PRAGUE OPEN 2020

30.01.2020 01:00 | Domácí zprávy

Již 19. ročník mezinárodního šachového festivalu Open Praha proběhl ve dnech 10.1.-17.1. v kongresovém centru hotelu Olympik. Záštitu nad festivalem převzal starosta městské části Praha 8 pan Ondřej Gros.

. V rámci festivalu se konaly následující turnaje:

A - hlavní turnaj s možností splnění normy mezinárodního velmistra a mistra započítávaný do světového žebříčku ELO FIDE B - hlavní turnaj započítávaný do světového žebříčku ELO FIDE

C - turnaj v rapid šachu

D - turnaj v bleskovém šachu

Na startu dvou hlavních turnajů se sešlo 255 hráčů z rekordního počtu 35 zemí. Nejpočetněji byla suverénně zastoupena Česká republika (130), dále pak Norsko (13), Polsko (13), Německo (13), Indie (12), Rusko (9) a Island (9), jenž přijel se 2 kompletními reprezentačními ženskými týmy v čele s bývalou českou velmistryní Lenkou Ptáčníkovou, nyní již dlouhodobě žijící a reprezentující Island.

Na startu se sešlo 7 GM, 1 WGM, 7 IM a 2 WIM, splněna byla 1 norma IM, kterou si připsal Oleg Budnikov z Ukrajiny.

Z neevropských zemí můžete v celkových výsledcích najít Azerbajdžán, Kanadu, Čínu, Kubu, Gruzii, Indii, Singapur, Hong Kong, Kuvajt či USA. Zejména 3-členná kubánská výprava po sobě zanechala v turnaji významnou stopu.

Suverénem letošního ročníku byl velmistr Quesada Perez z Kuby, který již od půlky turnaje nenechal nikoho na pochybách, kdo si z Prahy odveze pohár pro vítěze. Prvních osm kol vyhrál a půlku povolil až v posledním kole celkově druhému Low Zhen (Singapur). Třetí místo pak díky pomocnému hodnocení zbylo na výše uvedeného Nudnikova z Ukrajiny.  Nejlepším českým hráčem byl na 8. místě GM Neuman, Nejlepším seniorem byl nestárnoucí GM Vokáč a  ženou pak Isha Sharma z Indie.

7 4 GM LAXMAN R.R. IND 2441 6,5 45,0 49,0 34,50 -7,1
8 10 GM NEUMAN Petr CZE 2371 Cesky Lev Kolesovice-Sachovy Klub, 6,5 42,5 46,5 10 -3,4
9 9 KOZAK Antoni POL 2380 6,5 41,5 46,0 32,00 20
10 2 IM STANKOVIC Milos SRB 2466 6,0 48,5 52,5 30,75 -6,7

V turnaji B zvítězil s přehledem Denizet z Francie (8 bodů), před pravidelným účastníkem turnajů Czech tour FM Paclem (byl zároveň i nejlepším seniorem) a mladým indickým hráčem Dhruv. Nejlepší ženou, spíše tedy ještě dívkou (ročník narození 2010) byla celkově čtvrtá Lu Miaoyi z Číny.

7 34 HESTHOLM Gustav NOR 1641 0 Stavanger 6,5 44,5 46,5 31,75 40 83,6
8 2 KORENEK Frantisek CZE 1944 0 Sk Joly Lysa Nad Labem, Z.S. 6,5 42,0 45,0 32,00 20 -8,8
9 7 CROOK Oliver-James FRA 1862 0 Gungamp 6,0 48,5 52,5 34,25 20 -6,8
10 5 KYLAR Miroslav CZE 1899 0 Tj Aero Odolena Voda 6,0 47,0 51,5 30,50 20 -35,4

Turnaj v rapidu (neděle 12.1.) skončil mrtvým během hned 3 hráčů se 6 body, kteří dominovali 95-člennému startovnímu poli. Na pomocné hodnocení si pořadí v hlavním turnaji zopakovali GM Quesada Perez a IM Low Zhen. Na stupních vítězů je doplnil Wang Yukun z Číny. S půlbodovou ztrátou na vítěze obsadil páté místo, jako nejlepší domácí hráč, GM Martin Petr.

TOP 5 hráčů z turnaje C:

1 2 GM QUESADA PEREZ Luis Ernesto CUB 2476 6,0 28,5 31,0 25,50
2 14 IM LOW Zhen Yu Cyrus SGP 2186 6,0 27,0 30,5 25,00
3 39 WANG Yukun CHN 1874 6,0 27,0 28,0 23,50
4 5 IM KOUROUSIS Epaminondas CZE 2391 5,5 33,0 35,0 26,75
5 1 GM PETR Martin CZE 2484 5,5 29,5 32,0 23,50

Turnaj v bleskovém šachu (středa 15.1.) měl na startu 81 účastníků. Zvítězil Wang Yukun z Číny, před Budnikovem z Ukrajiny se stejným bodovým ziskem 9,5 bodu. S odstupem 1 bodu byl třetí GM Laxman z Indie.