Rozhovor s Robertem Cvekem

19.06.2020 06:00 | Zprávy

O ženách, o šachách, o sponzorech, o životě a vlastně tak o všem a o ničem. Rozhovor s Robertem Cvekem je tady pro vás!

1) Dnešní doba je dobou, kdy radost je vzácná. Proto první otázka na opravdové hodnoty lidského života. Z čeho jsi měl poslední dobou upřímnou radost, Co tě pobavilo, rozesmálo a tak nějak rozsvítilo běžný den?
Nemyslím si Peťo, že by dnešní doba byla vzácná na radost. To je hodně individuální a také co zrovna zažíváme, jaké máme období. Nějak nevím... upřímnou radost? Nad tím nepřemýšlím, ani nevím. Tak nějak mám "radost ze všeho" i třeba že mě "záhadně bolí pravá čelist." Radost beru jako normální život se vším co k tomu patří.
Nejvíce mě rozsvítí světlo :-) Asi to ranní.

 2) Šachy. Kdy jsi začal hrát šachy? Kdo tě k nim přivedl a když budeš chtít, tak můžeš přidat nějakou pěknou vzpomínku na tvé šachové dětství?

Nevím, nic si z dětství nepamatuji. Byla to máma, bylo mi asi 6 nebo 7 let. Sranda byla, že jsem byl strašně divoký a tak mě měly šachy zklidnit...

 3) Říká se, že první nápad a první myšlenka je ta nejlepší. Napíši ti pár slov a ty bez vysvětlování když budeš chtít doplň tvojí okamžitou první myšlenku. Jako kdybys zavřel oči a tvé první reakce na tyto slova: Tal …čaroděj.– Prohra…. bolest/hněv – Radost nic/všechno…. – Práce dělání online akcí :-)….- Extraliga napětí, zodpovědnost…. – Léto…. pivo, voda, pohoda, příroda – Jablko rychle ho sníst :-)…, Vánoce rodinná pohoda, radost dcery…., Navara… šachový zabiják, Šachy život….., Dovolená kde?….., Peníze seznam věcí co má žena koupit (na jídlo :-) )….., 

4) Jak vypadá tvůj normální pracovní den?

To bych také rád věděl. Upřímně sám nevím. Dny plynou jako řeka, někdy klidná, někdy divoká. 

 5) Co bys doporučil šachistovi, který chce na sobě pracovat. Který se chce zlepšovat a věří, že věk je jenom číslo. Jak má trénovat? Co má trénovat a co vlastně má dělat proto, aby si mohl plnit své šachové sny? 

Doporučil bych mu, aby měl šachy opravdu z plného srdce rád a aby byl jako malé dítě. To ostatní pak z toho plyne. Ještě bych dodal jednu věc. Ať se připraví na dlouhou cestu. Cestu plnou dobrodružství, krásy, ale také bloudění, námahy a potu. To je cesta, kde se nejlépe pozná (sám sebe). Cesta života. Každý směr, je svým způsobem, správný.

6) Jaký je tvůj nejoblíbenější šachový turnaj? 

Nyní žádný. Ale dlouho to byly Pardubice. Jasná jednička.

7) Mecenáš, sponzor a vlastně člověk, který podporuje šachy. Napiš jedno jméno a řekni lidem pár slov o něm. Prostě pojďme veřejně poděkovat lidem, kteří podporují šachy u nás a mají je rádi. 


Teď nevím koho bych mohl takto veřejně napsat. Odpovídám hned, takže se nemohu zeptat. Ale rád bych tedy zmínil jméno Petra Dostála. Tedy našeho "šéfíka" Slavoje.
Petra znám moc dlouho. Poprvé jsem si ho uložil do telefonu jako "Doutníkovec". Protože on v té době hodně kouřil doutníky. Od té doby ho stále mám takto uloženého :-)
Dělá toho opravdu hodně a Slavoj Poruba - hlavně díky němu - je tým, který hraje/hrál všechny soutěže. Jsme rytíři v šachovém světě. Jsem moc rád, že mohu být v tomto týmu. A chtěl bych, alespoň tímto, Petrovi poděkovat.
A chtěl bych samozřejmě poděkovat všem lidem co pomáhají šachům, ať už finančně či jinak.

8) Co plánuješ na léto? Turnaj? Tábor? Knížku? Dovolenou? 

Uáááh, nic, klid, naprostý totální klid :-)

9) Tvůj největší šachový úspěch? Nejlepší partie? Nejsilnější hráč, kterého si kdy porazil?

Můj největší šachový úspěch je jednoznačně ten, že jsem se naučil hrát šachy a že mě šachy naplňují. Jsou to také šachy, kdo  mi dává do mého života světlo. Vidíš, na první otázku jsem také mohl odpovědět co mě rozsvítí, tak šachy :-) Všechno ostatní už tak důležité není.

 10) Zkouška z šachových znalostí…jakého největšího úspěchu dosáhl ve svém životě Jára Cimrman?

Smoljak se Svěrákem, to jsou géniové. Mám moc rád JC. Škoda, že Smoljak už odešel, myslím v roce 2010. Měl jsem ho moc rád. Nu nějaký ten skok na 9. řadu, moc si to už nepamatuji :-) Myslím, že vyautoval Capablancu :-)

 11) Co ti dneska nejvíc bere energii a nejvíc dává energii?


To je moc těžká otázka. Záleží jakou energii myslíš? Životní? Fyzickou? Mentální? Pokud myslíš životní. Pak vlastní žravost a lenost. A dodávka je (tak) nežrat a nelenit :-)

 12) Vzpomeneš si na nějaký zajímavý film, kde se hrály šachy? 

Jo, viděl jsem kdysi Colomba, nebo jak se jmenoval. A tam byl téměř hluchý šachista (naslouchátko musel mít), který měl hrát o MS a zabil svého soupeře. Prostě vražda. No a samozřejmě na to C. přišel. Právě proto, že nemohl slyšet nějaký zvuk, nebo tak něco to bylo. Jojo, to si pamatuji celkem dobře :-)

13) Tuto otázku z pověrčivosti vynechávám, ale pro pořádek je tady toto číslo. 

Jasně, ještě zítra je pátek...

14) S nadsázkou, co tě napadne při slově Vlčnov? 

Kamarádi. Pivo. Slivovice. Šachy. Dobří lidé. Drcení blicek :-) A jeden "pošahaný" králík, kvůli kterému jsem měl noční můry :-) 

15) Jak dlouho si bez přestávky vydržel nehrát šachy?

To nevím...ale bez šachu bych těžko vydržel delší dobu. Nehrát vážnou partii bych mohl hodně dlouho.

16) Jaká byla tvoje nejdelší partie? Může být nejdelší na tahy a nebo na čas, kolik hodin jsi hrál tuto partii a jak to dopadlo?Kdysi jsem hrál mistrovství republiky. Teď nevím co to bylo za republiku. Ale dvakrát jsem pečetil. A hrůza, hrálo se to snad půl dne. Asi jsem vyhrál? To už si nepamatuji.

 17) Porážky k životu patří a třeba věř a nebo nevěř, jsou lidi jako já, kteří do ještě dnes nechápou. Jak snášíš ty porážky v šachu?

OK, nyní už klidně. Ale není to lehké. Myslím si, že to je jedna z klíčových věcí se to "naučit". Prostě to nějak přijmout. Vzít to jako součást šachového, vlastně i nešachového života.

18) Ať nekončíme porážkou, zeptám se na poslední otázku. Jaký další sport tě baví? Co fotbal? Tenis? Kola? Ženy?Žen mám tady až až :-) A pokud se to tady sejde celé, tak je to celá rota.
Mám moc rád přírodu, procházky atd. Ale to asi není sport :-) Na kole bych moc rád jezdil, to je takový malý sen si tadyk všechno projet na kole. Jenom si ho opravit... Vůbec se nedivím lidem, že mají tak rádi kolo, ježdění po přírodě.
Baví mě MMA a podobné tomu věci.  Ale raději se dívat, než praktikovat :-) Jinak jak přemýšlím, tak mě nic nenapadá. Fotbal si rád zahraji s prckama na zahradě, ale bacha. Málem jsem přišel o palec a ještě teď mě to bolí. Sportem ku zdraví...


0x 1916x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat