu.be/rhJCUrY9r3k

24.11.2020 12:09 | Štefan Mazúr

ciki333: Áno, priznávam, že v tretej partii som si 35.Jc7! nevšimol a dostalo by ma to do veľkých problémov. Ale bolo tam toho viac čo sme nevideli, nuž, také sú šachy. Nesúhlasím však s tým, že som mal privyhratú pozíciu proti zdvojeným pešiakom "e", veď predsa biely má silné prevody Jd5 a tiež mám slabé d6. Pozícia je plne hrateľná pre bieleho aj po ...f5 a strate e4.

23.11.2020 17:50 | Robert Cvek

ciki333: Pan Ciki, tak nějak - skutečně - nevím, co na to napsat. Nehledal bych tam nějaké velké věci, spíše, pořekadlo, že ten kdo udělá chybu poslední, prohraje. A kolik jich je předtím je celkem jedno. Jj, od ptáků si denně beru inspiraci. Tedy pokud slepice počítáte mezi ptáky.

23.11.2020 15:53 | ciki333

Pane Cveku, na rovinu, trochu jste mne zklamal... Ač se některým divákům mohlo zdát, že Štefan Mazur umí hrát koncovky, opak byl a je pravdou. Diletanství slovenského IM se v plné nahotě projevilo v druhé partii, kdy si v přivyhrané pozici dobře neporadil s dvojpěšcem na "e" sloupci. Místo agresivní hry se pasivně zavinul a tahem 34...Je7? Vám umožnil zasadit smrtící úder 35.Jc7!! s ilustrativní variantou 35...Ve5 36.Je8+ Kg8 37.Jxd6 b6 atd. Místo toho přišlo od Vás ukvapené 35.Jxe7? a remis. Asi si řeknete: "Po bitvě je každý trouba generál," ale tak tomu není. V chatu na YT si můžete mou dobře míněnou radu (Jc7!) dohledat. Hrál jste, pane Cveku, chaoticky a mysl Vám zatemňovala přílišná obava ze slovenského adláta.

PS. Některé tahy se musí "vystřelit" automaticky...Dobrý šachista nosí v sobě zabudovaný jakýsi "vnitřní kompas" a ten ho neomylně navede k cíli. Něco podobného funguje i u tažných ptáků; na Jih letí automaticky, aniž by je to, kdy, někdo učil. U nich hledejte inspiraci, Roberte.