V Brně na zkušené

07.07.2009 07:00 | Brněnský šachový festival

Uzavřeného mistrovského turnaje v rámci „Brněnského šachového festivalu“ se zúčastnila dvacetiletá slovenská reprezentantka WIM Zuzana Borošová. Sympatická šachistka přijela do Brna bojovat o WGM normu, popřípadě o normu IM. Ja...

Jak jste se k šachům dostala a v jakém týmu hrajete?
K šachům jsem se dostala hodně brzo, někdy ve čtyřech letech. Naučil mě je hrát táta a starší bratr. Šachy mě velice bavily, v šesti letech jsem hrála závodně a v sedmi letech jsem už byla mistryní Slovenska dětí v kategorii do osmi let.
Hraji druhou slovenskou ligu v Komárně, kde bydlím, za „Komárňanský šachový club“. V lize se mi v minulé sezoně celkem dařilo, uhrála jsem na třetí šachovnici 5,5 bodu z 8 partií. Dařilo se mi také v maďarské druhé lize, tam jsem si připsala hodně ELO bodů do ratingu FIDE. V příští sezoně chci na Slovensku hostovat v první lize, po prázdninách uvidím, jak to dopadne.

Patříte mezi nadějné slovenské reprezentantky, jste čtvrtá ve slovenském žebříčku žen, vyhrála jste v roce 2006 Mistrovství Evropy v rapidu žen, jaké jsou vaše další plány?
Musím hlavně dostudovat! V květnu jsem sice ukončila státnicemi bakalářské studium práva na „Trnavské universitě“, ale čekají mě ještě další dva roky na škole. Samozřejmě se budu dál intenzivně věnovat šachům. Chci se stát stálou členkou slovenského reprezentačního týmu žen a zahrát si na další šachové olympiádě. Nominace na tu loňskou v Drážďanech mi o vlásek unikla. Hodně mě to mrzelo, tak jsem se tam jela podívat aspoň jako divák.
(WIM Borošová hrála na olympiádách v létech 2004 a 2006, pozn. redakce)

Budete reprezentovat Slovensko na ME družstev v říjnu v Novém Sadu?
Do Nového Sadu bohužel nepojedu, protože Slovenský šachový svaz tuto soutěž kvůli nedostatku finančních prostředků neobesílá. Myslím si, že je to velká škoda, máme silný tým a mohli jsme na šampionátu uhrát dobrý výsledek.
(IM Repková 2428, IM Štočková 2413, WGM Pokorná 2381, WIM Borošová 2300, pozn. redakce)

Jak trénujete, máte osobního trenéra?
Trénuji, jak se dá a jak mám čas. Dřív mě pravidelně trénoval Imre Kukel st., ale po mém odchodu na vysokou školu do Trnavy jsem s ním musela spolupráci bohužel ukončit. Od té doby žádného trenéra nemám, snažím se učit se sama.

Prozraďte, jaké zahájení hrajete nejraději, ať se soupeři můžou na vás pořádně připravit!
Bílými hraji e4, pak je na černém, co se bude hrát. Mám ráda pozice, které vedou k ostré taktické bitvě. Strategické manévry, které uplatňují titulovaní hráči, mi zatím moc nesedí. Chybí mi zápasová praxe ze silných turnajů. Brněnský turnaj byl teprve druhý uzavřený turnaj, který jsem v životě hrála. Ten první byl ženský uzavřený turnaj, ve kterém jsem se tehdy snažila uhrát normu WIM.

V novém červencovém ratingu FIDE máte hezký přírůstek 40 bodů, už máte ELO rovných 2300.
Ano, v novém žebříčku jsem poprvé na hranici 2300 bodů. Doufám, že se mi podaří body dál navyšovat, mým snem je dostat se na 2400, uhrát si titul WGM a pak snad i IM. Bude to složité, ale daří se mi skloubit šachy a vysokoškolské studium, tak si snad časem svoje sny splním.

Míříte tedy do světa profesionálního šachu?
Uvidíme! Zatím mě šachy stojí jen peníze, je to drahý sport! Podporují mě finančně rodiče, jinak bych neměla peníze na startovné v uzavřených turnajích a nemohla si zahrát OPEN turnaje. Příjem za druhou slovenskou ligu je minimální, snad se mi podaří umístit se na některém turnaji a něco si vydělat na cenách, abych měla peníze na další turnaje.

V brněnském turnaji jste uhrála 4,5 bodů, na normu WGM jste nedosáhla, jste spokojená s výsledkem a předvedenou hrou?
Výsledek mohl být lepši. Normu WGM nemám, ale spokojená jsem. Turnaj byl pro mě zajímavý, sbírám hlavně zkušenosti. Nepovedl se mi začátek turnaje, hodně mě mrzela remíza v první partii s Norem Lundebym. Stála jsem líp, ale koncovku jsem podcenila a bylo z toho nakonec jen půl bodu. Pak taky prohra s Cyrilem Ponížilem ve třetím kole byla zbytečná, udělala jsem v časovce hrubou chybu.
Na druhé straně si cením remízy s IM Petrem Piskem, byla to hezká partie.

Jak se vám v Brně líbilo?
Brněnský IM turnaj byl velmi dobrý. Uzavřené mistrovské turnaje jsou přesně to, co potřebuji hrát, abych se zlepšovala. Mám ráda turnajovou atmosféru a nová setkání se zajímavými lidmi. Navíc jsem měla možnost projít se po Brně a prohlídnout si památky. Je to pěkné město s hezkým historickým centrem. Nikdy jsem tu před tím nebyla, budu mít na co vzpomínat.

Kde vás uvidíme v nejbližší době hrát?
V červenci chci jet na Czech Open do Pardubic, docela se těším na tento velký a slavný festival. Hrála jsem tam už jako dítě, někdy ve dvanácti letech. Od té doby jsem však v Pardubicích nebyla. Bude to zase další zkušenost. V srpnu jedu na dovolenou a pak budu hrát v září Open Tatry, tento turnaj je letos zároveň mistrovstvím Slovenska. Chci uspět, tak se budu po dovolené intenzivně připravovat.

Děkuji za rozhovor a přeji hodně úspěchů!

Uzavřeného mistrovského turnaje v rámci „Brněnského šachového festivalu“ se zúčastnila dvacetiletá slovenská reprezentantka WIM Zuzana Borošová. Sympatická šachistka přijela do Brna bojovat o WGM normu, popřípadě o normu IM. Jako pátá nasazená hráčka z jedenácti účastníků turnaje, měla reálnou šanci uspět. Jak se jí v Brně dařilo a co plánuje ve svojí šachové kariéře, se dozvíte v následujícím rozhovoru.
9x 1117x
Fotogalerie
Komentáře (9) Aktualizovat
08.07.2009 17:55 | Autor neznámý

Jirkovi:

Kus, zlobi me klavesnice...

Dival jsem se na vsechny partie, myslim ty sachove. Pravda je, ze nektere zaujmou vice nektere mene a nemusi to byt jenom skvelou kombinaci...

08.07.2009 17:52 | Autor neznámý

Jirkovi:

 

08.07.2009 15:20 | Autor neznámý

to Robert Cvek:  Zdá se, že o "partie" Zuzky je velký zájem... Nedivím se tomu ani trochu, kdybych byl o třicet let mladší a o čtyřicet kilo lehčí, též bych projevil zájem dost možná přímo vášnivý.  - Jinak - autorovi díky za pěkný rozhovor a krásné fotky a Zuzce držím palce a to nejenom v šachu.

07.07.2009 19:06 | Autor neznámý

Zuzka hrala velmi zajimave koncovky. Zaujaly me partie s Pepou Spodnym a pak s Petrem Piskem, tam se zdalo, ze po 26.tahu bile je cerny KO, ale "Pepa" pekne nasel protihru, nu sejdir se nezapre :D

07.07.2009 12:32 | Autor neznámý

Zuzka, prajem vela uspechov, verim ze to na tych 2400 urcite dotiahnes !!

07.07.2009 11:58 | Autor neznámý

cit.": mohli jsme na šampionátu uhrát dobrý výsledek.
(IM Repková 2428, IM Štočková 2413, WGM Pokorná 2381, WIM Borošová 2300, pozn. redakce)"

2 pozn. redakce: S takým tímom by sa uhralo nielen zlato z ME družstiev ale i súťaž

MISS WORLD

07.07.2009 11:10 | Autor neznámý

Zuzku můžete potkat u šálku dobré kolumbijské kávy v kafírně Juan Valdéz..., myslím každé úterý tak po šesté hodině.

07.07.2009 10:14 | Autor neznámý

Jestli bude hrát tak pěkně, jak vypadá, tak se máme na co těšit.

07.07.2009 07:11 | Autor neznámý

Velmi sympatická dívenka ...