Rausis musí být podle předsedy evropských šachistů nemocný

28.07.2019 09:00 | Czech Open 2019

Český šachový velmistr Igor Rausis, kterého pořadatelé turnaje ve francouzském Štrasburku usvědčili z podvádění pomocí mobilního telefonu, musí být nemocný. Myslí si to předseda Evropské šachové unie Zurab Azmaiparashvili.

Jen duševně chorý a na elektronických médiích závislý člověk by totiž podle něj pokračoval v podvádění, i když mu bylo jasné, že je pod zpřísněným dohledem rozhodčích.

„Myslím si, že je nemocný, když s tím nedokázal přestat. Vzhledem k jeho rapidnímu růstu ve výkonnosti, což viděl každý, musel vědět, že si na něj budou dávat organizátoři větší pozor. Přirovnal bych to k závislosti v gamblerství,“ řekl na festivalu šachu a her Czech Open v Pardubicích předseda evropských šachistů.

Nelíbí se mu ale, jak byl český extraligový šachista s lotyšskými kořeny údajně pranýřován přičiněním médií. „Teď se to má tak, že by měl snad spáchat sebevraždu. Měli bychom se ale k němu chovat jako k lidské bytosti. I v jiných sportech jsou, a to mnohem větší, problémy hlavně s chemickým dopingem, například v atletice s drogami,“ zdůrazňuje Azmaiparashvili.

Připomíná případ, kdy byl za podobný prohřešek vyřešený 13letý talent z Rakouska. „Dostal podle tamních zákonů distanc na osm měsíců, kdy nemohl hrát. Hrozil mu až rok. Měla by být ale vždy cesta zpět,“ dodává vysoký funkcionář. Sám šachový velmistr a bývalý sekundant exmistra světa Garriho Kasparova. „Věřím, že podezřelí hráči budou, jako když se vrátí z vězení, pod větším dohledem. Měli by mít ale šanci se vrátit,“ dodává.

Nelíbí se mu navíc, že francouzští pořadatelé zveřejnili fotografie, na kterých si údajně Rausis analyzuje svoji aktuální partii na záchodě na chytrém telefonu, i když se k tomu sám přiznal. „Jsou to fotky ze soukromí, z intimního života. To měla řešit jen anti – cheatingová komise,“ míní Azmaiparashvili.

Je tak ve shodě s ředitelem největšího festivalu šachu a her Czech Open Pardubice Janem Mazuchem. „My se samozřejmě snažíme předcházet jakýmkoli nepravostem. Pokud bychom to ovšem zjistili, určitě to nebudeme dávat na sociální sítě. To není ta správná cesta. Je třeba provinilce potrestat, ale nejde si hrát na soudce Lynche,“ myslí si Jan Mazuch.

Podle šachisty a renomovaného českého právníka Jiřího Navrátila, experta na GDPR, je navíc pořízení usvědčujících záběrů prostřednictvím skryté kamery na toaletě v rozporu se zákony Evropské unie. „Určitě bych doporučil v případě závažného podezření užší spolupráci s policií. Ta má jako jediná možnost použít legálně sledovací techniku. I v šachu jde o velké peníze. Jak z veřejného sektoru, tak od sponzorů. To je jasný důvod, proč by měla policie zakročit,“ přidává názor právník.

Místopředseda Českého šachového svazu Martin Petr si myslí, že je na čase se v souvislosti s Rausisovou kauzou zamyslet nad anti – cheatingovými opatřeními. „Co udělat pro to, aby šachy zůstaly hrou gentlemanů, aby zůstaly královskou hrou, která je čistá?“ ptá se řečnicky český činovník, který plánuje zpřísnění kontrol nejméně v extraligové soutěži.

 

Záznam ze skryté kamery jako důkaz digitálního dopingu

Vyjádření právníka (redakčně nekráceno):
Případ v České republice registrovaného šachového velmistra Igora Rausise, který se před několika lety v České republice usadil, vzbudil zaslouženou pozornost nejen v šachovém světě. Usvědčen byl kamerovým záznamem, o jehož původu toho však na veřejnost proniklo jen velmi málo. Hlavním důkazem tak bylo až jeho přiznání. Dlužno podotknout, že velmistr Rausis byl svými soupeři i funkcionáři podezírán už velmi dlouho. Kdo se podobnou problematikou profesionálně zabývá, moc dobře ví, jak je složité a náročné dopadnout třeba pachatele krádeží na pracovišti. Dobrým příkladem zde může být např. loňský judikát Evropského soudu pro lidská práva, který řešil případ pokladních ze španělského supermarketu, které byly chyceny při krádežích až pomocí nezákonně nainstalované kamery. Jeho verdikt možná některé odborníky trochu překvapil, ale svoji logiku má – zaměstnavatel musel „zlodějkám“ zaplatit za nezákonné kamery nevelké odškodné, ale jejich propuštění shledal jako zákonné.


tisková zpráva

79x 13096x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (79) Aktualizovat
06.08.2019 22:55 | Honzis_Fiala99

Kim: Pokud tím anonymním právníkem myslíte mne, tak Vám nevyčítám, že se mnou nesouhlasíte, ale to opomenutí se podepsat snad nemůžete myslet vážně. Vy zde vystupujete pod zcela anonymní přezdívkou Kim, zatímco já pod svým civilním jménem (tedy pro Vaši informaci Honzis_Fiala znamená Honza, nebo ještě přesněji Jan Fiala, což předpokládám dojde snad úplně každému s výjimkou Vás pane Kime), takže se prosím ještě jednou zkuste zamyslet kdo z nás dvou se tu nepodepsal, respektive kdo vystupuje anonymně, jestli jste to Vy, nebo já. Nevím čím jsem opomenul skutkovou podstatu, řekl bych, že jsem jí vystihl naopak velice přesně, pro jistotu zopakuji úryvek věty: ...zloděje, který udělal ostudu českému šachu a mnoho let okrádal ostatní hráče a připravoval je tím o peníze...

06.08.2019 02:01 | Vojta Plát

Pro mě je vyjádření pana D.A. stejné jako od lidí ze svazu. Spousta slov, ale nic jsem se nedozvěděl. Proto vás vyzývám k vyjádření. Stejně jako to žádáte vy od svazu. Nic víc.

05.08.2019 22:53 | takychcineconapsat

Honzis_Fiala99: nedělal bych si iluze, že se podvody nedějí. Rausis to přeháněl, proto a jen proto ho chytili. Ještě na hraně zákona, soud by ale nejspíš rozhodl ve prospěch pořadatelů turnaje, kvůli jejich spolupráci s policií. Někdo, kdo si utrhne ovoce z otráveného stromu jen občas (třeba na MČR, kdy mu jde o balík peněz, které nutně potřebuje, a vstupenku do repre), toho je téměř nemožné chytit.

05.08.2019 22:31 | Kim

K vyjádření anonymního právníka: Typická amorálnost vede autora k pominutí skutkové podstaty, odvádění pozornosti k nepodstatným detailům  a opomenutí se pod svůj text podepsat.

05.08.2019 21:16 | Honzis_Fiala99

Za prvé: Tvrzení, že Rausis musí být nemocný, jinak by v tomto jednání nepokračoval, když věděl, že je podezřelý, je ničím nepodložený nesmysl, který lze velice snadno vyvrátit, stačí se podívat do běžného, civilního světa mimo šachy. Každý policejní detektiv s delší praxí, by vám uvedl příklady lidí, kteří se dopouštěli například korupčního jednání, čí krádeží, i když jim již mělo být dávno jasné, že se kolem nich utahuje smyčka. Existuje pro to jedno staré, české přísloví, které tvrdí, že s jídlem roste chuť. Člověku to prostě prochází tak dlouho, že ztratí pud sebezáchovy a začne se cítit nepostižitelný a nedotknutelný pod heslem: "Jen se snažte hlupáci, mne stejně nikdy nenachytáte!"  Tito lidé jsou přitom z hlediska duševních chorob naprosto zdraví a jedinou jejich "nemocí" je prostá, lidská "rozežranost," což by však neměla být v žádném případě polehčující okolnost, ale spíše naopak, okolnost přitěžující.

Tím nechci tvrdit, že Rausis nemocný být nemůže, pokud však je, tak silně pochybuji, že vzdělání pana Azmaiparashviliho v oblasti psychiatrie je natolik fundované, aby zrovna on mohl něco takového posoudit, ještě navíc se zcela nediplomatickou kombinací slov: "musí být nemocný" (místo akceptovatelného "mohl by možná být nemocný"), což by si, tipuji, bez odborného vyšetření nedovolil tvrdit ani nejlepší psychiatr na světě, Azmaiparashvili však ano. Minimálně platí, že pokud nějaký renomovaný, odborný a nestranný psychiatr nevydá písemné stanovisko, že Rausis je nemocný, je nesmysl na něho pohlížet jinak, než jako na zcela zdravého a svéprávného. Azmaiparashvili zde tak zcela bezdůvodně a bez sebemenšího důkazu pro své tvrzení, obhajuje zloděje, který udělal ostudu českému šachu a mnoho let okrádal ostatní hráče a připravoval je tím o peníze.

Za druhé: Srovnávat to, že někdo na chodbě, ve třetí divizi, řekne: "Karle, tos měl asi táhnout spíše jezdcem," s případem, kdy si někdo po řadu let zlepšuje s počítačem své výsledky a dostane se díky tomu téměř do světové špičky a tvrdit, že to je to samé, je asi stejné, jako kdyby někdo tvrdil, že louže na chodníku je to samé, jako Tichý oceán.

Za třetí: Pokud takto fatální případ podvádění nedopadne doživotním distancem, tak se rovnou domluvme, že od zítřka hrajeme tedy s mobilem všichni, protože v tom případě se podvádět jednoznačně vyplatí!

03.08.2019 10:05 | Zdeněk Janda

Jó, zombíku. Jak Billa , tak ty, nás vytrvale krmíte závadnými blitky

03.08.2019 09:19 | Zmestabileho

Tady je třeba ten kaufland, a navíc ještě billa :-)) https://www.extra.cz/billa-a-kaufland-nas-krmi-zavadnymi-potravinami-jake-hnusy-jsme-jedli-tentokrat

:-).

 

 

02.08.2019 16:27 | Pražský kavárník

Tak třeba tady o Lidlu. https://www.lidovky.cz/domov/lidl-prodaval-falsovany-polsky-salam-mel-mene-masa-firme-bude-ulozena-pokuta.A190308_182723_ln_domov_zdp

02.08.2019 15:15 | Zmestabileho

Ještě tu chybí odkaz na nějaký článek třeba o Kauflandu nebo o Lidlu :-)). Nemáte někdo něco?

 

Ten případ Rausis tady aspoň některým lidem otevřel oči a začali se zamýšlet nad tím, jak jsou v soutěžním šachu masivně porušována i základní pravidla sportovní etiky a že tohle není v pořádku (typicky domluvené výsledky partií i celých zápasů, podvádění s počítačem je jen další specifický fenomén moderní doby na tohle téma). Ovšem ti, kteří to praktikují na profesionální úrovni (Rausis, Láznička, Hráček, Krejčí, členové VV ŠSČR a bohužel mnozí další), tak o těch by se mělo psát opravdu jmenovitě. Je to snad cesta aspoň k částečné kultivaci jejich jednání, a celkových poměrů v šachu.

02.08.2019 14:58 | Zmestabileho

Nevím, jak souvisí vrcholně neetické a nesportovní chování našich reprezentantů a šachových činovníků s mankem na prodejně v Krasicích?  :-)). A mimochodem, ten pan Aichmaier se v tom článku ke všemu podrobně vyjádřil...:-)). 

 

Raději utéct od lumpáren v šachu na prodejnu potravin? No na šachovém serveru je to docela pozoruhodný postup...:-). Je vidět, že chybí  jiné argumenty (protože ony prostě neexistují - v našem šachu je spousta věcí prostě neobhajitelných).

01.08.2019 22:34 | takychcineconapsat

To jsi vsadil peníze od Nasky, nebo ciki333, nebo od obou?

01.08.2019 21:41 | Vojta Plát

Janiku, on se nevyjádří, ale sám to žádá po ostatních. Zbabělec. Jinak se dalo na Pardubice sázet na Marathonbetu( pro Čechy již nepřístupné). Na remízu byly kurzy i 1.6 či 1.7, dost dobrá value. Pět tahů a mám vyděláno víc, než byly první tři ceny dohromady. Totální nesmysl, když není sofijské pravidlo!?

01.08.2019 21:19 | alvar

Jestli jsou šachy sport, pak je domluvená remíza samozřejmě podvod, ovšem podvod, který se jen velmi těžko dokazuje. V jiných sportech, kde je také možná remíza, by taková domluva znamenala velký postih. Šachy ovšem nejsou sport. 

01.08.2019 20:50 | Pražský kavárník

Jak souvisí obchod s potravinami s GM Rausisem?

01.08.2019 20:08 | Janik

Copak nám pan Aichmeier alias ZMB poví o tomhle? Nějak se nechce vyjádřit ...Jinak po takovém článku psát tady nějaké výplody o tom jak za všechno špatné může vedení šachového svazu...To musí být silný žaludek.

http://www.vecernikpv.cz/co-se-stalo/zpravodajstvi/4007-aktualizovano-za-manko-v-krasickem-marketu-mohou-jen-zamestnanci

01.08.2019 10:09 | SPONZOR

Zmestabileho: chapu spravne, ze remiza domluvena se souperem pred partii je ve vasich ocich podvod..?

01.08.2019 08:26 | engine

U hrobečku dítě stálo, z plna hrdla mlčelo, před chvílí se usmívalo, když tatínka věšelo. Tu si náhle pomyslelo "Máma má o tátu strach!" nechtělo maminku trápit - teď je dvojnásobný vrah. Dva hrobečky vedle sebe, brácha vchází do dveří, za chvilku už budou tři, když se dílo podaří. Setmělo se, měsíc vyšel, dítě má už strašný hlad, no a tak si umanulo z Macka guláš udělat. "Čiči, Macku, pojď sem ke mně" díět zvedá topůrko, Macek přišel, dítě jásá "Už tě mám ty potvůrko!" Vzpomnělo pak na babičku, na tu starou lakotu, záhy vetchá stařenka zdobí tyčky u plotu. Když to všechno děda spatřil, zasípal "Ty hajzlíku!" staré kosti pomalé jsou, neunikl majzlíku. Že byl Azor pejsek věrný, začal výti do noci, dítě šeptá rozzuřeno "Už ti není pomoci..." Potichu se plíží stínem, cos schovává v rukávu, pejsek dostal pěstním klínem a svalil se na trávu. Po chvíli pak upozornil alarm VB stanici, že se něco nekalého děje v místní márnici. Kapitán se líně zvedá, do auta se doplazil, dítě zmáčklo odpal včas, s bombou k nebi vyrazil. Tak se dítě ujistilo, že mu už nic nebrání, dál si hrát na predátora bez trestního stíhání.

01.08.2019 07:36 | Petan

to ciki333: Já si také myslím, že mnoha čtenářům by se hlavně ulevilo, kdyby ZMB přestal téměř do každého diskusního příspěvku montovat Hráčka a Krejčího i u článků, které s nimi vůbec nesouvisí.

31.07.2019 21:48 | Zmestabileho

Štohl se tady opět vzteká a píše kvůli tomu hlouposti. Že ho tady umím takto vytočit mě ale netěší - on není tím podvodníkem, který šachy kazí. Akorát on už asi není schopný se na šachy podívat s odstupem, a proto tady obhajuje i ty lumpárny a podvody.

31.07.2019 21:21 | igors

Práve naopak, ZMB, Vaše príspevky sú nekonzistentné, dôslednosť sa prejavuje jedine tým, že sú stále plné nezmyslenej kritiky a urážok. Ja naopak píšem stále to isté - pre mňa ste väčší lump, ako všetcia, čo si o nich otierate svoju nevymáchanú klávesnicu - a ak naozaj kradnete, tak aj Rausisa nevynímajúc. Ak sa na pár dní odmlčím, nie je to preto, že by ste ma porazili silou svojich argumentov :))) (žiadne zmysluplné som tu od Vás ani nečítal), ale preto, že mám inú robotu, rodinu a potrebujem si aj oddýchnuť od tej facepalmovej hlúposti, ktorú na nss ťaháte síce nielen, ale predovšetkým Vy...

31.07.2019 20:50 | Zmestabileho

Je fakt, že tahle konverzace je plná osobního napadání  - ale jak komunikovat nekonfliktně a neosobně, když problémem jsou právě ony "osoby", podvodníci s titulem GM reprezentující ČR v šachu - kteří nejsou schopni ani slova omluvy, dále lidé ve vedení včetně šéfů svazu Novotného a Petra kteří podvody neřeší, ale naopak je ještě obhajují zrovna i v diskuzích zde, a dále někteří prominenti jako GM Štohl kteří tady také obhajují kdejakou lumpárnu a když jim dojdou argumenty tak jako první přejdou k osobním invektivám. 

 

 

 

31.07.2019 20:21 | ciki333

Pane Boleslave, dost bylo Rausise! Začínám být na jméno lotyšského GM alergický...

Vyhlaste, prosím, alespoň na 1. měsíc embargo na články s tématikou "cheater Igors."

Mnoha čtenářům nss, včetně mne, by se nesmírně ulevilo... Šach nerovná se Rausis.

31.07.2019 19:34 | Zmestabileho

:-))... tady se plácají nesmysly, že to je opravdu k smíchu. Copak se tady ještě o ZMB dozvíme? Koho ještě okradl kromě družstevníků a milionářů? :-)).

 

Je ale příznačné, že tady takto píše už nejen Plát, ale i rádoby seriózní igors - tedy Igor Štohl. Tihle pánové si tady nakonec přirozeně neradi čtou o šachových lumpárnách, které oni tak či onak obhajují protože je šachy živí. I Plát už to pochopil, i když jeho názory jsou i nadále nekonzistentní podle toho,  v jakém se zrovna nachází stavu.

31.07.2019 17:04 | igors

Čiže členov družstva? Hm, a pritom "na rohu ulice zombík o morálce káže..."

31.07.2019 16:17 | Carlos

To engine: Tempo Opava je spotřební družstvo (společenství osob, které je založeno za účelem vzájemné podpory svých členů, případně za účelem podnikání). To znamená, že "ZMB neokradl žádného milionáře", ale členy družstva (spolek vlastníků nebo jejich potomků, kteří do družstva vložili své prostředky). Pro zjednodušení (abyste to pochopil) si představte družstevní bydlení, kde členy/vlastníky družstva jsou majitelé bytů, kteří je dříve museli koupit. indecision

 

31.07.2019 13:08 | engine

Mě vůbec netrápí, že ZMB dokázal okrást milionáře, kteří nakradli v privatizacích. Ba naopak, všechna čest!

 

typická kobliha akorát tak zralá na pár facek

31.07.2019 12:41 | engine

7. NEPOKRADEŠ - O sdílení radosti

Jednou jeden vesničan energicky zabušil na těžká dubová vrata kláštera. Když bratr vrátný otevřel, vesničan se usmál a ukázal mu nádherný hrozen vína.

„Bratře vrátný,“ oslovil mnicha, „víš, komu chci darovat tento hrozen vína, který je nejkrásnější z celé mé vinice?“ „Asi našemu představenému nebo nějakému otci z kláštera.“ „Ne, ne. Tobě!“ „Mně?“ Bratr vrátný celý zčervenal radostí. „Ty ho chceš darovat právě mně?“

„Jistě, protože jsi se mnou vždycky jednal přátelsky a pokaždé jsi mi pomohl, když jsem něco potřeboval. Chci ti tímhle hroznem vína udělat radost.“ Ta jednoduchá a ryzí radost, která se zrcadlila bratru vrátnému v očích, ozářila také vesničana.

Bratr vrátný si položil hrozen vína tak, aby na něj dobře viděl, a díval se na něj celé ráno. Byl to opravdu nádherný hrozen. A tu ho něco napadlo: „Proč bych ten hrozen nedonesl otci opatovi, abych udělal radost také jemu?“ Vzal hrozen a zaklepal u opata.

Otec opat se upřímně zaradoval. Ale vzpomněl si, že v klášteře je jeden starý nemocný bratr, a pomyslel si: „Donesu mu hrozen, a tak se chudák trochu potěší.“ Hrozen vína tedy putoval dál. Ale nezůstal dlouho v cele nemocného bratra. Toho napadlo, že by tím hroznem potěšil bratra kuchaře, který se celé dny potí u kamínek. A tak mu hrozen poslal. Ale bratr kuchař ho daroval bratru sakristiánovi (aby mu také udělal radost), ten ho zase donesl nejmladšímu bratrovi z kláštera a ten ho dal dalšímu a ten zase dalšímu. Nakonec hrozen, který putoval od bratra k bratrovi, skončil u bratra vrátného (aby mu přinesl trochu radosti). Tak se uzavřel kruh. Kruh radosti.

31.07.2019 12:34 | takychcineconapsat

Pokud okrádal soukromý podnik, tak je to nejspíš blbostí a nezájmem majitelů a jejich věc, ať si to vyřeší. Mě vůbec netrápí, že ZMB dokázal okrást milionáře, kteří nakradli v privatizacích. Ba naopak, všechna čest! Něco jiného je když svaz hospodaří z peněz daňových poplatníků a dělá malou domů. Nebo když nějaký spratek okrade vlastního tátu.

31.07.2019 09:30 | Vojta Plát

Chybí mi tu vaše vyjádření k tomu, jak jste okrádal Tempo Opava. Jste lstivý člověk, sám máte máslo na hlavě a bojite se k tomu něco napsat. Hrdost je vám naprosto cizí. Měl byste se stydět a chodit kanálama. Někdo jiný by vám už dal dávno pěstí, abyste se vzpamatoval a začal se chovat důstojně.

31.07.2019 07:16 | Zmestabileho

Plát nedostal od vedení našeho šachu dopředu příslib k podvodnému zápasu, zatímco Krejčí  to povolené měl a prošlo mu to včetně vyplacení peněz, a Láznička to po Krejčím přirozeně potom zkusil taky. 

Tenhle příběh je známý a i tady byl několikrát popsaný včetně toho, že viníci nebyli potrestáni akorát Láznička dostal formální sankci, protože u něj už to okecat nešlo.

Ale i přesto opravdu není ke škodě si to připomenout, třeba zrovna tady pod článkem o podvodníkovi Rausisovi. Zvláště když Plát tady začal zápas Krejčí-Hráček dokonce obhajovat.

 

 

 

31.07.2019 06:11 | Vojta Plát

Jinak jste se tu nikdy nevyjádřil pane Aichmajere ke kauze Tuty Tempo Krasice. Mohl byste jít příkladem svazu a říct nám, kolik vám tehdy zadrhlo za nehty. Možná si vás pak tady začnou lidi trochu vážit.

31.07.2019 00:13 | Vojta Plát

Zmestabileho ma přehled o přezdívkách, jsem zapomněl. Pawel=Matocha a tak dále. Já každému přeju, rozhodně nezávidím Honzovi zápas se Zbyňkem. Jen mi přijde od svazu divné to, že mně bylo doporučeno si to zkusit uhrát bez zápasu, ale Krejčí zápas měl. To se pak nedivím, že to zkusil i Láznička. Však by to svaz ani nevěděl, nebo ano?

30.07.2019 22:40 | david brazina

to pawel: ty jsi dobry exot. Plat tu psal minimalne pod jednim jinym nickem. Je usmevne, ze do nemocnych ostatnim nadavaji spise psychopati, kteri sami potrebuji odbornou pomoc. A ze je to zavistivy mstivy clovek uz tady prokazal nekolikrat. Jen vzdycky zalezi na tom co od koho prave potrebuje.

30.07.2019 22:12 | pawel

Zmestabileho musí být nemocnýenlightened

Stejně jako Vojta Plát píše zásadně pod svým jménem, Pavel Matocha se neskrývá pod jiným nickem.

Ale nemocnému to vysvětluj ....... enlightened

30.07.2019 21:40 | Zmestabileho

Ad pawel: Vy jste opravdu zajímavý panáček, pane Matocho, když tady takto léta píšete pod nickem, a přitom se v našem šachu angažujete otevřeně a prezentujete velmi i sám své jméno.

 

Jinak ale k Plátovi - on tady měl období, kdy psal pod různými nicky, není to tak dávno, dělal to když si chtěl kopnout do lidí které znal a kteří znali jeho - tj. třeba do Krejčího. Pak jej to přestalo bavit - když to stejně většina lidí poznala (je fakt že se ani nesnažil to moc kamuflovat :-)).

30.07.2019 21:22 | Pavel Capek

@ZMB : Já už bych to nechal být. Evidentně ničeho nedosáhnete. V tržním hospodářství se lidi chovají tržně a snaží se maximalizovat zisk.

A není to žádná novinka. Již pradávno pronesl římský císař Vespasiánus : "Pecunia non olet !"

( poté, co zavedl poplatky za veřejné záchodky ).

30.07.2019 21:19 | pawel

ZMB,

pokud jste "neprojel" vše tady už dávno, tak touto větou jste totálně prohrál. Takové osočení pana Pláta je od Vás ubohost. Ať je Vojta Plát jakýkoliv, má mnoho dobrého v sobě. Například, že píše zásadně pod svým jménem, klidně sebekriticky. Někdy i s pointou inspektora Trachty: "A drze se přiznal".  

30.07.2019 19:06 | Zmestabileho

Já si pamatuju pane Pláte, jak jste tady jako první upozornil na tu lumpárnu "Krejčí-Hráček". Napsal jste něco ve smyslu že je Vám z toho na blití - akorát jste neměl odvahu to napsat pod svým jménem, a tak to tady bylo pod nickem. Vy umíte být pane Pláte závistivý a mstivý člověk - když nepustili pánové ze svazu k lizu i Vás, tak jste aspoň tady naprášil nejdřív Krejčího a potom i Lázničku. Krejčímu to prošlo - měl to lépe ošéfované, když u toho měl Hráčka i rozhodčího Šmajzra. Láznička už to tak neustál - ale nakonec i on jede dál jakoby se nic nestalo. Oba případy jsou přitom ve své podstatě úplně stejné.

 

Probírat to znovu a dokola se může jevit jako neúčelné - ale protože sebereflexe neproběhla, je dobré o tom psát znovu. 

 

 

30.07.2019 17:28 | Vojta Plát

Ty jsi Rausise hájil, tak co kecáš. A tréninkový zápas to jako nemohl být proč? Je jasné, že to Honza hrál kvůli ceně, ale to jako nesmí? Zatím jsi mi to nijak nevyvrátil. Jen, že to není možné, tak to pak jo.

30.07.2019 04:06 | Zmestabileho

Z těch 90 000 Kč vyplacených svazem možná zbyla Krejčímu opravdu ani ne polovina – když musel vyplatit  podíl Hráčka a rozhodčího :-). Způsob dělení kořisti mezi účastníky této věci ale přece není důležitý. Podstatné je, že něco takového jako byl zápas Krejčí-Hráček mohlo jednak vůbec proběhnout a za druhé že nikdo za to nebyl ani zpětně postižen i když to vešlo ve veřejnou známost. A že tuhle lumpárnu tady nyní Plát označí jako užitečný tréningový zápas velmistra Krejčího? No to je síla. Ale takhle to opravdu v našem šachu funguje, a nedivím se že zrovna u nás máme velmistra co si uhrál rating téměř 2700 na záchodě. 

29.07.2019 23:23 | Vojta Plát

Zápas Honzy jsem možná odsuzoval jinak proto, že mně bylo řečeno, že takhle ta cena není myšlená, tak jsem možná i trochu žárlil. Ale tak ať si každý dělá co chce, já si jen hraju ty svoje paskvily a šachem se bavím, stejně tak diskuzí tady.

29.07.2019 23:19 | Vojta Plát

Píšu na telefonu, tak tam mám chyby, ale snad to každý chápe.

29.07.2019 23:18 | Vojta Plát

Tak aspoň jsem silný velmistr, první hezká slova od tebe. Já jsem znalý zákulisí. Jedna věc je účel zápasu Honzy se Zbyňkem, který nikdo nezpochybňuje. Ale jako tréninkový zápas proč ne. Honza udělal progres určitě větší jak já a ten zapas mu teoreticky mohl pomoci. Vemte si, že se muselo dost zaplatit Zbyňkovi za ten zapas, plus rozhodčí a poplatek fide. To byl možný zisk tak 30000 z původnícha90000. Si jako myslíte, že to kvůli tomu Honza hrál? U Laznicky to bylo jiné, tam to byl účel a podle partii i nejspíš podvod a i kdyby ne, tak veci kolem toho byly fakt šílený. Rausisovi jsem se omluvil bez důkazů, ale vnitřně jsem stejně tušil, že to není čistý hráč. A většinou můj odhad na lidi sedi, ačkoliv mě většina napřed odsoudí, že to nemůže být pravda. Hezky večer všem, mějte se rádi.

29.07.2019 21:39 | Zmestabileho

K tomu co tady píše Plát: Plát je sice silný velmistr a dobře znalý prostředí šachu u nás, tudíž by jeho názory měly být zajímavé… ale není tomu tak, co on ráno napíše, tak v poledne odvolá a večer zase potvrdí.  Viz jeho komentáře k Rausisovi a k lumpárnám kolegů v reprezentaci (Láznička, Krejčí, Hráček a další). Dnes tady Plát dokonce obhajuje i zápas Krejčí versus Hráček – a už se nebudu divit, až  třeba za chvíli tu lumpárnu Krejčí–Hráček znovu odsoudí a napíše k tomu pár ostrých slov :-)

 

 

Ad Ota Válek: Šachy u nás jsou plné podvodů, ví se tom, a jsou známy i osoby které si takto přihrávají peníze do vlastní kapsy. Rausis, Láznička, Krejčí, Hráček... tyto případy se neřeší a ani teď se kvůli mediálnímu případu Rausis řešit nebudou. Chybí skutečný zájem a schopnosti to řešit.

29.07.2019 19:46 | Vojta Plát

Nejsem opilý, ale tady na nss se již dlouho bavím. Teď piluju ruštinu. Však víš Dane. A jinak rapid Elo mě nenasyti, ale furt ho mám větší, než většina hracu v ČR. Jinak gratulace k výhře v blickach s Manikem, velmi hezký výkon a Mikiho mokrá košile byla naozaj super.

29.07.2019 19:41 | SPONZOR

PLÁT VOJTĚCH: pane Plate, Vy jste se dnes opet opil jako pred par dny v Pardubicich pred MCR v rapidu, kde jste po probdele noci bojoval jako lev a skoncil na krasnem 52. miste se ztratou pouhych 42 ELO bodu..? 

29.07.2019 14:58 | david brazina

Pokud vím, watt-motorky v kolech nebyly postihovany policii ani v Belgii ani ve Francii. Ale můžu se mýlit. Takže to že se IR vyhl francouzské policii je imho nesmysl. Místo doznani mohl třeba blekotat něco o špatné organizací. Navíc z toho snímků není jadne že analyzovat svou partií. Mohl tvrdit, že si píše s nemocnou dcerkou a blablabla. To Plat, chudinko.

29.07.2019 14:51 | Vojta Plát

My spolu Bražino už nic nemáme. Ty mlátíš slečny, děláš z lidí blbce apod. Stejně tak jsem nikdy neměl exekuce. Malík a Klíma kdyby se tu rozepsali, tak se propadneš hanbou někam do šachty. A svazu do prdele rozhodně nelezu, však to je jedna pokuta a trest za druhým :-) ale výsledky za mě budou mluvit, to bude snad lepší. A zápas Krejčího byl samozřejmě účelový, aby měl Honza dostatek silnějších soupeřů, ale jinak si určitě nemyslím, že to byl jinak podvod. A samozřejmě jsem byl naštvaný, protože mně to svaz nedovolil. Ale stačí mít dědka Šorma za zády a i svaz se bojí. Asi tolik bych k tomu řekl, snad každý tady ví, kdo byl a je Šorm.

29.07.2019 13:52 | Ota Válek

Jednou ze základních pouček teorie řízení je, že lidé se chovají podle toho, jakou očekávají kontrolu. Stejně jako v celé společnosti je i mezi šachisty určité procento jedinců se sklonem k podvádění. Budou-li prováděny důsledné či alespoň namátkové kontroly, většina z nich se neodváží užívat elektronickou nápovědu.

Svaz bych nevinil z přílišné pasivity. Činovníci reagují na poptávku členské základny či šachové veřejnosti; ta byla dosud nevýrazná. Kauza Rausis to, doufejme, změní. Pokud by šachové soutěže získaly pověst akcí, kde se podvádí a mělo to za následek snížení zájmu mládeže a talentů o šachy a odliv sponzorů, postihlo by to existenčně řadu trenérů i profesionálních hráčů. Doufejme, že aktivní boj proti elektronické nápovědě tomuto scénáři zamezí.

Okolnosti dopadení I. Rausise nebyly zveřejněny. Není znám původ ani způsob pořízení fotografie, ani obsah protokolu, který I.R. podepsal. Lze jen spekulovat, že úplným doznáním se vyhnul zadržení francouzskou policií. Francie je fungující právní stát s velkou citlivostí na podvody při sportu (viz Tour de France). Vzhledem k tomu, že I.R. hrál turnaj tamtéž měsíc před tím se stoprocentním výsledkem (pokud si dobře vzpomínám, psal o tom pan Štohl v příspěvku k jednomu z předchozích článků), lze předpokládat, že se pořadatelé na zásah pečlivě připravili.

29.07.2019 12:36 | david brazina

To jsem nedomyslel. :)

29.07.2019 12:30 | Carlos

Otázkou je kolik se jich tam vejde ...wink

 

29.07.2019 12:12 | Bucefalos

Lézt svazu do prdele by měl každý dobrý sachista.

29.07.2019 11:27 | david brazina

To Zdeněk Janda: Asi mas pravdu. To Plat, je mi to jedno, stejně jako tvoje zoufale pokusy na fb, abych se s tebou bavil. Zrovna od zmrdecka, kterého v Ostravě nikdo nechtěl nechat u sebe prespat, až to zbylo na mě, podobne kecy sedí. BTW, přitom jak teď lezes svazu do prdele, dej pozor ať nezapadneš příliš hluboko. Tímto stylem se určitě Viktor brzy smiluje.

29.07.2019 11:26 | Karja

Samozřejmě, že Krejčího zápas je podvod. Jen to udělal chytřeji než Láznička.

29.07.2019 09:41 | Vojta Plát

ZMB, pamatuješ, jak jsi Rausise obhajoval? Teď děláš chytrého, ale jinak jsi úplný zmrd. Jako sorry, ale nemůžu si pomoct. O zápase Krejčího nic nevíš, normálně se konal. Je jedno, že Honza potřeboval šest partií se silnějším. Partie se normálně a regulérně hrály a nazývat to podvodem je docela drzost, protože to jsou jen domněnky ( které jsem měl chvíli i já ). Brazino, ty už se prosím nevyjadřuj, v Ostravě tě nikdo nechce ani vidět, za to, jaký jsi křivák a zmrd ( ještě větší než ZMB ). Jinak mít chuť podvádět má jen duševně nevyrovnaný člověk, co si potřebuje něco dokázat, nebo chce peníze. Takže bych to spíš nazval narcismem, či egoismem. Já možná seděl, ale v životě bych si nedovolil jít na záchod se poradit s telefonem. Šachy hraju pro zábavu, hlavní důvod je si ty šachy užít. Fakt nerozumím tomu, proč mají lidi potřebu si pomáhat, to je opravdu nemoc.

29.07.2019 09:01 | Bucefalos

Dobrý den, tomu kdo by chtěl při partii podvádět. Například v zápasech první či druhé ligy a nebo i v krajském přeboru. Co by takovému člověku zabránilo jít po třech, čtyřech hodinách hry na WC a 10 až 12 minut si tam analyzovat pozici. A třeba by tu partii ani nevyhrál, jen by ji zachránil.. Popravdě by mu v tom nezabranilo vůbec nic.

29.07.2019 07:34 | Zdeněk Janda

Davide, problém je pojmenován. Řešit ho může třeba konference, které se místní kritici vyhýbají, jak čert kříže. Článek je samozřejmě o ničem, ale Bolek kuje železo,dokud je žhavé. A co do závislosti na mobilu zombík úspěšně konkuruje Rausisovi svou psychopatickou závislostí na pc a nšs.

29.07.2019 01:07 | david brazina

capjar: takze staci na podvodniky jen jednou upozornit, a kdyz se nic nestane tak mlcet? reakce lidi ze svazu zvlaste Petra je casto na pres hubu, Pokud maji pocit, ze ostatni jsou vlastne debilove, co jim kecaji do toho jak to skvele vedou, tak kop do zadku se mi zda jako fajn alternativa.

28.07.2019 23:41 | SchwartzBlack

"Nemocný" má s kolegou soucit.

28.07.2019 23:33 | capjar

ZMB - už se jen opakuješ.

28.07.2019 23:10 | Zmestabileho

Neschopnost lidí jako jsou členové VV ŠSČR je do očí bijící jako byl do očí bíjící podvodný nárůst šachové výkonnostni Rausise. Bohužel tyto zjevné věci se adekvátně neřeší. 

 

Rausis si klidně hrál léta naši extraligu a vědělo se o něm "co je to za špílmachra" a nikdo mu v tom nezabránil.

 

Když VV ŠSČR vyplatil odměnu GM Krejčímu po jeho tzv. "účelovém" zápase s GM Hráčkem  - opět tomu nikdo nezabránil, ačkoliv všichni věděli o co jde. 

 

Soutěžní šach se tak stává nejen světem podvodů, ale o těch podvodnících se navíc i ví - v ČR to takto je opravdu zjevné.  Je na samotných hráčích, aby tento sytém buď dále tolerovali jako dosud, nebo aby ho konečně změnili.

28.07.2019 22:25 | Zmestabileho

Ad Ota Válek: Vyjádření lidí kteří problém mají řešit - pánů Azmajparašviliho, předsedy Novotného, místopředsedy Petra atd... ukazují, že žádná změna v zabránění těmto podvodům nebude. Tito pánové tomu jen přihlížejí - a nic nejsou schopni změnit. Akorát se při chycení známého podvodníka ještě podiví -  jak to mohl tak dlouho dělat když to o něm všichni věděli?, a proč se nechal tak hloupě nakonec chytit? To musí být asi nemocný člověk?

 

Prostě pojede se stejně dál - v amatérském šachu se podvádění nebude řešit vůbec, protože tohle jsou soutěže pro zábavu...,  a v top soutěžích profesionálů nechť si organizátor soutěže přjijme sám opatření, aby hráči nemohli dostat během partie nápovědu (v zápase o titul MS  budou hráči pod detektory a v hermeticky uzavřeném prostoru po celou partii, a takto je možné hrát i další soutěže, ať si to každý udělá po svém).

28.07.2019 21:54 | Ota Válek

Při čtení vyjádření pana předsedy mi, nevím proč, vytanula na mysli scéna z filmu "Hoří, má panenko", v níž se rozčiluje kolega hasiče, jenž byl přistižen s ukradenou tlačenkou, kterou nestihl dát zpátky do tomboly dřív, než rozsvítili světla v sále: "Proč to ten blbec vracel?!" 

28.07.2019 21:48 | Zmestabileho

Rausis je důkazem neschopnosti systémově a mnohem efektivněji než dosud řešit tohle podvádění. Rausis ukázal, že soutěžní šach se už řadu let hraje nejen s vědomím toho že někteří hráči takto podvádějí - ale ukázal navíc že se dokonce i ví, která osoba takto podvádí, a ani v této situaci a ani s tímto vědomím to nikdo dlouhé roky nevyřeší.

28.07.2019 20:01 | Zdeněk Janda

Jó, zombíku, o podvodu věděli všichni a celý svět. Tedy kromě tebe. Jinak bys jistě konal

28.07.2019 19:54 | Zmestabileho

Nevím jestli je Rausis nemocný - ale jisté je, že vážnou nemocí trpí hlavně celý současný soutěžní šach. Ta choroba se jmenuje neschopnost reagovat na podvody s počítačovou nápovědou a jedná se bohužel o chorobu chronickou a prognóza vyléčení je špatná. O podvádění Rausise přece věděl celý svět - jeho případ byl prostě tak okatý, že nešel přehlédnout. Věděl to Azmajparašvili, veděli to funkcionáři ve vedení našeho šachu - kteří to Rausisovi také i řekli, věděla to spousta hráčů. Přitom to nikdo dlouhé roky nebyl schopen zastavit.

 

A tuto nemoc šachu nikdo nově účinně neléčí. Jen se konstatuje, že Rausis byl prý výjimka, asi také už i nemocný člověk... a jede se dál beze změny.

 

 

 

 

 

 

 

 

28.07.2019 16:50 | david brazina

to ze to ale rika viz odkaz nize me jen utvrzuje v tom, ze sachiste jsou ve vetsine banda dementu. jeste si zvolte Petra jako predsedu a posledni at zhasne https://en.chessbase.com/post/zurab-azmaparashvili-replies-to-nigel-short

28.07.2019 14:34 | Pražský kavárník

Pan GM Petr se jenom řečnicky ptá, ale už nenabízí žádný program a žádné řešení. Měl by představit svůj volební program a svoji vizi.

28.07.2019 13:50 | JiH

Falešnému hráči se prožene kule hlavou a nikdo nepřemýšlí jestli ten jedinec je nemocný nebo ne. Teprve dnešní doba dává na gamblerství invalidní důchod a usilovně prosí gamblery aby místo na automaty chodili na psychoterapeutickou skupinu.

http://petr-kubac.blog.cz/1207/zadna-kurva-nemocna-jsem

28.07.2019 12:10 | david brazina

Chess64geek., :D :D :D další odborník.

28.07.2019 11:55 | chess64geek

to Lumbusbubulinus: Není to pravda, tím že podváděl na turnaji s finančním fondem se dopustil nejen porušení směrnic FIDE, ale i trestného činu podvodu (v ČR § 209 zákona č. 40/2009 Sb.).

28.07.2019 11:44 | david brazina

Zábavne jak tu padá GDPR :) by mě zajímalo co v této kauze jsou ta data, že by mobilní data? :D jak pise lumbus, byť Rausisem tak je dam k soudu.

28.07.2019 11:25 | bishop

Ze zrovna Azmaiparashvili, ktery mimojine famozne zfixloval turnaj ve Strumici nebo nema problem na mistrovstvi Evropy vzit zpatky svuj tah, ma potrebu se vyjadrovat k cheatingu je dobry joke :D 

28.07.2019 11:25 | Lumbusbubulinus

Tak abychom si ujasnil některé pojmy. Zde nejde o nějaké GDPR, zde jde o trestný čin šmírování osob nepovolenou kamerou na WC. Nechci se pana Rausise zastávat, ale musím to znovu zopakovat. Z hlediska trestního zákona Francie i EU byl vůči p. Rausisovi spáchán trestný čin, dokonce ne ani přestupek, ale trestný čin. Naopak p. Rausis je před zákonem zcela čistý a nespáchal svým jednáním ani ten nejmenší přestupek vůči zákonu. Z hlediska zákona, a to je podstatné je čistý jako padlý sníh. Pan Rausis pouze porušil vnitřní směrnice celkem bezvýznamné organizace, tedy FIDE. Takže si to shrňme. Vůči panu Rausisovi je spáchán trestný čin, ještě za zvlášť opovrženíhodných okolností, čili pan Rausis je asi 100x více potrestán, ne-žli by si zasloužil. My, místo toho abychom ve zdejší diskusi řešili opovrženíhodné jednání francouzského pořadatele, který se vůči šachistům chová,.jako ke špionům nepřátelské velmoci, neustále řešíme pana Rausise a jeho z hlediska zákona nulové pochybení. Na druhou stranu na šachovém serveru to to trochu chápu, ale přece jen bych si představoval, že alespoň 50% příspěvků bude řešit násobně závažnější věc, tedy šmírování na záchodech.

28.07.2019 11:20 | Lubino

Vy furt podvodník, podvodník .... nemocnej je :-)

28.07.2019 10:38 | Petan

Vzhledem k tomu, že Yourri Garret na dotaz na FB na otázku, zda usvědčení Rausise z podvádění bylo založeno na fotografiích z WC odpověděl, že v žádném případě ne, bylo zveřejnění fotografie asi trochu zbytečné. Výsledkem je totiž to, že místo toho aby se hlavně řešilo, jak závažným skutkem podvádění je a co udělat pro to, aby se do budoucna nepodvádělo, tak se tlachá o GDPR.

28.07.2019 10:33 | igors

Pokiaľ viem, M. Morgunov dostal dištanc nie 8, ale 6 mesiacov, a to nie od FIDE, ale od svojej federácie. Medzičasom už znovu hraje, bol v Pardubiciach na ME družstiev do 18 a má štartovať na ME mládeže v Bratislave. Podľa všetkého FPC sa chce znovu zaoberať aj Morgunovom, vraj minimálna stopka by mala byť v takýchto prípadoch 1 rok.

28.07.2019 10:02 | takychcineconapsat

Kdo vyplodil tento článek, který nepřináší nic jiného, krom podezření na nepříčetnost? Rausis se podváděním živil, ne? Navíc se při dopadení vyjádřil dobře a v pohodě, duševně chorý člověk by asi zapíral dál. Já bych měl spíš podezření na duševní poruchu u autora tohoto slaboduchého článku no

28.07.2019 09:58 | Lumbusbubulinus

Pan Rausis by se měl hlavně bránit u soudů v USA a požadovat po organizátorech 100 miliónů dolarů za velmi brutální narušení jeho soukromí. Vždyť někoho natáčet skrytou kamerou na toaletě (jistě nepovolenou příslušným francouzským státním zástupcem, zde je potřeba také zjistit, nakolik ona kamera byla nainstalována načerno) je trestné nejen v EU, ale zajisté i v USA. Navíc jeho snímky ze záchoda obletěly celý svět a viděly ho milióny čumilů. To je další velmi vážný důvod pro úspěšnou žalobu. I kdyby panu Rausisovi soud odklepl jen desetinu požadované částky, (zde pochopitelně záleží na výběru šikovného advokáta ) tedy 10 miliónů dolarů, bude moci být pan Rausis s kauzou spokojen.