Prague International Chess Festival

Před konferencí

21.02.2019 13:35 | Ostatní

Tak jsme virtuálně defenestrovali vedení svazu, upálili nějaké reprezentanty i nereprezentanty a už jen pár jedincům zbylo v kyblících ještě trochu hnoje, který, doufám, vykydají někde bokem a přestanou tady vyšilovat.

Na druhou stranu, nic není černobílé (kromě šachu), a tak částečně chápu i „kydače“. Možná by ani tolik „nekydali“, kdyby se aspoň někde objevila slova lítosti a omluva. Od kohokoli… Od pořadatelů, přes „zadavatele“ až po hráče. Tímto se obracím na všechny „záporáky“ se soukromou prosbou, aby výše zmiňované dále nerozebírali a soustředili se na užitečnější věci :-)

Pokud už si někdo chce „kopnout“ do svazu, ať raději zatlačí na své delegáty na sobotní konferenci, jejichž seznam naleznete zde.

Nevím, kdo z delegátů konference si prostudoval podkladové materiály na konferenci, ale pevně věřím, že jsem nebyl sám, kdo tak učinil. Celkem dobře připravené, přesto si dovolím upozornit na dvě (tři?) věci v rozpočtu, které mi nejsou zcela jasné a doufám, že někoho z delegátů by mohly také zajímat.

1/ V komentáři k Rozpočtu na r.2019 se v Nákladových položkách píše:

V1.3. a V1.4. V obou soutěžích se plánuje větší účast reprezentantů a reprezentantek a proto navýšení položek proti předchozím letům.

Ale když se podívám na rozpočet, vidím, že celkově jsou V1.3 a V1.4 nižší než v loňském roce. Snad se oprávněně domnívám, že chybka je v komentáři a mělo být V1.1 a V1.2

Předpokládám, že jde opravdu jen o překlep. Více mě však zneklidňují jiné položky.

2/ Položka „12 Propagace“ mě „dráždí“ už delší dobu.

Asi jsem tupý, ale pořád nevím, co znamená bod V12.7 „Projekt PR výdaje“ . Už loni jsem si tuto položku vyjasňoval se šéfem KMK. Přes veškerou jeho snahu a trpělivé vysvětlování to opravdu nechápu nebo to chápu špatně. Z logiky věci by mi vyplývalo, že jde o výdaje na propagaci šachu na veřejnosti. Pan předseda komise mi dokonce zaslal i Monitoring médií, což je hezký přehled článků o šachu na WEBU, kde v propagaci šachu hrají prim různí lokální přispěvatelé, vedoucí šachových rubrik atp. Svaz, jako propagátor, se v tomto přehledu příliš často neobjevuje.

Přišlo by mi logické, že svaz podpoří lidi, kteří propagují šachy mezi širokou veřejností a třeba je finančně podpoří. Nicméně, mám dojem, že tomu tak není. Přesněji, můj dojem se zakládá na komunikaci s některými „propagátory“, kteří to dělají obvykle z lásky k šachu, což ovšem neznamená, že by nějakou korunu od svazu nepřivítali.

Co přesně tedy znamená „Projekt PR výdaje“? Trochu se bojím vyslovit myšlenku, že by to byla z větší části platba za monitoring webu, ale všechno je možné. To už by bylo lepší, kdyby to šlo na „finanční podporu“ novinářů, aby dostali šachy do médií.

3/ Nenápadná a téměř nicotná položka z pohledu celkového rozpočtu sídlí téměř na samotném konci rozpočtu. 

 Samozřejmě, jde mi o položku V17.11. Je možné, že by byl sekretariát najednou osvícen shůry a začal se mohutně vzdělávat? Nenabízí se mnoho vysvětlení:
1/ přibylo pracovníků sekretariátu a každý ma svůj oblíbený odborný tisk
2/ razantně zdražili stávající odborný tisk
3/ nevíme, co se může hodit, tak pro jistotu odebíráme veškerý odborný tisk
4/ chyba v rozpočtu (tak...+- 50tis. není nic strašného :-) )

 Fakt tam má být 55000,-Kč za předplatné? Mohl bych se od někoho dozvědět, o jaký odborný tisk jde? Ono v celkovém rozpočtu je 55tis. zanedbatelná částka, ale opravdu odebíráme něco v ceně 4583,33 Kč/měs.???

Nechci tím znevažovat nebo kritizovat práci svazu, jen upozorňuji na věci, které člověk (delegát) snadno přehlédne.

A k případné diskusi, samozřejmě asi ne na konferenci, ale do budoucna…
Nezdá se vám, že aktuální systém soutěží družstev je přežitý?

Celý půlrok, každých 14 dní se stresuji, jestli budu mít na nedělní zápas dostatek hráčů. Ano, možná jsem trouba, který to neumí zařídit, ale takových klubů je v okolí víc.
To už nemluvím o tom, že soutěže se hrají v „nekřesťanskou“ hodinu. Je pochopitelné, že když kdysi partie trvala sedm hodin a pak se ještě přerušovalo, byla snaha začínat, co nejdříve. Má to cenu i dnes?

Další věc, online přenosy. Předejděme různým obviněním a zpožďujme onliny aspoň o 15-20minut. Umím si živě představit, že při zápase běžícím na onlinu sedí bezvýznamný domácí hráč v nedaleké restauraci a pečlivě sleduje analýzy na webu. Kdo by jej pak podezíral z napovídání, když takový salát dojde do hrací místnosti a prohodí pár slov s některým z hráčů? K tomu ještě poznámka, která v současné době bude asi někomu připadat jako sci-fi, ale není to až tak nereálné a je to levné. Co když si nějaký ambiciózní klub mírně poupraví své digitální šachovnice? Stačí je trochu zvednout a přidat třeba Raspberry PI + skrytý LED displej :-) Neměly by být digitální šachovnice ověřené?

Co ještě? Ještě třeba povinnost hráče základní sestavy odehrát dvě utkání. Chápu to, i mně vadí, když proti nám nějaký tým nastoupí s x-velmistry a pak staví úplně jiný tým (my to děláme taky tak), ale neznám žádný jiný sport, kde by po hráčích chtěli, aby se dlouhodobě, na půl roku, zavazovali že budou k dispozici. Navíc v soutěžích amatérů. Ujeté…

Z toho důvodu: nebylo by jednodušší odehrát soutěž v jednom termínu? Nebo třeba ve třech až čtyřech termínech?

Důvody PRO jsou jasné, soutěž by měla regulérní průběh pod dohledem nezávislých rozhodčích, což se o současných soutěžích rozhodně říct nedá, když v boji o postup nebo o sestup klidně a dle pravidel nastoupí zcela jiný tým, než který hrál celou soutěž.

Důvody PROTI: organizátoři; pochybuji, že by svaz, který outsourcuje kdeco, byl schopen takovým způsobem zajistit soutěže.
Netroufám si tvrdit, že to jsou skvělé nápady, ale doufám, že alespoň povedou k zamyšlení funkcionářů jak na svazu, tak v klubech. Současná situace je z MÉHO pohledu už téměř neúnosná.

Takže pánové a dámy, přeji všem v sobotu hezkou, pohodovou a bezproblémovou konferenci ;-)


LZ


56x 8065x
Fotogalerie
Komentáře (56) Aktualizovat
26.02.2019 09:26 | chess64geek

Něco znamená vychovávání mládeže. Cíl dlouhodobý, ale rozhodně ne nemožný. A když to nachvíli klub vypustí, což se děje, dlouho se z toho bude dostávat. Jsou ale kluby z vesnic a měst libovolné velikosti, kterým se to daří, protože se snaží... Klub který má 10 seniorů a stěžuje si že nemá hráče a tak chce víc hostů přece nedává dlouhodobé řešení...

26.02.2019 08:27 | david brazina

Ano to je přesně ta knížecí rada, staci udělat *něco* a kluby si za to můžou sami, jako si regiony mohou za nezaměstnanost a státy za nerozvinutost. Je to fakt ráda k nezaplacení, staci udělat něco, a Bangladéš je na úrovni Japonska. To je na nobelovku.

26.02.2019 07:57 | chess64geek

Žvásty? Co? Že by kluby neměly brečet že jsou malé a něco pro to dělat?

25.02.2019 22:57 | david brazina

Chess4geek. Chtelo by se zeptat, jestli jste normální, ale z vaší argumentace odpověď vyplývá sama... To jsou neskutečné žvásty.

25.02.2019 21:54 | Zdeněk Janda

Ha,ha. Zombíku , snad zde nechceš přesvědčovat podobné vyšilovače , že ses Konference osobně zúčastnil ?! To já ti nevěřím wink

25.02.2019 21:29 | Zmestabileho

Ad Krvlad: "Pokrytci na svazu pro šachy dělají alespoň něco, i když často blbě a kromě toho kryjou prasárny".... - uznávám, že citace této Vaší věty je trochu vytržená z kontextu, ale jde i o kouzlo nechtěného - to je přece perfektně výstižná a lapidární charakteristika práce lidí ve vedení našeho šachu.

 

Pokrytci, co to dělají blbě, kryjou prasárny, ale pro šachy dělají alespoň něco. Tato charakteristika je zřejmě i kvalifikačním předpokladem pro osobu nového předsedy svazu - aspoň takový obrázek jsem si udělal z proběhlé konference ŠSČR.

25.02.2019 20:23 | chess64geek

Nikdo kluby trestat nechce, oni se často trestají sami tím že si mládež nevychovávají. Znám spoustu oddílů z velmi malých vesnic, které mají spoustu dětí v oddíle a hrají třeba 1. ligu mládeže, stačí se snažit, pořádat kroužky ve školkách (skoro v každé vesnici je školka a když ne, tak se stačí mrknout vedle), nezájem dětí je tak maximálně proto, že jim o tom nikdo z okolí neřekne.

25.02.2019 20:07 | Krvlad

Aha, takže než uvolnit pravidla (alespoň v některých regionech), bude lepší tyto menší oddíly trestat. A hráčům, kteří zbyli, hrát soutěže ztížit, když jejich oddíly nebudou schopné postavit družstva, a oni budou muset dále dojíždět a v jiných oddílech pro všechny nebude místo. Nehledě na to, že za nezájem o šachy, zvlášť na venkově a v menších městech, často tyto oddíly nemůžou.

25.02.2019 19:30 | chess64geek

to Krvlad: to že v některých regionech ubývá hráčů je problém daných oddílů, že si nedokáží vychovávat novou a novou mládež. jsou oddíly, které s tím problém nemají (příkladem může být bšš), to pravidla nevyřeší

25.02.2019 15:00 | MMM

Naše pravidla pro sestavování družstev jsou při porovnání se slovenskou zkušeností evidentně skvělá, snad to žádného iniciativního snaživce nenapadne měnit.

25.02.2019 14:34 | Krvlad

Stojím si za tím, že v regionech, kde ubývá hráčů a týmů, by pravidla soutěží neměla bránit hráčům hrát víc soutěží, ať už jsou jako hosté, volní nebo nevím co dalšího. V opačném případě je čím dál větší problém soutěže obsadit, a fakt mi nejde do hlavy, komu úbytek kvalitních hráčů a družstev v soutěžích prospěje. Jinak už nevím, kteří pokrytci mě baví víc, zda pokrytci na svazu, nebo pokrytci z místních diskuzí, kteří tu kritizují a urážejí všechny a všechno (některým to viditelně i dělá dobře), ale v životě nebyli schopni pro šachy něco dělat. Pokrytci na svazu pro šachy dělají alespoň něco, i když často blbě a kromě toho kryjou prasárny.

25.02.2019 09:51 | wlk

Dvojkolá sú fajn. K vyšším ligám sa hodia, z hľadiska nákladov sú buď rovnocenné alebo aj nižšie ako pri jednokolách. Ušetríte skoro polovicu termínov. Veľmi sa čudujem, že bez nich vôbec dokážete zložiť kalendár súťaží, lebo na Slovensku je problém rozumne ho zložiť aj bez nich. Licenčný systém máte lepší ako my. Na Slovensku už príliš voľné licencie/naturalizácie úplne ovládli extraligu, v dvoch vedúcich družstvách pravidelne nastupujú 1-2 Slováci z 8 http://chess-results.com/tnr366104.aspx?lan=4&art=1. Kluby už nesúťažia vo výchove vlastných členov, ale v cicaní sponzorov a smutné na tom je, že väčšina tých peňazí tečie do cudziny. Keďže výchova vlastných členov stratila väčší zmysel, kluby sa jej nevenujú, zaplatiť si licenčného hráča je oveľa jednoduchšie aj lacnejšie. Ak ešte takí sú, lebo keď nikto hráčov nevychová, nebudú ani tí licenční. Ak by sme dnes hypoteticky zrušili licencie, tak polovica klubov nebude schopná vôbec fungovať. Licencie malým klubom príliš nepomôžu, ale najmä ich demotivujú, lebo veľké kluby si súpisky môžu rôzne premiešať. Ak malý klub zanikne, hráči, čo ešte ako tak chcú hrať, idú do veľkého klubu. Tí ostatní zo šachu zmiznú.

24.02.2019 23:16 | Mira

Podpořím Paula. Mně také přijde 425.000,-- za pořad v šachu jako vyhozené peníze. Prosím také o podrobnější vyčíslení této částky. Zrušme pořad. 

24.02.2019 16:45 | chess64geek

Ve většině věcí souhlasím s Ondrou, princip volného hráče je dán na tom, aby nebylo áčko úplně stejné jako béčko - to nemá smysl dělat si tolik družstev kolik se mi zlíbí... V tom mají být privilegované ty kluby, které se starají o to, aby měli velkou členskou základnu. 3 hosté: uvědom me si, že to je maximum aby to byla nadpoloviční většina: kdyby byli 4 hráči z oddílu A a 4 oddílu B pak nelze mluvit o družstvu klubu A. Privilegovalo by to kluby co nemají hráče ale peníze. K odbornému tisku: jedná se o navýšení rozpočtu z důvodu hromadného nakoupení ChessBase sekretariátem, od něj si pak budou moct členové ŠSČR program levněji.

K 2 utkáním: Hrát s přípravou je základem šachu, to vám potvrdí i třeba Navara, kdo to dělat nechce, tak ať si hraje fischerky. Tedy řekl bych že soutěžní řád je ok, každopádně teď po konferenci je už zcela zbytečné něco takového řešit.

24.02.2019 13:27 | Paul

Asi už je pozdě to měnit letos, ale co hned 1. bod PR rozpočtu V12.1. Pořad v šachu 425 000 Kč. Podle mě jsou to vyhozené peníze, vysílá se v nesmyslných časech Pátek 13,25... a podobně, pokaždé jindy. Já osobně to sleduji z internetového archívu ČT (cca 90%). V dnešní době Internetu, Youtube,.. to je přežitek. Chtělo by taky vědět jaký poměr v této částce dělají poplatky ČT a jaký zbytek (moderátoři, hosti,..)

24.02.2019 13:05 | Pavel Ch

K mimořádné volbě v průběhu období (2. rok ze 3).

1. Rosťa Svododa se vzdal funkce místopředsedy, hospodářem zůstává.

2. Na uvolněné místo místopředsedy byl zvolen Martin Petr.

3. Viktor Novotný ohlásil, že na volební konferenci 2020 nebude po třech obdobích, 9 letech, kandidovat na předsedu.

4. Martin Petr ohlásil kandidaturu na fci předsedy na rok 2020 a věří, že bude mít více protikandidátů.

24.02.2019 11:15 | Rubinus

"neznám žádný jiný sport, kde by po hráčích chtěli, aby se dlouhodobě, na půl roku, zavazovali že budou k dispozici. Navíc v soutěžích amatérů. Ujeté…" Zajímavé, myslel jsem, že skoro všechny ostatní... Já tedy neznám žádný jiný sport, kde by hráč mohl v domácí zemi hrát za dva týmy tři soutěže najednou a pak ještě za jeden tým v teoreticky všech ostatních zemích, kde také hrají ligovou soutěž. Pak ty soupisky některých týmů jsou nabité zvučnými jmény, ale nastupují obvykle jen ti, co si na daný termín nesehnali nic výnosnějšího. Škoda, že se od nás nechce poučit takový fotbal, to třeba i v takovém Hradci Králové, nic proti nim, by dokázali našetřit fond, že by si tam u nich třeba takový Messi jednou za rok zahrál...

24.02.2019 10:43 | david brazina

Aneb, pokrytci v akci. Zdeňku já jen doufám, že stejný postoj předvedete ty a tobe podobní až praskne nějaký další podvod v zastupitelstvu nebo ve vlade. Evidentně se nic nezměnilo, a jak jsi psal vše jede dál, tak si tu cestu užijte.

24.02.2019 08:38 | Zdeněk Janda

Vojto , jakou odpověď čekáš? Od vyšilovačů , kteří by se svou kůží na trh nikdy nešli? Nebo tě uspokojí můj názor , že ten , kdo byl zvolen (a já nevím dosud kdo) by zasloužil bobříka odvahy ? Práce s lidmi je krajně nevděčná . Škoda , Vojto , že si nevyzkoušíš na pár týdnu práci učitele , doktora či pracovníka OSSZ. To bys kolikrát koukal. Já se řídím příslovím , že nemůžu mít pozitivní život , když jsem obklopen neganivními lidmi. hats off

24.02.2019 06:35 | Vojta Plát

Tak místopředseda, ale brzy i předseda.

24.02.2019 06:34 | Vojta Plát

Dnes se v Havlíčkově Brodu koná Konference ŠSČR. Na uvolněnou pozici místopředsedy ŠSČR byl se 47 hlasy z 54 zvolen Martin Petr. Živá diskuze právě teď probíhá nad ekonomickou směrnicí :-)

24.02.2019 06:03 | strelec

ad Vojta Plát: a jak se ten novej předseda jmenuje?

24.02.2019 03:02 | Vojta Plát

Tak máme nového předsedu, co na něj říkáte? Byl vůbec nějaký jiný kandidát? A měl by vůbec někdo nový šanci na úspěch? Momentálně velmi těžko...

23.02.2019 20:59 | Krvlad

Upřímně pokud někdo není schopný hrát kvalitně na odpovídající herní úrovni bez přípravy na konkrétního soupeře, pak jako šachista asi za moc nestojí. Šachy nejsou o tom odtahat půl partie z paměti. I když chápu, že čím vyšší úroveň, tím víc to pomáhá. Já jinak naopak spíš nevidím důvod, proč bránit hrát víc soutěží někomu, kdo tu možnost a zájem má. Proč tomu bránit? Protože někdo neumí hrát šachy bez přípravy, kdy nemá na konkrétního soupeře zapamatovaných 15-20 tahů, a blbě se mu hádá sestava soupeřů?

23.02.2019 19:56 | Ondřej Havelka

Zdravím,

Nechci se nějak motat do nějaké diskuse, ale já jsem asi spíš zastánce nechat soutěže tak jak jsou. Někdo tady psal, že pro mládež je hrát každý týden šachy nepřijatelné. Mě nikdy nevadilo hrát každý týden partii (KP a 2. liga) a hraju téměř vše, naopak mi to celkem pěkně upravuje harmonogram kdy mám soboty na přípravy a na to dělat věci do školy. Hrát každý týden má pro mne i další výhodu a to tu, že se udržuji celkem stále v nějaké šachové praxi a nemusím se potom tolik rozkoukávat, když přijedu na nějaký turnaj.

 

K problematice základní sestavy, tam bych byl také pro zachování současného savu. Za mne je to celkem složitá situace, když soupeř nenastupuje v základu a celkem mi to ztěžuje přípravu, protože se musím připravit na více hráčů najednou. Pokud by se toto zrušilo, obával bych se, že by řada týmů na první desku napsala vlastně random hráče, který by třeba neodehrál nic, ale znemožňoval by soupeři přípravu. K volným hráčům, nepřipadá mi smysluplné aby byly vlastně 2 soutěže, ve kterých by vlastně nastupovala úplně stejná družstva, ale nejsem proti mírnému zmírnění tohoto pravidla (že by třeba mohli hrát 4 volní hráči, nebo 3 hosté, nebo třeba 2 volní a 2 hosté).

23.02.2019 15:31 | Jiří Kadlec

Ryba vždycky smrdí od hlavy... Docela výmluvná fotka,  tenhle všivák s vazbami na islámský stát čtvrt století vládl světovému šachu...

https://twitter.com/Kirsan__/status/1099302363737845762/photo/1?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Eembeddedtimeline%7Ctwterm%5Eprofile%3AChess__News&ref_url=http%3A%2F%2Fchess-news.ru%2F

 

23.02.2019 15:14 | paulz

To Zdeněk Janda: úbytek aktivních hračů je zcela přirozený. Přece je jenom jiná doba než třeba před dvaceti lety. A jsou šachisti kteří si zahrají online, ale živě ne. Nějaká snaha o zatraktivnění soutěží družstev by měla být. Jinak mládeže mě připadá dost, ale prostě za dospělé družstva nemají zájem hrát. Jestli by dvojkola přinesli nějaké zatraktivnění třeba i pro mladé těžko říct. Ale jedno je jasné, hrát každou neděli je až na výjimky pro mládež naprosto nepřijatelné.

Jinak co se týká anket o dvojkolech, jako hráč první šachovnice nejmenovaného velkého moravského klubu v lize jsem se o jediné dozvědel asi 4 měsíce po skončení a to náhodou. S tím že náš klub byl absolutně proti. Nebo spíš funkcionář kterému to došlo...No je už to hromadu let a jestli bylo anket víc skutečně nevím, ke mě se žádná nedostala.... 

23.02.2019 15:00 | Krvlad

Zimniokův návrh je špatný? Ok, mám jiný, zrušit arcikravinu "volný hráč", tohle především ztěžuje menším oddílům postavit družstva a obsadit soutěže. A povolit hosta navíc. Pár lidí má možnost a zájem hrát hodně, proto je jim to ztíženo, protože na každé další soupisce jsou buď jako volní nebo hosté a pak na ně všechny není místo. Namísto nich se pak družstva v nižších soutěžích (aby si i zahráli ti slabší) musí doplňovat hráči, kteří nechcou nebo nemůžou hrát nebo těmi, kteří jsou zase slabí až moc. Výsledkem je, že úroveň hlavně krajských soutěží a přeborů devalvuje, nejsou ani plně obsazené (už několik let např. dvě KS MKŠS), a když pak některé oddíly nejsou schopny postavit družstvo a soutěž není plně obsazená, znamená to i méně zápasů pro ostatní. Vždyť to je na hlavu, komu tohle prospěje? Velkým oddílům, které mají dost členů, žijou ve svých idealistických představách a na menší oddíly serou?

 

A svaz/FIDE do toho ještě buzerují povinným rozhodčím, aby si kvůli nim amatéři jeli udělat rozhodcovskou třídu na školení přes půl republiky. Vždyť se na to většina lidí vysere, a na celé soutěžení vůbec. Bavíme se tu o pralesních soutěžích pro amatéry a šachové nadšence, kteří nehrají o nic (pokud někdo nebere smrtelně vážně Elo), hrají jen pro zábavu a mají vedle toho náročný nešachový život. Buzerujte takové lidi požadavky a přísnými pravidly, a budou hrát jenom s kamarády v hospodě a po internetu.

23.02.2019 12:45 | Zdeněk Janda

ad Naska - proč se navážím do zombíka? Paulz to formuloval pregnantně (včera 21,57). Bulvár jako Blesk či AHA živí kauzy jako např.Ivety Bartošové nebo rozvod Lucie Vondráčkové, zombík se pouze zviditelňuje kauzou Láznička či planou kritikou všeho.

- úbytek oddílů či hráčů - snad nebylo myšleno, že je to tím,že se nehrají dvoukola. S Pavlem Chrzem bafuňaříme na našem kraji od revoluce .Tak máme dlouholeté kontakty s oddíly. Pavel je navíc velký praktik. Byly ankety , o dvoukola naprostý nezájem - ne proto, že by ten ojedinělý hulvát řval. Na naší krajské konferenci se žádný takový námět novodobě neobjevuje.Oddíly (můj názor) mizí , protože nemají mládež (u nás např. v KP odstoupil Jirkov , dlouholetý účastník) a stárneme. Znám statistiky věkového průměru doktorů, neznám členské základny (mládne, stárne?).

- každá změna by měla být k lepšímu, ano, u stránek Svazu se to moc nepovedlo. Varuji před unáhlenými změnami. Dávám přízklad z mého oboru. Zrušilo se , co cca 35 let výborně fungovalo v dětské péči. Po revoluci se povinnost  přesunula na rodiče , což vedlo k naprostému zhroucení celého systému. Vedení to ví , ale nemá šanci s tím něco udělat.

Popřejmě delegátům plodné setkání a včasný návrat. Liga zítra volá cheekyhats off

23.02.2019 09:22 | paulz

To střelec: tvrdit, že by dvojkola na 100 procent zvýšila počet hráčů nebo aspoň zmenšila úbytek je samozřejmě nesmysl. Ale aspoň by to mohl být pokus, který by nikoho nic nestál.

Jinak já se pamatuji na anketu už před poměrně mnoho lety kdy byla otázka dvojkol zaslaná na organizační pracovníky oddílů. Což bylo sice pěkné, ale zbytečné. Než by na sebe org. pracovník nechal řvát aspoň jednoho cholerika /který je v každém oddíle / a kterému díky zákonu schválnosti by to nevyhovovalo, tak z pudu sebezáchovy radši napsal ne. I když ho třeba napadlo, že většině by dvojkola vyhovovali víc. 

A když tady čtu občas nějaké příspěvky, tak jim to nikdo nemůže mít za zlé....

23.02.2019 08:05 | strelec

ad paulz 22:20: možná by ses díval na ještě větší úbytek hráčů a družstev.......těžko odhadnout. Každopádně není mi znám nějaký tlak zdola na takovouto změnu. Co by mohl udělat Svaz je anketa, kde budou hlasovat dotčená družstva. 

22.02.2019 22:20 | paulz

To Morhpynista: samozřejmě závěrečné trojkolo třeba v KP by byl zřejmě nesmysl. Na rozdíl od dvojkol, které by možná přilákali víc hráčů. Samozřejmě dokud by se to nevyzkoušelo nic není jasného. Ale pořád lepší než se jen dívat jak ubývá družstev a hráčů. A to se nyní může hostovat ve dvou oddílech.

22.02.2019 21:57 | paulz

To morboj: neaktivní hráč ZMB který se baví psaním příspěvků a přitom jsou mu celé šachy ukradené, že by někde kandidoval? 

22.02.2019 21:14 | morboj

Pane Zmestabileho: budete kandidovat do vedení Svazu nebo někoho navrhnete místo sebe ?

22.02.2019 20:45 | Zmestabileho

Lidé ve vedení svazu se chovají dlouhodobě povýšeně až pohrdavě k členské základně. Kauzy kolem podvodných zápasů hráčů a způsob jejich "vysvětlování" je toho jasným důkazem. Já tady v této souvislosti psal vždy spíše o neprofesionalitě a neschopnosti lidí ve vedení - ale je fakt, že to jejich okázalé povýšenectví tomu nasazuje ještě korunu. Lidé ve vedení svazu nejsou lidmi na svých místech, a pokud tam zůstanou, nic se nezmění. Tohle je prostě můj pohled na věc, nechť si jej někteří nálepkují jako kydání špíny, udělování císařských rad nebo jako kritiku která není "správně konstruktivní".

22.02.2019 20:22 | Morphynista

Jenže mezi extraligou a krajským přeborem je jistý rozdíl.

22.02.2019 20:18 | paulz

Jinak když si člověk vzpomene kolik u nás muselo být diskuzí zda má být zaverečné trojkolo extraligy aby nakonec několik let po Slovensku bylo zavedené...A nyní ani nikdo nehlesne po starém nesmyslném systému. Pak člověk chápe, že něco takového jako dvojkola ve více soutěžích je práce na několik desetiletí a dvojkol se mnoho současných šachistů už nedožije...

22.02.2019 19:59 | naska

Vážení....pan Pavel Capek to napsal pravdivě,bez emocí!A taky pan Pavel Chrz má v něčem pravdu,když píše.....Dlouhodobé soutěže jsou jediné,co tak velkou základnu drží a padne-li,padne podstatně příjmová stránka svazu!!!!Pan Pavel Capek......Proč podporavat svaz,který se chová tak,jakoby svými členy pohrdal?Ovšem nechápu pana MUDr. Z. Jandu,který se stále naváží do Zmestabílého......mohl by to vysvětlit?Běda,když má někdo jiný názor.....

22.02.2019 19:26 | Pavel Capek

@ paulz  : Dnešní styl soutěží družstev kdy hosté dorazí v několika autech, po ukončení pár partií se průběžně naskládají do auta dle řidičů, kteří zrovna skončili a rychle prchají domů...

Velmi věrný popis !

@ Pavel Ch : Dlouhodobé soutěže jsou jediné, co tak velkou základnu drží  a padne-li, padne podstatně i příjmová stránka svazu.

To je přesná myšlenka ! Napadla mě při té příležitosti ještě jedna : Proč podporovat svaz, který se chová tak, jakoby svými členy pohrdal ?

22.02.2019 19:17 | paulz

Já myslím, že je to škoda co se týče těch dvojkol. Dnešní styl soutěží družstev kdy hosté dorazí v několika autech, po ukončení pár partií se průběžně naskládají do auto dle řidičů, kteří zrovna skončili a rychle prchají domů....Pak není divu, že ubývá lidí ochotných hrát za družstva...

Oč je jednodušší si občas zahrát na netu.

22.02.2019 18:38 | Pavel Ch

Pauz:

Já to za předsedování STK zkusil, jedno jediné dvojkolo v I. a II. lize, další rok mírněji sobota II.ligy před nedělí I.ligy a za měsíc v opačném gardu.

To bylo kamenování, nss nebyl, byla diskuse na chess.cz (podepsaní). Plus od kapitánů na losovačce. Pak i předseda VV řekl, ať raději stáhneme, byť myšlenku velmi podporoval. Později anketa (asi 10 let) ke všemu možnému, v tomto bodě shoda 87%, nic neměnit (200 odpovědí od klubů, družstev). Soutěže družstev nás prostě drží nad vodou a jsou hybnou silou základny. Hlavně té dospělé.

Luboš Zimniok yes hezký článek.

Berme, že píše trošku v nadsázcewink.

Kluby se většinou (píši většinou, čest výjimkám, jako u Zdeňka Jandy) nescházej krom družstev (nebo po neděli v putice). Když ano, tak kolik % dospělých v týdnu z těch co hrají družstva? Maximálně tak mládež.

Pokud bychom zrušili dlouhodobé soutěže a nahradili je týdenním turnajem od extraligy po okres, tak tím padne členská základna. 

Členství v klubech, potažmo ve svazu nebude většinu zajímat. Kolik % má zájem hrát jednotlivců mistrovské soutěže? Pod 10%. To už víc by zůstalo formálně kvůli FIDEelu. Ale polovina min. základny by padla. 

Dlouhodobé soutěže jsou jediné, co tak velkou základnu drží  a padne-li, padne podstatně i příjmová stránka svazu.

Ale jen zkuste revolucionáři, pokud možno podepsaní.  Já pak ale v kamenování od zatím mlčící většiny, vás bránit nebudu :) , byť jen třeba tomu virtuálnímu.  Pavel Chrz

22.02.2019 18:12 | paulz

To Zdeněk Janda: a jaký máš názor na klasické dvojkola jako funkcionář? Co vím poměrně dávno byla u nás snaha třeba v lize a vždy to skončilo tvrdým zamítnutím, bez vyzkoušení.

Dvojkola jsou úplně stejně finančně náročné jako jednokola, samozřejmě pokud chtějí hráči  strávit zajímavý sobotní večer v kruhu šachistů, tak si prostě ubytování na své náklady nebo klubu zajistí. 

Přitom třeba na Slovensku jsou dvojkola snad ve všech soutěžích a pokud vím možná až na pár výjimek by se nikdo nechtěl vrátit zpět.

22.02.2019 14:38 | Zdeněk Janda

re chips - ano, mě štvou nejen vyšilovači , ale i provokatéři , jako třeba zombík. Tyhle knížecí rady někde od PC , to mě míchá stejně , jako knížecí rady naší pražské komory , která nám radí , co máme (ne)dělat , aniž by znala situaci v pohraničí.

- šachové víkendy levnější? Ha,ha. Dělal jsi někdy vůbec hospodáře klubu? Ten by se Ti vysmál. Pokud tedy si dáme jednoduché kupecké počty - nás domácí ligový zápas  stojí stokoruny (jen jízdné). Noclehy nic. Když bychom jeli "kamsi" na jednotné místo, bylo by potřeba zajistit ubytování. Pokud je cena 2lůžkového ( 4 hráči by pohromadě nebyli) standartně 1200 Kč , tak si to spočítejte x 4  na 1 , nebo nedejbože 2 noci. Mějte , když už něco napíšete , navrhujte smysluplné návrhy , když už to zombík neumí wink.

22.02.2019 12:05 | chips

smiley ano, dvojkola nebo dokonce trojkola (2zápasy v sobotu+1 v neděli, popř.PA+SO+NE) jsou MOŽNÁ dobrou volbou (jistě to nebude vyhovovat každému). Přibylo by volných termínů pro turnaje a třeba pro soutěže mládeže. Takže jak v praxi? Čtyři víkendy, buď PA+SO+NE nebo SO (2x) +NE. Je mi jasné, že tohle taky nemusí vyhovovat každému a je mi jasné, že by se muselo najít vždy místo "srazu". Na druhé straně by to mohlo vyjít i levněji a nejen kluby. Další přínos: regulérnější průběh soutěží, protože když vezmu na trojkolo 8-10hráčů, tak je velmi pravděpodobné, že ve třech kolech nastoupí přibližně stejná sestava. Takhle máme třeba ve II.lize "F" několik sestav Ostravy, Karviné, Třince, s různou silou a kvalitou.

Ad M! : Jo, zajímavé nápady, jenže tady platí, že pokud je něco "zažité", lze to změnit jen příkazem shora :-) , protože "co kdybychom se náááhodou rozhodli špatně? " Myslím, že tohle by se mohlo projednat, ale určitě ne na konferenci :-)  

22.02.2019 11:23 | M!

Třeba by se na konferenci mohly řešit zpackané stránky svazu. Zejména databáze soutěží družstev dospělých jsou totální regres. Předchozí verze byla v mnohém lepší. Čekal bych jistý pokrok (možnost přehrávání partií, termíny pražských soutěží), ale máme to co máme (chybí adresa kluboven, kontakty na kapitány, rozpis zápasů a výsledků pro daný tým).

Další podněty pro konferenci: * možnosti připsání hráčů během sezony (když jsem se vrátil ze zahraničí, tak jsem rok nemohl hrát o víkendu, neboť jsem prošvihnul termín)

*možnost míchání sestavy družstva (na každý zápas by šlo změnit pořadí hráčů v soupisce)

22.02.2019 11:14 | paulz

Podle mne pro většinu lidí co hrají za družstva je lepší varianta dvojkola. Proč to u nás na rozdíl třeba od Slovenska nejde prosadit dost dobře nechápu. Kdo si chce zahrát za družstva a hraje za dvě je vlastně skoro všechny neděle během sezóny pryč. Navíc jsou lidé kterým neděle nevyhovuje třeba kvůli návštěvě kostela. Nebo různým návštěvám atd. Tak by třeba aspoň občas hráli v sobotu. Nebo by jednou za měsíc obětovali celý víkend....Pořád lepší než když nehrají vůbec.

22.02.2019 02:34 | Morphynista

Tak já nepochybuji, že většina oddílů radit nepotřebuje, ale jsou i výjimky. U nás byla pověstná kontumacemi Loko Brno, na jeden zápas KP II. dokonce nepřijeli vůbec, teď zase vidím, že Duras C nastoupil v předchozích dvou kolech v šesti a pěti lidech... Ale stále čekám odpověď, jak byste si v praxi představoval odehrát právě třeba KP II ve třech nebo čtyřech termínech. Protože tradice se jistě zrušit mohou, ale změna musí znamenat nějaký pokrok ve srovnání s minulostí. Hrát místo neděle ve všední den večer ? To jde třeba v Brně, kde se dá dojet MHD ( i když je to občas děs ) , ale dost těžko v soutěžích, kde musí oddíly k soupeřům cestovat dlouhé vzdálenosti... 

22.02.2019 00:43 | chips

Ad Zdeněk Janda: No... nemohu souhlasit. Ukazuje se, že i zdejší "vyšilovači" mají dostatek rozumu a inteligence, aby pochopili jednoduchou prosbu. Zapomněl jsem o totéž požádat i provokatéry.

Ad Morphynista: Děkuji za "radu", nikdy by mě nenapadlo se před sezónou zeptat hráčů, jak jsou na tom s časem smiley Problém je, že žijeme v době, kdy se těžko plánují některé věci měsíc (nebo i méně) dopředu. Stačí třeba organizační změna ve fabrice a x-hráčům se změní nedělní volno na nedělní "po noční" nebo "před odpolední". Aspoň v našem kraji to není nic neobvyklého. Takže hráč, který před sezónou přislíbí odehrát 11zápasů, pak s bídou odehraje třeba jen dva (aby nebyla pokuta, tak nastoupí i po noční). Zažité tradice...To je to, na co narážím při jakékoli snaze o změnu. Kdybychom se drželi zažitých tradic, mohl bych, zavěšen na své větvi, na Vás zařvat přes celý les tuhle zprávu a pokud byste se držel zažité tradice, mezitím bych v klidu zkonzumoval pár kilo listí při čekání na Vaši odpověď.

Ad ZMB: Nehodlám angažovaně diskutovat, ale OK, klidně můžeme polemizovat: když se má vyměnit vedení, tak za KOHO? Tohle mi přijde stejně uhozené, jako politické demonstrace na náměstích: všichni chtějí změnu, ale nikdo neví, jakou. Ale jedna věc je pravda: 55000 za odborný tisk není jediná "vadná" položka. Chyby dělá každý, ale udivuje mě, že NIKDO z VV nekontroloval Rozpočet, který bude předložen na konferenci. To je opravdu na pováženou..

Ad Druid.P: PR život mimo ŠSČR jsem možná schopen vysvětlit i já :-) . Tedy za předpokladu, že jsem loni správně pochopil šéfa KMK. Z téhle položky jsou opravdu podporovány podobné akce, o kterých píšete.Teď asi přestřelím :-) ... Dejme tomu: přebor sídliště amatérů...(fakt jen BLBÝ příklad) apod., tedy akce, kde jsou šachy pouze doplňující "atrakcí", která lidem umožní se s hrou seznámit.  

21.02.2019 22:49 | Zdeněk Janda

Jo, zombíku. Kdyby nebyly ryby , nebylo by co jíst enlightened

21.02.2019 20:54 | Zmestabileho

Kdybych byl delegátem, řešil bych jasnou prioritu - výměnu vedení. Na místo amatérů profesionály, na místo lidí všehoschopných lidi schopné. Jasně, že takové najít není snadné - ale pokud delegáti jedou na konferenci jenom kvůli zadarmo obědu, a nebo chtějí jako pan Zimniok angažovaně diskutovat o 50 tisících předplatného na odborný tisk, tak se šachy u nás nepohnou nikam. 

21.02.2019 20:14 | david brazina

Spíš máme práci, partnerky a nejsme frustrati co jim zbyly jen šachy. To co předvedl svaz mě nastvalo a nevidím žádný důvod se neozvat. Hnoji zdar.

21.02.2019 20:01 | Druid.Panoramix

Stálé zdraví vespolek, děkuji panu Zimniokovi za zajímavý článek s citacemi z dokumentů, které budou předloženy na konferenci, se zájmem jsem si i já přečetl seznam delegátů. Projekt PR výdaje - tak to je hodně tajemný název, co by se tak za ním mohlo skrývat? Kdysi se propagovat takový divný projekt šachových hospod s tím, že se restaurace a hospody, kde se schází šachoví hráči vybaví šachovými soupravami,nemohlo by se za tím skrývat něco takového? Mě spíš zaujal ten PR život mimo ŠS ČR, tady bych si třeba uměl představit, že existují instituce, které stojí mimo šachový svaz, ale jejich členové hrají šachy, třeba léčebny dlouhodobě nemocných, domovy pro seniory a že by ŠS ČR takto přispíval na "prevenci činnosti toho Němce, co všechno lidem schovává?" Třeba nám to někdo kompetentní vysvětlí, protože nezodpovězené otázky vyvolávají jen pochybnosti.

Ad Morphynista: Tak takto to asi dělá valná většina oddílů, zmapuje si situaci, zjistí zájem a možnosti hráčů, postaví soupisky, v případě většího množství volného času posílí béčko lidmi z áčka, případně doplní céčko lidmi z béčka a jde se do soutěží. Ano, neštěstí nechodí po horách, ale po lidech, ale tomu se nedá nějak předcházet, to se musí řešit za pochodu, jinak to nejde. :o)) K tomu modelu naší Extraligy by se možná dal udělat podobný i pro obě 1.ligy a do nižších soutěží už bych asi nešel. Ale co mě vadí, je, že v soutěží za áčko potkám hráče X - hosta z jiného oddílu a za týden toho samého člověka potkám v soutěží, když posiluji béčko, ovšem to už hostuje za jiný oddíl. Mám pocit, že spousta oddílů už by se bez hostů ani neobešla, i když může hostovat jeden hráč jenom ve třech družstvech - pak je výkonnost některých oddílů s hosty dost zkreslená a obraz našich šachových soutěží neobjektivní.

Apropos, a) 2 povinná utkání za družstvo, za mě by se to mohlo klidně zrušit, k ničemu dobrému to nevede a jen to oddíly stojí peníze - zbytečně.Pamatuji oddíl, kde před začátkem soutěže, ale po schválení soupisky hráč na 1.šachovnici tragicky zemřel. Oddíl naštěstí trestán nebyl, krajský svaz měl pochopení. b) zahájení v 10:00 v neděli, mě vyhovuje, jsem vyspaný,po snídani, mozkové buňky probuzené a připraveny na akci. Já bych to neměnil. :o)

21.02.2019 15:44 | Zdeněk Janda

Hm , seznam delegátů zajímavý. Zdejší vyšilovači zůstali raději zalezlí v norách a statečně se vyhrabou po Konferenci no.Také bych nebránil tomu , že by Svaz mohl finančně pamatovat na ty , co se starají o prapagaci šachu , třeba na oddílových stránkách cheeky..

21.02.2019 15:04 | kyssling

Zdravím sledoval jste někdo včera kolem 22:00 online na sachy.cz ? Nevím jestli jsem byl víc unavený já po squashi nebo komentátor ... :-)

Ale palec nahoru za snahu něco dělat pro šach v ČR !

21.02.2019 14:47 | Morphynista

K soutěžím družstev : Bývá užitečné, pokud si kapitán před začátkem sezóny s hráči popovídá a zeptá se jich, kolik chtějí odehrát zápasů v sezóně a zda mají chuť a čas. Podle toho pak sestaví soupisku a samozřejmě je potřebné mít ( pro všechny případy, stát se může cokoliv ) pár lidí v rezervě. Tím se dá podobnému stresování ne zcela zabránit ( stává se, že občas se " omluvenky " jako naschvál sejdou ve stejný čas ) , ale možnost, že tým pojede nekompletní, se tím určitě sníží. Pokud jde o návrh odehrát soutěž v jednom termínu, tak u extraligy v zahraničí se tato možnost často využívá, já mám raději model, který je u nás a třeba v Německu. A u nižších soutěží ( nevím, zda jste je měl na mysli ) mi to připadá jako nesmysl, nevím, jak byste to chtěl uskutečnit v praxi. Prostě u nás je zažitá tradice nedělních zápasů ( s výjimkou některých městských přeborů ) a připadá mi zbytečné ji rušit, když nevidím, jaké by případná změna přinesla výhody.

21.02.2019 14:29 | lukulus

Jako šachové zombie mi celkem vyhovuje, že se hraje jenom v neděli. Fakt si kvůli šachům nechci brát více dovolené, než pár dní v létě na družstva v Pardubicích. A ještě navrch platit ubytování.

Připravuje se