Rozloučení s KO systémem

24.11.2018 04:09 | Mistrovství světa žen KO systém 2018

Zatímco v Londýně gradují boje o mistra světa v klasickém šachu, korunka pro světovou královnu už našla svou majitelku. V Khanty-Mansiysku skončilo MS žen a poprvé (a zřejmě naposledy) v historii se podařilo obhájit titul mistryně světa v KO systému.

Celým turnajem jako nůž máslem procházela první nasazená Ju Wenjun. Dostala se až do finále, aniž by prohrála partii či hrála tie-break. To její soupeřka Kateryna Lagno se při postupu do finále zapotila mnohem více. Do tie-breaku musela už ve druhém kole a v kole třetím dokonce proti Nataliji Pogonině musel rozhodovat až armageddon. Do tie-breaku musela potom ještě v semifinále s Marií Muzychuk. Odpočinutější tedy ve finále byla jistě čínská hráčka. To však nehrálo žádnou roli. První finálová bitva skončila remízou, ale už zde mohla Kateryna Lagno své soupeřce pořádně zatopit.


-
. kolo -


Katerina Lagno vs. Ju Wenjun (zdroj: web turnaje)

Nevyužitou příležitost napravila hned v další partii, kdy uštědřila Ju Wenjun první porážku v turnaji. Čínská hráčka však měla ještě dvě partie na to, aby s nepříznivým skóre něco udělala. Ve třetí partii měla Číňanka velkou šanci, kterou však neproměnila a partii pouze remízovala. V poslední vážné partii tak ruské hráčce stačila bílými remíza. Poslední krůček se ji však udělat nepovedlo, partie se jí nepodařila a poté, co dostala šanci na reparát, tak opět hrubě chybovala a poslala finálový souboj do tie-breaku.


-
. kolo -


Kateryna Lagno byla od zisku titulu mistryně světa už jen pověstný krůček (zdroj: web turnaje)

Ten začal nejprve dvěma remízami. Rozhodující byla následující partie, kde Lagno přecenila své možnosti a riziko se jí nevyplatilo.


-
. kolo -

V poslední partii se potom už k ohrožení soupeřky nedostala. V závěru dokonce ve vyrovnané pozici nastavila jednotahově dámu a partii ihned poté vzdala. Ju Wenjun tak obhájila titul mistryně světa.


Ju Wenjun (zdroj: web turnaje)


Finalistky Ju Wenjun a Kateryna Lagno (zdroj: web turnaje)

Tímto systémem se pravděpodobně hrálo naposledy a Ju Wenjun a případně další mistryně světa budou svůj titul obhajovat už pouze v zápasech probíhajících podobným systémem,  jako tomu je u mužů, tedy obhájkyně vs. vyzývatelka.

4. kolo - čtvrtfinále

 Ju Wenjun (CHN) 1½-½  Tokhirjonova Gulrukhbegim (UZB)
 Muzychuk Mariya (UKR) 4½-3½  Abdumalik Zhansaya (KAZ)
 Lagno Kateryna (RUS) 2-0  Lei Tingjie (CHN)
 Kosteniuk Alexandra (RUS) 2½-1½  Muzychuk Anna (UKR)

5. kolo - semifinále

 Kosteniuk Alexandra (RUS) ½-1½  Ju Wenjun (CHN)
 Muzychuk Mariya (UKR) 1-3  Lagno Kateryna (RUS)

6.kolo - finále

 Ju Wenjun (CHN) 5-3  Lagno Kateryna (RUS)

  

2x 3673x Tobi
Fotogalerie
Komentáře (2) Aktualizovat
24.11.2018 09:01 | Petr Boleslav

Nesmutni, byl jsi jen o 20min před vydáním. (Aktualitu jsem jinak připravoval již včera večer)

24.11.2018 08:22 | Vojta Plát

Je smutné, že tu nikde není ani zmínka o tom, že se šéftrenér mužské reprezentace a kapitán Lysé nad Labem, velmistr Jansa, účastní MS seniorů, kde má po šesti kolech šest bodů při perfu 3029. http://chess-results.com/tnr361548.aspx?lan=1&art=9&fed=CZE&turdet=YES&flag=30&snr=5 Přitom po otevření stránky chess-results.com se tento turnaj nabízí v "Running tournaments". Omlouvám se, že píšu tento komentář k MS žen, ale vhodný článek holt na nss chybí.