Prague Chess Festival

Řezník Wojtaszek

23.05.2019 11:10 | FIDE Grand Prix 2019

Do semifinále první etapy Grand Prix postupují Wojtaszek, Nakamura, Nepomniachtchi a Grischuk. Famózní bílé figury Wojtaszka a variace na chycené figurky.

Čtvrtfinálová klasika se tentokrát nesla ve velmi poklidném duchu a jediné vzrušení divákům přinesla dvojice Wojtaszek - Svidler. Ruskému velmistrovi se vrátila karma za první partii, kde nabídl bílými velmi brzkou remízu. Zasel černými vítr, ve vzniklé bouři se však nedokázal zorientovat nejlépe a musel z kola ven.

-
. kolo -
Ostatní zápasy proběhly velmi mírumilovně a rozhodnout je musel až tiebreak, který už naopak nabídnul slušnou podívanou. Úplně zvadnul So proti Grischukovi. Nejprve se bílými navezl do velmi nepříjemné pozice, kde jej Rus omilostnil remízou. V duchu motta "černými na remis, bílými vyhrát" však už v další partii nemilosrdenstvím nešetřil a So byl užmoulán v dlouhatanánské koncovce.
Zbylé dva zápasy trochu komicky rozhodnul identický motiv. Číňan Wei Yi zkolaboval Nepomniachtchimu přímo do náruče, když jediným tahem zavřel jak svou královnu, tak naděje na postup.

-
. kolo -
Nu a zbývá nám již jen zápas Hikaru Nakamury s Daniilem Dubovem. Dubov, který v prvním kole hezky smetl Giriho, na svou spanilou jízdu nedokázal navázat a přestože v klasickém tempu dokázal se svým sokem tempo udržet, v rapidu na něj byl krátký. V první partii tiebreaku nešťastně ztratil věž v centru šachovnice a v odvetě mu Američan nedal žádnou šanci - v konečné pozici s kvalitou více mu nabídnul remízu z pozice síly.
Nakamura přelstil Dubova, worldchess.com

-
. kolo -
V semifinále na sebe narazí Nakamura s Grischukem a Wojtaszka, který zatím prochází turnajem jako nůž máslem a už si připsal dva bonusové body do celkového pořadí za výhru zápasu v základním čase, vyzve Nepomniachtchi.

Čtvrtfinálové partie k přehrání


-
. kolo -
1x 2784x Tadeáš Kriebel
Fotogalerie
Komentáře (1) Aktualizovat
23.05.2019 22:08 | pushtaq

Dík za prima komentář! Do variant šahat nechci, ani jsem neviděl přímý přenos či tiskovku. Zkusím jen poskytnout alternativní vysvětlení, nebo-li Svidlerovu obhajobu. Znám jej totiž jako pravého ruského gentlemana a tohle budí dojem, že přišel k partii s krvavýma očima, dal si šach, který nebyl mat a bylo vymalováno. Podle mě se do "velkého boje" "hnal" bílý svým 3.f3. Peter obvykle stejně chodívá Gruenfeldku, ale bílí jej tam rádi zkouší s dlouhou rošádou - třeba další Polák Piorun s ním mohl hrát koncovku s kvalitou za pěšce, ale ve svých 22 měl o 100 míň než dnes a vyslyšel pípnutí. Takže odkud vítr fouká mohl Peter tušit. Jasně, párkrát zahrál i nestandardní 3...Jc6, ale to jako by se soupeře ptal: "Tak kterou z příjemností sis vybral?" Tož jak? Za mlada na to hrával i králku s c5, nedávno šel Aronianovi c5 hned a bylo z toho zábavné Ben-oni, přesto měl 3...e6 na šachovnici zatím jen bílými (!) s MVL... a je to jasné! Poněvadž je zasloužilý klasik, klasicky obětoval kvalitu na b3 místo onoho f5, které Tadeáš příliš odsuzuje. Ona partie s Aronianem je možná důvod, tam měl posléze strašně slabá bílá pole. A jednou si dovolím komp poslechnout: Když černý "28.d6!" nesebere dámou, ale věží, prý stojí s luxusním prostorem, centrem, dvěma střelci a 1-2 pěšci za kvalitu lépe. Krom toho lze 25...Jg3 s nekompromisním ziskem pěšce e4 i za cenu domovníka. Takže z mého černého pohledu: skvělá volba zahájení, klasická výstavba, která se směje bílému pachtění s krytím b2/b3 a ptá se "kdepak je ten koníček, který má prosazovat e4-e5?" A pak se kdesi letmo mihnul stín minulosti...