Prague Chess Festival

Rozhovor s kapitánem zlatého celku Alexanderem Potapovem

16.07.2019 06:23 | Czech Open 2019

V neděli 14. července se odehrála poslední dvě kola turnaje čtyřčlenných družstev Český lev Kolešovice Open. Ruský tým Yamal šel do turnaje jako druhý nasazený a poměrně suverénně vybojoval své třetí zlato v tomto turnaji.

Hodnocení se ujal kapitán zlatého celku Alexander Potapov, jenž dorazil do Pardubic na Czech Open již podvacáté. Jaké jsou vaše pocity po suverénním vítězství na turnaji čtyřčlenných družstev Český lev Kolešovice Open?
Hráči Yamalu přijíždí každoročně na Czech Open, jezdíme velmi rádi a letos jsme vyhráli soutěž čtyřčlenných družstev již potřetí. Měli jsme problémy ve dvou zápasech, ale nějak jsme to zvládli a pak jsme relativně bez potíží vyhráli. Jsme velmi překvapení, jak jsme hráli dobře, ale zároveň také velmi šťastní.

Šel jste jako kapitán týmu příkladem, hrál jste výborně…
Sám se divím, že jsem hrál tak dobře. Byl jsem velmi překvapený, jelikož šachy už téměř nehraji, hraji pouze dva turnaje v roce, a to právě soutěž čtyřčlenných družstev a hlavní velmistrovský turnaj v Pardubicích. Věnuji se trénování a jsem velice příjemně překvapený, že jsem měl výbornou formu. Na druhé desce jsem uhrál sedm bodů ze sedmi partií.

Nyní tedy zbývá vyhrát ještě velmistrovský turnaj?
Ano, vyhraji všech devět partií z devíti a nevidím v tom problém.(směje se)

Pokolikáté už jste dorazil na Czech Open?
Přijel jsem již podvacáté, poprvé jsem byl v Pardubicích v roce 1994. Syn Pavel, který je také šachový velmistr a byl na turnaji na první šachovnici, se mnou přijel poprvé když mu byli čtyři roky a když mu bylo pět, tak už poprvé hrál na Czech Openu. Hrozně se mi v Pardubicích líbí a byly časy, kdy jsem přivezl na Czech Open ze svého města šedesátičlennou výpravu. Teď je to bohužel o něco méně, ale doufám, že se to číslo opět zvýší. Jsem tu moc rád. Chtěl bych velmi poděkovat organizátorům, protože sám organizuji v Rusku spoustu turnajů a vím, jak je to složité. Třicet let se udržet na tak vysoké úrovní, za to jim patří obrovský respekt.

           

O obrovské překvapení se v Otevřeném mistrovství čtyřčlenných družstev postaral tým z daleké Kolumbie. Ženský celek Antioquia B startoval až jako 36. nasazený, v soutěži se dokázal posunout až na devátou příčku, o čtyři pozice lépe skončilo družstvo Antioquia A.

O rozhovor jsme požádali hráče a trenéra mužského týmu Vittorina Carla Giovanniho a hráčku ženského týmu Munoz Monroy Cinthya Carolinu.

 Jak se zrodil váš nápad dorazit do Pardubic?
V listopadu se u nás konají národní hry, což by se dalo přirovnat k Olympiádě, ovšem jen v rámci Kolumbie, hrají se také jednou za čtyři roky. Takže se náš tým připravuje na tuto událost a i kvůli tomu přijel do Pardubic. Je to pro nás zajímavé i z toho důvodu, že se v Pardubicích hrají různé šachové turnaje, nejen turnaje v klasickém tempu.

Byli jste někdy v České republice a jak se vám v Pardubicích líbí?
Je to naše první návštěva České republiky. Neměli jsme ještě čas podívat se pořádně po Pardubicích, jelikož jsme téměř celé dny hráli šachy. Podívali jsme se akorát při cestě na oběd, na večeři a to bylo zatím tak všechno, ale ještě bychom si chtěli projít město. Ještě než odletíme na další turnaj do Barcelony, tak bychom se chtěli podívat také po Praze.

Jak je to se šachy v Kolumbii?
Šachy jsou u nás na vzestupu, zvedá se jak počet profesionálů, amatérských hráčů i dětí, ale nemáme tolik silných turnajů.

   Zahrajete si na Czech Openu i v dalších turnajích?
V Pardubicích zůstáváme do 18. července a ještě budeme hrát rapid dvojic, maraton a turnaj v rapidu. Na velmistrovském turnaji bohužel hrát nebudeme, jelikož v našem rozpočtu nemáme prostředky na to, abychom mohli v Pardubicích zůstat po celou dobu Czech Openu.
 

Chtěli byste přijet do Pardubic také příští rok?
Určitě chtěli, ale vše záleží na našich finančních možnostech.

Jak jste se dozvěděli o Czech Openu?
Mezi kolumbijskými hráči je to velice známý turnaj, každý trochu dobrý šachista v Kolumbii zná festival Czech Open.

     

Průběžné výsledky šachových turnajů a další informace naleznete na festivalových stránkách http://www.czechopen.net/.

   

Adam Joska
tiskový mluvčí Czech Open 2019

0x 1114x
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat