Prečo je zvolenie Iljumžinova zlou správou pre šachový svet

19.08.2014 05:46 | ostatní-články

O voľbách do čela FIDE sa toho na týchto stránkach popísalo veľa. Ako to už s politickými diskusiami býva, mala i táto veľmi kolísavú kvalitu.

Ozývali sa hlasy za jedného či druhého kandidáta, a rôzne viac či menej potvrdené argumenty na ich podporu. Napokon akoby vznikol dojem, že všetko je len vecou názoru a hry so slovami. Bohužiaľ nie je. 

Samozrejme, ani ja si nenárokujem vlastníctvo objektívnej pravdy. Predsa si však dovolím vyjadriť svoj pohľad na vec, a vniesť možno trochu jasnosti do toho mnohohlasu, ktorý sa tu okolo voľby predsedu FIDE rozoznel. Tvrdím, že znovuzvolenie Iljumžinova je zlou správou pre FIDE i šach ako taký. A tu je päť hlavných dôvodov.
 

 Iljumžinov vedie FIDE pridlho

Po prvé, Iljumžinov stojí v čele FIDE 19 rokov. Ak by aj bol Georgeom Washingtonom kríženým s Matkou Terezou, také dlhodobé pôsobenie na pozícii moci nie je zdravé. Nenadarmo majú aj prezidenti demokratických krajín obmedzený mandát na dve volebné obdobia. Človek tak dlho pôsobiaci na pozícii moci stráca nové nápady, začína veriť vo vlastnú neomylnosť a jeho vodcovské schopnosti začnú degradovať. Moc korumpuje (a korupcia naopak tvorí moc).

Iljumžinov nemá na vedenie FIDE kvalifikáciu.

Po druhé, Iljumžinov nie je Georgeom Washingtonom kríženým s Matkou Terezou. Vlastne je ťažké pochopiť, aké predpoklady vlastne má k tomu, aby viedol FIDE. Šach hrať nevie; vo vážnej partii porazil tak maximálne svojho kamoša Kaddáfiho. A verí o ňom, že ho priviezli mimozemšťania z vesmíru (!!!). Prečo by takýto človek vôbec mal stáť na čele šachovej organizácie? Pretože sa mu šach páči?

Predstavte si, že by sa Andrej Babiš stal predsedom svetovej organizácie španielskeho flamenca. Na svoju obhajobu by povedal, že sa mu flamenco úprimne páči, že absolvoval tanečnú na strednej škole a že na jeho podporu tohto tanca vleje do organizácie miliardu českých korún. Nebolo by to absurdné?

Tak asi také je postavenie Iljumžinova vo FIDE. Rovnako dobre by mohol viesť svetovú organizáciu filatelistov, jaskyniarov či chovateľov tarantúl; na jeho kvalifikácii by to nič nezmenilo.

Iljumžinov korumpuje

Po tretie, Iljumžinov si mýli úlohu sponzora a riaditeľa organizácie. Ak sa ho spýtate, čo zásadného urobil pre FIDE, odpovie, že do nej nalial vlastné peniaze. On to považuje za pozitívum, v skutočnosti to je ale zásadné negatívum. Riaditeľ organizácie ju nemá financovať z vlastných peňazí. (Otázku, ako k tým peniazom došiel, nechajme radšej stranou). Má ju riadiť, a zabezpečiť jej financovanie z iných zdrojov. Inak si de facto kupuje moc.

Iljumžinov sa vo FIDE správa ako lénny pán. Rozdáva milodary, občas čo to zafinancuje a tak si kupuje priazeň. Dobrý model to nie je, a Kasparov má pravdu, že takto peniaze zo Západu do šachu nikdy nepritečú.

Pritom peniaze k dispozícii sú. Milión dolárov je v príbuznom pokri niekedy i na jedinom stole a počas jediného večera zmení majiteľa.

Šach smeruje na Kaukaz

Po štvrté, Iljumžinov ťahá šach geopoliticky na Sibír a na Kaukaz, a ukladá ho k nohám Putinovi. Zápas o majstra sveta sa hrá v Soči. (Som zvedavý, nájde Magnus v sebe toľko sebazaprenia a  integrity, aby tam odmietol hrať?) . Olympiáda bola v Khanty-Mansijsku, bude v Baku a v Batumi.  Najväčší firemný sponzor šachu? Predsa Gazprom! Ruské ambasády volajú na šachové zväzy po celom svete, aby lobovali za Iljumžinova. Putin mu posiela po znovuzvolení ďakovný telegram.

Ja nechcem hrať šach na Kaukaze. Nechcem, aby ma sponzoroval Gazprom. A Putina a jeho vojakov sa celkom úprimne bojím. A cítil by som sa omnoho lepšie, keby stál v čele šachu niekto, kto na Západe nevyvoláva rozpaky alebo posmech.

Iljumžinov nie je demokrat

Po piate, Iljumžinov je odchovaný divokým postsoviestkym Ruskom. Neviem, ako sa dostal k moci a k majetku, ale môj kvalifikovaný odhad je, že to nebolo práve demokratickým spôsobom. Ak máte chuť, stiahnite si na fide.com jeho autobiografiu. Je to autobiografia spasiteľa, ktorý prišiel ukázať trochu svojho svetla úbohým Kalmykom.

O jeho rozhodnutiach v úrade si toho môžete na internete zistiť veľa; šachistu zaujme, že zaviedol šach ako povinný predmet pre prvé tri ročníky škôl. Vyzerá to super, ale na druhej strane, prečo by preboha mali všetky deti hrať povinne šach? Pretože vladára šach baví? A keby ho bavilo hĺbkové potápanie, budú všetky deti nacvičovať dlhý nádych?

Jeho priateľstvá s diktátormi, nápad postaviť šachový svätostánok na Ground Zero a podobné výstrelky naznačujú, že ide o mocného muža východného razenia so všetkým, čo k tomu patrí: s úplatkami, kultom osobnosti, spasiteľským komplexom a s tvorbou a démonizovaním nepriateľov.

Prečo teda vyhráva?

Po všetkom, čo bolo napísané, sa samozrejme natíska otázka, prečo preboha Iljumžinov vyhráva voľby za voľbami. Takto tomu rozumiem ja.

Volebný systém je veľmi zle nastavený. Hlasuje cca 170 delegátov, pričom Seychely a Rusko majú rovnaké hlasovacie právo. Zväz, v ktorom je 200 veľmajstrov a desaťtisíce aktívnych šachistov, má jeden hlas. Zväz, kde vie 8 ľudí, ako skáče kôň, má tiež jeden hlas.

Slovensko bolo na Olympiáde nasadené ako 36 zo 175, a to sa už považujeme za krajinu s neveľkou šachovou kultúrou. Čiže väčšinou hlasou disponujú práve zväzy, ktoré nemajú ani jedného veľmajstra, zväzy so stovkami členov, zväzy ako Togo, Maurícius, Uganda či Surinam.

To je absurdné a vedie to k pretekom v uplácaní. Niekedy uplatíte delegáta osobne, niekedy pošlete 20 elektronických šachovníc pre zväz. Týmto zväzom je jedno, čo sa deje za ich hranicami; ich hráči tam nikdy nevycestujú. Voľby sú pre ne príležitosťou niečo získať. Je údajne bežné, že jeden delegát je uplatený z oboch strán, a obe strany sa boja, čo napokon vyvedie.

Druhou chybou je, že prezident FIDE nemá stanovené maximálne 2 obdobia. To by pomohlo vniesť do organizácie trochu novej krvi.

Tretím klasickým problémom športovej organizácie je priepasť medzi hráčmi a úradníkmi. Hráčom sa nechce robiť politika, kým vyslovene nemusia, a keďže žijú s FIDE len raz za čas, sú ochotní čo to prežiť. Úradníkov tak nekontroluje takmer nik. A pritom medzi šachistami je toľko bystrých ľudi, že by úradníkov FIDE ľahko strčili do vrecka.

Bol by Kasparov lepší?

Častým argumentom pre Iljumžinova je tvrdenie, že Kasparov by FIDE rozvrátil, že nemá povahu rozvážneho manažéra. To je možno pravda, na druhej strane mu nemožno uprieť schopnosti a osobnú odvahu, s akou sa pridal k opozícii v Rusku. (Údajne si so sebou vozí vlastného kuchára, aby sa mu nestalo niečo horšie ako len pár nocí vo väzení.)

Kandidatúru Kasparova je ale podľa mňa potrebné vnímať v kontexte. Západ sa snaží FIDE reformovať už 15 rokov. Najprv vybrali Koka, ktorý by bol manažérsky zrejme ideálny. Nevyšlo, tak zrejme usúdili, že je málo známy. Karpov bol známy a bol Rus. Nepomohlo, tak sa na to Kasparov podujal. Nepomohlo ani teraz.

Superman forever

A to pre nás znamená, že Iljumžinov je zrejme neporaziteľný. Kto by ho porazil? A ako? Zdá sa, že tu budeme mať priateľa mimozemšťanov ešte dlhé roky, pravdepodobne toľko, koľko ho to samého bude baviť.

Šach tak ostáva v zajatí, a to je situácia nedôstojná pre kráľovskú hru.



autor: Ján Markoš

296x 17813x
Fotogalerie
Komentáře (296) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
alice II

re postak: příspěvek jsem četl od toho  kapitána Mařáka na JM opravdu  je to názor  člověka vystřiženého z konceptu, který plete páté přes deváté. Jedinou pravdu má ten kapitán, nebo co je, že Putin je borec, ale postaku vy musíte být hrozně z-k-u-r-v-e-n-á  p-i-č-a, že fandíte Americe, nebo zkurvenému Bruselu, který dává sankce na Rusko. Tahal jste kačera, když tady lúza rozkradla republiku po roce 1989. Jeden ospalý Trautenberg se snažil kandidovat na prezidenta a neuměl pořádně česky, hlavně, že měl plnou tlamu právdoláskařských keců a ten co zkapal taky. Hlavně, že ho zde přes polovina debilů v našem státě považuje za hrdiny krákajícího herce s krátkými nohavicemi. Právdoláskáří pche - lúza zkurvená

 

+0 /-0 | 04.09.2014 19:04

postak

Dovoluji si upozornit na diskusní příspěvek pana kapitána Mařáka ze 4. listopadu loňského roku na JM diskusním fóru. Všichni jsme se srdečně zasmáli..... 

+0 /-0 | 31.08.2014 21:45

kapitán Mařák

Zajímalo by mě, kdo tyto kandidáty vybírá?  Asi zkorumpovaní grázlové, kteří mají slíbená teplá místečka ve Fide. Logicky vzato jsou oba  nepřijatelní pro světový šach. Kandidát by měl být z Evropy nejlépe z Česka, který by dotoval náš Šachový svaz a rval by tam peníze. Pokud ne tak z jiné evropské země. Rozhodně ne z Asie či Afriky.Další věcí je to že EU a USA se chová divně. Embargo vůči Rusku je svinstvo, na které doplatí Evropa. Pan Putin je nejlepší politik, který ví co dělá. ,,Majdanisti by patřilo mlátit pendreky." Ukrajina nemá v EU co pohledávat ti zasraní právdoláskaří a eurohujeři těm by patřilo nakopat do prdele. Tak to vypadá i v tom šachu. Evropa a EU spolu s Ruskem držet při sobě a vysrat se na cleou Asii a Afriku. Usa má svou politiku do toho se lepší nemíchat.

+0 /-0 | 29.08.2014 10:11

Morphynista

Otevřený dopis Iljumžinovovi zaslal i prezident ACP ( Asociace šachových profesionálů ) Emil Sutovský, zkrácená ruská verze zde http://chess-news.ru/node/16521 , úplný anglický text na Facebooku. I u něj je vidět značná nespokojenost se současnou situací. Upozorňuje na tři hlavní problémy, o kterých se tu už diskutovalo. Jsou to především nejasnosti okolo plánovaného zápasu v Soči a nedostatek informací . Pokud jde o sérii Grand Prix, zde kromě snížení cenového fondu vadí i to, že hráči dostali jen týden na to, aby podepsali smlouvy s FIDE. Kromě toho vedení FIDE ignorovalo názory hráčů ohledně tempa hry a zvolilo takové, které jim nevyhovuje. Pokud jde o MS žen, považuje za ostudu, že měsíc a půl před plánovaným začátkem není vůbec jasné, zda se bude hrát. V závěru dopisu vyzývá Iljumžinova, aby se těmito záležitostmi urychleně zabýval a zabránil rozkolu šachového světa, ke kterému už v nedávné minulosti došlo. 

+0 /-0 | 26.08.2014 12:00

blizzard
paulz: vsak aj to je slovensky/cesky pristup, vsak mam len rakovinu, som rad, ze nie ebolu k tomu; alebo "ved to mame lepsie ako v ugande"
+0 /-0 | 26.08.2014 09:12

paulz

Jak k těm penězům přišel je další věc. Ale v té chvíli byli jeho. A hodnotit jak kdo a jak moc legálně k pěnězům přišel je myslím v Česku a taky Slovensku trochu divné. Nebo jsi to někdy u peněz za zápasy družstev nebo turnaje zkoumal? smiley

+0 /-0 | 26.08.2014 08:54

igors
Kirsan dával (dôraz na minulý čas), ale naozaj zo svojho?
+0 /-0 | 25.08.2014 21:03

Ofelia
Tak něco už nasypal do své kandidatury, ale určitě je větši skrblík.
+0 /-0 | 25.08.2014 19:12

paulz

igors:s tím hodnocením máš celkem pravdu. Jen je jeden malý rozdíl, GK by nikdy do vlastních peněz nesáhl....

+0 /-0 | 25.08.2014 18:51

igors
paulz: na potrebe zmien sa zhodneme, ale ďalej asi nie. Garriho zúrivosť by mohla byť pozitívna, keby ju mohol uplatniť pri vymetaní FIDE chlieva :-) GK je egoista a narcis, ale to je aj Kirsan. A kto je väčší šialenec? - urobme anketu, v ktorej môže hlasovať každý okrem delegátov, funkcionárov a úradníkov FIDE :-)
+0 /-0 | 25.08.2014 17:17

Morphynista
Podle nejnovějších zpráv Magnus Carlsen zatím nepodepsal smlouvu o zápase s Anandem. Definitivní rozhodnutí, zda bude hrát ,odložil na 7.září po skončení Sinquefield Cupu.
+0 /-0 | 25.08.2014 16:23

paulz

To HonzaR: já snad psal, že Iljižimov je nějaký ideál? Jsem taky pro změnu, ale nahradit jednoho šílence ještě větším jen aby byla změna... Hlavně by ta změna snad měla FIDE pomoci, ne ještě všechno zhoršit.

+0 /-0 | 25.08.2014 14:03

HonzaR

paulz: Člověk, který uspěchaně vyhlašuje pravidla soutěží, aby je během několika týdnů ještě tříkrát-čtyřikrát měnil a to i v průběhu rozehrané soutěže (viz. mistrovství světa a kandidátské soutěže 2005-2011), a aby je vůbec měnil v každém dalším cyklu soutěží, tohle je pro vás vzor rozvážného zodpovědného jednání? Člověk, který vyhlásí mistrovství světa žen, i když měsíc před začátkem turnaje není sponzor ani pořadatel? Člověk, který svými činy o 10 let oddálil už dohodnuté sjednocení rozkolu, a který nyní hrozí dalším možným rozkolem kontumací Carlsena? (jaký to přínos pro světový šach). V jakém světě prosím vás žijete? Pravda, Iljumžinov se nezlobí na děti, narozdíl od hrozného Kasparova, který se vlastně vzteká pořád, určitě nešlo o ojedinělou ztrátu nervů.

+0 /-0 | 25.08.2014 13:59

paulz

To igors: možné to je. Změnu by to určitě chtělo. Ale udělat předsedou FIDE cholerika, který je schopný u placené simultánky hrubě vynadat klukovi který si s ním dovolil tahat prohranou pozici.. Nevím, ale předseda FIDE by měl být hlavně rozvážný člověk-co by znamenalo pro šachy např. další rozdělení není těžké uhodnout. Jistě si pamatuješ stav před příchodem Iljumžinova. Teď přes všechny problémy aspoň FIDE nějak funguje.

+0 /-0 | 25.08.2014 12:59

igors
paulz "mě teda připadá, že zájem sponzorů o šachy by nebyl za žádného vedení FIDE." Iste, možno máte pravdu. Ale za súčasného vedenia je ten nezáujem zreteľný a očividný, či by to nebolo náhodou aspoň trochu inak, sa nedozvieme, pokiaľ sa nezmení. Olympiáda je súťaž FIDE = čiže za podmienky je okrem organizátorov spoluzodpovedná práve FIDE. Majstrovstvá Francúzska - neviem posúdiť, lebo sa mi nechce porovnávať to s minulými šampionátmi. Ale tie americké posledných pár rokov v St. Louis pod patronátom spomínaného Rexa Sinquefielda sú organizované lukratívne. A prečo tento pán neorganizuje zápas Carlsen-Anand? Lebo dnešná FIDE by chcela veľký krajec pre seba a navyše všimné pod rukou za to, že by mu to vôbec dovolila. Proste praktiky známe z verejného obstarávania najmä vo východnej časti sveta...
+0 /-0 | 24.08.2014 21:51

Morphynista
+0 /-0 | 24.08.2014 19:48

paulz

Nevím, nic takového jsem nečetl. A navíc slibům při jakýchkoliv volbách nějak nevěřím-že by po skušenosti od nás?smiley

 

+0 /-0 | 24.08.2014 19:31

Morphynista
Chtěl bych připomenout jednu příhodu, která se stala při volbách prezidenta FIDE. Oba kandidáti měli závěrečný projev. Nejprve vystoupil Kasparov a prohlásil, že pokud bude zvolen, hned druhý den přijde na účet FIDE 10 000 000 USD. Peníze by poskytl známý miliionář Rex Sinquefield, který sponzoruje i superturnaj, začínající za pár dní v USA. Pak dostal slovo Iljumžinov a prohlásil : " Když dá Kasparov deset, tak já jsem schopen hned zítra dát dvacet ! " Po volbách se ho ptali, zda svůj slib dodrží. Načež jim Iljumžinov odpověděl, že měl na mysli peníze, které už FIDE vložila třeba do projektu Šachy na školách, tedy žádné nové peníze. Novinář se ho zeptal : " Vy opravdu nechápete, jaký je mezi tím rozdíl ? " Iljumžinov odpověděl : " Jakýpak rozdíl ? Staré peníze, nové peníze, to je úplně jedno ! " Pak se nemůžeme divit, že současná situace ve FIDE je katastrofální, Svědčí o tom i skutečnost, že se zatím nenašel pořadatel pro K.O. mistrovství světa žen, které mělo začít 11.října a nikdo neví, zda se vůbec bude hrát...
+0 /-0 | 24.08.2014 18:47

paulz

To igors: Pritom iných potenciálnych usporiadateľov niet, lebo okrem ruskej oligarchie a pár ďalších diktátorov nechcú sponzori s FIDE nič mať

mě teda připadá, že zájem sponzorů o šachy by nebyl za žádného vedení FIDE. Je to sice smutné přiznat, ale bohužel aspoň dle mého názoru je to tak.

Stačí se podívat olympiáda v Norsku kde jsou přitom šachy dost populární-kvůli nějakému poloamatérskému turnaji třeba v hokeji by udělali mnohem lepší podmínky.

Nebo třeba teď přebor Francie-muži i ženy super obsazení-hraje se ve sportovní hale...To není kvůli FIDE to je kvůli nezájmu o šachy.

+0 /-0 | 24.08.2014 18:28

Rdm

igors: A jo vlastně... na to jsem úplně zapomněl. Červenám se až na... všude prostě. :)

+0 /-0 | 24.08.2014 12:56

igors
Rdm: Ale bolo, bolo... Keď v r.1993 nehrali Kasparov a Short pod hlavičkou FIDE, tak vtedajší prezident Campomanes dal dokopy zápas Karpov-Timman o titul majstra sveta FIDE.
+0 /-0 | 24.08.2014 12:31

Rdm

Mimochodem, co kdyby odmítl hrát i Anand (teoreticky, to se na 99,9% nestane)? Fírer by dosadil dalšího náhradníka? Zápas dvou náhradníků - to tady asi ještě nebylo. Možná by mohli hrát s nasazenými červenými nosy.

+0 /-0 | 24.08.2014 12:26

Rdm

Magnus podle svých slov po titulu MS nikdy netoužil, chtěl jen hrát šachy a bavit se. Až rok před zápasem s Anandem se rozhodl, že je čas získat titul MS. (https://www.youtube.com/watch?v=i8RGSxSsXy8&t=0m44s). Otázka asi spíš je do čeho ho tlačí jeho manažerstvo. :) Osobně si myslím, že Magnus v Soči hrát nebude.

+0 /-0 | 24.08.2014 12:13

igors
Morphynista: Veru tak, kremlobotov a iných rusofilov je všade dosť a žiaľ, u nás obzvlášť, pričom (pri)veľa ich je vo významných polit. a štát. funkciách. Ktosi tu na Markiho obavy z Ruska napísal, že pravdepodobnosť vojenskej okupácie Slovenska je minimálna. To je pravda, horšie je však to, že nás ani priamo obsadzovať nemusia...
+0 /-0 | 24.08.2014 12:03

Morphynista
Pro Carlsena to bude těžké rozhodování. Před volbami otevřeně podporoval Kasparova ( stejně jako třeba Nakamura a Topalov ) .Ať se rozhodne jakkoliv, najde se dost lidí, kteří ho budou kritizovat. Pokud nastoupí, bude to pro mnohé znamenat, že podporuje současné Rusko a jeho agresívní zahraniční politiku a jde mu jen o peníze, které za zápas dostane. Když nenastoupí, bude zase obviňován z toho, že chce rozložit FIDE. Na diskusích už ho přirovnávají k Fischerovi, který odmítl hrát s Karpovem, vyskytují se i názory, že má z Ananda strach ( ! ), na internetu řádí proruští trollové. Já doufám, že hrát odmítne . V tom případě zřejmě přijde o titul mistra světa FIDE, ale daleko víc získá - uznání a respekt všech šachistů, kteří uznávají demokratické hodnoty a jsou proti podvodům a korupci...
+0 /-0 | 24.08.2014 11:35

igors
Postoj Carlsena k nanucovanému zápasu v putlerovskom Soči je veľmi dôležitý. Všetcia chápu, ako sa mu do toho nechce. Pritom iných potenciálnych usporiadateľov niet, lebo okrem ruskej oligarchie a pár ďalších diktátorov nechcú sponzori s FIDE nič mať. Ak Magnus odriekne, skontumujú ho? (určite ano, Karjakin len na to čaká...) Dôjde potom k rozkolu FIDE? (Sporné, ale skôr nepravdepodobné) Ak aj ano, zase sa nájdu ľudia, čo budú Carlsena obviňovať zo schizmy. Tak, ako dodnes obviňujú Kasparova, hoci aj za situáciu v r.1993 mohla predovšetkým sama FIDE (krachy GMA, PCA - prosím, na tom má GK svoj podiel). Avšak myslím, že nakoniec sa zachová status quo, Carlsen nastúpi a FIDE ostane takou, ako doteraz - doplňte si podľa chuti...
+0 /-0 | 24.08.2014 10:43

Ofelia
Jenže p Kubečka navrhoval spolu s fide separovat i rusko, pokud ste to necet! co vám ruští šachisté udělali, že s nima chcete rozvod? Jinak Kiršan ať si žije s marťany, to je mi 1.
+0 /-0 | 24.08.2014 10:23

Morphynista
Já si naopak myslím, že k rozdělení mělo dojít už dávno. FIDE si dala jako heslo větu Gens una Sumus ( jsme jedna rodina ). Ale i v rodině se mnohdy stává, že lidé zjistí, že už spolu nedokážou žít a nejlepším řešením bude rozvod...
+0 /-0 | 24.08.2014 09:52

Ofelia
Pan Kubečka; a rozděleni šachového světa by bylo řešenim jednim z nejhoršich, šachiste za nic nemůžoua já na příští olympiadě chci znovu vidět zápas česko rusko, na ten žádny kandidát předsedy fide nema
+0 /-0 | 24.08.2014 08:47

Morphynista
+0 /-0 | 24.08.2014 08:34

Ofelia
Pan Kubečka; váš komentář byl mnohem lepši než celý článek nahoře, jen bych přidala otázku, zda sami nehledate mimozemšťany v novych kandidátech a organizacich. kolik politiků je poctivych? I kdyby měli vládnout jen měsic, zbydou po nich dalši milionove dluhy atd. Když to srovnam třeba s fotbalem, tak Ivanku kamaráde, ten Kiršan je ještě male zlo.
+0 /-0 | 24.08.2014 08:28

Mohykán
Je dobré, že sa diskusia vrátila späť k pôvodnej téme a prestalo sa s osobnými takmer invektívami. Zaujímavé sú informácie Morphynistu, nepoznám však hodnovernosť zdroja odkiaľ sú čerpané,možno ich však asi označiť za blízke skutočnosti. Nuž, neviem ako delegáti Európy zmýšľajú, ale zrejme je post viceprezidenta FIDE dostatočne lákavý na to, aby sa preň obetovala správna idea, veď ako sa vraví, účel svätí prostriedky, len je prekvapujúce, že k takémuto jednaniu sa uchýlila tak veľká a silná šachová federácia ako je nemecká... K verejnej voľbe prezidenta FIDE za súčasnej konštelácie určite nepríde a zdá sa byť schodnejšia alternatíva p.Kubečku, ktorá počíta so založením novej organizácie (neverím v reálnu možnosť toho, že radový člen zväzu môže ovpyvniť rozhodnutie o hlasovaní, pred 4 rokmi sme na Slovensku spisovali petíciu za Karpova a nemalo to absolútne žiaden efekt a ani zmysel). Ako uviedol vo svojich komentároch wlk, na Svk zvíťazilo pragmatické riešenie s merateľným hmotným efektom. Takže spoliehať sa na hlasujúcich vo voľbách ako na tých, ktorí zastupujú želanie členov zväzu je neadekvátne a nevystihuje skutočnosť. Zväz prijíma a vykonáva rozhodnutia na základe uznesení VV a na čom sa niekoľko volených členov dohodne, to sa následne aj realizuje. Ešte poznámka ku Kasparovovi. Venuje sa politike (a nielen športovej) už dostatočne dlho na to, aby poznal jej zákulisie a preto ma udivuje, že nehľadal v predstihu mechanizmy a páky na to, aby podobné jednanie delegátov neutralizoval. Ako šachista bol geniálny, ale ako politik či manažér ma nijako nepresvedčil o svojich "soft skills" kvalitách a schopnostiach. Je pravda, že na diskusnom fóre to asi vyzerá inak a jednoduchšie ako priamo počas volieb, ale ak chce zmeniť spôsob vládnutia a fungovania FIDE, mal byť na to pripravený. V celej situácii by veľa mohlo napovedať aj správanie Magnusa Carlsena, určite má na to nejaký náhľad a ako legitímny majster sveta, aj nezanedbateľné morálne a športové kompetencie, bude zaujímavé sledovať ho, aké priority do budúcnosti si sám zvolí a nakoľko je ochotný podriaďovať sa organizovanému a sofistikovanému manipulovaniu, pdobne ako iní hráči patriaci do svetovej špičky.
+0 /-0 | 24.08.2014 07:52

Morphynista
Máte pravdu. Kasparov uvedl, že před volbami měl přislíbeno asi 80 hlasů. Navíc doufal, že se k němu přidají i někteří delegáti, kteří se báli vystoupit otevřeně proti Iljumžinovovi. Stal se však pravý opak, poněvadž přibližně 15 delegátů přeběhlo ke konkurenci. O další hlasy přišel zásluhou podvodu volební komise ( v níž měli naprostou většinu Iljumžinovovi lidé ). On sám se s neskrývaným zklamáním vyjádřil o delegátech z Evropy - zřejmě mezi nimi je nejvíc zrádců - a naopak se s uznáním vyjádřil o delegátech z Afriky, kteří ho podporovali. Jako příklad možné zrady je uváděn předseda německé federace Herbert Bastian. Německý svaz - stejně jako my - hlasoval pro podporu Kasparova. Bastian sám řekl, že by se nejraději hlasování zdržel, ale bude se řídit názorem vedení . Druhý den ale kandidoval na funkci viceprezidenta FIDE a byl zvolen, přičemž do vedení se dostali jen lidé věrní Iljumžinovovi a například ukrajinská kandidátka zvolena nebyla. Proto byl celkem logicky podezříván, že svůj hlas nedal Kasparovovi, ale Iljumžinovovi. Dokázat se to ovšem nedá. Veřejná volba by takovýmto věcem zamezila...
+0 /-0 | 24.08.2014 01:40

David Kubečka

Mimochodem, kdo nezná, velmi zajímavý je starší článek "Elections 2006: Who controls FIDE?" vyšlý kdysi na chessbase.com. Na konci jsou zajímavé statistiky, které mj. ukazují, že i když měl tehdy Iljužimov podporu 60ti hlasů proti 30 pro Koka, přesto měl Kok velkou převahu mezi federacemi, jejichž hráči se účastní souteží a mají FIDE rating (23 tis. vs 13 tis.).

Osobně si myslím, že bylo nejlepší založit novou organizaci a ať si Iljužimov šéfuje organizaci zahrnující Rusko a část Afriky. Co by ale určitě tato nová organizace měla mít za pravidlo je, že nemůže být její prezident zvolen na víc jak 2 volební období. :)

+0 /-0 | 23.08.2014 23:10

David Kubečka

To Morphynista: Díky, to jsem hledal.

Po přečtění toho komuniké z 89. schůze z toho ale mám pořád trochu divný pocit. Předseda se "nějak" politicky rozhodl, delegáti ho v debatě hluboko po půlnoci podpořili a náš delegát pak měl ve volbě hlasovat pro Kasparova, což se nedá ověřit, protože volba byla tajná. Celý ten systém volby prezidenta FIDE je z mého pohledu postaven na poměrně vratkých základech, který umožňuje uplácení delegátů a kde členská základna šachistů, kterých se to nejvíce týká, může celou volbu poměrně málo ovlivnit a už vůbec ne zkontrolovat.

Nechápu třeba, proč je volba tajná, když z veřejných zdrojů lze v podstatě zjistit, pro kterého kandidáta daný svaz/delegát hlasoval. Chápu argumenty pro tajnou volbu, ale tady by to bylo zdá se daleko menší zlo, mít volbu veřejnou, aby mohla členská základna z každé federace ověřit, pro koho hlasoval její zástupce. Protože jinak se dají delegáti uplácet.

Na webu chessbase jsem četl, že se Kasparov před volbou chtěl ubezpečit, aby byla volba opravdu tajná. To si vysvětluji tak, že tím chtěl zvýšit své šance i u federací, jejichž delegáti by ho třeba i rádi volili, ale byli uplacení Iljužimovem. Nebo je má dedukce chybná?

Každopádně o uplácení delegátů se v souvislosti s FIDE hovoří už více jak dvě desetiletí a právě veřejná volba by do toho mohla vnést možná pořádek. Protože FIDE se jak je vidno nezmění shora, ale můžeme ji změnit jedině my, řadoví členové šachových federací jednotlivých zemí. Ne nadarmo se říká, že ryba smrdí od hlavy a hlava FIDE zdá se již pěkně dlouho extrémně zapáchá...

+0 /-0 | 23.08.2014 22:46

Morphynista
O tom, koho náš svaz podpoří , se tady hodně psalo a diskutovalo. Na svazovém webu stačí najít Komuniké z 89.schůze VV ŠSČR z 16.6. 2014, kde se píše : V závěru svého jednání, končícího hluboko po půlnoci, se VV přiklonil k podpoře politického rozhodnutí předsedy svazu - a to podpořit kandidaturu Garriho Kasparova na předsedu FIDE a kandidaturu Zuraba Azmajparašviliho na předsedu ECU. Zástupcem ŠSČR bude delegát FIDE - Petr Pisk.
+0 /-0 | 23.08.2014 22:17

David Kubečka

Můžete mi prosím někdo poradit, kde najdu informace týkající se hlasování zástupce ČR při poslední volbě prezidenta FIDE? Zajímalo by mne, kdo za nás hlasoval, jak hlasoval a jakým způsobem se dospělo k tomu, pro koho má hlasovat. Snažil jsem se to najít na stránkách ŠSČR a zběžně i v této diskuzi, ale neúspěšně. Napadlo mne, jestli část celého problému nezačíná už tady, u lhostejnosti členské základny a pak si mohou "ti nahoře" dělat, co je napadne. Díky.

+0 /-0 | 23.08.2014 22:03

nvmea
na druhou stranu se mělo původně hrát v Mongolsku, takže se trochu na západ posunuli :))
+0 /-0 | 23.08.2014 19:21

Morphynista
Jde o Grand Prix žen, určitě by bylo vhodné ji zařadit do seznamu turnajů
+0 /-0 | 23.08.2014 19:06

Morphynista
V dávných dobách, kdy se o zápas o titul ucházelo několik pořadatelů, to byla běžná praxe. Jen připomínám, že právě v roce 1993 FIDE tuto dohodu nedodržela - určila za místo konání Manchester, zatímco Kasparov se Shortem chtěli hrát v Londýně - a to bylo příčinou jejich odchodu z FIDE a založení PCA . Ještě pokud jde o Grand Prix - zítra začíná poslední turnaj cyklu 2013 - 2014 ve městě Sharjah ( Spojené arabské emiráty ) . I zde se ukazuje tendence přesouvání na východ. Dalšími místy, kde se hrálo , byly totiž Ženeva, Dilijan (Arménie ), Taškent, Chanty-Mansijsk a Lopota (Gruzie).
+0 /-0 | 23.08.2014 18:59

rytir

Jinak pokud jde o to, kde by se měl konat zápas o mistra světa v šachu, tak by se to mělo dopředu prodiskutovat s oběma aktéry, aby s tím souhlasili. Pokud je jim to sděleno jako hotová věc, tak je takové jednání neomluvitelné.

FIDE by se přeci  měla snažit vyjít mistru světa a i vyzyvateli maximálně vstříc a ne se k nim chovat arogantně.

+0 /-0 | 23.08.2014 18:55

Matt
Ved dajme to do Teheranu a sucasne nominujme Gelfanda ako nahradnika :)
+0 /-0 | 23.08.2014 16:05

rytir

Proč by měl být Teherán nesmysl? Vždyť když prezident FIDE otevřeně podporoval Saddáma Husajna a Kaddáfího, tak to do toho velmi dobře zapadá. Navíc z tohodle http://www.fide.com/component/content/article/1-fide-news/7064-fide-dress-code-policy.html se mi to jeví tak, že opravdu jde v oblečení zakazovat věci, které jsou v islámských zemích v oblékání nepřijatelné. Tvrzení o slušném oblékání je jen udička pro snobské a povrchní lidi, aby podpoovali restrikce v oblékání v šachu. FIDE nejde o to, abychom chodili v oblecích, ale jde jim o to, aby nikdo nechodil oblékaný tak, jak to vadí mohamedánům.

+0 /-0 | 23.08.2014 14:56

JHK

Re Rytíř: Nemyslím si že by fide islamizovala. Tolerance v dress code jak vidíte třeba na olympiadě je obrovská. Stručně řečeno, každý si může vzít na sebe co chce.

Co se týče měst GP Moskva zcela pochopitelná, Baku myslím taky, Taškent nepochopitelný, Teherán absolutní nesmysl.

+0 /-0 | 23.08.2014 14:45

Morphynista
Výběr měst pro pořádání Grand Prix potvrzuje to, co se píše v článku. Přesouvání centra světového šachu na Kavkaz a do Asie a co je horší, do zemí, kde vládnou diktátoři. Přitom před dvěma lety FIDE měla velké plány, hrát se mělo v evropských centrech jako Madrid, Lisabon a Berlín. Místo toho se snížil počet turnajů z 6 na 4, o třetinu byl snížen i cenový fond. Z velkých plánů tedy nezbylo nic a z GP se stala poměrně bezvýznamná událost bez větší pozornosti šachové veřejnosti.
+0 /-0 | 23.08.2014 12:00

rytir

Dá se tudíž říci, že se současné FIDE islamizuje. I výběr klání, které sem dal Josef je pozoruhodné: Baku, Taškent, Teherán, Moskva - Baku, Taškent i Teherán mají převažující náboženství islám.

+0 /-0 | 23.08.2014 11:36

rytir

Zavádění dresů ve sportech, uniforem v armádě, policistů  a podobných věcí je z jednoho prostého důvodu: kvůli potřebnému odlišení pro přehlednost.

V šachu ale není vůbec nutné taková odlišení činit. Zaváděním omezení v oblékání jde ale FIDE o něco jiného. Zdá se, že je to zamýšleno z důvodu ochrany mravnosti a důraz v tomto směru je dnes hodně viditelný v islámu. Proto se zakazuje nosení šortek například. Například v Saúdské Arábii je mravnostní policie, která podobné prohřešky trestá.

+0 /-0 | 23.08.2014 11:29

blizzard
JHK: cist snad umite... http://quran.com/2/191 a najdete si podobnych vyrokov urcite sam aj viac, ak chcete... ale to uz sme hodne od temy, nerad by som to tu dalej rozvijal
+0 /-0 | 23.08.2014 08:16

Josef

Děkuji Jánovi Markošovi za jeho hezký příspěvek. Vždy velmi oceňuji, když někdo nad svým článkem důkladně přemýšlí. A ještě více, když dává do placu svůj vlastní názor. yes

Možná zpět trochu k meritu článku - lokality Grand Prix 2014-5 jsou: Baku, Taškent, Teherán, Moskva. Zdá se, že šachy se staly politickým kolbištěm...

Jen zběžně k k příspěvkům nulová tolerance a dress code. Hlavním problémem dle mého je mix amatérského a profesionálního šachu. Zkontumuje někdo fotbalový zápas Horní a Dolní Lhoty proto, že ti z Dolní přijeli o 10 minut déle? Bude někdo čekat 10 minut na Spartu nebo Plzeň, až se dostaví k zápasu Ligy mistrů o 10 minut později?

Příspěvky k dress code jsou přes věsměs svou vážnou formu celkem vtipné. Když ale řekněte komukoli v obchodu, že oblečení by mělo být "Business Causual", každý hned ví. Nikdo nemusí rozepisovat, co by měl mít kdo na sobě - každý ví, jak se asi má k obchodnímu jednání dostavit.

Opět se jedná o mix profesionalismu a amatérismu. Na 5.kolo letního openu se business causal předepisuje obtížně. Při zahájení a hlavně vyhlášení by měl být ale standardem. 

+0 /-0 | 23.08.2014 02:22

JHK

Naprostý souhlas s CHROMOSEM

Co se týče rytíře, ačkoliv to opravdu vypadá jako trolling, není on to myslím vážně.(každý má svůj názor)

Blizzard jeden větší nesmysl než druhý a skutečně trochu používá demagogii :)

Zeptám se, jak jste přišel na to, že Islámské naboženství chce všechny ostatní vyhubit? :D To vám řekli kluci ve třídě?

+0 /-0 | 23.08.2014 00:56

Matt
Hrat teraz v Soci, to je nieco ako odveta Fischer - Spasskij v Juhoslavii.
+0 /-0 | 22.08.2014 22:27

Morphynista
Kasparov ještě před volbami řekl, že je schopen najít vhodnější místo a vyšší cenový fond během 45 dní. Plánoval i odložení zápasu na březen 2015. Carlsenovu nechuť hrát zápas v Soči chápu. Důvodů je řada : současná situace v Rusku, špatné vztahy mezi Norskem a Ruskem, zápas má sponzorovat krasnodarský gubernátor Alexandr Tkačov, proti kterému EU zavedla sankce, cenový fond je daleko menší než u předchozího zápasu, atd. Ale co se stane, když Carlsen odmítne nastoupit ? Podle informací na webu by pak hrál s Anandem Karjakin. Nechci se pouštět do spekulací, ale je možné, že právě to by někomu v Rusku vyhovovalo. Pokud by k tomu skutečně došlo a Karjakin vyhrál, Rusové by ho mohli prohlásit za mistra světa, i když by to šachová veřejnost neuznala. Carlsen by pak společně s Kasparovem založili konkurenční organizaci a západní demokratický svět by se zbavil Iljumžinova...
+0 /-0 | 22.08.2014 22:13

blizzard
zdenek janda: "Anarchie je forma vlády nebo zřízení, které je veřejné a soukromé uvědomění, zformované díky rozvoji vědy a zákonů, samo dostatečné k udržení pořádku a zaručení všech svobod." na co z tohto ste svojim vyrokom mysleli? mne z toho predpis na urcenie sachoveho oblecenia nejak nevyplyva...
+0 /-0 | 22.08.2014 21:57

HonzaR

O tom, jak dobrá nebo špatná byla volba Iljumžinova se budeme moci brzy přesvědčit. Na několika šachových webech se objevila zpráva, že Magnus Carlsen odmítá hrát zápas s Ánandem v Soči (důvody si můžeme jen domýšlet) a požaduje termín oddálit a najít jiné sponzory, což Iljumžinov rázně odmítá. Mnozí ve zdejších diskuzích vyčítali Kasparovovi, že se kdysi postavil praktikám FIDE a přivodil šachu rozkol a chaos. Už se těším, jak tito stejní lidé a příznivci Iljumžinova přijmou, pokud bude Carlsen Iljumžinovem zkontumován a zbaven titulu mistra světa, a pokud případně nastane v šachu další rozkol.

+0 /-0 | 22.08.2014 21:53

Zdeněk Janda

Irituje mě , kolik lidí se dnes ohání tzv. svobodou. A kolik lidí si plete svobodu s anarchií.

+0 /-0 | 22.08.2014 21:12

rytir

@JD:

Nevím o co přesně jde. Pokud by šlo o aktivity směřující k odstranění nesmyslných regulí jako jsou trestání za opoždění k partii nebo nošení obyčejných vypnutých mobilů, případně k sehnání nějakých sponzorů, tak jsem pro. Ale nemám v byrokratické orgány FIDE velkou důvěru, ani příliš v ty naše. Ale uznávám, že to u nás bude lepší než třeba na Slovensku, kde podporovali Iljumžinova i proti Karpovovi.

+0 /-0 | 22.08.2014 21:11

rytir

Kdyby se zakázalo něco opravdu zlého, tak neřeknu. Ale myslím si, že už současné podmínky jsou velmi svazující a hráčům škodící. Jestli to takhle půjde dál, tak samozřejmě restrikce i v oblečení mohou zesilovat, tímto směrem prostě současné vedení směřuje. A dá se i očekávat, že omezení mohou být i nedávající rozum. Je to opravdu totalitní směrování, ale navíc s excentrickým nádechem.

+0 /-0 | 22.08.2014 20:32

JD

uplně zapadla 1. Viktorova otázka "1. Co byste řekli tomu, že by ŠSČR zvýšil výdaje na zahraniční diplomatické aktivity?"

Já jsem proti zvyšování příspěvků z důvodů zahraničních cest.

+0 /-0 | 22.08.2014 20:32

rytir

Je jasné, že restrikce postupně narůstají. To musí vidět každý.

+0 /-0 | 22.08.2014 20:24

igors
Ospravedlňujem sa za jedno nedorozumenie, ktoré som spôsobil jedným zo svojich príspevkov nižšie. Písal som o gombíkoch na ženských blúzkach. Neskôr som našiel, že rozopnuté môžu byť maximálne dva, nejde však o dresscode FIDE, ale pravidlá ECU. V mojich očiach je to skoro jedno, ale faktický rozdiel to je, lebo v dresscode FIDE sa o tom nič nepíše...
+0 /-0 | 22.08.2014 20:22

Morphynista
Blizzard a rytíř ( i když nesouhlasím s Vašimi názory ohledně minulých životů, zkuste si vygooglovat např. Ian Stevenson - známý vědec a jeho rozsáhlé dílo o této problematice ) mají pravdu. Dress code a hlavně nulová tolerance symbolizují totalitní myšlení a metody, které používal komunistický režim. Stejně tak jako antidopingové kontroly, absolutní zákaz mobilů a nově zavedený článek o možnosti prohlídky hráčů rozhodčími. Ono se ani není čemu divit, když v čele FIDE stojí lidé, kteří demokratické volby ve svých zemích nikdy neměli a jsou zvyklí poslouchat nařízení od všemocného dikatátora...
+0 /-0 | 22.08.2014 20:09

blizzard
chromos: ja viem, ze existuju ludia, ktorym esteticke citenie nie je cudzie. a je mi uplne jedno, co robia, co si myslia. ale preco mi niektori z nich chcu nieco nutit? spravil som im nieco? davam najavo postoj k okoliu inym sposobom ako oblecenim, preco by to muselo byt PRAVE tym? a s tou kvalitou sa podla mna mylite: davate tym najavo, ze ti, co sa vo veci, ktora so sachovou hrou vobec priamo nesuvisi, s vami nezhodnu, tu partiu jednoducho hrat nemozu. takisto by sme mohli brat v uvahu ludi, ktori si potrpia napr. na auta a keby mali tvorit pravidla sachu oni, ak by ste prisli na dacii, skode alebo renaulte - holt, nezahrali by ste si, a este aj s peugeotom a seatom by ste zacinali s polhodinou menej... ten napad by bol dobry, ak by nieco zarucoval, ale na jednom z nedavnych turnajov sa mi stalo, ze super, ktory bol obleceny zdaleka najhonosnejsie, teda v obleku, mi po partii ani ruku nepodal, lebo vraj "ked uz toto nevyhra, tak uz co potom vyhra"
+0 /-0 | 22.08.2014 20:08

rytir

@chromos: Je pouze vaší iluzí, že oblečení v obleku je odrazem dobrého přístupu k okolí a prosté oblečení opakem. To je asi stejná hloupost jako tvrdit, že bohatý člověk je lepší než chudý.

Stačí se podívat, jak se oblékají mafiáni nebo jak návštěvníci kasina a je tam mnoho darebáků. Oblečení tu je opravdu primárně k zakrytí, což má i řadu praktických významů, že třeba v zimě nezmrznete. A součástí naší civilizace (v tom dobrém) je lidi podle oblečení neposuzovat - to je totiž opravdu projev povrchnosti.

+0 /-0 | 22.08.2014 20:06

chromos

>rytíř:

Myslím si, že vaše dva předposlední komentáře jsou trolling, na který by se nemělo reagovat. Protože ale nejsem zdejší a tudíž vás neznám, budu předpokládat, že se mýlím.

.

Cituji z vašeho příspěvku:

"Domnívám, se, že každý alespoň trochu vychovaný člověk ví, že nemá lidi posuzovat podle vzhledu. Toho se dopouští jen lidé povrchní a špatně vychovaní, kteří neví, jaké jsou opravdové hodnoty."

.

Řekl bych, že se domníváte špatně. Zaprvé se vám podařilo zkomolit víc věcí do jedné myšlenky a za druhé tady nikde nezaznělo (alespoň jsem si toho nevšiml), že by se kvalita člověka měla posuzovat podle jeho vzhledu (nebo POUZE podle jeho vzhledu). Ale ať chcete nebo ne, oblečení je tu již dost dlouho na to, aby jeho účelem nebylo pouze zakrytí či ochrana různých částí těla, ale slouží i k vyjádření postoje k okolí, tedy je to hodnotící kriterium, i když samozřejmě ne hlavní a už vůbec ne jediné. Jestli toto nedokážete vnímat, smiřte se s tím, že žijí i lidé, jimž estetické cítění není cizí.

.

A protože chápu, že jsem zde se svými nešachovými názory už otravný, je toto můj skutečně poslední příspěvek na toto téma. Ať se vám v šachách daří!

+0 /-0 | 22.08.2014 19:57

blizzard
rytir: nezachadzajme daleko, nechcel som vobec zachadzat do nejakych konspiracii. len poukazat na to, ze nikto nema patent na pravdu. preco nenechat kazdeho robit co chce, pokym tym nikoho neobmedzuje? preco vsetko regulovat, riadit, uzakonovat... miesto toho, aby sme boli tolerantni? ak podla niektorych diskuterov k slusnosti patri byt povrchny a posudzovat cloveka podla oblecenia, tak potom maju pravdu, ano, uznavam, som neslusny. lebo vzdy som si myslel, ze slusnost je o cinoch a nie o obleceni apod.
+0 /-0 | 22.08.2014 19:47

rytir

Ohledně zavádění restrikcí v oblečení bych nevylučoval, že může jít o skrytý vliv totalitních islámských vlivů, kde by ženy nejraději oblékli do burky. Jak víme, hodně klání se odehrává v islámských zemích, protože sponzoři na západě dávají od Iljumžinova často ruce pryč. Především to se zapnutými knoflíky by tomu nasvědčovalo.

+0 /-0 | 22.08.2014 19:40

blizzard
pripajam sa k rytirovi. pani, ktori ma tu oznacuju za demagoga a podobne - ak sa pytate na podobnost s islamom, tak prosim - ten ma takisto ako vy len jedine spravne nabozenstvo. ostatne je treba vyhubit, za kazdu cenu. ja tym, ze sa obleciem inak, ako by ste to radi videli v predpisoch, nikoho neposkodzujem, ani len neobmedzujem. vy vsak svojim dress code chcete obmedzit podstatne mnozstvo ludi, ktori maju zaujem - a to je podstatne - hrat sach a nie riesit oblecenie. zi a nechaj zit, tym sa snazim riadit, lenze k zivotu u mna patri sloboda, pokym nie je tam, kde uz ineho konci. a ak vravite, ze to nema s clankom nic spolocne, myslim, ze sa mylite - jano "protestuje" proti diktatorskym metodam riadenia a dress code predsa nezmyselnym diktovanim takisto je.
+0 /-0 | 22.08.2014 19:31

rytir

Není neobvyklé, že si lidé v hypnóze „vzpomínají“ i na únosy mimozemšťany. Jsou to ale fantazie, které jsou podobné těm, kteří si „vzpomínají“ na minulé životy. A tak není divu, že celá řada lidí si v hypnóze „vzpomněla“, že byli v minulém životě Napoleonem. Prostě si vytváří fantazie. A v důsledku toho pak věří v nesmysly jako jsou minulé životy nebo v ufouny.

+0 /-0 | 22.08.2014 19:30

Viktor

Bohouš - dress code pro univerzitní akci postačující. Dlouhé kalhoty z billiardu či golfu mají něco do sebe:-). Prostředí fotky není pro MS nejlepší prezentací - hraje se, zdá se, jinak v pěkných prostorách, tohle je prostě fotka z kouta. Může být postačující pro Facebook, aby si tam každý fanda našel svůj tým, jak ale vidno, dostala se i do zpravodajství, protože lepší týmová asi prostě nebyla. Portréty hráčů při hře v článku jsou při tom super. Porovnám-li s ostatními fotkami na caus.cz, tak tahle oproti ostatním sportům trochu ztrácí. Přejme si, aby ta z bedny byla s našima a ještě reprezentativnější:-). 

+0 /-0 | 22.08.2014 19:28

rytir

Jinak domnívám se, jak by se ti mimozemšťané Iljumžinova dali vysvětlit.

Uvádí se např. zde http://sports.yahoo.com/top/news?slug=txrussiachessfederatio , že se nechává často hypnotizovat. To by znamenalo, že v hypnóze se ocitá ve změněném stavu vědomí, kdy si prostě sám vytváří vlastní představy, které pak považuje za skutečné. Stačí, aby o nich třeba dříve něco slyšel nebo četl. Pokud se nechává hypnotizovat a jako rádce má jasnovidce, už pak není divu, jaká rozhodnutí z toho mohou vzejít.

+0 /-0 | 22.08.2014 19:21

rytir

Samozřejmě je tu řeč o normálním oblečení. Tedy jestli si na sebe člověk vezme rifle a svetr nebo přijde v obleku, by u partie měla být čistě věc každého hráče.

Oblečení, která narušují mravy v pořádku nejsou, ale ještě jsem se nesetkal s tím, že by nějaký hráč hrál ve spodním prádle. Takže je zbytečné to řešit. A všeobecná omezení jsou zcela nesmyslná a poškozují ve velkém šachisty. Šachy hraje i spousta lidí chudých v Asii, Africe a jinde, nařizovat jim chodit v obleku by vlastně znamenalo říci jim - máte smůlu, už šachy hrát nemůžete.

+0 /-0 | 22.08.2014 18:18

rytir

Domnívám, se, že každý alespoň trochu vychovaný člověk ví, že nemá lidi posuzovat podle vzhledu. Toho se dopouští jen lidé povrchní a špatně vychovaní, kteří neví, jaké jsou opravdové hodnoty.

Člověk, který se vyšňoří a odsuzuje ty, co jsou oblečení prostě, tak je vlastně jako obílený hrob.

+0 /-0 | 22.08.2014 17:52

bohouš z buše

Pane Viktore, jak na Vás působí fotka reprezentace z Katovic? ;-)

 

+0 /-0 | 22.08.2014 17:41

Zdeněk Janda

Téma , zda-li byl lepší Petr, nebo  Pavel, je, zdá se, vyčerpané, tak se zde řeší detaily. Ta pravidla slušného chování je zajímavá vedlejší varianta…smiley Souhlas s chromosem versus blizzard. Dost mě udivuje, že dnešní generace nechápe, co to je slušnost. Je to např. chodit všude včas , chodit slušně oblečen ( třeba teplického IM Trapla si budu pamatovat pouze v saku , s kravatou a košilí , za jakéhokoliv počasí) , ale že je třeba velmi slušné také pustit sednout invalidu na své místo , který se jen tak-tak drží madla nad mladíkem (to jsou nechápavé pohledy,když jim to doporučím). Buď jste k tomu vychovaní , nebo se dál budete chovat , a jednat , jak burani, nám to nikdo nařizovat , ani vysvětlovat nemusel.  Ale o tomhle psát Jano jistě nechtěl …cheeky

+0 /-0 | 22.08.2014 17:27

giocozo
Ano, kvůli těmto ztraceným případům byl pravděpodobně vyhotoven dress code. :) A kvůli jiným případům, pro které 14. 00 znamená 14.05 ...14.08..14.15 atd. byla vyhotovena nulová tolerance. :o)
+0 /-0 | 22.08.2014 16:45

chromos

>blizzard:

nemluvím zde o vkusu v souvislosti jak vnímat umělecká díla, ale ve smyslu jakési všeobecně akceptované normy (např. že do divadla nepůjdu v teplákách), a toto vnímání buď máte nebo nemáte.

.

Otázku, kdo dress code bude určovat, tu pokládáte stále dokola, a nedivte se, že zůstává bez odpovědi, protože z vašich komentářů je patrné, že máte elementární mezery v tom, co jsem zmínil v první větě. Ale jednu odpověď, celkem trefnou, jste přece jen dostal, a to 21.08.2014 23:50 od bohouše z buše.

.

Uvedl jsem zde dress code národního kulečníkového svazu a pro větší přehlednost jej zde zopakuju:

.

tmavé jednobarevné polobotky

tmavé ponožky

tmavé kalhoty společenského střihu

tričko s límečkem (polo košile).

.

Řekněte mi, která položka u vás vyvolala reakci, že budete  "smrdiet superovi rovno do nosa" a přirovnávání k islámu a podobně? Všimněte si, že se nikde nezmiňuji o obleku, tak mi to nepodsouvejte.

Ale nemusíte odpovídat, z mého pohledu si stále melete svou (a já zase svou z vašeho pohledu), čímž je diskuze zbytečná.

 

 

+0 /-0 | 22.08.2014 15:52

blizzard
vazeny chromos, nepochopili ste ma. vkus je vec vysoko individualna, a ja sa vas stale pytam, koho vkus by mal byt do pravidiel zakomponovany - vas, moj, vodcov... stale mi na tuto otazku nie ste schopny odpovedat, a stale vas prosim o jednoduchu odpoved na nu. dalej som nespominal, ze "vagabundske" oblecenie (zaujimalo by ma, co pod tym myslite), zabrani zapachu - precitajte si to este raz, vravim tam, ze spolocenske k nemu napomaha (zvlast teda v lete). ja osobne sa oblekom a podobne vyhybam, ako sa len da - je to nepohodlne, zdaleka nie vhodne do kazdeho pocasia. volim skor oblecenie s praktickou hodnotou, v ktorom sa budem pri partii citit dobre. na rozdiel od niektorych tu diskutujucich hram sach kvoli tomu, aby som hral sach a nie, aby som vyzeral. na druhu stranu, ked niekou oblek vyhovuje, mam zvolit vas pristup a vyhadzovat ho z turnaja len za to, ze obleky nemam rad? btw. nechapem, preco su napriklad jeansy zakazane - to je napriklad to vase vagabundske oblecenie? no a k tym poznamkam o nabozenstve - znova sa vas jednoducho opytam, preco prave oblecenie? preco nie nabozenstvo, alebo znacka auta? to predsa tiez s sachom nic nema, tiez si to kazdy voli sam... (samozrejme, pokial chudak nefasuje od firmy fabiu junior apod). PS: prepacte za taky suvisly text, ale neviem prist na to, ako sem dat aspon nove riadky, po odoslani vzdy zmiznu
+0 /-0 | 22.08.2014 15:08

blizzard
JHK: o tom cely cas hovorim. v sachoch je na to obrovska tolerancia. to uz musime kazdu vec mat regulovanu a nemozme aspon niekde byt tolerantni?
+0 /-0 | 22.08.2014 15:03

chromos

>blizzard :

Nejspíš je zbytečné na váš komentář reagovat, protože absenci vkusu nahrazujete demagogií. To se diskutuje velmi obtížně.

.

Abych použil vaši terminologii: když se někdo chová jako ovce, musí přijít vlk a nastavit pravidla. Jestli si myslíte, že vagabundské oblečení zabrání tělesnému zápachu, tak nevím, co na to říct. Mé zkušenosti jsou naprosto opačné - ten, kdo ví, pro jakou příležitost se jak obléci a tedy mu záleží na svém zevnějšku, nemá zpravidla potíže se svou hygienou. A snooker sleduji mnoho let a viděl jsem zatím jediného zpoceného hráče, a to byl  ve své době Jimmy White (možná proto, že pil pivo). A vaše poznámky o správném pohlaví a náboženství raději nebudu komentovat vůbec.

+0 /-0 | 22.08.2014 13:40

JD

re Voko: Aby nebyl problém při příchodu velkého množství šachistů v jednu chvíli, tak by mohl být vytvořen rozvrh příchodů. Holt by to třeba někomu vyšlo, být před partii o 2h dříve v sále, ale tento problém by se vyřešil.Samozřejmě by to měli rozhodčí kontrolovat...

Když už řešíte snooker ,nevím jestli ho hrají ženy ,ale v dress codu by měly mít sukně...

+0 /-0 | 22.08.2014 13:39

JHK

re blizzard: Nechápu vaše připomínky k šachovému dress code.V šachách je na tohle obrovská tolerance a každý si vezme na sebe co chce. Většina špičkových šachistů(carlsen,atd, i Navara) se slušně obléknou, protože se snaží mít nějakou úroveň, ale jsou i tací, kteří chodí k partii jak vagabundi a nikdo je za to stejně netrestá.

PS: Ve snooker je jedno jestli se hraje v zimě nebo v létě, teplota v místnosti je vždy přibližně stejná :D

+0 /-0 | 22.08.2014 12:57

JHK

re Morphynista: Tak pokud chcete srovnávat světové šachy s českým biliarem, tak pak anolaugh pochybuju, že by Iljumžinovem to chtěl mít na stejný úrovni :) vsadím se, že na světový snooker se včas chodí a tolerance tam žádná ani nepřipadá v úvahu :)

+0 /-0 | 22.08.2014 12:53

Morphynista

Rozhovor s Iljumžinovem a jeho plány do budoucnosti zde http://itar-tass.com/sport/1391621 Mimo jiné chce, aby za čtyři roky vzrostl počet všech lidí na světě, kteří hrají šachy, na jednu miliardu a pokusí se dostat šachy na program zimních olympijských her ( to ovšem plánuje už několik let a pořád nic ). Poněkud překvapivě označuje své vztahy s Kasparovem jako normální, dokonce přátelské, žádné antipatie proti němu prý nemá. Ale musím říct, že o pravdivosti tohoto tvrzení dost pochybuji...

+0 /-0 | 22.08.2014 11:03

Morphynista
chromos : Já jsem vycházel z pravidel pro ČMBS snooker ligu , kde je uvedeno : Nedostaví-li se hráč k utkání do 15 minut od jeho zahájení, je mu kontumován jeden frame. Nedostaví-li se hráč k utkání do 30 minut od jeho zahájení, jsou mu kontumovány dva framy. Nedostaví-li se hráč k utkání do 40 minut od jeho zahájení, je mu kontumován celý zápas.
+0 /-0 | 22.08.2014 09:41

blizzard
aha, takze ked su niekde zavedeni vsetci ako ovce, tak treba si z nich brat priklad a postupne utahovat sroby este aj do tej trochy veci, co pomaly ostavaju v sachu neregulovane. svojho casu som hodne pozeraval snooker a vsimol som si vec, ktora vam zrejme unikla: tych hracov som vzdy lutoval, lebo pod tymi svetlami boli spoteni jak dvere od chlieva. to sa mam napr. v lete parit v (po vasej terminologii) spolocenskom obleceni a smrdiet superovi rovno do nosa? a to nehovorim o tej znacnej casti populacie v ceskoslovensku, ktora nie je ochotna si aspon dat trochu deodorantu... viete co, mam pre vas dalsie dobre navrhy: zavedme, ze na sach musi mat clovek spravne pohlavie - musi to byt muz, vyriesime tym problemy tzv. zenskeho sachu! a ten muz nemoze byt hocijaky, pred partiou musi preukazat spravne nabozenstvo - navrhujem islam! a vobec, kazdy, kto nie je ako ilyumzhinov, mal by okamzite byt preradeny do Zvezu gorodiek...
+0 /-0 | 22.08.2014 06:55

chromos

V Soutěžním řádu Českomoravského billiardového svazu pro rok 2014 je uvedeno: "Hráč je povinen dostavit se ke stolu do 5 minut po vyhlášení zápasu ředitelem turnaje. Nedostaví-li se hráč do této doby k zápasu, ředitel turnaje skrečuje zápas v jeho neprospěch."

===

Ale to není důležité, jestli tam mají 5 nebo 40 minut. Daleko zajímavější je jejich Dress Code (uvedu zde mírnější variantu B):

Chlapci a muži: tmavé jednobarevné polobotky, tmavé ponožky; tmavé kalhoty společenského střihu (ne džíny či jim podobné, nebo elastický a sportovní oděv z lehkého materiálu); tričko s límečkem (polo košile). Dívky a ženy: uzavřená společenská obuv; kalhoty (ne džíny či jim podobné, nebo elastický a sportovní oděv z lehkého materiálu) či sukně ne kratší než do půli stehen; halenka nebo tričko s límečkem (polo košile).

Nedodržení předepsaného sportovního úboru je důvodem pro kontumaci zápasu v neprospěch viníka, a to v soutěžích jednotlivců i týmů.

===

Ale už jsem seznámen s tím, že pro některé zdejší diskutéry je to středověk a že šachům to nic nepřinese. Inu, proti gustu...

+0 /-0 | 22.08.2014 04:13

Morphynista
S tou tolerancí nemáte tak docela pravdu. Čekací dobu ( maximálně 40 minut ) má ve svých soutěžích Českomoravský Biliardový svaz a tento sport má k šachu - třeba délkou zápasů - blíž než fotbal nebo běh na 100 metrů. S tím, že by se hráč mohl přihlásit před začátkem partie rozhodčímu a nemusel by být při zahájení u šachovnice, souhlasím. Jinak v nových pravidlech je uvedeno, že hráč prohrává partii, nedostaví-li se během čekací doby , pokud rozhodčí nerozhodne jinak. Tedy i zde může rozhodčí v případě nějakého závažného důvodu nařídit partii odehrát.
+0 /-0 | 22.08.2014 02:07

JHK

Marek Vokáč však měl dobrou připomínku jak dostat 1000 hračů z jedním vchodem za šachovnici, či focení, který dotyčným vadí. Myslím že by bylo rozumné, nějaké pravidlo, že se třeba hráč hlasí ke svý šachovnici, klidně půl hodiny před zápasem, a pak at si přijde klidně o 50 minut pozdě. dát za šachovnici nějaké označení, že je přítomen.

Argumenty u profesionál jako zácpa, či výtah, nebo podobné nesmysl jsou spíš k smíchu :)

+0 /-0 | 22.08.2014 01:28

JHK

A nulová tolerance je absolutní základ. (Samozřejmě na profesionální úrovni) 

Ve všech profesionálních sportech to tak je..nějaká tolerance je absolutně nepředstavitelná..

Vlastně si nedokážu představit sport (fotbal, tenis, basket, hokej, atletika atd..vlastně všechny sporty) kde by profesionálové nebyli na místě hodinu spíše dvě hodiny před zápasem. 

Bylo by asi vtipné kdyby Bolt přišel o minutu pozdě na 100 metrů.. nebo hráli fotbalisti začátek v 9-10 hračích :D tam kdyby nebyl před zápasem hodinu a půl, tak dostane od klubu pokutu, že si to příště rozmyslí :)

+0 /-0 | 22.08.2014 01:20

JHK

Blizzard : Nevhodné je třeba jestli někdo přijde v trenkách a v tílku k partii třeba na olympiádě..vzhledem k oblečení který jsme viděli je dress code velice tolerantní..Asi nejvíc ze všech profesionálních sportů na světě.

+0 /-0 | 22.08.2014 01:16

bohouš z buše

Tak jste se pane blizzard pěkně trefil do prvního odstavce předeřečníka..

Komu není shůry dáno, v apatyce nekoupí.

+0 /-0 | 21.08.2014 23:50

blizzard
stale mi nikto nepovedal, ako sa deli oblecenie na nevhodne a vhodne a podla ktoreho modneho navrhara bude zapracovane do pravidiel...
+0 /-0 | 21.08.2014 23:25

Marek Vokáč

Zdravíčko ještě jednou, i když se mi zdá, že diskuse již opět zašla kamsi do absurdna.

Dress Code je skoro prkotina, spíš to souvisí s všeobecným úpadkem mravů, jen si prohlédněte fotky ze starých turnajů. Určitý standard by měl být určitě zachován, ba i za cenu vylučování z turnajů. Ale to, jak se někdo rochnil v počítání knoflíčků, mě přesvědčuje, že při tvorbě tohoto pravidla zdravý rozum nebyl vždy přítomen. 

Nulová tolerance je zrůdnost. V jak velkém předstihu musím chodit, má-li do jednoho sálu najednou vstoupit jedním vchodem 1000 hrajících? Znám hráče, kteří přímo nesnášejí úvodní fotografování, a chodili proto programově o pár minut později, až se blesky odklidily. Budiž, jen bič na profesionály. Ale proč tento nesmysl platí i třeba na ME dětí do 8 let? Doprovod do sálu většinou nepustí, plačící prcek bloudí velkým sálem, s nikým se nedomluví - je toto normální použití pravidla? Zůstává jen na rozhodčích, jestli dokáží dopad takové pitomosti rozumně zmírnit.

Víte, funkcionáři jsou také jen líní lidé, kteří ochotně přijmou jednoduché, celoplošné a naprosto špatné pravidlo, protože najít objektivně lepší a spravedlivější řešení by dalo moc práce. Podobné "blbosti" ale bohužel mívají pozoruhodně tuhý život a dosáhnout jejich nápravy je mimořádně náročné. Zvláště když vám třeba na valné hromadě FIDE ani neumožní takovou námitku pronést. Tu a tam se federacím podaří zarazit nějaký pitomý nápad komisí FIDE předem, ale to musí být obvykle opravdu velká opozice. Nulová tolerance se v Drážďnech nelíbila myslím nikomu, ale jaksi se o ní ani nediskutovalo.

+0 /-0 | 21.08.2014 22:34

bohouš z buše

A na otázku 2.: ano, taky, ale nechci se nikoho dotknout

+0 /-0 | 21.08.2014 22:12

bohouš z buše

Ten pán je ministr.

Pokud si dobře pamatuju, říkal, že má "den účasti na vyhlašování", jede z házenkářského turnaje v Lounech a pokračoval někam dál.

Pan starosta měl košili.

 

+0 /-0 | 21.08.2014 22:04

chess123

To Viktor: Ten pán by mohl být starosta města Rakovník.

+0 /-0 | 21.08.2014 21:01

Viktor

blizzard - ano, to je ona. 

+0 /-0 | 21.08.2014 19:56

Morphynista
Aktuální zpráva, týkající se plánovaného zápasu Carlsen - Anand v Soči. Carlsenův manažer Agdestein požádal FIDE o posunutí termínu ( tedy ne o změnu místa ). Iljumžinov to ale odmítl, poněvadž by změna termínu narušila plán soutěží FIDE a termínový kalendář. Otázka, zda Carlsen k zápasu nastoupí, tak zůstává otevřená. Připomínám, že nedávno Rusko zakázalo dovoz ryb ( hlavně lososů ) z Norska a vypadá to, že se vztahy mezi oběma státy značně zhoršily. Možné je i to, že Carlsenovi nedoporučí hrát norská vláda...
+0 /-0 | 21.08.2014 18:36

blizzard
k otazke 2: myslite tuto? http://www.nss.cz/users/bolek/images/Turnaje domácí/jir-2014-09.jpg Ak ano, uplne normalne, ako by mala?
+0 /-0 | 21.08.2014 17:18

Viktor

Jen 2 otázky - 1. Co byste řekli tomu, že by ŠSČR zvýšil výdaje na zahraniční diplomatické aktivity? Má to vůbec význam, pokud bychom chtěli jen to nejlepší pro světový šach nebo by to mělo význam pouze tehdy, kdyby to přinášelo nějaké jednoznačné výhody pro ČR, aby se náklady vracely? Dali byste na to své příspěvky?

2. Ad dress code - podívejte se pozorně na fotku vyhlášení z Rakovníka a zkuste uhádnout, kdo je ten pán úplně vpravo. Jak na Vás fotka z vyhlášení působí?

+0 /-0 | 21.08.2014 17:02

rytir

@cz593628: Pletete si slavnostní událost a šachovou událost. Šachová partie není slavnost.  Pokud je ale utkání slavnostnější, například klání o mistra světa, hráči se automaticky přizpůsobují tomu a není nutné jim to nařizovat. O fotbalu tu již byla řeč, ve fotbale neběží jednomu z hráčů čas, zatímco druhému ne.

Slušnost se nevytváří tím, že se totalitně nařizuje, co má mít kdo na sobě a zakazuje, co nesmí mít. A nakonec, tohle si zapamatujte, slušný člověk se nepozná podle toho, co má na sobě, ale podle toho, co má v srdci.

+0 /-0 | 21.08.2014 13:29

cz593628

Bohužel se tady předháníme v extrémech. Na mou poznámku, že by družstvo mělo mít na olympiádě stejné oblečení, reaguje většina diskutujících, že po hráčích chci, aby chodili v dresu. Ale to přece není pravda,a je rozdíl mezi dresem a jednotným oblečením. Pamatujete se, jak nedávno Griščuk přebíral cenu na turnaji, stál na pódiu v orvaném tričku a kolem něj všichni ostatní v oblecích?

Rytíře, který se ozval na dres jako první, se zeptám: vadilo by vám, kdyby na svatbu vaší nebo vašich dětí přišel oddávající v montérkách ze stavby?

Pokládáte za normální, že v první fotbalové lize nastoupí Sparta proti Slávii v osmi hráčích s tím, že ostatní přijdou o deset minut později? Pravidla tím neporušují.

Je tomu nějak přestávám rozumět. K partiím budeme chodit v čem a kdy chceme, to je naše právo. A sponzore, ty dej prachy a drž hubu. Každý se tu ohání svobodou, ale tady se jedná o obyčejnou slušnost, to je celé. Vůbec nejde o nějaké dresy.

Ano, chápu hráče z okresního přeboru, že k partii nebude chodit v obleku. Ale v extralize bych sako a pořádné kalhoty (ne džíny) považoval za samozřejmost. Když jsem totiž jednou koukal na pořad V šachu a byla u nás na návštěvě tchyně, ptala se mě, jestli opravdu chodí všichni šachisté oblečení jako ti šupáci na obrazovce. Ano babičko, chodí a jsou to ti nejlepší z nás, které šachy živí. A opět jsme se u ní zařadili do škatulky "podivíni a blázni" stejně jako většina veřejnosti.

+0 /-0 | 21.08.2014 13:06

yuri
v inych sportoch sa nestava ze zapas zacne neskor hlavne preto, ze sporty si vyzaduju dlhsi cas na predzapasovu pripravu (prezlecenie sa, rozcvicka), v sutaziach kde sa cestuje sa preto chodi na zapas s velkym predstihom. Uz som sutazny futbal dlho nehral, ale ked som to este robil, tak si pamatam, ze ligove pravidla mali tiez predpisanu cakaciu dobu na supera. a ked super meskal tak sa hralo (bolo to napriklad aj na ukor casu na rozcvicenie sa) ked prisiel (ak to stihol v limite). a co sa tyka dress code, ste si isty, ze dress code vo futbale predpisuje nieco ine ako to, ze ten team musi mat rovnaku farbu dresov (resp inu u brankara?). to, ze vsetci hraju v orvnakom type triciek suvisi so vhodnostou oblecenia na ten typ sportu...
+0 /-0 | 21.08.2014 12:41

JD

Ohledně dress codu to fide vůbec nemá vymakané.Správně by měla něco nařídit a zajistit i výrobu a  hlavně monopol na prodej tohoto.

+0 /-0 | 21.08.2014 11:37

Homunkulus

Osobně mi vadí všechny zmiňované restrikce. Chce-li značná část lidí nosit neformální pohodlné oblečení, proč jim to zakazovat? Scházíme-li se k partii různě naladěni - někdo čtvrt hodiny předem ponořený do sebe, jiný v přátelské náladě vtipkující se známými, další ve spěchu, protože se nešťastnou náhodou zdržel - proč všechny stresovat se stopkama v ruce? Je-li mobil běžnou součástí našeho života asi jako boty, proč zakazovat mít ho vypnutý v batohu? (S rytířem se tu navzdory početnosti jeho píspěvků dost shodnu.) Mám mnohem radši nepsaná pravidla, která si ustavuje komunita dlouhodobě sama. Pokud se bude hráč v kraťasech a tričku mezi kravaťáky cítit trapně, tak si je příště třeba nevezme (to bych nerad). Protože se v době začátku kola všichni ztiší a pouštějí se hodiny, přirozeně se snažíme být v tu chvíli u desky. Protože mobily ruší a podvádí se s nima, ani mě nenapadne během hry mobil vytáhnout a zapínat. Ano, někteří jdou do etrému, ale na to byla pro rozumné rozhodčí vždycky dostatečná rozumná pravidla - páchnoucí opilec porušuje dobré jméno šachové hry, opozdilci běží čas a časem padá prapor, kdo telefonuje u partie nebo lítá na záchod a pak hraje jako Rybka, ten v prvním případě prohrává, ve druhém se to o něm ví a každý si na něj dá pozor. Stejně jako v diskusi připomenutý Jiří Veselý nesu změny směrem k formální utaženosti nelibě. Obávám se, že to je vůbec trend doby, že byrokratické systémy (a to je každý systém s nutností formálních pravidel) prostě taková pravidla generují, to se netýká jen šachu, namátkou mě napadá dress code na Ministerstvu životního prostředí za jednoho z minulých ministrů, elektronické žákovské knížky, kam se zapisuje každá čárka za nepřinesený domácí úkol, nebo nutnost psát na obaly potravin "pozor, toto cukroví je sladké, tloustne se po něm a vede k diabetu 2. typu". ALE - a v tom souhlasím s Jánem Markošem nebo s igorsem - pod nedemokratickým vedením je možnost bránit se takové všeobecné tendenci ještě o poznání těžší, ne-li nemožná. Čímž se vracíme k základnímu vyznění článku.

+0 /-0 | 21.08.2014 11:24

rytir

paulz: Zkrachovalo to, protože se čistě odkázali na sponzory a rozjeli nějaké projekty, které nedokázali ufinancovat. FIDE má hodně peněz od hráčů z příspěvků. Proto i když odrazuje sponzory, tak ještě nezkrachovalo.

Ale kdyby FIDE neodradilo Kasparova a on tam hrál o mistra světa dále, tak by bylo daleko více sponzorů a dokonce i šachistů, takže i více z příspěvků.

+0 /-0 | 21.08.2014 11:11

paulz

To rytíř: určitě víš, že Kasparov a spol. založili PCA a proč myslíš, že to zkrachovalo? I když tam vlastně byli všichni čistí...Protože ať se to někomu líbí nebo ne, šachy prostě nejsou atraktivní pro sponzory. Největší popularitu měli šachy při zápase Spassky vers. Fischer jenomže to bylo hlavně v souboji východ-západ...

+0 /-0 | 21.08.2014 11:07

igors
Sponzorov odrádza priamo FIDE tým, že žiada výpalné aj nad rámec vlastných pravidiel. Sponzorov odrádza mimozemšťan po 5 sekundovom googlovaní. Šachisti v roztrhaných šortkách, chodiaci výrazne neskoro sú až na vzdialenom XY mieste, keďže aj pred ZT a dresscode boli veľkou zriedkavosťou.
+0 /-0 | 21.08.2014 11:02

rytir

paulz: Sponzor si může s těmi, co je sponzoruje, dohodnout individuální podmínky. Například si může vymysletmaby měli něco na sobě. Byť je to blbost dle mého názoru. A pak je na hráčích zda se rozhodnou, zda je to pro ně přijatelné, či nikoli. A nemyslím si, že by sponzor šel od šachu kvůli tomu, že nějaký hráč se opozdí.

Ale jsem přesvědčen, že velmi mnoho sponzorů na západě odlákal pan Iljumžinov.

A také je velmi mnoho sponzorů šachu, kteří šachy sami hrají, byť ne na vysoké úrovni a jich se tyto resktrikce také dotýkají. Pak jsou znechuceni a nechtějí podporovat FIDE. Není čemu se divit.

+0 /-0 | 21.08.2014 11:01

blizzard
paulz: a myslite si, ze ked to zakonom nariadite, meskania ako zazrakom zmiznu? odpoviem Vam inym prikladom - zabijat je uz hodne dlho zakazane a trestne, co je samozrejme fajn, ludia su trestani, ale zabijanie nevymizlo a nevymizne. v sachu vsak nejde o zivot...
+0 /-0 | 21.08.2014 11:00

paulz

To blizzard: sponzor se ještě bude starat o to aby hráči chodili včas...Prostě příště peníze nedá...

+0 /-0 | 21.08.2014 10:58

rytir

Zkracování tempa degraduje kvalitu hry, to je jasné. Ale smutné opravdu je, když o mistru světa může rozhodovat rapid nebo blicka. A k tomu může dojít, jak chybně jsou pravidla nastavena.

+0 /-0 | 21.08.2014 10:55

paulz

Jenomže takové jednání odrazuje sponzory-pak se tady pláče nejsou peníze...

 

+0 /-0 | 21.08.2014 10:54

blizzard
paulz: takze kvoli "pitomcom" mame trpiet my "inteligenti", ked sa nam semtam stane nahoda a nestihneme raz za zopar rokov na partiu prist, tak ju hned prehrame? dalsia vec, preco chcete zasahovat do sukromnych vztahov direktivami - byt vy sponzor, mozte to hracom dat do zmluvy, tomuto sponzorovi to asi nevadilo, alebo hraci o tom vedeli a nedostali celu vyplatu, preco to ma byt centralne planovane?
+0 /-0 | 21.08.2014 10:53

rytir

paulz: Takové věci se nedějí často a tratili tím více ti domácí, kteří přícházeli pozdě, proto není nutné je speciálně trestat.

+0 /-0 | 21.08.2014 10:51

Morphynista
K té nulové toleranci : Četl jsem, že na kongresu FIDE v Drážďanech v roce 2008 dokonce padl návrh ( a nebyl daleko od schválení ) , že by měla platit pro všechny soutěže bez výjimky, tedy i např. pro okresní přebory a pořadatel by neměl možnost stanovit jinou čekací dobu. Naštěstí to neprošlo, ale i tenhle případ dokazuje, kam FIDE se svými příkazy, zákazy a regulacemi směřuje...
+0 /-0 | 21.08.2014 10:50

Ján Markoš
Na akciách FIDE nech platia pravidlá FIDE. To je v poriadku, nie je ich tak veľa. Keď ale zorganizujem podujatie, nech si môžem zvoliť, ako to urobím. A že vecí sa skúsilo veľa. Rapidy naslepo (Monako), dve partie naraz (San Sebastian), človek a počítač vs človek a počítač, simultánky Kasparova proti národným tímom, Fischerove šachy. Organizátor berie na seba zodpovednosť, aj finančnú, tak nech si pravidlá nastaví. K tomu skracovaniu tempa: veď hrajú sa aj rapidy, aj blicky, ale napokon má najväčšiu sledovanosť aj tak Wijk an Zee, ktorý sa hrá klasickým tempom. A prečo? Lebo online sledovanie šachu je len časť pôžitku. Druhá časť prichádza s prehrávaním už odohratých partií, ich komentárov a podobne. A tu diváci chcú čo najvyššiu kvalitu, a tú vyprodukuje len dlhšie tempo. Nikoho by nebavilo prehrávať si bleskové partie, kde to občas lieta kôň hore-dole.
+0 /-0 | 21.08.2014 10:50

paulz

Proč jsou restrikce-protože mezi šachisty včetně profesionálních jsou s odpuštěním pitomci. Že se občas nepovede přijít k partii včas se dá pochopit. Ale to, že některé až kontumace partie přinutí chodit k partii včas je smutné. Jinak jak ohodnotit: hrála se Slovenská Extraliga je to pár let zpět. Hosté byli v místnosti včas-domácí v klidu přicházeli během 15 minut po oficiálním začátku zápasu/ všichni měli za zápas solidní peníze/. A pak se někde napíše-nejsou sponzoři za všechno může vedení FIDE...Být sponzor a přijít na začátek družstva které sponzoruji a tam jeden slovy jeden hráč a ostatní v klidu ještě spí-páč je v mládí nenaučili slušnosti, tak víckrát nedám ani korunu.

+0 /-0 | 21.08.2014 10:49

rytir

A když ještě tu byla otázka týkající se toho, že může být hráč trochu rozhozený, když jeho protihráč chybí. Ano to může, ale přeci to není tak hrozné, aby to nebylo možné překonat. A přeci jen jeho soupeř je postižen víc, časová ztráta je horší. O co jiná je situace, kdy daleko více hráčů je stresováno tím, že musí být u partie včas. A tak musí třeba běžet, ačkoli by mohli v klidu jít. To má vliv na hru větší. A když to o chvilinku nestihne, tak má smůlu. Přitom, když by přišel o chvíli později, bez problémů by se pokračovalo, když by restrikce nebyly. Jak říkám, nesmyslná restrikce, která jen škodí šachistům a šachu jako celku.

+0 /-0 | 21.08.2014 10:49

igors
Nadviažem na Markiho: ani pre mňa nie je problém dodržovanie dress code, mobilov a nakoniec aj najobmedzujúcejšie ZT. Ide mi viac o to, že za Kirsana viac ako kedykoľvek v minulosti chce parta nešachistov (FIDE) meritórne určovať pravidlá pre celú hráčsku komunitu. Všetky akože konzultácie s hráčmi, či inými odborníkmi ´(matematici a štatistici v prípade ELO) sú len na oko, na ich názor sa neberie ohľad, proste no discussion. A regulovať, regulovať, obmedzovať, ukazovať moc, vládnuť hurááá... V dress code pre ženy je tuším špecifikované, po ktorý gombík môže byť blúzka rozopnutá, najhlúpejšie je však jednoznačne ZT - treba napr. vyrážať 8.40 na partiu o 10.00 (blizzard) apod.
+0 /-0 | 21.08.2014 10:40

rytir

Tedy bez jakýchkoli speciálních omezení a trestů se hráč přirozeně snaží být u partie včas. Proč tedy zavádět šílené tresty, aby kvůli pár minutovému zpozdění prohrával kontumačně?

+0 /-0 | 21.08.2014 10:36

rytir

@giocozo:

Reaguji ještě na prázdný sál v souvislosti s olympiádou.

K tomu lze říci následující: Taková situace nenastane. A dříve také se neděla. Hráči se přirozeně snaží být u partie včas. Z toho důvodu, že pozdním příchodem si škodí, přichází o svůj čas na partii. A tudíž, když nejsou žádné tresty za pozdní příchod, tak naprosto drtivá většina hráčů je tam včas a k tomu jsou jen raritní opozdilci, kteří z nějakého obvykle vážného důvodu se opozdili. Ti na tom jen tratí, že přišli pozdě a je nesprávné je za to trestat.

+0 /-0 | 21.08.2014 10:34

blizzard
giocozo: ano, lenze - sice nie som profesional, ale som do sachu hodne fanatik a nerad meskam k partii (az na vynimky, pri specifickych superoch). myslim vsak, ze vecsina ludi ho hra len pre potesenie, tak preco by sme ich znechucovali tym, ze prehraju partiu, aj ked uz stoja v dverach? (a ze takych pripadov je znamych viacej)
+0 /-0 | 21.08.2014 10:32

giocozo
blizzard - No vidíte, řešení jste našel ! Pevně doufám, že i ostatní nešťastníci najdou řešení svých problémů a sehrají, aniž by rušili ostatní, plno hodnotných partií. :)
+0 /-0 | 21.08.2014 10:26

blizzard
1313: najhorsie je, ze mate pravdu aj Vy, nasa diskusia je tu zbytocna a takisto o Slovenskych digitalnych sachovniciach a dlhu, lebo Slovensky prezident sa sprava velmi podobne a rozhoduje napr. o volbe Ilyumzhinova sam, pripadne so svojim teamom, aj ked sachisti chcu nieco ine
+0 /-0 | 21.08.2014 10:24

rytir

Představme si, že člověk běží k autobusu a řidič autobusu ho vidí, ale odjíždí na čas, je mu ukradený, přitom by mu stačilo počkat chvilinku a tím poškodí autobusovou společnost, projeví se nelidsky a navíc pasažér by zaplatil za lístek. A tak se chová současné vedení - zavádí čím dál větší restrikce, a svazuje tak hráče a tím celkově škodí šachu.

+0 /-0 | 21.08.2014 10:23

blizzard
chromos: ja som nemal v plane vysvetlit Vam, ze tomu nerozumiete, chcel som len od Vas odpoved na 2 jednoduche otazky - 1) co si vy Kefaline predstavujete pod tym slusnym oblecenim a ako ho zaradit do pravidiel, 2) co spravit s dovodmi na meskanie, ktore je tazke az nemozne ovplyvnit? na 1. otazku Vam ja odpovedat neviem, lebo naozaj neviem, co je to to "vseobecne slusne oblecenie" (ine je pre kazdeho), k 2. poviem tolko, ze minulu sezonu som po hodne dlhej dobe meskal na ligovu partiu a hned 2x vinou hnusnej Bratislavskej MHD, tak som si radsej zaobstaral auto
+0 /-0 | 21.08.2014 10:22

1313
diskusia ako keby odbočovala od témy. Každý sa na to pozerá so svojho uhla pohľadu. Všetci máte pravdu a zároveň sa všetci mýlite. Prešetrí niekto na Slovensku tie digitálne šachovnice, resp. odpustenie dlhu? napr. kontrolná komisia? Sú aj iné známe prípady v iných krajinách? Zaujímalo by ma prečo je predsedníctvo tak cenené. Ked si to spočítam, tak 1 hlas za 60 000 eur, tak 110 hlasov stojí 6 600 000 eur, či niektoré krajiny sú možno lacnejšie. Oplatí sa to vlastne Kirsanovi, či je v tom aj trocha politiky? Niektoré veci mohli byť jasnejšie vysvetlené, ale bojovať za spravodlivosť je celkom sympatické.
+0 /-0 | 21.08.2014 10:22

giocozo
Já to chápu, ale pochopte to i vy, že tady mluvíme o vrcholných akcích, které sleduje celý svět, jako je Olympiáda. Myslíte, že by média, diváci, či ,,hocikdo,, pochopil napůl prázdný sál s tím, že jeden je ještě na snídani, druhému ujel atobus, další je na toaletě, toho zamkli, no a tamten vzkazuje, že přijde do půl hodiny později ?
+0 /-0 | 21.08.2014 10:19

rytir

Naopak hráč přijde třeba o 10 minut později a sehráli by hráči krásnou hodnotnou partii, která by se líbila divákům. Místo toho má smůlu a prohrává kontumačně. Kdo je obětí takových omezení? Šachová hra.

+0 /-0 | 21.08.2014 10:16

chromos

>rytir, blizzard (a možná ještě někdo, koho jsem si nevšiml):

Vzdávám se, nemá to cenu. Mým cílem nebylo, abyste mě přesvědčili, jak tomu prd rozumím. To já vím a také jsem to hned v prvním příspěvku napsal. Jen jsem ze svého (a jak se vzápětí ukázalo, ne ojedinělého) hlediska poukázal na to, že na tu snůšku vytahaných hadrů se fakt nedívá dobře a že tito otrhanci a ti, kteří obhajují pozdní příchody všemožnými prostředky, jsou nejspíš příčinou těchto pravidel. Kdo ví, že se sluší chodit včas (a umí to) a dokáže se normálně obléci, s těmi pravidly nejspíš problémy nemá. ... Přeji vám mnoho šachových úspěchů.

+0 /-0 | 21.08.2014 10:16

rytir

Především je trestání za pozdější příchod o chvíli, zcela zbytečný - nijak to neprospívá kvalitě hry. A  jde o úplně nesmyslné omezení, které jen běžným hráčům ztěžuje život.

+0 /-0 | 21.08.2014 10:15

blizzard
morphynista: skoda, ze to niektori ludia nechcu pochopit. byvam v Bratislave, a napr. na miesto klubu, za ktory hram, ide autobus asi 25 minut. cez vikend ide kazdu polhodinu, obcas sa stane, ze spoj nejde. tzn. s rezervou najmenej 5 minut, by som podla cestovneho poriadku (pri zaciatku zapasu o 10:00) na zastavke musel byt o 8:40, aby som mal istotu, ze nie som skontumovany!! zda sa mi trochu lepsie ospravedlnit sa, ze 5-10min meskam...
+0 /-0 | 21.08.2014 10:11

rytir

giocozo: Podle mého názoru bylo zbytečná pravidlo - kontumace 1h po začátku, prostě bez něj se normálně mohlo počkat dokud hráč neprohraje na čas, pak by také podobný případ nenastal. Ale samozřejmě to je zcela nesrovnatelné s drakonickým a nelidským omezením - prohry při pozdějším příchodu třeba o pár minut.

+0 /-0 | 21.08.2014 10:10

Morphynista
Já jezdím autobusem, vlakem a MHD poměrně často a už se mi několikrát stalo, že jsem kvůli zpoždění nestihl začátek partie. Takže žádné výmluvy, ale skutečnost !
+0 /-0 | 21.08.2014 10:05

blizzard
giocozo: to je hodne zovseobecnene, ze kazdy sachista pocita v beznom zivote na 10 tahov dopredu... ja som problem MHD napr. vyriesil, chodim autom, ale aj tam sa moze hocico vyskutnut, nejaky idiot do Vas narazi... ale nechcel som o tom. vsak o tom tu cely cas vravim nepriamo, co autor clanku - o sposobe, akym Ilymzhinov FIDE riadi - diktatorsky, co sa vodcovi zapaci (rychle partie, najlepsie minutovky, kto sa ma dlhsie na to divat!) (niekto, kto neni obleceny podla jeho vkusu) (apod), tak to zavedieme pre vsetkych. to je princip, ktory uz toho tak vela pokazil
+0 /-0 | 21.08.2014 10:04

giocozo
rytir - Ten případ z Gabčíkova nebyl tak snadný. Dotyčný byl totiž v hrací místnosti do hodiny, ale než stačil projít sálem k prvním stolům, tak potvora, tenkrát ještě praporek, upadl. Rozhodčí se zeptal p. Háby jestli chce vyhrát kontumačně, nobo zahájit partii s hodinou navíc. Jeho odpověk byla jednoznačná. O přítomnosti hráče v sále, ale né u partie už se tu zmiňoval myslím igors.
+0 /-0 | 21.08.2014 10:03

blizzard
giocozo: vezmem to este z inej strany: predstavme si, ze som hrac, ktoremu sa lepsie hra pod tlakom, som od Vas dajme tomu o 200 bodov silnejsi a trufam si na Vas hocijako. pridem na minutu presne, spravim 1. tah a pri tempe 90min sa na 45min odidem prechadzat po hracej miestnosti. vasa koncentracia je rozhodena, zacnete sa zaoberat myslienkami, ze on tu partiu asi necha spadnut... je vasim riesenim kontumacia?
+0 /-0 | 21.08.2014 09:59

giocozo
blizzard - To je zajímavé.:) Že by logicky a předvídavě přemýšlející šachista, který je schopen spočítat několik tahů dopředu narazil na nespolehlivost MHD. Myslím, že se akorát hledají nějaké výmluvy. I autor článku potvrdil, že s uvedenými pravidly nemá problém. Jemu leží v žaludku samotná osoba Iljumžinova.
+0 /-0 | 21.08.2014 09:58

rytir

giocozo: Jinak kdyby všichni vaši soupeři chodili o hodinu nebo více později k partii, měl byste být rád. Měli by již na partii méně času a tudíž byste nad nima měl nemalou výhodu díky více času na rozmyšlení.

+0 /-0 | 21.08.2014 09:58

rytir

giocozo: Pokud vím, tak pravidla neumožňovala pokračovat ve hře, pokud hráč přišel o hodinu později - po 1h se kontumovalo. To jen na okraj. Kdyby ale tato kontumace nebyla, tak by klidně o 1h později přijít mohl, prostě dokud by neprohrál na čas.

+0 /-0 | 21.08.2014 09:54

blizzard
chromos: stale ste mi nepovedali, ake oblecenie by ste teda povolili. vy by ste mozno nepustili k partii mna v v mojom beznom obleceni, ja mozno vas. kto nas rozsudi? taky, co nepusti obidvoch? ;) to, ze to tak funguje v lietadlach, ste si nevybrali vhodne. mame si brat za dobry priklad to, ze ak chcete stihnut tak jednoduchu vec, ako je odchod dopravneho prostriedku, musite cakat na letisku ako idiot 3h predtym? lietadlam sa kvoli tomu napr. vyhybam, ak sa da. nebolo by lepsie zobrat Homunkulusov priklad, ze aj ked pridete na jednanie o 5 min neskor, lebo ste sice mali planovany prichod 15min predtym, ale napr. MHD ukazala svoju spolahlivost, da sa ospravedlnit a jednat normalne?
+0 /-0 | 21.08.2014 09:50

rytir

@chromos: Veškerá Vaše přirovnání jsou zavádějící. Tvrdím, že běžně oblečený šachista v normálním oblečení vypadá lépe, než běžný sportovec v dresu.

Letadlo odlétá, ale partie tam stále je, tudíž je to přirovnání mimo. Pokud jste fanoušek šachu a místo hry vás zajímá, co má kdo na sobě, tak je jistá jedna věc, nereprezentujete drtivou většinu fanoušků a vaše preference jsou raritní a kvůli vám se nemusí tudíž zavádět omezení.

+0 /-0 | 21.08.2014 09:49

giocozo
rytir - Nyní na rovinu. Je pro tebe osobně problém se někam dostavit na čas? Myslíš si, že v jiných sportech s tím problém mají ? Že jde soupeři čas opravdu nestačí. Proč myslíš, že kdysi velmistr Hába v Gabčíkově, když mu soupeř přišel přesně o hodinu později, protože ho zamkli na pokoji, odmítl pokračovat v partii i s hodinou navíc a raději zaknihoval výhru ?
+0 /-0 | 21.08.2014 09:49

blizzard
vazeny pane giocozo: ja som reagoval na to, co ste pisal vy, teda vasu situaciu za sachovnicou. nemohol som vediet, ze tym myslite vsetko okolo toho. pokial ide o organizatora: nemalo by byt na nom, ci mu takito hraci vadia? pokial ide o sponzora: nemalo by byt na nom, ci mu takito hraci vadia? pokial ide o divakov na online: ja tu stale vravim o sutaziach pre nas, neprofesionalov ide o ten sposob, ktory je ako za hitlera alebo stalina, alebo za neviem koho, vadia nam zidia, tak vsetci ideme vrazdit zidov... alebo dosadte si za osoby a obsadenie koho chcete, aby som tu nebol ten, ktory do diskusie dotiahne nackov, ale toto ma najrychlejsie napadlo ako ilustracia principu
+0 /-0 | 21.08.2014 09:46

chromos

Diskuze se hezky přesunula od banálních argumentů k extrémním. Proč hned argumentovat hnusnými nepohodlnými obleky či rovnou středověkem? To vám fakt nevadí, že svým oblečením nesáháte po kotníky ani hráčům kulečníku a řadíte se svým postojem hluboko pod číšníky? A nulová tolerance v nešachovém životě normálně existuje. Nebo se půjdete vyčůrat (jak tu též zaznělo) minutu před odletem letadla a necháte si ho uletět? ... Mám za to, že naučit se schopně hrát šachy je mimojiné i časově náročná záležitost a když je konečně možné svou letitou píli zúročit několika hodinami hraní na nějakém turnaji, přijdu tam pokud možno pozdě a ještě jako drban.

+0 /-0 | 21.08.2014 09:44

giocozo
blizzard - Pozor ! Šachová partie začala ve 14. 00, oba dva hráči jsou na místě. Spokojeni jsou sponzoři, organizátoři, ale třebas i diváci u on- linu a poté je v rámci pravidel povolen i psychologický boj. Ještě jsem však neslyšel, že by třeba boxer vyhrál zápas díky tomu, že se opozdil o 15. minut a soupeře tím rozhodil. :) Ten zápas by byl totiž zrušen, či přeložen.
+0 /-0 | 21.08.2014 09:40

blizzard
marki: nie je to prave naopak, ze ilyumzhinov nevie, co je to hrat sach len ako zabavu?
+0 /-0 | 21.08.2014 09:40

rytir

giocozo: To je právě o tom, že se člověk přizpůsobí okolí a není nutné nařizovat nejrůznější omezení, které pak omezují všechny. Pozdní přichod škodí tomu, kdo přichází pozdě. Proto je zbytečné za to trestat toho, kdo přichází pozdě.

+0 /-0 | 21.08.2014 09:37

Ján Markoš
Ja s nulovou toleranciou, dress codom či mobilmi problém nemám, ale súhlasím, že v vyžadovať ich povedzme v tretej lige nie je správne. Problém mám s tým, že FIDE vedie človek, ktorého považujem za diktátora, a používa k tomu korupciu na všetkých frotoch. A navyše jeho vzťah k šachu je tak ...ehm... zvláštny, že to prakticky znemožňuje rozumný dohovor s ktorýmkoľvek profesionálom. Proste Iljumžinov nevie, čo to znamená hrať šach inak ako zábavku. O tom bol tento článok, to je pre mňa to podstatné.
+0 /-0 | 21.08.2014 09:36

rytir

Na tahu je soupeř, tudíž nepotřebujete být koncentrován, hlavní je, abyste byl koncentrovaný, když jste na tahu vy. Tohle s vyrušením při pozdním příchodu už dost konstruujete, pokud hráč přijde v klidu normálně, tak je vyrušení minimální, hráči také od partie jak víme při tahu soupeře, běžně odcházejí a procházejí se, je zbytečné to řešit.

+0 /-0 | 21.08.2014 09:35

giocozo
Když už mluvíme o Fischerovi, tak se podívej na nějaké dobové fotografie. Bez saka jich moc nenajdeš. A co se týká nulové tolerance, tak by ani on zřejmě nebyl proti. Zkusil přijít jednou pozdě se Spaským a poté, co mu to Rus oplatil v následující partii, již nikdy pozdě k partii nepřišel.
+0 /-0 | 21.08.2014 09:35

blizzard
giocozo: a co ked sa stane moj pripad: podla pripravy ocakavam, ze super mnou vybrane otvorenie uz niekolkokrat hral, som naladeny, ze 15 tahov sa na sachovnici objavi za chvilu, ale superovi sa bude zdat podozrive, ze taham podozrivo rychlo, som prilis dobre pripraveny, tak v 10. tahu sa na 25min zamysli a odboci. citujem, "má koncentrace se sníží, začnu se zaobírat myšlenkami typu" ta priprava bola zbytocna, teraz on tie pozicie predsa pozna lepsie ako ja... treba ho skontumovat? podla vasho principu ano.
+0 /-0 | 21.08.2014 09:34

giocozo
rytir - Jsi si jistý ? Pokud jsem naladěn na partii, která má začít dejme tomu ve 14.00 a soupeř má 25 minut spoždění, má koncentrace se sníží, začnu se zaobírat myšlenkami typu, že nepřijde asi vůbec atd. Přitom soupeř se v klidu připravuje do 14.15 a vůbec neuvažuje o tom nepřijít. To ani nemluvím o tom, že všude nejsou dostatečně široké uličky a než se soupeř zabydlí, nějaký ten hluk to také udělá. Co ostatní, kteří už se plně soustředí na partii ? Samozřejmě, což už se nám všem také stalo, dotyčný vyruší všechny ještě tím, že se pokusí soupeři omluvit za pozdní příchod.:)
+0 /-0 | 21.08.2014 09:30

rytir

Pokud něco odlákává sponzory na západě, tak je to chování pana Iljumžinova. Ne to, že hráč se o chvíli opozdí nebo nemá na sobě dres.

+0 /-0 | 21.08.2014 09:28

rytir

Například Fischer přinesl do šachu hodně peněz. Bylo to jeho oblékáním nebo tím, že byl u partii před začátkem? Všichni víme, že nikoli. Bylo to díky jeho výborné hře, která mnohé oslovila.

+0 /-0 | 21.08.2014 09:25

rytir

giocozo: Větší peníze nepřijdou tím, když hráče oblékneme do dresů. Ani tím, když jim nařídíme, že musí být u partii před začátkem.

+0 /-0 | 21.08.2014 09:24

rytir

Když navíc student přijde později z důvodu opožděného vlaku, je tím omluven. V šachu to ale dost dobře nemůže platit v soutěži jednotlivců, jsou tam jiné podmínky.

+0 /-0 | 21.08.2014 09:23

giocozo
Ale hej ! :) Pořád chceme aby se šachům dostalo vyšší sledovanosti, vyššímu statusu, aby se v šachách daly vydělat slušné peníze, ale na druhou stranu pro to nechceme nic udělat. Zkrátka a dobře, ve všech ostatních sportech sportovci v čas mohou dorazit a v šachách ne ?
+0 /-0 | 21.08.2014 09:22

rytir

giocozo: Nejsem fanoušek trestání studentů za pozdní příchod, ale liší se to také, pozdější příchod studenta vyrušuje ostatní. Pozdní příchod šachisty nikoho neruší.

+0 /-0 | 21.08.2014 09:21

rytir

@giocozo: Doufám, že nechcete tvrdit, že honorovaný je pouze sport. Je také malířství, hudba, herectví a spousta jiných akcí. Nelze popřít, že šachy se velmi liší od fyzických sportů a že mají i silnější umělecké rysy. Podmínky prostě mají být specifikované podle toho, o co jde. Jak šachista vypadá lépe? Když se oblékne jako do společnosti nebo když si na sebe dá dres? Přeci to první. Ale proč to nařizovat?

+0 /-0 | 21.08.2014 09:17

blizzard
giocozo: Vam sa niekedy nestalo, ze by vas nieco neplanovane zdrzalo?
+0 /-0 | 21.08.2014 09:15

giocozo
rytir - Srovnávat se sportem to nechceš, ale skoro stejné finanční podmínky by se ti líbili, viď. Pokud chcete stále svoje špecifiká, tak se potom nedivte, že šachy budou i ,, špecificky,, oproti jiným sportům honorované. Nemluvilo se o dresech, ale o přijatelném oblečení a to je rozdíl. Jedině snad doping máme ,,špecifický,, , ale to už snad všem došlo. Homunkulus - Pořád si myslím, že šachy jsou blíže ke sportu, než k nějakému jednání. Neplést si pojmy s dojmy. Pokud hráč přijde pozdě k partii, je mu kontumována, právě ta jedna partie, ne celý turnaj. A mimochodem, pokud váš student by věděl, že pokud se opozdí, tak nebude připuštěn na příslušnou hodinu, myslím, že by si to zařídil příště tak, aby se to neopakovalo. Pokud jsme u přirovnání, u kouření u partie jsem také pro nulovou toleranci. Nebo by jste soupeři toho jednoho ,,čouda,, ze soucitu povolil ? :)
+0 /-0 | 21.08.2014 09:13

blizzard
igi: to bola reakcia skor na ine prispevky, tych ktori by najradsej bicovali toho, kto nepride obleceny na partiu prave podla ich "vkusu" a minimalne polhodinu pred otvorenim hracej miestnosti
+0 /-0 | 21.08.2014 09:09

rytir

Šachy se od fotbalu podstatným způsobem liší. V šachu je na tahu jeden z hráčů a jemu běží čas, ve fotbale nic o tom, že běžel čas jen hráči, který má míč na kopačce, nic není. Těžko to lze srovnávat, je to příliš odlišné.

+0 /-0 | 21.08.2014 09:09

igi
wlk: Hm tak to je zaujimave, futbalovi profici by teda aj mohli meskat ale nechcu, sachovi by aj chceli ale nemozu :-) rytir, blizard: Co sa tyka amaterskeho sacho s vami suhlasim, ja od zaciatku hovorim ze nejaky zmysel tam vidim len pri top podujatiach.
+0 /-0 | 21.08.2014 09:04

rytir

Kvůli raritním případům není nutné všechny hráče omezovat. To může navrhovat jen člověk, který šachy nehrál nebo jim nerozumí. Měli jste někdy problém s oblečením protihráče a škodilo to vaší hře?

Raritní případy se dají řešit jinak, prostě se dají trestat jako nesportovní chování a nemusí se kvůli tomu nařizovat hráčům co mají mít na sobě atd.

+0 /-0 | 21.08.2014 09:04

blizzard
prosim admina o nejaky lepsi editor na komentare, tento nepodporuje odstavce, dakujem
+0 /-0 | 21.08.2014 09:03

blizzard
to sa chceme vracat do stredoveku? preco by v amaterskych sutaziach nemohol prist obleceny kto ako chce? kto bude rozhodovat o tom, ze tento je este vhodne obleceny a tento uz nie, zaplatime si na tento ucel modnych navrharov? alebo zavedieme hnusne nepohodlne obleky pre vsetkych, v ktorych sa budeme potit pri partiach... preco by som nemohol, znova v amaterskych sutaziach, prist k partii, kedy ja chcem, kludne aj o hodinu neskor? padlo tu nieco, ze to je "neprijemne" - mne moze byt neprijemne, ked odtahame 15 tahov z otvorenia a super sa na hodinu zamysli, treba ho, neznalca jedneho, hned skontumovat! na to by sachista mal predsa byt pripraveny. uz vesely pisal v psychologii sachu, ze niekomu je prijemnejsie prist az chvilu po zaciatku kola, ked ruch v miestnosti utichne... takze: regulovat, regulovat, regulovat! a najlepsie vsetko... ale priatelia, ti co to naozaj chcete, odstahujte sa prosim do severnej korei, tam si to uzijete a nas tu nechajte hrat sach ;)
+0 /-0 | 21.08.2014 09:02

rytir

Šachy opravdu nelze srovnávat se sportem, pokud se jedná o oblékání. Kdo to činí, tak je zcela mimo. Nutit nosit dresy je pak úplně nepřijatelné. Například ve fotbalu je dres nutný z důvodu rozeznání hráčů na hřišti - jde tedy o něco zcela jiného. Také je nesmysl zákaz stejného dopingu - látek, které jsou v šachu zakazované stejné, jako ve fyzických sportech. Jsou to většinou látky, které pomohou běžci či fotbalistovi, ale šachistovi by pouze uškodily. A pozdější příchod je opravdu zbytečné a i hloupé trestat, běží čas hráči, který přichází pozdě. Jeho soupeř na tom pouze vydělává.

+0 /-0 | 21.08.2014 08:57

wlk
Igi, nie nesnívalo, táto situácia môže nastať bez porušenia pravidiel. V aktuálnych pravidlách futbalu http://www.futbalsfz.sk/fileadmin/user_upload/Legislativa/Pravidla_hry/20130701_Pravidla_futbalu.pdf je uvedené: PRAVIDLO 3 POČET HRÁČOV Počet hráčov V stretnutí môže hrať za každé družstvo najviac 11 hráčov, pričom jeden z nich musí byť brankárom. Hra sa nemôže začať, ak ktorékoľvek družstvo pozostáva z menšieho počtu hráčov ako 7. NULOVÁ TOLERANCIA NIE JE ANI V PRAVIDLÁCH NAJROZVINUTEJŠIEHO ŠPORTU NA ZEMEGULI.
+0 /-0 | 21.08.2014 08:54

Homunkulus

chromos: Takže když jdete na nějaké jednání, jste v místnosti třeba i dřív než partner, odskočíte si na toaletu, vrátíte se o minutu později a partner vám řekne, že máte smůlu a vůbec se s vámi nebude bavit, povařujete to za normální? Když mi student vejde do třídy později, protože zaspal, bus měl zpoždění, nebo ho na chodbě zdržel kolega, mám ho vyhodit, a to na celý den? Nebavíme se přece o tom, co je vhodné, ale o té nulové toleranci.

+0 /-0 | 21.08.2014 08:51

igi
Ja myslim, ze zmyslom nulovej tolerancie na top podujatiach je aj to, ze len prvych par minut byva povolene fotit, teda koli propagacii, na co nadvazuje sponzorstvo... Ale zase pravda je, ze aj profik je len clovek a moze napr. zaspat, aj v inych sportoch sa to stava. Minule som sledoval futbal a komentator hovoril ze Barcelona zacina zapas s 9 a Bayern zo 7 hracmi, ale ze ti chybajuci urcite do hodiny pridu. Alebo sa mi to len snivalo?
+0 /-0 | 21.08.2014 08:01

cz593628

Dress code je v jiných sportech naprosto normální. V golfu např. jsou předepsány dlouhé kalhoty a tričko s límečkem a nikdo se nad tím nepozastavuje.

Připadalo by vám normální, kdyby ve fotbale měl každý hráč jiné triko? Když nastupuje na hřiště fotbalová jedenáctka, jsou hráči jak z modního magazínu. A proti tomu na šachový zápas přijde tlupa otrhanců.

Já bych si představoval,že na olympiádě bude povinností družstva nastoupit ve stejném oblečení, košile s límečkem, pokud krátký rukáv, tak všichni, pokud dlouhý, taky všichni.

+0 /-0 | 21.08.2014 07:53

Poutnik

Dress code nemá nic moc dočinění s podstatou článku, protože jeho vznik je reakce, nikoli výmysl někoho od stolu. Reakce na nedůstojný přístup některých hráčů k šachu i k soupeři. Stačí vzpomenout pana Víška, který smrděl napříč šachovým sálem ve špinavém prádle. Dříve takové opatření nebylo třeba. Podívejte se na dobové fotografie. Nyní si jde dopoledne hráč zaplavat a diví se, že nemůže v plavkách usednout rovnou za šachovnici. Za tento druh opatření si mohou hráči sami. Diskutovat se dá jen o podobě dress code, ale jistě né o podstatě problému, který tento úzus řeší - slušné a korektní oblékání. Je celá řada společenských událostí, jež je podmíněna dresscode a nikdo se nad tím nepozastavuje. 

+0 /-0 | 21.08.2014 07:46

chromos

>Morphynista:

Myslím si, že vy šachisté máte s nulovou tolerancí problém převážně proto, že na něco takového nejste v šachu zvyklí. Pro mě, jako laika, je např. daleko vražednější dotknuto-táhnuto, nad kterýmžto pravidlem se nikdo z vás jistě nepozastavuje.  A argumenty v podobě zaspání, zaseknutých výtahů, situace na silnicích ap. spadají spíš do říše výmluv a k inteligentním lidem, jako jste vy, mi vůbec nepasují. Jen tak ze zvědavosti by mě docela zajímalo vaše hospodaření s časem mimo šachy. :-)

+0 /-0 | 21.08.2014 06:53

Morphynista
nvmea: Dress code byl jako první zaveden v ECU, ale i ve FIDE už asi přijali něco podobného http://www.nss.cz/navrhy-doporuceneho-obleceni . chromos : Souhlasím s tím, že na vrcholových soutěžích by měly být na oblékání hráčů přísnější nároky. Pro amatéry by mělo platit , jak už se tu psalo, že hráč by měl přijít k partii oblečen minimálně tak, aby nevypadal, že předešlou noc strávil někde v příkopu. Pokud jde o nulovou toleranci, jsem proti. I když třeba bydlíte v hotelu, kde se turnaj hraje, můžete zaspat, uváznout ve výtahu, atd. V soutěžích družstev, když jedete ven, narazíte na objížďku, můžete mít poruchu nebo dopravní nehodu, vlak může mít zpoždění, pokud hrajete ve všední den odpoledne, tak kvůli zaměstnání nestihnete začátek, atd. Z těchto důvodu je hodinová čekací doba rozumné řešení. Co ale pokládám za největší absurditu u nulové tolerance, je to, že hráč musí při zahájení partie sedět u šachovnice. Jak psal igors, dochází i ke kontumacím hráčů, kteří jsou v hrací místnosti. To už nelze odůvodnit vůbec ničím a funkcionáře a rozhodčí, které tyhle hlouposti vymýšlejí, bych od šachů vyhodil...
+0 /-0 | 21.08.2014 06:18

chromos

Omlouvám se za off-topic, ale když už se tu dress code a zero tolerance opět probírá...

Jsem totální šachový laik a i když drtivé většině partií nerozumím, baví mě je sledovat. Ale dívat se i na top hráče, kteří jsou kolikrát oblečeni, jako by na partii zabloudili z vynášení odpadků (alespoň do nedávné minulosti), je s prominutím humus. Neznám žádný jiný sport, kde by se vyskytovali takoví vandráci. Ale jak chtít od někoho, aby projevil trochu respektu k jeho zvolenému sportu a slušně se oblékl, když mu je zatěžko přijmout fakt, že přijít někam včas je samozřejmá lidská slušnost, byť je to jeho čas. Můžete argumentovat jak chcete, ale můj pohled na věc nezměníte.

+0 /-0 | 21.08.2014 05:29

nvmea
jinak není dress code platný jen v ECU? Každopádně dle fotek z olympiády tam rozhodně dodržován nebyl, zvláště u některých děvčat :))
+0 /-0 | 21.08.2014 00:42

nvmea
souhlas, že hodina je přespříliš a i přes časovou výhodu je to pro druhého hráče velmi nepříjemné. Jinak ale nevidím důvod trestat minimální pozdní příchod tak tvrdě, časová ztráta mi přijde jako dostatečný trest. A ještě jedna věc - minimálně bych místo automatické kontumace přenesl "povinnost" rozhodnutí na druhého hráče. Nedovedu si představit že bych měl radost z takto získaného bodu beze hry, protože se soupeř zpozdil o minutu, to už radši zprasenou prohranou ale partii...
+0 /-0 | 21.08.2014 00:39

rytir

1. Nevidím důvod, proč trestat jakkoli opozdilce, je to čas opozdilce, který běží. 2. Zkrácené tempo v boji o MS je nesmysl degradující titul, pokud na to dojde. 3. Zakazovat oblečení je další nesmysl, je každého věc, co si vezme na sebe, je-li to v souladu se zákony.

+0 /-0 | 20.08.2014 19:26

giocozo
igors - To je přesně ten úhel pohledu o kterém se tu již někdo zmiňoval. O vstupních kontrolách na olympiádě už psal Navara. Myslím, že problém byl jen před prvním kolem, kde pořadatelé začátek citlivě posunuli a po té měli problém jen ti šachisté, kteří si buď spletli začátek kola a nebo z jiné těžko omluvitelné příčiny. Nevím proč by měl mít amatérský šachista z rozvojové země nastaven pravidla jinak, než všichni ostatní ? Na Olympiádě dotyčný reprezentuje svoji zemi, takže by mohl být náležitě poučen, či sám projevit trochu snahy ,,zapadnout,,.:) Na internetu se objevila partie, kde hráč amatér prohrál matem ve třetím tahu, mat mu nebyl prominut, protože byl nasazen podle pravidel. :)
+0 /-0 | 20.08.2014 18:41

paulz

Tady se vyčítá Iljumžinovi i to, že vlastně zachránil FIDE od rozkladu a kolapsu ke kterému notně pomohli např. Kasparov, Kok, Short atd. A tihle pánové mají být nějaká obroda šachu?

Popularita šachu v dnešní době bude zákonitě klesat ať bude kdokoli u kormidla. Porovnávat např. s pokerem nejde-tam je obrovská popularita taky v tom, že každý si může zahrát online turnaj kde má určitou šanci-nebo si to lidé aspoň myslí. A jsou ochotní investovat do vkladů. To prostě v šachu nikdy nebude-tam většina lidí rychle pochopí do jaké výkonnosti patří. A navíc riziko podvádění je v online šachu a koneckonců i obyčejném šachu dost velké.

 

+0 /-0 | 20.08.2014 17:05

igi
Fakt je, ze za tu nulovu toleranciu by nemusela byt hned prehra partie ani na tej najvyssej urovni, ale mozno nejaka vysoka pokuta.
+0 /-0 | 20.08.2014 16:51

igi
Osobne mi vsetky tie spominane pravidla celkom davaju zmysel v profesialnom sachu, minimalne na tej najvyssej urovni. Ked dostane elitny velmajster stedry honorar vsetky naklady mal by chapat, ze to niekto musel zasponzorovat a sponzor chce vidiet na co dal peniaze a sleduju ho aj media a divaci. Nikto z nich nechce vidiet velmajstra, ktory pride s polhodinovym meskanim v teplakoch a po 12. tahoch da za remizu :-) Mne ale vadi ze sa to pridava do vseobecnych FIDE pravidiel. Amaterske turnaje v nich potom spravidla (a nastasie) osetria dodatkom typu ak propozicie podujatia nestanovuju inak. Preferoval by som ponechanie spolocneho zakladu vo vseobecnych FIDE pravidlach a tieto specialitky spisovat do nejakeho samostatneho predpisu platneho len pre vrcholove podujatia.
+0 /-0 | 20.08.2014 16:46

Matt
Prerušené partie sú ale stále v pravidlách :)
+0 /-0 | 20.08.2014 16:39

igors
giocozo: Porovnanie s inými športami nie je úplne na mieste, lebo šachová partia môže začať aj spustením bielych hodín, hokej bez hráčov nebude. Proste špecifikum šachu...ale čakacia doba 1 hod. je fakt dlhá a vhodná len na zimné ligové zápasy, keď hostia cestujú v deň hry. Myslím, že by stačilo 15 minút, ZT znamená vlastne byť v hracej miestnosti nie načas, ale zhruba s 10-15 minutovým predstihom, pokiaľ je niekto zodpovedný a nechce riskovať kontumáciu. Je to podľa mňa plne na mieste v TOP turnajoch - hráči majú podpísané kontrakty, všetcia (8-12 ľudí) prídu pár minút pred, v oblekoch (dress code), po partii sa zúčastnia tlačovky. Spravidla za takýto turnaj dostanú aj veľmi slušné štartovné, prípadne bojujú o vysoký cenový fond, ale - peniaze im nevypláca FIDE, tá ich iba kontumuje, ak sa napr. zaseknú vo výťahu. A na olympiádach, kde hraje vela amatérov zo šachovo rozvojových zemí a všetcia musia prechádzať pri vstupe kontrolou, je ZT úplne, ale úplne mimo.
+0 /-0 | 20.08.2014 16:36

giocozo
Nejvíce se tu probírá nulová tolerance. Někteří se nad ní pozastavují, někteří jí nechápou. Jaký je problém být v hrací místnosti přesně včas, či dříve, pokud o tomto pravidlu budu vědět, hmm ? Ukažte mně jiný sport, kde se opozdilost toleruje. To je opravdu tak těžké se dostavit někam na čas ? A že ji někteří nechápou ? Nechtěl bych být sponzorem turnaje, který začíná ve 14.00, diváci v sále a u on-linu jsou natěšeni, že uvidí zahajovací rituál hráčů, či nějaké zahájení, kterým někdo někoho překvapil a ve 14.15 je na šachovnici zatažen jediný tah a soupeřova židle zeje prázdnotou. Myslím, že být někde na čas je to nejmenší, nebo snad né ?
+0 /-0 | 20.08.2014 16:17

igors
Ešte krátko k nulovej tolerancii pre tých, čo to náhodou nevedia: všetko vlastne spôsobil Karpov! V r.1998 v Lausanne nechal Kirsana s dnes už nebohým Samaranchom asi 10 minút čakať, šéf MOV bol nespokojný... O desať rokov na to FIDE zaviedla plošnú pomstu všetkým šachistom v podobe zero tolerance a Iljumžinov to hrdo zdôvodnil práve týmto "incidentom"...
+0 /-0 | 20.08.2014 16:16

igors
Igi: nikto neplače za prerušenými partiami, tie sú kvôli počítačom aj tak už pasé. Dnes len dožívajúce tempo 90 minút na celú partiu bolo fakt strašné, vymyslel ho Kirsan osobne, keď sledoval akýsi top turnaj a za pol hodiny tam zahrali iba ťahy h3 a a6 - proste diktátor sa nudil a chcel to urýchliť. Dnes prevažuje 90/40 30 minút (napr. olympiáda) a 30 sekúnd inkrement od 1.ťahu - rozumné tempo, ktoré podľa mňa vcelku vyhovuje modernej dobe. Ale aj tu vidno nedôslednosť - turnaj kandidátov aj zápas o majstra sveta sa hrajú inak, tuším 2h./40 1h./20 15 minút na dohratie, inkrement od 60.ťahu. To tiež nie je zlé tempo, ale je ojedinelé a napr. Griščuk a Ivančuk vlani v turnaji kandidátov (Londýn) tým dosť trpeli. Rapidy, blicky, tiebreaky - podľa mňa do boja o MS nič take nepatrí a celý Svetový pohár je nanič (ešte že sa tak nerozhoduje o majstrovi sveta, ako do r.2004). Keď niekto odohrá 4-6, či dokonca viac napätých partii zrýchleným tempom, tak aj napriek úspechu nie je schopný na druhý deň normálne hrať, tým viac proti súperovi, ktorý tiebreak nehral a len oddychoval. Na druhej strane práve v Londýne 2013 sa Carlsen stal vyzývateľom bez akéhokoľvek tiebreaku, na základe toho, že mal viac výhier. Magnusovi veľmi fandím, ale bolo to absurdné vzhľadom na to, že pred rokom hrali Anand a Geľfand rapid partie o samotný titul. Čo bolo zlé na pásmových a medzipásmových turnajoch, z ktorých by sa postupovalo do turnaja kandidátov? Ciže tak, ako to bývalo kedysi, samozrejme medzipásmo by bol jeden veľký švajčiar (Manila 1990, Biel 1993). A kto chce byť majstrom sveta, by mal úradujúceho šampióna v zápase (nemusí byť ani 24 partii, ale 12 je fakt málo, takých 16-20 by to chcelo) poraziť. V moderných zápasoch s tiebreakom sa hrali len 2x a to jeden bol zjednocovací (v Eliste 2006 ťažko hovoriť o obhajcovi a vyzývateľovi), v druhom vyhral obhajca (Moskva 2012). Toľko system MS. A ostatné veci? Čoraz viac ľudí hraje šach, FIDE z tohto nevie vyťažiť nič pozitívne len ďalšie poplatky... Ligové licencie boli vždy interná (vnútroštátna) vec, viac turnajov je nie kvôli, ale napriek FIDE. Zero tolerance na Slovensku, ani v Čechách nemáme, lebo funkcionári si v tomto (chvála im za to!)zachovali zdravý rozum! V susednom Rakúsku sú pápežskejší a v dvoch najvyšších ligách ZT (alebo maximum intolerance, ako vtipne vraví David Navara) je. Vyhral som partiou so súperom, čo stál vo dverách v momente, keď už mal sedieť za šachovnicou - fakt skvelé!
+0 /-0 | 20.08.2014 16:15

Mohykán
Igi: Tiež som amatérsky hráč, ale rozumiem oprávneným výhradám voči Iljumžinovi ako človeku, ktorý FIDE vedie veľmi populisticky, často korupčne a určite nie v prospech rozvoja vrcholového šachu a zlepšenia podmienok. Ako správne poznamenal igors, nemusí ma to zaujímať, kto je na čele FIDE, keďže na mňa priamo to až tak nevplýva, ale vadí mi to už len z princípu, keďže si pamätám aj obdobie, keď o titule majstra sveta rozhodovali skutočné zápasy, kde riziko náhodného získania titulu vlastne ani nebolo. Pri 10 či 12 partiách je toto riziko napríklad myslím dosť vysoké. Čo sa týka úplne najvyšieho šachvoého levelu, rozhodne sa mi nepáči, že o titule sa rozhoduje v rámci 12 partii, prípadne v skrátenom tempe. Nech to znie akokoľvek divne, hodnota titulu majstra sveta spred 25-30 bola určite vyššia, ako je dnes. To nie je dehonestovanie schopnosti Magnusa Carlsena, ale konštatovanie, že titul majstra sveta už nemá ani zďaleka takú prestíž, ako povedzme ešte začiatkom poslednej dekády uplynulého storočia. Po ďalšie, FIDE za Kirsana, sa stala netransparentnou a dosť byrokraticky orientovanou organizáciou, ktorá nefinancuje organizovanie najdôležitejších šachových podujatí, dokonca nepriamo odrádza záujemcov a sponyorov o tieto aktivity tým, že ich finančne neúmerne a nepodložene zaťažuje. A niektoré zmeny v pravidlách ? Napríklad nulová tolerancia je pravidlo, ktorému dodnes nerozumiem, resp. opodstatneniu toho, prečo vlastne existuje. Ale vlastne, všetko dôležité a podstatné už bolo povedané diskutujúcimi, takže je vcelku zbytočné opakovať to. Každý si nájde argumenty pre aj proti, záleži na uhle pohľadu a osobných cieľoch hráčov, ako k tomu pristúpia.
+0 /-0 | 20.08.2014 15:53

igi
Iljumzinovi sa tu vycita kopa veci, mnohe urcite opravnene, ale to zrychlovanie tempa povazujem za prirodzenu vec iducu ruka v ruke zo zrychlovanim doby a myslim, ze by sa tak dialo za hocijakeho vedenia. Chapem ze casti hracov "stareho razenia" s mensou schopnostou prisposobovania sa zmenam to nemusi byt prijme, ale myslim, ze ovela viac je nas takych, co by nam nebolo prijemne miesto 3-4 presediet pri partii 7-8 hodin alebo nebodaj este pecatit a dohravat na druhy den. Tiez su niektori nespokojny so systemom o majstra sveta ci svetovym poharom. V nejakej starsej diskusii tu niekto dokonca pisal ze FIDE sa musi vratit k trojrocneu cyklu o majstra sveta s kandidatskymi zapasmi a zapasom o titul na 24 partii. V dnesnej dobe si to uz neviem predstavit... A ze casto rozhoduju o postupe rapid/blitz tie-breaky? Vo futbale aj na MS rozhoduju penalty desiatky rokov a to je este vacsia loteria.... Este k tomu, ze vsetko sa meni k horsiemu. Z mojho pohladu amatera, ked som zacinal so sutaznym sachom pred cca 17 rokmi, v ligach som mohol hrat obmedzene, menej partii ako by som chcel, lebo neboli licencie. Na turnaje som vzdy cakal co sa vyskyttne v mne dostupnom okoli aby som si mohol zahrat. Co sa tyka juniorskych turnajov, mal som moznost hrat len asi dvakrat na krajskyh majstrovstvach juniorov v rapide. Dnes mozem odohrat v ligach aj 50 partiii za sezonu keby som chcel, ponuka turnajov je velmi bohata a povodny problem sa zacina otacat, koli velkej vzajomnej konkurrencii organizatorom posledne roky zacina klesat ucast. A ponuka turnajov pre juniorov uz ani nehovorim, kazdu chvilu nejaka GPX, juniorske majstrovstva... Zhorsilo sa o nieco to, ze isli hore vklady do turnajov a zvazove clenske, ale nie nejako dramaticky a myslim ze sach je stale velmi lacna volnocasova aktivita. Tak isto tie nulove tolerancie a dresscody sa v beznych ligach a turnajoch neuplatnuju a dokonca aj to zvonenie mobilu ked sa mi raz stalo mi preslo, lebo v zapase hrali normalny sachisti. To vsetko co som spomenul ale FIDE ovplyvnuje minimalne. Takze z mojho pohladu amaterskeho sachistu je mi viac-menej jedno kto si tam bacuje. Este co sa tyka toho klesajuceho poctu hracov na turnajoch, ma na tom asi podiel aj moznost zahrat si cez interned v pohodli domova. Z tohto pohladu bol zaujimavy Kasparovov bod programu zjednotenia ELA aj z partii hranych cez internet. To by ale bolo zrejme technologicky dost narocne a nakladne a tazko by sa dalo zabranit podvadzaniu (techniky na vyhodnocovanie miery zhody s programami uz su, ale kto zaruci ze nepouzivam program len v kombinacnych zapletkach alebo ze vedla mna nesedi silnejsi sachista-poradca). Neviem preco mam pocit, ze keby vyhral Kasparov a zaviedol toto, tak ti co maju problem z tym co sa robi teraz z pravidlami okolo mobilov (vratane mna), by s tymto mali este vacsi problem...
+0 /-0 | 20.08.2014 15:11

nvmea
co říkají obhájci Kirsana na zprávu o nové Grand Prix? MÉNĚ turnajů s MÉNĚ hráči a MENŠÍM cenovým fondem, o lokacích snad už pak ani nemá cenu mluvit.
+0 /-0 | 20.08.2014 14:46

Morphynista
Naprostý souhlas. Za vlády K.Iljumžinova došlo k řadě změn - bohužel všechny byly k horšímu. Amatéři jako já se snad nemusí obávat antidopingových kontrol, nulová tolerance a dress code se na běžných turnajích nepraktikuje, ale nejhorší výmysl jsou pravidla , týkající se mobilů. Už byly hlášeny první případy, kdy hráč kvůli vypnutému mobilu partii prohrál, většina pořadatelů u nás je naštěstí tolerantní a chce mít přátelský a pohodový turnaj, kam se šachisté rádi vracejí. Větší obavy mám u soutěží družstev, ne vždy jsou vztahy mezi oddíly přátelské a může docházet v prohraných pozicích k tomu, že se bude reklamovat vypnutý mobil u soupeře, jak tomu bylo nedávno v Praze...
+0 /-0 | 20.08.2014 13:28

igors
V čom Kirsan uškodil? Myslím, že prakticky vo všetkom, čo sa za jeho čias zmenilo (tempo, pravidlá, zero tolerance, dress code, antidopingové testy) Ďalej v tom, že šachisti vlastne sponzorujú sami seba - Marki spomínal miliónové poplatky len za ratingy, ja len dodám, že FIDE odmieta potenciálnych organizátorov, ktorí nechcú zaplatiť spomínané výpalné. Čo sa týka konkrétne mojej osoby, tempo 90 minút na partiu v spojení s urologickými problémami bolo pre mňa doslova vražedné. Vyhýbal som sa mu, ako to len šlo, kvôli tomu som nehral olympiády 2002 a 2004. V Turíne 2006 malo už prísť k zmene, avizovanej aj na webe organizátorov. To však zmietli zo stola deň pred 1.kolom a vážne som uvažoval o tom, že z Talianska odcestujem. Debilnú 90-tku zrušili až o 2 roky v Drážďanoch. Súhlasím s tým, že Kasparov nie je celkom ideálny kandidát, aj ja by som tam radšej videl šikovného a bohatého západného filantropa a la Bill Gates :-) Ale pokiaľ panuje súčasný stav, tak by som skutočne oproti Kirsanovi a jeho partičke parazitov preferoval kohokoľvek, u koho je aspoň nádej na zmenu. Paralelou sú politické voľby a menšie zlo - tam hlasovať môžem a tajne dúfam, že budem môcť v ďalekej budúcnosti voliť niekoho, a nie proti niekomu (ako doteraz) Mohykán: pekné zhrnutie! Myslím však, že ani úplní amatéri nemajú FIDE príliš v láske, ale nie je to pre nich príliš dôležité a len mávnu rukou...
+0 /-0 | 20.08.2014 13:15

Mohykán
Možno tomu nedobre rozumiem, ale ak by som to mal zhrnúť, nesúhlas s osobou Iljumžinova na čele FIDE je predovšetkým zo strany profesionálov, ktorí sa šachom živia alebo aspoň majú potenciál na to, aby sa ním živili, teda najmä od veľmajstrov. Jedným z hlavných argumentov je pravdepodobne nedostatočná podpora rozvoja vrcholového šachu a podmienok, aké profesionáli na tejtoúrovni majú, teda nejde o protesty viac-menej rekreačných šachistov na úrovni priemerných hráčov. Ak sa na to pozrieme takto a vezmeme do úvahy výsledky kandidatúr Koka, Karpova a Kasparova, logicky z toho vyplýva otázka, čo s tým teda elita hráčov, povedzme tých 700-800 veľmajstrov na svete chce urobiť ? Tak, ako bolo v článku spomenuté, šachisti síce môžu byť inteligentní ľudia, ale ak ide o schopnosť zjednotiť sa pre správnu vec, nedokážu to. Paralelne ma napadá situácia v inom športe, konkrétne v NHL. Za posledných 20 rokov bol v tejto vysoko profesionálnej súťaži dvakrát lockout z dôvodu nezhody profesionálnych hráčov s majiteľmi klubov. Proste súťaž sa nehrala, kým nedošlo ku vzájomnému konsenzu a tvrdému vyjednaniu podmienok, za akých sa NHL bude hrať, na dlhé roky dopredu. Samozrejme, ťažko porovnávať šach a hokej, ale ide o celkový princíp. Neviem si predstaviť, žeby najlepší hráči NHL, hrali túto súťaž pri šéfovaní takého človeka ako je Iljumžinov v šachu. Ak k nejakej zmene v profesionálnom šachu má prísť, poučenie z minulosti hovorí, že to nebude cez súčasný spôsob volieb a možno sa bude musieť zopakovať scenár, ktorý uplatnil svojho času Kasparov, (nie však z rovnakého individualistického, čiastočne ješitného dôvodu) a príde časom k vytvoreniu asociácie profesionálov, ktorí budú presne vedieť, ako postupovať. Určite však na to budú potrebovať finančnú podporu zo západu, teda súkromných sponzorov, vlastnú iniciatívu a schopnosť dohodnúť sa na pre nich životne dôležitých veciach. Otázka je, či je to reálna úvaha a kedy ten kalich trpezlivosti bude prečerpaný.
+0 /-0 | 20.08.2014 11:34

Morphynista
Podrobnosti jsou na svazovém webu http://www.chess.cz/www/informace/komise/kk/od-1-7-2014-dochazi-ke-zmenam-ve-vypoctu-fide-ratingu.html . Podle toho, co jsem četl, tak změna koeficientu rozvoje ve výpočtu Ela (hlavně u hráčů do 18 let ), znamená, že můžete získat - ale i ztratit daleko víc bodů než dosud. Jeden z příspěvků to popisuje takto : " Neadekvátní velké změny ratingu mezi započitatelnými obdobími. Rating ztratí na váze jako kritérium síly hráče. Jedna šachistka po dvou nevydařených turnajích v červnu 2014 by podle nového pravidla platného od července měla - 210. Ztratit na 16 partiích 210 bodů už není o šachu " .
+0 /-0 | 20.08.2014 11:33

Ján Markoš
Rozpočet je voľne prístupný tu: http://www.fide.com/images/stories/NEWS_2013/FIDE/Congress/Annexes/Annex_3A.pdf
+0 /-0 | 20.08.2014 11:29

Ján Markoš
Znovu, nejde len o to, čo sa robí, ale aj za koľko sa to robí a ako sa to robí. Ratingovanie mesačne, prečo nie? Ale už v roku 2012 zaplatili federácie na svojich členských poplatkoch, na poplatkoch za normy, ratingovanie turnajov a podobne dohromady 1,1 milióna euro. Naozaj myslíte, že to toľko stojí? Organizátor Olympiády musí zaplatiť FIDE 800000 euro výpalné, aby ju mohol usporiadať. FIDE na ňu neprispieva. Organizátor MS musí zaplatiť pol milióna euro... atď. Takže je zaujímavé počuť, že FIDE živí profíkov. Veď ono netvorí cenové fondy, naopak, vždy si z nich ukrojí svoje percento.
+0 /-0 | 20.08.2014 11:29

bohouš z buše

Změny ve výpočtu FIDE ratingu - stručně a přehledně od pana Palovského:

www.chess.cz/www/informace/komise/kk/od-1-7-2014-dochazi-ke-zmenam-ve-vypoctu-fide-ratingu.html

K bodu 3. doplňuji (z praxe), že 5 partií se počítá od 1.7.2014 (tj. nestačí např. 3 partie před změnou + 3 partie po změně)

+0 /-0 | 20.08.2014 11:28

Inconnu

Jde i o to, jak je takový člověk vnímán veřejností. Asi před rokem se mě ptal udiveně kamarád nešachista, co nás to vede za mimozemšťana...sad

+0 /-0 | 20.08.2014 11:20

Jablko-malum

Mohl by mi prosím někdo vysvětlit, jak je to s těmi koeficienty rozvoje? Ptal se na to už kedvis27, ale pokud jsem četl pečlivě, tak mu zatím nikdo neodpověděl. V článku Uno, due, tre se psalo, že někdo za turnaj vydělal 100 bodů. Tomu nerozumím. Za případné vysvětlení děkuji.

+0 /-0 | 20.08.2014 11:16

giocozo
igors - Já si vážím všech profesionálních šachistů, protože podmínky jsou tvrdé. Jde o to, jestli by byl Kasparov lepším, či nikoliv ? Jestli by jste si Vy profíci vůbec pomohli ? Pořád jenom čtu a slyším, že Iljumžinov je špatný. Píšete, že Kirsan Vám nepomohl, spíše naopak. V čem Vám tedy prosím uškodil ? Pomohl by Vám v této věci Kasparov a jak ? Myslím si, že vám jde hlavně o sesazení Iljumžinova a ono bude určitě lépe. Myslím si, že s takovýmto postojem šel do voleb i Kasparov, proto dopadl, jak dopadl. Zkrátka, s ničím lepším, co by stálo za řeč nepřišel. To co dokázal v šachu a že byl přínosem je neoddiskutovatelné, ale jak by si vedl v čele FIDE , to je opravdu otázka.
+0 /-0 | 20.08.2014 10:37

giocozo
Morphynista - :o) A vo vo vo tom to je.
+0 /-0 | 20.08.2014 10:24

Morphynista
K těm elektronickým šachovnicím - i toto potvrzeno na svazovém webu. " Martin Huba v oboch volbach s kandidatmi aktivne komunikoval a vyjednaval o podpore a spolupraci. Za minule volby sme dostali online supravy (vdaka ktorym mozeme sledovat prenosy z extraligy a turnajov ) a sach na skolach. Na druhej strane Kasparov, (ktory uz vtedy vyjednaval za Karpova ), ponukol ze u nas urobi zlavnenu simultanku... "
+0 /-0 | 20.08.2014 10:18

giocozo
Reaguji na příspěvek rytíře, který naknec opět smazal( někdo píše rychleji, než myslí :).) Vyjádřil se v tom smyslu, že slovenský svaz je ještě neschopnější, než ten náš, poněvač si nedokázal udržet hráče Movsesjana a prodal ho. Myslím, že slovenskou reprezentaci by tento hráč stejně nezachránil, ale nám by pomohl velmi. Ano, spíláte Iljumžinovovi, ale na příkladu Movsesjana, jehož nemalou zásluhou je možná i to, že Láznička je tam, kde je, jasně vidíme, že pro nedostatky nemusíme chodit daleko. Tahle ,, bota ,, našeho svazu se s námi táhne a bude táhnout pěkně dlouho.
+0 /-0 | 20.08.2014 10:17

igors
giocozo: "Protože podmínky pro profíky se podstatně zlepšily od dob, kdy se dostal ke kormidlu Iljumžinov." Som profík stredného rangu (priemerný veľmajster), Jano Markoš je zamestnaný, ale keby sa venoval šachu full-time, bol by na tom veľmi podobne, ako ja. Kirsan nikomu z nás nepomohol, práve naopak. Prečo myslíte, že všetcia šachisti v Tromso v rozhovore s Kingom povedali, že by radšej volili Kasparova (Van Wely, Fressinet atď.)? Že si stovka veľmajstrov zahrá raz za čas nejaký knockout (kedysi MS, dnes Svetový pohár) nie je celkové zlepšenie podmienok. Tí, čo sa prebijú blickami a armagedonmi (ktoré v mojich očiach denonestujú tradíciu šachu) dostatočne ďaleko a pritom nehrajú elitné superturnaje, si za daný rok pekne prilepšia. Ale dôraz je na slovo celkové, navyše ani tie ceny na SP nie sú ani zďaleka také, ako kedysi na prvých MS, keď ešte fungoval peňazovod z kalmyckej ropy. Práve to, že kredit šachu upadá, tradičné turnaje majú problémy, alebo zanikajú, sponzori sa odvracajú - to je veľká "zásluha" FIDE.
+0 /-0 | 20.08.2014 10:15

Morphynista
Pokud jde o motivaci vedení slovenského svazu pro volbu Iljumžinova, je třeba se zmínit ještě o jedné věci. Svaz si půjčil od FIDE peníze na projekt CIS - šlo o přibližně 60 000 - 70 000 E a podle informací na webu mu byla tato částka odpuštěna, nemusí tedy nic vracet. Je otázka, zda se dá odpuštění dluhu vyložit jako podplácení, prezident SŠZ psal na svazovém webu dne 27.5.2014 " Odpustěné je všetko, takže už v súvislosti s Šachom na školách voči FIDE nemáme žádné podlžnosti. Za dva roky sme mali čerpať 70 000 E, ale reálne sme vyčerpali asi 60 000 lebo niektoré veci sme si platili sami... "
+0 /-0 | 20.08.2014 10:10

pawel

  To ani české politiky nenapadlo, ti zatím jen od mrtvých.

Ve své nevědomosti jsem se naivně domníval, že z Tater přijdou hromy, blesky, kvůli informaci od wlk-a o digi šachovnicích, dementující jeho příspěvek. Koukám, že asi pravdou jest. To fakt přijel Kirsam na slivovičku na Slovensko, přivezl cenné dary, za které koupil podporu? A jak je v majetku, v účetnictví svazu? To bylo z peněz jeho, FIDE (i z nemalých poplatků od ŠSČR) nebo snad  od mimozemšťanů? Snad nečtou politici, ti zatím umí přijímat od mrtvých. Mají smůlu, mrtví dohledatelní. To by mne zajímalo, jak by úřady dohledávaly dárce-mimozemšťany.surprise

Ján Markoš 7:38 závěr příspěvku - Jak říkal jeden náš ligový čutálista o "vztahu" k sudím: "Musíme jít tomu našemu štěstíčku přeci trošičku naproti"wink.

+0 /-0 | 20.08.2014 09:22

giocozo
Napsání článku možná prospělo diskuzi, věci samotné však nikoliv. FIDE funguje, píše se o ní, ví se o ní. Že někomu vadí nulová tolerance, dres code a jiné ? Vadí někomu výpočet ela každý měsíc, vadí někomu mít rapidové, či blicařské elo ? Vadí profesionálům peníze, které si mohou vydělat na vrcholných akcích, ať už pocházejí od Iljumžinova ? Nevyjádřil se tu jediný profesionál, který se šachem nadále živí. Protože podmínky pro profíky se podstatně zlepšily od dob, kdy se dostal ke kormidlu Iljumžinov. Má někdo v rukávu lepšího kandidáta, bude nám líp bez něj ? Vyjádřili se tu i naši slovenští bratři, je jim líp bez nás ? Také chtěli svoje špecifiká...
+0 /-0 | 20.08.2014 09:18

dunican
Perfektni clanek a stoprocentni souhlas. Nevi nekdo, kde by se dalo dohledat, jak ktera federace volila?
+0 /-0 | 20.08.2014 09:09

Ján Markoš
Ad Poutník: Napíšte článok, diskusii to len prospeje. Ad 1313: Napíšte, čo by mal robiť prezident FIDE, ak máte konkrétnu predstavu. Tento článok si to za cieľ nekládol. Je viecero rovín, podľa ktorých je možné posudzovať vedenie organizácie. Prvá je, čo sa robí. Druhá je, koľko to stojí. A tretia (pre mňa rovnako dôležitá) je ako sa to robí: či tajne alebo transparentne, či arogantne alebo empaticky, či diktátorsky alebo demokraticky.
+0 /-0 | 20.08.2014 07:44

Ján Markoš
Nemyslím si, že by Bessel Kok v Tromso dopadol lepšie ako pred ôsmimi rokmi. Ak si všimnete, prevaha Iljumžinova je v podstate stále rovnaká bez ohľadu na to, kto proti nemu stojí. Kok: 94:56 (percentuálne 63:37), Karpov 95:55, Kasparov 110:61 (63:36). Pre vedenie FIDE je aj tento pomer dôležitý, pretože odrádza pragmatickejšie zamerané federácie, ako je napríklad tá naša, aby zariskovali. Zvíťazí rozhodnutie stáť na strane víťazov a požívať výhody víťazov.
+0 /-0 | 20.08.2014 07:38

Poutnik

Morphynista: Máte pravdu s 2006 a je možné, že kdyby Kok kandidoval nyní, tak by vyhrál, protože mi přijde, že by si přálo změnu více federací než r. 2006. Každopádně k těm pěti bodům co autor sepsal bych snadno vypotil to samé ve smyslu, proč by neměl být v čele Kasparov. A to je problém. Část šachové veřejnosti má totiž svůj náhled deformovaný. Když se řekne Kasparov vidí jeho skvělé kombinace, perfektní propočet za šachovnicí a z toho odvozují, že by byl stejně dobrý v čele federace. Jenže za šachovnicí bojuje každý sám za sebe a pro sebe. My potřebujeme někoho kdo bojuje pro druhé. Je to jiná hra a má jiná pravidla.

+0 /-0 | 20.08.2014 06:48

strelec

ad Morphynista: to samozřejmě ano, já ale myslel letošní volby

+0 /-0 | 20.08.2014 06:37

Morphynista
Takový kandidát tady už přece byl. V roce 2006 kandidoval proti Iljumžinovovi Bessel Kok http://de.wikipedia.org/wiki/Bessel_Kok a odešel s porážkou 54 96 . Přitom je to úspěšný manažer, měl zkušenosti s vedením šachové organizace ( prezident GMA ) a na přelomu 80.a 90. let pořádal turnaje o světový pohár. V roce 2002 měl významný podíl na tzv. " pražské dohodě ", která měla otevřít cestu ke znovusjednocení šachového světa. Podporovali ho přední světoví hráči, ale nebylo to nic platné. Pokud jde o Kasparova, nemyslím si, že by jeho volební kampaň byla špatná. Ale proti Iljumžinovovi a jeho lidem, kteří používali ty nejšpinavější způsoby, jak ho připravit o hlasy, to nemohlo stačit.
+0 /-0 | 20.08.2014 01:40

strelec

re Poutnik: ...ale takový kandidát prostě nepřišel.... A jinak si myslím, že pokud měl (má) někdo dobré výsledky jako "šéf" jiného sportu, tak je to zejména tím, že má v tom sportu kontakty, zná příslušnou problematiku minimálně z jedné úrovně (hráč, funkcionář, organizátor,...) je v daném sportu respektovanou osobou, atd.... A samozřejmě musí mít alespoň základní organizační schopnosti. 

+0 /-0 | 19.08.2014 23:26

Poutnik

Volby dopadly takto právě díky Kasparovovi. To opravdu není pravý kandidát. Vše co dělal bylo vždy sebestředné a na prvním místě sledoval vlastní prospěch. Navíc celá řada jeho rozhodnutí vzbuzuje rozpaky. Jako kandidát měl přijít někdo, kdo má něco za sebou praxi v podobné funkci, má co nabídnout a v neposlední řadě, ví jak se ta hra hraje (myšleno diplomatické zákulisí). Hrát šachy na urovni GM opravdu nemusí. Uměl bych si představit klidně osobu, která se starala v minulosti o úplně jiný sport a měla dobré výsledky. 

+0 /-0 | 19.08.2014 23:00

Homunkulus

kranex: To je zlé ... ale pořád to můžete napravit, dohnat vzdělání není nemožné wink

+0 /-0 | 19.08.2014 22:55

kranex
dobre pocteni Jan,btw,si veriaci?chodil si na evanjelicku teologicku fakultu..u mna su veriaci a veriaci v mimozemstanov to iste...aj ked hraju simultanku naslepo...
+0 /-0 | 19.08.2014 22:47

kranex
Vložte obsah
+0 /-0 | 19.08.2014 22:44

kranex
Vložte obsah
+0 /-0 | 19.08.2014 22:44

Pavel Capek

Ta bouře ve sklenici vody mi silně připomíná nedávnou první přímou volbu prezidenta ČR.

Feudál rakouského původu, který spí kudy chodí a není mu rozumět, nebo hulící a chlastající buran z Vysočiny ? Jak se to komu zdálo lepší - stejně jako v případě volby předsedy FIDE...

On ten dnes už klasický bonmot má asi pravdu - Kdyby volby mohly něco změnit, už dávno by je zakázali...

 

+0 /-0 | 19.08.2014 22:19

igors
paulz: nie, nezhodneme sa (ale aj o tom je diskusia). Myslim, ze na vacsinu tzv.uspechov a kladov FIDE by som vedel povedat, ako a preco sa to v minulosti robilo lepsie. Cize u mna ma Kirsan & spol. cisty minus...
+0 /-0 | 19.08.2014 22:12

paulz

To rytíř: FIDE přes všechny problémy je asi na nejvyšší úrovni co kdy byla. A to je i zásluha IIljumžinova ať už je sám cokoli a určitě ne jen kladná postava v šachu. A osobně v nějaký zázrak i když by byl zvolený K+K nevěřím.

+0 /-0 | 19.08.2014 21:57

Morphynista
O funkcionářích FIDE jako jsou Makropoulos, Balgabajev a Yazici jsem četl hodně nepěkných věcí, materiálu by bylo dost i na samostatný článek ( však už jsem taky jeden napsal ) , o Makropoulosovi se píše, že je jakási " šedá eminence " , člověk, který se drží v pozadí a všechno řídí...
+0 /-0 | 19.08.2014 21:43

rytir

FIDE se odcizila od hráčů, a přišel jako „spasitel“ Iljumžinov, který nabídl své peníze. FIDE ho ze zoufalství vzala a nechtěla slyšet nic okolo, protože by jinak hrozil asi krach. Ale nepřineslo to nakonec více škody, než užitku?

Rusko mi navadí. Ale nechci např. hrát v muslimských nesvobodných zemích, kde člověk aby se bál mít na krku křížek a kde nesmí mít šachové soupravy kříž u krále nebo střelce.

+0 /-0 | 19.08.2014 21:32

nvmea
měl bych na zasvěcené dotaz: Jaký je váš názor na další vrcholné představitele FIDE? Mně osobně připadají Makro, Balgabajev, Yazici atd. ze všemožných rozhovorů a vyjádření na sociálních sítích jako velmi pozoruhodná individua, no zda za jejich prací jsou i pozoruhodné výsledky neumím posoudit...
+0 /-0 | 19.08.2014 21:26

rytir

Je FIDE reformovatelná instituce? Nebo se jedná o zkostnatělý aparát, který se podobá potápějícímu se Titanicu? Možná tam je důvod, proč nebyli zvoleni Karpov a Kasparov. Pokud někomu vadí Kasparov kvůli politice, tak proč ale ne Karpov?

+0 /-0 | 19.08.2014 21:20

paulz

To nvmea:Kasparovovy partie možná jsou inspirací šachistů-ale tím šachy nijak neprosadil mezi sporty a nepřivedl sponzory.

Jediné co udělal založil PCA a připravil šachy o sponzory...No a snažil se o vlastní politickou kariéru....S jakým úspěchem je známé.

+0 /-0 | 19.08.2014 21:14

Morphynista
Kasparov je geniální osobnost, která pro popularitu šachu udělala nesmírně mnoho a hlasy lidí, ze kterých mluví závist, na tom nic nezmění.
+0 /-0 | 19.08.2014 21:11

rytir

@paulz: Svou výbornou hrou inspiroval spoustu šachistů a tím se zasloužil o velký rozvoj hry. Napsal také šachovou literaturu, čímž též prospěl šachu.

+0 /-0 | 19.08.2014 21:08

igors
ad rytir: súhlasím v tom, že šachisti neprotestujú - veď ani veľmi nemajú ako. Predvolebné programy - to sa naozaj chcete orientovať podľa takýchto sľubov a fráz? Pochybujem, že ich niekto číta pred parlamentnými voľbami, skôr ľudia sledujú, čo politici hovoria, ako reagujú, ako (zne)užívajú moc apod. Inými slovami snažia sa byť rozhľadení a to by malo platiť aj pre tzv. šachovú politiku.
+0 /-0 | 19.08.2014 21:07

nvmea
@paulz: tím nic dobrého neudělal myslíte třeba i tu inspiraci celé generace šachistů svým šachovým uměním? ;)
+0 /-0 | 19.08.2014 21:07

1313
Mne to pripadá troška subjektívne, predchádzajúce markiho články sa mi zdali geniálnejšie. Prečo Gazprom nie je dobrý sponzor? Prečo A. Babiš by nebol dobrým predsedom španielskeho flamenca, ak by mal úprimný záujem na rozvoji flamenca a dobré manažérske schopnosti? A tzv. demokratické systémy aj v tých najvyspelejších krajinách či organizáciách mi pripadajú, že sa riadia autoritatívnym rozhodnutím finančných skupín. To, že nie je spokojnosť s postavením šachu vo svete je jedna vec. Stačí, aby Kirsan nebol predsedom FIDE a šach bude vo výslní. Čo konkrétne má predseda FIDE spraviť? - to mohlo byť skôr predmetom článku.
+0 /-0 | 19.08.2014 21:04

paulz

To rytíř: Kasparov zatím nic dobrého pro šachy neudělal-pouze uškodil. Proč by se měl nyní změnit?

+0 /-0 | 19.08.2014 21:01

Ján Markoš
Paulz: To je pravda, good point. Peniaze ale prístupné sú, verím tomu. Ad Jene: Poslal som Vám dve stránky, ak ste ich dali naraz, nevzalo Vám to. Priznám sa, nechcem Vám robiť vlastné zhrnutie. Nemám na to úprimne chuť, navyše by ste dostal subjektívny pohľad. Preto bude najlepšie, ak si urobíte názor sám. Tu je len Kasparovova stránka, nie je to až tak dlhé čítane: http://kasparov2014.com/program/
+0 /-0 | 19.08.2014 20:58

rytir

@igors: Protesty to nevyřeší, šachisté jsou většinou klidné povahy a nejsou na nějaké demonstrace, sotva by se tudíž dalo počítat s velkou účastí. Ale vyřešilo by to vytvoření alternativní organizace, která by zcela odsála hráče od FIDE: To ale Kasparov nezvládl, protože do toho nezakomponoval běžné hráče na nižší úrovni, ze kterých FIDE má peníze z poplatků.

+0 /-0 | 19.08.2014 20:58

paulz

No a co se týče šachistů-ještě jsem neslyšel o klubu, který by měl problém s náborem profesionálních šachistů ať už měl peníze s jakýkoliv zdrojů.....Jediná podmínka je dostatek...

+0 /-0 | 19.08.2014 20:55

rytir

U Kasparova by záleželo na tom, zda by svůj mandát spojoval s protiruskou rétorikou, čímž by odradil sponzory z Ruska nebo zda by fungoval jako profesionál. Já si myslím, že by fungoval jako profesionál a někde jsem tu četl, že i řekl, že politiku by do toho po zvolení nepletl nebo ne?

+0 /-0 | 19.08.2014 20:54

paulz

To Marki:Pritom peniaze k dispozícii sú. Milión dolárov je v príbuznom pokri niekedy i na jedinom stole a počas jediného večera zmení majiteľa.

Já měl vždy dojem, že obrovské ceny v pokeru jsou díky taky obrovským vkladům.

 

+0 /-0 | 19.08.2014 20:49

igors
Priamo na jednaní FIDE je najmenej 110 takých, čo im Kirsan vyhovuje - tj. tam sa protestovať nedá a nebude. Ak sa im niekto nepáči, jednoducho mu vypnú mikrofón... to už popisoval Short, Kasparov, Karpov. Protestovať môžu šachisti, ale muselo by to byť skutočne masové a jednoliate, bez "štrajkokazov". Sutovskij ako príklad uviedol prísť masovo o pár minút neskôr ako protest proti zero tolerance. To by stačilo zopakovať podľa potreby párkrát, lenže problém je ten, že vždy by sa našlo pár chytrákov, čo by ochotne zakhnihovali kontumačnú výhru. Keďže nikto nevie, kto by to urobil, chodíme všetcia ako ovce o 15 minút skôr...
+0 /-0 | 19.08.2014 20:47

rytir

Původně jsem napsal delší příspěvek, ale systém mi to nevzal. U toho bodu 1. jsem to myslel tak, že samo o sobě delší vládnutí není špatné, pokud je dobré.

A u bodu 4. bych doplnil, že se mi nelíbí směřování šachu převážně mimo západ.

Pokud jde o politiku, tak se domnívám, že šance, že by Rusko pod vedením Putina napadlo Slovensko je naprosto nepatrná a že více už hrozí, že by ho napadlo Maďarsko, což také považuji za vysoce nepravděpodobné.

+0 /-0 | 19.08.2014 20:45

jan

Pane Jene Markoši, stránka, kterou jste mi navrhl není přístupná. Jde pouze o program Kasparova. Předpokládám, že pokud jste napsal tak rozsáhlý článek umíte stručně vyjádřit 5 bodů Kasparova a 5 bodů Iljužimoval. Řeči o tom, že je tam dlouho, nemá kvalifikaci atd. nejsou pro mne důležité. Program je plánovité uspořádání prostředků takovým způsobem, aby se dosáhlo stanovených cílů. Nejobtížtnější je formulovat náročné, ale reálné cíle. Jinak z Vašeho vyjádření cítím podrážděnost.

 

 

 

 

 

+0 /-0 | 19.08.2014 20:44

Marhula

Jediné řešení- protestovat-stávkovat-na jednání FIDE odsuzovat p. Iljumžinova -až se mu to všechno tak znechutí,že do roka podá demisi-abdikuje a odejde a bude volno -pro solidního-nástupce!

+0 /-0 | 19.08.2014 20:36

rytir

„1.Iljumžinov vedie FIDE pridlho“ Když někdo vede dlouho a dobře je to zárukou stability.

„2. Iljumžinov nemá na vedenie FIDE kvalifikáciu.“ http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1600034 šachovou má dostatečnou, měl by ale naslouchat top hráčům.

„3. Iljumžinov korumpuje“ Vložení vlastních peněz považuji za plus. Pokud ale tyto peníze slouží ke korupci, je to zlé. Korupci je ale třeba dokázat, jinak platí presumpce neviny.

„4. Směřování na Kavkaz“ Děje se, protože odtamtud pochází a má tam kontakty. Gazprom jako sponzor mi nevadí jako mi nevadí ČEZ. 4b. Podpora diktátorů - se mi nelíbí. Je ale fakt, že násilné odstranění Saddáma nebo Kaddáfího přineslo daným zemím větší zla. 4c. Povinný předmět? Spíš ukazuje lásku k šachu spokojenou s excentričností a tím i menší důvěryhodností. Malou důvěrydnost více ale spatřuji v tvrzeních o mimozemšťanech.

5. Volební systém Hlavní chyba je v odtržení funkcionářů od hráčů, většina hráčů by volila Karpova a Kasparova

6. Byl by Kasparov lepší? Pokud by do toho moc nepletl politiku, tak ano. Byl by více důvěryhodný a neodrazoval by sponzory na západě. Vhodnější se mi ale jeví Karpov, který měl dobré vztahy s východem i západem. Nezvolení Karpova a Kasparova se mnohým šachistům jeví jako nepochopitelné, místo aby FIDE využila takové příležitosti, že o to projevili zájem.

 

+0 /-0 | 19.08.2014 20:32

Ján Markoš
Verím, že najlepšie urobíte, ak si ich programy naštudujete sám, sú voľne prístupné na internete: http://kasparov2014.com/program/ http://fidefirst.com/?page_id=15
+0 /-0 | 19.08.2014 20:27

jan

Pane Jene Markoši, abych se v tom vyznal, napište mi:

5 nejdůležitějších bodů z volebního program Iljumžinova  pro příští volební období

5 nejdůležitějších bodů z volebního programu Kasparova pro příští volební období

Myslím si, že budu umět posoudit, který volební program je lerpší.

+0 /-0 | 19.08.2014 20:21

igors
FIDE je v sucasnej podobe organizacia na recyklaciu moci. Keby sa obmedzili len na to, bolo by to este ako tak znesitelne, zial, vacsinou sa snazia priamo a aktivne sachistom skodit. Neda sa robit CIS bez toho, aby sa plulo do oci tym, co hraju na vyssej, resp. najvyssej urovni? Jediny elitny hrac, o ktorom vieme, ze mu to nevadi, je Karjakin...
+0 /-0 | 19.08.2014 20:16

Ján Markoš
Oficiálne prehlasujem, že Kaukaz je šachová veľmoc :) Súhlasím s Wlkom, pushtaqom a inými, ich šachovej kultúre možno závidieť. To ale nie je hlavný zmysel tohto článku. Ad JD: Mňa neplatí FIDE. Za posledné 3 roky som od nich nedostal ani euro, a predpokladám, že ďalšie 3 ani nedostanem. Mám zamestnanie, a keď hrám šach, platia ma vždy súkromní sponzori. FIDE mi tak akurát spočíta rating. A poviem priamo, do Ruska by som hrať proste nešiel. A Kirsan sa nevolá Kirsam.
+0 /-0 | 19.08.2014 20:16

JD

Určitě je dobré poukázat na nějaké nešvary.Ale co z toho?Zítra půjdete zase využívat těch "špinavých peněz".

Fungující systém světového poháru,ms v rapidu ,ms blickách to jsou  podle mě vizitky dnešní fide.A hráči ,kteří se jich zúčastňují, tak pochybuji ,že by je bojkotovali kvůli Kirsamovi.Sice můžou vyjádřit svůj názor ,ale ve finále jim tento systém vyhovuje, nebo né?

 

+0 /-0 | 19.08.2014 20:10

pushtaq

Pane Kalendovský, když už se ptáte: mě dodnes vadí Karpovovy líbánky s Brežněvem, podobně jako Karjakinovy s Putinem. Marki, ten článek chtěl odvahu, gratuluju! Jen příště dovol Kavkazanům být šachovou velmocí (a škrtni ten Mauricius - Roy je přece kámoš!). 

+0 /-0 | 19.08.2014 19:50

kedvis7

wlk: Díky za odkazy. V tomto pohledu jsem spíše pragmatik a vidím to podobně. Také souhlasím se strelcem, že porovnávat volby parlamentní, atp. s volbami v zájmové (profesní, apod.) není smysluplné.

+0 /-0 | 19.08.2014 15:12

wlk
Marki: Ako kto hlasoval neviem, ale ako som písal, rozdiel je taký, že je to skôr pravda, ako nie. Okrem toho Danailov v ECU bol skôr stúpencom Kasparova a prehral tiež vysoko. Kaukazské krajiny sú len 4 v prvej 30-tke preto, lebo viac ich ani nie je. Mimochodom, neviem odkiaľ si to vzal, lebo keď si vezmem kombinované poradie tak sú všetky do 13. miesta (http://chess-results.com/tnr140380.aspx?lan=4&art=57&fed=SVK&flag=30&wi=821). Ich vzťahy tu neriešime. Ani vzťahy v Rusku. Tiež som napísal, že by som bol šťastnejší, keby FIDE viedol človek, ktorého meno by každému evokovalo šach. Kasparov určite takým je, tak ako Platini šéfuje UEFA. Ak by si chcel hypoteticky ovplyvniť voľbu prezidenta FIDE, postup je presne taký, ako si napísal. Slovan má spolu s Dps na konferencii BŠZ najviac hlasov (v závislosti od počtu aktívnych členov). Tie rozhodujú aj o tom koho vyšleme na konferenciu SŠZ, kde sa volí VV SŠZ. Ten si vyberie svojho delegáta, ktorý každé 4 roky hlasuje o prezidentovi FIDE. Trochu pridlhá cesta na to, aby som mal na jej konci hrejivý pocit, že som síce zvolil správne srdcom, ale môj hlas aj tak prepadol, lebo dotyčný prehral na hlavu. Na druhej strane, ani dopad toho, či stojí na čele Kirsan alebo Garri, ma nejako ťažko nezasiahne. PS. mimochodom vďaka za ten rozpočet FIDE, sú to veľmi zaujímavé čísla. Sosonko napísal v jednej eseji, že šachisti sú si už sami sponzormi. Tento rozpočet to dosť potvrdzuje. Podstatná časť príjmov sú za registráciu, ratingovanie turnajov a tituly. FIDE sa už ani neunúva dať rozpočtu príjmovú položku od sponzorov. Funguje len vynútený poplatok za organizáciu vrcholných podujatí, teda vopred dané % z cenového fondu do kasy FIDE
+0 /-0 | 19.08.2014 15:06

m.m
Ja som clen SSZ, ktory si kazdorocne zaplati clenske a odohra asi pat partii. Cisto z potesenia. Viem, ze ma jedna vyjde na 3€ pre sachovy zvaz (plus su naklady na chod klubu), ale stoji mi to za to. Presne ako tu pisali podo mnou, s FIDE mam zaujem sa stretnut raz za 20 rokov a nie sa kazdu chvilu zoznamovat s cim zase prisli. Ako banskemu zachranarovi je mi zakaz mat telefon v miestnosti absolutne proti srsti. Ale to by ma vobec tak nehnevalo ako to, ze nas predseda zvazu vymeni hlas celeho zvazu sibnutemu skorumpovanemu mongolovi za elektronicke sachovnice pre extraligu. Vazne som stratil zaujem byt clenom sachoveho zvazu a mam sto chuti zajst na policiu...
+0 /-0 | 19.08.2014 15:02

Marek Vokáč

Zdravíčko všem. Marki zaťal do živého, leč bohužel asi na špatném hrobě. Řeknu jen, s čím v jeho materiálu nechci souhlasit. Princip jedna země = jeden hlas nepovažuji za špatný, chyba je v těch, kteří hlasují. Modifikace voleb třeba na nějaký dvoukomorový systém mi nepřijde šťastná, a pochybuji, že by věc vyřešila. Nevadí mi tolik, že se šach přesouvá na Kavkaz, postavení šachu v Arménii, Gruzii a snad i v Ázerbájdžánu je výjimečné, a vztah těchto národů k šachu má mou úctu, přál bych ho všem ostatním zemím. Ale uvítal bych, kdyby tamější pořadatelská místa byla krom jiných standardů vybavena třeba slušnými letišti mezinárodní kvality, takové Batumi je pro mne děsivý dopravní sen.

Česká federace pokud vím podpořila Kirsana I. jen při prvních volbách, od té doby byla myslím vždy v jasné opozici. A jsem na tento konsistentní postoj hrdý, i když to nikdy nic nevyřešilo. Vždycky naší federaci vadila karupční forma voleb, Kirsanovi "obchodní" partneři, výběr pořadatelských míst, a styl rozhodování na půdě Kongresu o mnoha významných věcech např. v oblasti pravidel. Jistě to tak cítí mnoho dalších federací, ale v hlasování mnohých delegátů to vidět není.

A proč tak hlasují? Za vším jsou prachy a prachy. Poslední dvacetiletí není šachu příliš nakloněno, velkých sponzorů myslím ubývá, konkurence naopak roste - nejsem kvalifikován to nějak analyzovat, chápu to jako fakt. Profišach možná za Kirsana neprodělal, ale ani to si netroufám posuzovat. Světová špička se ale myslím rozrostla početně i plošně. S financemi bojuje nejen FIDE, ale i všechny národní federace (na které FIDE část svých výdajů nenápdně přesouvá). A příliš mnoho federací řešilo tuto situaci jako FIDE - našly si svého malého Kirsana, který jim dokáže nějaké finance opatřit. Tito lidé ovšem často hovoří podobným jazykem jako Kirsan I., tak se výsledkům hlasování ani nedivím. A jestli se to někdy změní? Nevím. Čestný funkcionář je mýtus, pragmatik je v beznadějné pasti. Penízky určitě nikomu za nic nenaprší. Pokud to šachisté celého světa (nejen u nás) konečně nepochopí, a nezačnou se intenzivně starat o své vlastní věci, bude tu Kirsan věčně.

+0 /-0 | 19.08.2014 14:38

Ján Markoš
Ad Chess: Najširšou cestou v tejto téme je bohužiaľ mlčanie. Preto o tom píšem. Ale je pravda, že môj názor je evidentne väčšinový. Článok si prečítalo 2000 ľudí, 20 z nich sa k téme vyjadrilo, a aj keď niektorí článok kritizovali, ANI JEDEN nemal potrebu povedať: Je dobre, že Iljumžinov je v čele FIDE. To isté platilo pre Olympiádu v Tromso: desiatky hráčov nosili tričko Kasparova, tričko Iljumžinova možno dvaja-traja, vrátane Karjakina.
+0 /-0 | 19.08.2014 14:31

JD

Jednostranně zaměřený článek.Co jsem vlastně se dozvěděl?

Takže, když vám někdo do fide lije prachy, je to špatně.Peníze ze západu čekají na šachisty.

Není nic jednoduššího než založit s těmi penězi ze Západu novou organizaci(viz.PCA),že?

 

 

 

+0 /-0 | 19.08.2014 14:29

Ján Markoš
Ad Wlk: A ty vieš, kto ako hlasoval? To by ma zuajímalo. Hlasovanie je tajné, a nejaké predbežné zoznamy sa objavovali na stránkach kandidátov, ale dal niekto nezávislý dohromady list sľúbených hlasov? To by ma zaujímalo. K Tvojim výhradám: Ja považujem demokratický systém za lepší ako autoritársky. Kirsan nemá skúsenosti ani so šachom, ani s demokratickými procedúrami. Preto mi nepríde kvalifikovaný. A nemyslím si, že Kaukaz je akosi automaticky kolískou šachu. Ako som písal nižšie, len 4 krajiny z prvých 30tich podľa zostáv v Tromso sú z tejto oblasti, a to sa ešte AZE a ARM nenávidia na život a na smrť. Ďalej, ani v samotnom Rusku nie je jednotný názor na to, ako je treba FIDE viesť. Kasparov a Karpov sú tiež Rusi. Kramnik a Svidler nie sú rozhodne fanúšikovia Putina/Iljumžinova. A takto by sa dalo pokračovať.
+0 /-0 | 19.08.2014 14:18

Ján Markoš
Pekne sa to tu rozhorelo. Pridávam rozpočet FIDE, môže niekoho zaujímať: http://www.fide.com/images/stories/NEWS_2013/FIDE/Congress/Annexes/Annex_3A.pdf Inak FIDE je prekvapivo malá organizácia, podľa mojich info má cca 30 stálych zamestnancov v troch kanceláriach: Moskve, Eliste a v Aténach. A jej štruktúra sa dá nazvať demokratickou (tj. vládou ľudu) len ťažko. Ak ja chcem ovplyvniť, kto bude šéfom FIDE, mám nasledujúci postup: prídem v Bratislave na stretnutie Bratislavského šachového zväzu. Neviem či tam môžem voliť delegáta, ale snáď áno. Tento delegát potom volí prezidenta Slovenského šachového zväzu. Tento prezident môže byť delegátom pri FIDE, ale nemusí (viď Viktor Novotný vs. Pepa Pisk). A delegát následne volí prezidenta FIDE.
+0 /-0 | 19.08.2014 14:10

wlk
Keď niekto prehrá voľby pomerom 35%-65%, teda 60-110, len veľmi ťažko sa nájde volebný systém, aby naklonil váhy na jeho stranu. A ak ho aj nájde, nik sa na ňom nezhodne. Kasparov prehral na všetkých kontinentoch, teda aj v "civilizovanej" Európe, ktorá volila (vraj) svojou hlavou a nie mešcom pod stolom. kedvis7: Kasparovov program je na http://www.kasparov.com/kasparov-for-president-2014-fide-campaign/ Akosi tam neviem nájsť niečo, čo by sa už teraz nedialo, alebo sa o to aspoň nepokúšalo. Na Kirsanovej http://fidefirst.com/ nájdete podobné bláboly. Už so to písal "Nikto Vám nemôže dať to, čo Vám môžem ja sľúbiť." Neviem, ako pristupujete k voľbám Vy (pawel, omwe), ale ja sa snažím voliť tak, aby som sa mal lepšie ja, alebo aspoň moje deti. Ak mi richtár postaví chodník až k domu a doteraz som chodil po bahne, môj hlas si získa. Keď mi sľúbi, že mi vedľa vybuduje futbalový štadión s plavárňou a thajskými masážami, asi mu nenaletím.
+0 /-0 | 19.08.2014 14:03

strelec

ad volební systém: porovnávat volby parlamentní, atp. s volbami v zájmové (profesní, apod.) není smysluplné. Zájmové organizace si mohou klidně určit jiný klíč počtu hlasů jednotlivých členů. Ať již kvantitativní, kvalitativní, kombinace obého. 

ad 1313: digitálky na Slovensko - já to tuším četl přímo na webu chess.sk.....

+0 /-0 | 19.08.2014 13:56

1313
Čo by ste spravili vy, keby ste boli predseda FIDE? - mi príjde troška konštruktívnejšie. Aj ked nie som Kirsanov zástanca, ale to že je vo funkcii pridlho,(väčšina predsedov športových združení je dlhšie), že nie je demokrat mi nevadí. - to wlk: Odkiaľ máte informáciu, že Kirsan daroval Slovensku digitálne šachovnice?
+0 /-0 | 19.08.2014 13:48

omve

Ad Morphynista: systém odvozený od počtu velmistrů je jistě rozumná alternativa yes

(jistě mnohem spravedlivější než současný systém, kde každá země má jeden hlas bez ohledu na šachovou základnu či kvalitu)

+0 /-0 | 19.08.2014 13:38

Matt
Kto by mohol porazit Kirsana? Judit Polgar by bola dobra volba, ak ma teda take ambicie.
+0 /-0 | 19.08.2014 13:36

noELO

Faktem je, že olympiáda v Batumi za čtyři roky je zvláštní nápad, ostatní dvě "autonomní republiky" Gruzie jsou její součástí jen de iure a nikde není psáno, že ve stejném mezinárodně právním vakuu nebude v té době i Adžárie. Ještě mě potěšilo srovnání schopností pánů Obamy a  Putina v příspěvku pana Markošeyes

+0 /-0 | 19.08.2014 13:34

Morphynista
Podle mě by asi bylo nejvhodnější, kdyby počet hlasů byl odvozený od počtu velmistrů. Velké množství členů (kvantita ) nemusí nutně znamenat kvalitu ( počet titulovaných hráčů ). Může se stát, že si někdo do členské základny zapíše 100 000 dětí (např. v rámci programu Šachy do škol ) , ale bude mít jen dva nebo tři velmistry. Pak by mohl mít desetkrát víc hlasů než ČR, která velmistry překypuje. Takhle by to samozřejmě nemělo smysl a proto je model hlasů v závislosti na počtu velmistrů asi nejlogičtější. Země, kde by nebyl žádný velmistr, by měly jeden hlas a ty, které mají velmistrů nejvíc, by mohly mít 10 hlasů. My bychom mohli mít tak 7, Slovensko 5. Jistě by to chtělo ještě dopracovat, ale myslím, že je to dobrý nápad...
+0 /-0 | 19.08.2014 13:20

Michal Vrba
omwe k systému hlasovania: 1. Čína by si zaregistrovala 100 miliónov šachistov a odhlasovala by si koho by chcela 2. Voľby do parlamentu v ČR/SR tiež volia všetci 18 a nie len 100 "vyvolených", ktorých sa politika napokon ajtak týka (kvázipodnikatelia) Volebný systém tak ako je, je minimálne demokratický, spravodlivý asi nie.
+0 /-0 | 19.08.2014 13:14

Vuorin

Proč soudy neodsoudí Iljumžina chápu, nežije v demokratické zemi. Ale proč už dávno nesedí předseda slovenského šach. svazu, to je mi trochu záhadou. Minimálně mu jeho oponenti (tzn. zbytek šach. svazu) mohli udělat dusno u místních úřadů...

Samozřejmě nějde jen o SVK (např. zmiňovaná Kanada), ale ta je pro nás nejvíc na ráně.

+0 /-0 | 19.08.2014 13:07

omve

Článek moc pěkný, podepisuji yes, "pragmatismus" wlka opravdu nesdílím ...

Zároveň je jasné, že hlavní problém je neefektivní hlasovací systém, omezit funkční období je jistě cesta správným směrem, ale to neřeší závažnější problém spočívající ve "váze" hlasů.

Řešení mě napadají dvě (lze je i kombinovat):

1) Mít počet hlasů dané země odvozený od počtu hráčů této země evidovaných u FIDE

2) Přidat hlasovací právo nejúspěšnějším současným hráčům, kterých se nakonec volba z velké části týká  (prvních 100 hráčů žebříčku atp.)

Problém samozřejmě je, jak si změny vynutit, neboť kapříci si rybník nevypustí sad

+0 /-0 | 19.08.2014 12:55

pawel

laughwlklaugh

"Korupce: Možno také nazvat podporou šachu v dané zemi". Krásně napsané od wlk-a. To zkorumpovný politik může říci: "Jaká korupce, přeci podpora bydlení v mé rodině (ve vile za pár mega má každé dítě svůj pokoj)"

Již víme teda od wlk-a, proč dali na Slovensku hlas Ilu. Digi šachovnice pro extraligu. A to prý například, píše wlk, takže toho bylo i více. Kurňa Marki neberte toshaking hands .

+0 /-0 | 19.08.2014 12:31

kedvis7

Pro mě byli nepřijatelní oba kandidáti. Otázkou je, co konkrétně nového by přineslo zvolení elitářského Kasparova? Rád bych znal nějaký jeho program, protože zatím jsem četl pouze různé názory na oba kandidáty. FIDE je velká organizace a s politikou je potřeba počítat. Iluze si bohužel nedělám a "čistou" cestu vidím jen v odtržení větší části přidružených zemí (šachově rozvinutějších).Pokud by k tomu došlo, velkým problémem bude financování šachu.

Imouse: Trochu jsem nepochopil kde vidíte ten problém ohledně koeficientů rozvoje?

+0 /-0 | 19.08.2014 12:16

sisoj

to N.ocnik, Morphynista: Dík za comment. Máte jistě také pravdu. Spíše jde o to co se real v Evropě "důležitého" děje. Pokud vím, ani Londýn se svým bohatým City už nepořádá London Classic, Paříž možná někde byla na seznamu, ale zase, porovnejte si honoráře za zápas Spasskij- Fischer 1972, a Anánd- Carlsen 2013... S inflací , atd. atd.

Jinak by chtěl říct, že jsem rád článku GM , který se nebojí být i trochu (politicky) nekorektní. Dává to více možnost k úvaze čitatele. (důvodem je, že není klasický profík?)

+0 /-0 | 19.08.2014 11:52

wlk
Mne príde Markyho článok tentoraz dosť rozporuplný a jednostranne zameraný. Musím sa priznať, že by som bol tiež spokojnejší, ak by na čele FIDE stál človek, ktorého meno je priamou asociáciou šachu a pozná ho väčšina rozhľadenej populácie. Teda ak by som sa rozhodoval sám za seba, asi volím Kasparova. Ale treba vidieť aj pozitíva druhého kandidáta. 1. Iljumžinov vedie FIDE pridlho - je veľkou otázkou, či vynútené pravidelné striedanie je prínosom alebo naopak. V krajinách na východ od nás sa to považuje za slabosť a niektoré takto fungujú storočia. 2. Iljumžinov nemá na vedenie FIDE kvalifikáciu. Ťažko súhlasiť, keď sa bavíme o dlhoročnom prezidentovi krajiny. Môj názor je, že Iljumžinov má oveľa lepšiu kvalifikáciu na vedenie organizácie ako Garri. Je charizmatický, nekonfliktný a dokáže hľadať a nájsť kompromisy. Na zjednotení titulu majstra sveta má veľký podiel. 3. Iljumžinov korumpuje. S tým možno súhlasiť. Avšak je na jednotlivých federáciách, ako si svoj hlas zhodnotia. Možno to nazvať aj ako podpora šachu v krajine. Na Slovensku to znamenalo napr. zavedenie digitálnych šachovníc v extralige a pritiahlo sponzora. 4. Šach smeruje na Kaukaz. Peniaze šachistom nesmrdia. V krajinách, kde je šach na popredných miestach v rebríčku popularity sa ich pochopiteľne nájde viac. Ani naši hokejisti nemajú problém hrať za Chanty-Mansijsk, Chabarovsk alebo niekde v Kazachstane, tuniskú hokejovú ligu asi nehrá žiadny, ale na dovolenku tam ide kde-kto . 5. Iljumžinov nie je demokrat. Súhlas, ale viď bod.1, nie je jasné, či je demokracia to najlepšie zriadenie na presadenie správnych vecí. Ale demokrat nie je ani Garri, počas celej svojej kariéry robil len to, čo bolo dobré hlavne pre neho. Ak niekto nesledoval jeho záujmy, okamžite nastal rozkol a rozpad (viď. históriu GMA) 6. Prečo teda vyhráva? Volebný systém je daný (či je dobrý alebo zlý, je druhá otázka). Aby sa zmenil, a to demokraticky, treba zhodu väčšiny. Pochybujem, že si väčšina hlasujúcich dobrovoľne degraduje svoj hlas (a výhody z toho vyplývajúce). 7. Bol by Kasparov lepší? Bol by iný. Či by bol lepší, či by bolo viac peňazí a pre koho, sú len špekulácie. "Nikto Vám nemôže dať to, čo Vám môžem ja sľúbiť."
+0 /-0 | 19.08.2014 11:10

JHK

re Morphynista: Zrovna to poslední mi přijde v pořádku...rozhodnutí o pořádání zápasu v Indii, když je Anand Ind. Ať už nabídne kdokoliv, cokoliv peníze nemají vliv a bude se hrát v Indiiyes

+0 /-0 | 19.08.2014 11:01

lmouse

Myslím že je fair zmínit i Iljovy zásluhy: 1. sjednocení titulu MS. 2. světový pohár si našel své místo přes počáteční odpor šachové veřejnosti.

Naproti tomu bych přidal že Ilja udělal z FIDE "kupeckou" organizaci a připravil několik pravidlových vražd amaterského šachu - mobily, nulová tolerance, dress code, kupčení s ratingem a tituly, koeficienty rozvoje... Jako amatérského šachystu by mě FIDE měla zajímat tak 1 za 20 let a ne každý kongres trnout s čím zase přijdou...

+0 /-0 | 19.08.2014 10:52

Ján Markoš
Ad N. Ocnik: Ja som nenapísal, že mi je jedno, ako Iljumžinov zbohatol. Jedno to nie je. Akurát na analýzu situácie v Kalmyckej republike začiatkom 90. rokov naozaj nemám silu ani kvalifikáciu, a nepredpokladám, že by to tu niekoho zaujímalo. Aj významné médiá sa uspokojujú so slovami "sporné zbohadnutie", "diktátorské maniere" a podobne. Viz napríklad: Ilyumzhinov was elected President in 1993, at the age of thirty-one. He immediately abolished the parliament, altered the constitution, and lengthened his term of office. He finds little beauty in democracy and readily concedes that his republic is corrupt. (“Who was it that they arrested last week?’’ he said to me. “Something having to do with the inspection of the lower courts—for bribes, or something. Anyway, while money exists, while there is government, beginning with the Roman Empire, and in the thousands of years since—it’s always been a problem.”) http://www.newyorker.com/magazine/2006/04/24/planet-kirsan
+0 /-0 | 19.08.2014 10:34

Morphynista
sisoj : Myslím, že se mýlíte, pokud jde o to, že Západ nemá peníze na pořádání zápasu o titul MS. Norsko možná nemá, ale jinde by zájem byl, ovšem se současným vedením FIDE nikdo nechce nic mít. Jako příklad uvádím zápas Carlsen - Anand v Indii. Jak známo, o uspořádání projevila zájem i Paříž. Organizátoři nabídli atraktivní místo a vysoký cenový fond. Jenže se s nimi nikdo nebavil. FIDE totiž rozhodla už po ukončení zápasu Anand - Gelfand, že příští zápas o titul se bude hrát v Indii a žádné konkurenční nabídky se nebudou brát v úvahu. Pak se nikdo nemůže divit, že Francouze takové chování asi dost urazilo a pobouřilo a přešla je chuť cokoliv pořádat...
+0 /-0 | 19.08.2014 10:27

Kozarek
S clankom sa da len suhlasit. Druhy atreti bod stacia na to, aby Iljumzinova dozivotne diskvalifikovali. Niekto, kto sachu nerozumie a navyse este aj korumpuje by nemal mat zodpovednejsiu funkciu ako veduci sachoveho kruzku v Eliste. Skor mi ale ide o Kasparova: well, nie je to ziadne neviniatko, ale vycitat mu, ze sa o nieco pokusil, co nevyslo, nie je fair. Pokusil sa o politicku opoziciu voci Putinovi, a nepodarilo sa. Je to chyba ? To je ako vycitat Havlovi, ze nevyhral prezidentske volby uz v 70-tych rokoch.
+0 /-0 | 19.08.2014 10:16

sisoj

Pokud se můžu vyjádřit, globálně se dá s článkem GM Markoše souhlasit.

Bližší mi je ale pohled pana Kalendovského, který vidí věc v kontextech a souvislostech.

Ke kavkazu jen toto, že autorovi uchází stav, kdy západ Evropy není s to financovat zápas o titul MS, kdy pro mě překvapivě Norsko s Carlsenem z kandidatury vycouvalo, Wijk se zužuje, před lety skončil Linares, a turnaje v Bielu nebo Dortmundu jsou asi jen malou náplastí. Hlavní akce šachového dění se konají v Asii, nebo aktuálně v USA.

S čím, ale nemůžu souhlasit, že by měl být prezident FIDE výborný šachista, měl by být hlavně výborný MANAGER. Ale to ani ze dvou kandidátů nepředvedli. Můžete si ověřit sám, který z významných českých sportovců vedl nějaký svaz, skončilo to krachem. Ať to byl Hašek, z Guta si udělali loutku... Atd. Je to stejné, jako výborný fotbalista/ sportovec se nerovná výborný trenér. Viz Vrba/ Morurinho, Vůjtek

Ale to je pouze můj názor, amatérského šachisty.

+0 /-0 | 19.08.2014 10:08

Morphynista
Lubino : Iljumžinova volil prezident SŠZ Martin Huba. Naprostá většina členské základny na Slovensku má opačný názor. Před čtyřmi lety dokonce zorganizovali petici, kterou podepsalo několik set šachistů (včetně velmistrů a reprezentantů ) , ve které žádali pana Hubu, aby volil Karpova, ale ten to odmítl. Patří totiž mezi velké príznivce Iljumžinova a navíc ve své funkci rozhoduje diktátorsky a bez ohledu na to, co si hráči myslí. Bohužel není sám, podobné je to i v dalších svazech ( např. v Kanadě ) , kdyby o prezidentovi FIDE rozhodovala členská základna, určitě by vyhrál Kasparov...
+0 /-0 | 19.08.2014 09:45

Pavel Ch

FIDE nezměnila systém, protože by se museli vzdát poměru 1 země je 1 hlas těch 120 menších. Stejně tak je pravdou, zda by pak bylo lépe, Pavel Čapekyes. Morphynista 9:02 poslední souvětí, yesbohužel tak.

Zdržel bych se zde jmen z politiky, subjektivních názorů, zda je "lepší" Putin nebo Obama, stejně tak se mi nelíbí příklad (narážka) na našeho politika. To bychom sklouzli do diskusí novinek cézet. A snášet argumenty pro a proti bychom mohli do Vánoc příštího roku a každá ze stran by určitě měla svoji pravdu.

+0 /-0 | 19.08.2014 09:41

Lubino

Nevolili náhodou přátelé ze Slovenska Iljumžinova ?

+0 /-0 | 19.08.2014 09:34

Ján Markoš
Ad pan Kalendovský: Máte pravdu, môj názor na geopolitickú orientáciu šachu je osobný, a preto sporný. Na druhej strane, koľko šachistov v SR či ČR má povedzme Batumi ako obľúbenú destináciu? Môj vzťah k Putinovi je komplexnejší, ako by sa možno z článku mohlo zdať. Považujem ho za výrazne schopnejšieho vodcu a inteligentnejšieho človeka ako napríklad Obamu. Necítim voči Rusom nenávisť. Ale bojím sa toho, čo môže Putina napadnúť. Z hľadiska ruského ľudu by napríklad invázia na Slovensko bola krásnym počinom, ktorý zvyšuje ich vplyv. Ale z hľadiska Slovákov? Ad Pavel Čapek: Na Kaukaze je naozaj niekoľko výsostne šachových národov. Ak sa ale pozriete napríklad na družstvá na Olympiáde, situácia nie je tak jednoduchá. Z prvých 30 nasadených družstiev sú "kaukazské" štyri: Arménsko, Gruzínsko, Rusko a Azerbajdžan. Ukrajinu nepočítam. Je to tak jednoznačné?
+0 /-0 | 19.08.2014 09:21

Morphynista
Dovolím si s panem Kalendovským nesouhlasit. Stejně jako pan Markoš ani já nechci, aby se FIDE stala závislou na ruských penězích a byla vazalskou organizací V.Putina. To, že poslal Iljumžinovovi blahopřejný telegram, mi vadí, stejně jako to, že tahle zpráva je zařazena jako hlavní na webu FIDE, zatímco o tom, zda byly schválené změny pravidel, jak je navrhovala pravidlová komise, nevíme nic. Osobností, které by mohly řídit FIDE, je několik, například Jan Timman nebo Nigel Short. Ale problém je asi v tom, že nikdo z nich se nechce pustit do předem ztraceného boje. Iljumžinova lze totiž porazit jen jeho vlastními metodami ( nabídnout zkorumpovaným delegátům víc peněz a obstarat si nějakou silnou politickou lobby - jako byl nátlak ze strany ruských velvyslanectví ) a k tomu se tito uznávaní šachisté nikdy nesníží...
+0 /-0 | 19.08.2014 09:02

Pavel Capek

Mám pocit, že si autor v článku poněkud odporuje.

Vadí mu, že každý šachový svaz té které země má jeden hlas. Vadí mu že , cituji : Iljumžinov ťahá šach geopoliticky na Sibír a na Kaukaz, a ukladá ho k nohám Putinovi.

Dobrá, takže pokud by země kde 8 lidí ví jak se táhne jezdcem měla jeden hlas a země, kde jsou stovky velmistrů a tisíce šachistů - dejme tomu 100 hlasů, jak by to asi dopadlo ? Rusko ( potažmo bývalé země Sovětského svazu ) by měli drtivou převahu - čili opět Sibiř, Kavkaz, Putin...

Skoro při každých volbách do Poslanecké sněmovny čtu názor nějakého politologa, že systém voleb je špatný, když hlas vysokoškolského profesora má stejnou váhu jako hlas někoho, kdo ani nedokončil základní školu.Jenže to je bohužel ( nebo bohudík ? ) základní princip demokracie a ta je jak pravil W. Churchill nejhorší způsob vlády, s výjimkou všech ostatních...

 

+0 /-0 | 19.08.2014 09:01

Zdeněk Janda

Je úsměvné,když se pod článek Janka  Markoše ˇpodepisujeˇ anonym.

Názor pana Kalendovského je mi blízkýyes . Proč s tímto systémem nejvýznamnější federace něco dávno neudělaly?

+0 /-0 | 19.08.2014 08:49

Jan Kalendovský

Taky nejsem rád, že byl znovu do čela FIDE zvolen pan Iljumžimov. Jeho osobní charakteristiky i ta o jeho šachovém (ne)umění, zde panem Markošem podané, jsou velmi výstižné. Mimochodem, kdysi jsem jeho partii s Kaddáfím zkoumal z nejasných fotek a nahrávek - ani její výsledek nebyl jednoznačný. A teď k jiným věcem v článku zmíněným. Jedna federace - jeden hlas, to platí ve FIDE již 90 let. Při jejím vzniku se jednalo o nějakých 20-25 členských států v podstatě srovnatelných velikostí i členskou základnou, nyní je tomu samozřejmě jinak. Ale skupování hlasů prováděl i bývalý předseda FIDE Campomanes, a zákulisní jednání zde bylo vždy (mnoho z toho líčí velmi přesvědčivě ve svých pamětech přímí účastníci - Botvinnik, Averbach, Baturinskij, Pachman..., leccos znal i náš dlouholetý zástupce Šajtar). Byla tedy FIDE dřív lepší, horší, nebo stejná? Spíše by se mělo kritizovat to, co se za posledních 15 let do pravidel FIDE zavedlo - každý si jistě vzpomene, co mám na mysli a co odrazuje amatéry od účasti na absurdně regulovaných šachových soutěžích. Pokud jde o přínos (možný) Kasparova jako vůdce FIDE - mám velké pochynosti. Snad každá jeho idea (Associace velmistrů atd., atd.) velmi rychle zkrachovala a i v politice (bohužel) ničeho podstatného nedosáhl. Chtělo by to najít jinou "protiiljumživovskou" osobnost myslím.  Trochu sporný je páně Markošův odpor proti hraní šachu na Kavkaze. Zde se už vplétá jeho osobní politický názor do čistě šachového a negativní vztah k Rusku a Putinovi, který přece nemusí být pro jiné zcela objektivní, do dikce jinak výborného článku. Že Putin poslal Iljumžimovovi blahopřejný telegram ke znovuzvolení - to není žádný argument. Brežněv také posílal blahopřejné telegramy Karpovovi - a dnes to myslím nikomu nevadí. Nebo ano? Tož přejme šachu jiné lepší osobnosti do čela - jenom zde nevidím žádný Tip.  

+0 /-0 | 19.08.2014 08:35

Voblouk

Pod článek se podepisuji.

+0 /-0 | 19.08.2014 08:17

Homunkulus

Výborně! yes Kde se vlastně historicky vzal ten absurdní volební systém? Možná by bylo na čase požadovat jeho změnu, pokusit se ji rozumně odůvodnit - a neprojde-li, uvažovat až o vlastní organizaci. Pokud by z FIDE 50 předních zemí odešlo (nebo hrozilo odejít), musel by se i Iljumžinov zamyslet. Nebo vede roztržka napříč mezi zeměmi s vyspělou šachovou kulturou?

+0 /-0 | 19.08.2014 08:17

sodik

Naprostý souhlas se všem. S tím volebním systémem je to podobné jako to má FIFA (každý má jeden hlas, nekonečné volební období), kde předsedové/prezidenti federací vydrží ve funkci až na do smrti. Tam už ani nikdo nepředstírá, že nějaké kupování hlasu neexistuje.no

+0 /-0 | 19.08.2014 08:15

strelec

Velmi dobře popsanéyes! Absolutní souhlas (až na poslední větu odstavce Iljumžinov korumpuje).

+0 /-0 | 19.08.2014 07:07

Morphynista
Jednoznačný souhlas. Nigel Short v rozhovoru po volbách prohlásil, že kdybychom se zeptali hráčů na olympiádě, koho si přejí mít za prezidenta FIDE, 9 z 10 by volilo Kasparova. Jenže prezidenta volí funkcionáři, kteří se dají snadno uplatit. Někomu se slíbí elektronické šachovnice, dalšímu nějaká funkce ve FIDE a výsledkem je volba Iljumžinova na další čtyři roky...
+0 /-0 | 19.08.2014 06:43