Prague Chess Festival

První kapka medu

25.10.2019 13:46 | Mistrovství Evropy družstev 2019

Úvodní kolo ME družstev přineslo několik překvapení, především remízu favorita favoritů Ruska s Dánskem. Naši reprezentanti zahájili podle očekávání, muži zvítezili 3:1,ženy stejným výsledkem podlehly favorizovanému domácímu týmu.

Na mistrovství Evropy nebývají slabé týmy, tvrdé boje začínají hned od prvního kola. Pár kanárů sice padlo, ale došlo i na velmi překvapivé výsledky. Rusko nasadilo do soutěže mužů velmi mladý tým, který sice stejně ratingově dominuje startovnímu poli, ale hned na úvod zaznamenal dokonce dvě prohrané partie a jen remizoval s Dánskem. Rád bych se na to podíval podrobněji, ale nestíhám - podíváme se podrobněji alespoň na utkání našich a slovenských reprezentantů.

Muži: Estonsko - Česká republika 1 : 3 

Role favorita jsme se zhostili celkem úspěšně, ale mohlo to být ještě lepší. David Navara vyprovokoval záhy po zahájení složité zápletky, hodně forsírované varianty vedly vesměs do remízy. Kulaots ale jednou sáhl vedle, jenže David mu chybu vrátil a tak je dělba bodu vcelku spravedlivá. Viktor Láznička se po delší herní přestávce rozehříval pomalu,soupeř mu ale v zahájení dopřál malou výhodu. Viktor sice minul velmi slibnou taktickou zápletku, ale záhy jinou obětí figury získal velmi dobrou kompenzaci, kterou přes nebezpečnou časovku dovedl do jasné výhry. Nguyen Thai Dai Van při své týmové premiéře postupoval opatrně, po rychlé výměně dam držel mírně horší koncovku p, jen řes nepřesnost v časové tísni v rovnováze. Jeho soupeř se pak poctivě snažil vybojovat zápasovou remízu, jenže v technické koncovce ho Van začal postupně přehrávat a konečná hrubka v další časové tísni nám zajistila slušné vítězství. Mohlo být i vyšší,jenže Peter Michalík  technickou masáž soupeře nedotáhl do konce, stačila jediná nepřesnost a musel sám hledat cestu k bezpečné remíze.


-
. kolo -

Ženy: Gruzie 1 - Česká republika 3 : 1 

Zápas proti horkým domácím favoritkám nakonec nevypadal tak špatně. Nana Dzagnidze sice výrazně vylepšila variantu zahájení a Joannu Worek čekala nelehká obrana obtížné pozice. Když ale Gruzínka dosáhla asi rozhodující výhody, trochu polevila a musela se spokojit s přechodem do technicky dost náročné koncovky.Joanna vydřela nadějnou protihru a po další nepřesnosti soupeřky mohla dosáhnout remízy. Vybrala si však svým králem nesprávnou cestu a soupeřka nakonec koncovku dotáhla do vítězného konce. Kristýna Petrová uplatnila své zkušenosti, soupeřku k ničemu nepustila a zaznamenala bezpečnou remízu. Olga Sikorová musela přežít pár nepříjemných momentů v zahájení, pak ale dostala složitou pozici podle svého gusta a začala renomovanou soupeřku přehrávat. Po časové kontrole měla slušn šance na výhru, ale opomněla přejít do koncovky a Gruzínka získala dostatečnou protihru. V závěru pozornost hráček asi povolila, zápas byl již rozhodnut a bílou zřejmě remíza uspokojovala, tak ani nehledala, jak potrestat chybný ústup krále naší reprezentantky. Magdaléna Miturová prožila těžkou premiéru, respekt z favorizované soupeřky byl hodně cítit. Když se pak pokusila rovnou, ale trochu pasivní pozici otevřít, hned po první lehké zápletce již Gruzínka kontrolovala hru a rychle partii dovedla k výhře.


-
. kolo -

Muži: Slovensko - Maďarsko 1,5 : 2,5 

Jerguš Pecháč do zajímavého derby vstoupil se zjevným úmyslel zremizovat, když mu ale supeř nabídl příležitost, správně obětoval kvalitu a získal za ni velmi slibnou kompenzaci. Nezvolil však správný postup apak již víc než kýženou remízu neměl. Lubomír Ftáčnik podcenil zdánlivě krotké zahájení soupeře a při hledání aktivní protihry vážně podcenil soupeřovy možnosti. Ten pak již svou příležitost poučnou hrou nepustil. Marián Jurčík určitě nebude mít čisté svědomí, ve vyrovnané partii hodně pokazil věžovku a po řadě nepřesností musel také kapitulovat. Martin Nayhebaver naopak vytěžil maximum ze soupeřem dost podivně rozehraného zahájení, jednoduše postupně pobral, co se dalo a zapsal relativně snadnou výhru. Škoda, na zápasovou remízu Slovensko rozhodně mělo.


-
. kolo -

Ženy: Slovensko - Gruzie 3  2 : 2

Domácí nasadili do soutěže 3 družstva, to nejmladší se posadilo proti Slovenkám. Partie Zuzany Hagarové se opticky vyvíjela slibně, ale motory až na jeden moment zarytě hlásí rovnováhu. Když do toho pak před časovou kontrolou Zuza šlápla, nezvládla správně spočítat zápletky a zůstala bez pěšce v beznadějné koncovce. Škoda, ale to se bojovníkům občas stává.  Partie Julie Movsesjanové přinesla řadu nepřesností z obou stran, Julka se ale nakonec přece jen našla, kdežto její mladá soupeřka naopak chyby rozmnožila. Partie Zuzany Cibičkové byla až příliš jednostranná, mladá soupeřka téměř nekladla odpor. Monika Motyčáková zato neměla svůj den. Vyprovokovala soupeřku k oběti figury, obranu nepříjemné pozice ale nezvládla a soupeřka pěkným úderem její pozici rozbořila. Je vidět, že Gruzie je v šachu žen stále velmocí a rodí se zde mnoho nebezpečných šachistek.


-
. kolo -
0x 2510x Marek Vokáč
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat