Alien Chess

Řecký mejdan

29.10.2017 12:22 | Mistrovství Evropy družstev 2017

První kolo Evropského šampionátu nahoru dolů. Češi zvládli role favoritů s přehledem. Slováci obrali o body silné Poláky. Kalhoty projeli Azeři. Češky dnes proti favorizovaným Ruskám.

Už první dějství ME na Krétě bylo přímo nabité událostmi (omluvte, že jsem Vám zápletku prozradil už v nadpisu - jako správný špatný vypravěč) (úv. foto: A. Tari udílí poslední taktické pokyny norskému mužstvu. A. Karlovich). Začněme od našich barev. První kolo by obecně pro všechny mělo být jen klasické papírování, úředničina nutná k tomu, aby vás vůbec někdo v turnaji bral vážně, což Češi zvládli výborně. Muži rozsekali Dány poměrem 3,5:0,5, když jedinou remízu dal v mírně horší pozici druhou šachovnici hájící Zbyněk Hráček. Ostatní tu plynně, tu s mírným zakoktáním své soupeře poměrně jasně přehráli. Dnes budeme servírovat útoky na královském křídle a začneme chodem na Navarův způsob.

-
. kolo -
Ještě výraznějším rozdílem porazilo dívčí mužstvo reprezentaci Finska. Pravda, Finky byly ratingově vyloženě outsiderky, ale přesto je příjemné nic nepodcenit a naložit soupeřkám na úvod kanára. Problémy měla jen na první šachovnici Joanna Worek, která sice postupně strhla rozhodující převahu na svou stranu, kvůli nepřesnostem v realizaci ale konečný triumf slavila jen díky poučné hrubce v samém závěru. Jako první však v rozklikávacím menu najdete hezký přepad soupeřova monarchy v podání Kristýny Novosadové.

-
. kolo -
V ženské sekci sice v jednotlivých partiích favoritky něco poztrácely, vesměs ale vstup do turnaje s odřenýma ušima zvládly (kupříkladu největší favoritky Rusky měly v součtu nad Řeckem převahu více jak 1000 ELO bodů, přetavily ji ale jen v hubené vítězství 2,5:1,5). Ke vzpourám v neobvyklé intenzitě došlo jen v mužské sekci. Norsko i bez mistra světa Carlsena uremizovalo Izrael, starou dobrou Anglii zase zastavili Moldávci.
Vrchní komentátor Jan Gustafsson bude mít o zábavu postaráno, autor: A. Karlovich
Nejvýraznější však byly zápasy již zmíněné v perexu. Po hrubce jako vystřižené z učebnic taktiky inzultoval slovenský nevím-jestli-v-19-letech-ještě-mladík Christopher Repka polského velmistra Mateusze Bartela a rázem bylo pro ambiciózní tým našich severních sousedů zle. Partie se sice nepovedla slovenské jedničce Jánu Markošovi, vyloženě za kahánkem ale už měl polský supertalent Duda s Lubomírem Ftáčnikem. Slovenská legenda však překopla prázdnou branku a Polák zuby-nehty partii udržel - Poláci si tedy k výsledné remíze 2:2 mohli jen gratulovat.

-
. kolo -
Výsledek dne se však bezesporu urodil v zápase Ázerbájdžánu s Itálií. Hladoví Azeři tentokrát spráskli ruce úplně naprázdno a budou mít v dalších kolech co dohánět. Nejprve byl Arkadij Naiditsch (bývalý reprezentant Německa) čistým způsobem přehrán Brunellem, i když se skóre záhy vyrovnalo vítězstvím Mamedova. Nakonec vše stálo na Gadiru Guseinovovi, který stál s Italem Moronim vyloženě zle. Partii se mu sice podařilo jakž-takž vyrovnat, ale místo pokorného přechodu do koncovky střelce a věži proti věži (kterou neubránit by byla docela ostuda) iracionálně pokračoval v partii, která mohla skončit jen gólem jediné strany. Posuďte sami.

-
. kolo -
Luca Moroni byl hrdinou prvního kola, autor: A. Karlovich
Do druhého kola nás čekají v mužské sekci zhruba stejně silní Gruzínci, tentokrát pauzíruje včera remízový Hráček. Dívky si vytáhly z balíčku lahůdku a první nasazené Rusky, do boje naskakuje místo Olšarové pauzírující Kristýna Havlíková. Od 14:00 jdeme na to!
3x 3618x Tadeáš Kriebel
Fotogalerie
Komentáře (3) Aktualizovat
29.10.2017 20:31 | Pavel Ch

..a zítra velká výzva Rusové a Němky, parádayes

29.10.2017 20:18 | Pavel Ch

Blahopřeji!hats offczech flag

Když jsem si v poledne prohlížel sestavy mužů, soupeřů, říkal jsem si, že výhra by byla velmi slušný výsledek, naši soupeři vyrovnaní našim. David i Vojta si připsali moc hezký osobní úspěchyes.

Skvělé dnes, ať se dál daří, samozřejmě přeji i kapitánovi panu Vlastimilu Jansovi opětovné šťastné výběry sestav na zápasy, které přinesou výhry jak v prvních dvou kolech.

U žen také hezké, povzbuzení do dalších kol na soupeřky, které nebudou silnější Rusek. První dvě Rusky z ''jiné planety'' než ženského šachu, a pak naše reprezentantky na 3.-4. vyhrály 1,5:0.5wink.

29.10.2017 20:16 | Galectin

Blahopřeji k výhře nad silným týmem gruzínců! Davide, to byl skvělý výkon...! Když jsem to sledoval, říkal jsem si, že v tom výsledku musela hrát roli výborná předzápasová příprava, protože si myslím, že tuto variantu sicilky hrál Baadur již několikrát. Jinak gratulace Vojtovi, krásně sehraná koncovka JxS. Tak ať se dál daří, máme výborný tým, letos to vyjde!

Připravuje se