Prague International Chess Festival 2019 očima diváka

17.03.2019 09:39 | Prague International Chess Festival 2019

Ačkoli jsem se původně chystal zahrát si na tomto festivalu Open turnaj, nakonec se vše díky mému zaměstnavateli (‚Deset dnů dovolené? Zapomeň na to!!!‘) a díky řediteli turnaje změnilo.

Problém s dovolenou a nabídka ředitele „Bolka“, abych přijel a nakreslil pár obrázků účastníků, nasměrovaly mé další kroky. V e-shopu ČD si kupuji lístek na pondělní vlak v 7:44. Nestihnu sice pár prvních kol, ale přesto uvidím alespoň část turnaje.

V pondělí ovšem v 7:44 (přesně!) po noční vichřici mizí vlak as odjezdem v 7:44 z nabídky na nádražní tabuli. Jsem sice nahluchlý a slepý, ale takovou věc, jako je projíždějící vlak, bych zřejmě nepřeslechl a nepřehlédl. U okénka se dozvídám, že vlak nejede a lístek mohu vrátit jedině tam, kde jsem ho zakoupil, tedy v e-shopu. Na radu paní za okénkem výdeje jízdenek si kupuji nový lístek, ale jen do Svinova v Ostravě, odkud prý zaručeně pojede více vlaků na Prahu a vyrážím.

Blbý nápad.

Zhruba třicetikilometrovou cestu zdolávají vlaky a náhradní autobusy Českých drah za dvě a půl hodiny, ale konečně jsem ve Svinově. V 10:28 si kupuji nový lístek do Prahy na vlak odjíždějící v 10:23.

Pohoda, sedmdesátiminutové zpoždění mě láká do nádražní restaurace na cca dvě piva. Když po nějaké době vylezu zkontrolovat, zda náhodou nepojede můj dnešní druhý vlak o něco dříve, padá mi brada na hrudník. Zpoždění narůstá na 110 minut. Stejně tak narůstá zpoždění i u jiných vlaků, což mě vrací zpět do restaurace.

Čekání si krátím pitím piva a zlomyslným telefonátem panu řediteli pražského festivalu:

„Hele, já nevím, jestli vůbec dneska přijedu. Jo a řekni mi ještě, kde se to vlastně hraje?“
„Neumíš číst? Hotel Don Giovanni!“
„Já vím, četl jsem to, ale já potřebuji adresu bytu, ve kterém se hraje!“
„Ty vole, přestaň si dělat srandu...Hotel Don Giovanni.“ No jo, Bolek je pes a všechno si dobře pohlídá (už) :-)

Ve 12:15 po několikahodinovém čekání a několika pivech vyrážím k tabuli v nádražním vestibulu. Brada mi tentokrát cinkne přímo o zem. Zpoždění 290 minut mi vnukne myšlenku, že vrátím lístek a půjdu pěšky do Karviné. Paní u okénka jej tedy stornuje a vzápětí mi sděluje, že vlak odjíždějící v 12:23 má jen desetiminutové zpoždění a jestli na něj nechci nový lístek s místenkou. Chci, kupuji, piji ještě jedno pivo a v 16:10 jsem v Praze.

Dorážím do hotelu Don Giovanni a fakt, Bolek nekecal! Opravdu se tady hrají šachové turnaje. Rychle se orientuji: dole Comentary Room, což ovšem díky své slepotě nebo nějakým divným myšlenkovým pochodům čtu jako „Cemetery Room“, v prvním patře velká část účastníků openu a uzavřených ratingových turnajů, ve druhém patře turnaje Masters a Challengers spolu se špičkou (dost širokou) openu. Volám Bolkovi, že jsem dorazil a počkám ho ve „hřbitovní“ místnosti dole.

Čekání na Bolka si krátím opruzováním kometujícího Pavla Šimáčka a jeho pondělního hosta Michala Konopky. V dalších dnech jsem viděl i další komentátorské hosty, ale mám dojem, že zrovna tahle dvojice byla nejlepší. Výborně se doplňovali a komunikovali s publikem. Možná si to ani nikdo pořádně neuvědomuje, ale takhle nějak by mělo jakékoli (i online) komentování vypadat: „chytrý a chytřejší“. „Chytřejší“ vysvětlí, oč v dané partii jde, tahy, plány atp. a „chytrý“ mu oponuje a hledá skulinky v plánech „chytřejšího“. Samozřejmě je ideální, když si chytrý a chytřejší své role mění podle pozice, které právě jeden z nich rozumí lépe.

Bohužel, v českém komentátorském rybníčku to takhle obvykle nefunguje. Buď máme jednoho chytrého nebo dva chytré, popřípadě nejchytřejšího, kterému se nikdo neodváží oponovat. Klidně si tady dovolím i „rozstřihnout“ nedávný spor našich dvou „onlinových“ komentátorských skupin, kdo z nich dělá lepší online přenosy: Nikdo, kdykoli to jde, přepínám na cizojazyčné onliny a to nikoli proto, že by u nás byli špatní komentátoři (naopak!), ale proto, že dávám přednost sledování živých komentátorů ve studiu před sledováním pohybu kursoru myši po obrazovce. Nejsem masochista.


Jinak smekám před Pavlem Šimáčkem. Není lehké denně komentovat partie, v nichž se občas nevyzná ani šachový program. Příjemným zpestřením byly v komentátorské místnosti návštěvy samotných hráčů po partii. Po dobu mého pobytu jsem viděl veřejné analýzy Širova a Davida Navary. Oba byli skvělí, ale každý jinak :-)

Zatímco Širov celkem obšírně vysvětloval své pohnutky a trpělivě čekal na překlad Pavla Šimáčka, popř.dotazy diváků, David byl „svůj“. U Davida je to vždy „one man show“ v dobrém slova smyslu. Také vysvětluje své plány a pohnutky, ale než si v hlavě srovnáte smysluplný dotaz na téma ‚co by bylo, kdyby...‘, David už na nástěnné šachovnici předvádí ‚co by bylo, kdyby...‘

Přichází Bolek a znovu s ním procházím hrací místnosti. Turnaj Mastres má volný den, takže sleduji jen Challengers. Oceňuji komfort hráčů hlavních turnajů a trochu lituji hráče openu, kteří moc místa nemají. Zvlášť v prvním patře je to celkem „husté“. Na druhou stranu to mohou brát jako motivaci: hrajte lépe, dostanete se mezi „lidi“!

Zavítáme také do 12.patra, kde je turnajové zázemí. Partnerky hráčů, samotní hráči (po skončení partie) a organizátoři tady mohou nejen odpočívat, ale také v klidu pracovat. Hezké a účelné. Předpokládám, že taky dost drahé :-)

Vracíme se mezi hráče. Potkávám spoustu známých a s některými se domlouvám, že pak někam zajdeme na pivo. V hotelu je sice hotelový bar, ale jeho návštěva mě příliš neláká. Před odjezdem jsem si totiž přečetl vtipný příspěvek jednoho z účastníků turnaje na FB (FB=ksichtoknížka, tedy Facebook). K fotografii účtenky připojil David Holemář rozhovor s číšníkem:

„To si děláte srandu?! Za malé pivo 95,-korun?!?“
„To není malé pivo, to je 0,4l.“
„Jó, tak to jóóó, to vše vysvětluje….“

Než půjdu hledat levnější restauraci, odskočím si. A hele! Hráči Masters a Challengers mají vlastní toalety! Nejen toalety, i další místnosti jsou vyhrazeny pouze hráčům TOP turnajů. Chvilku stojím a přemítám, zda to není diskriminace ostatních. Ne, není.  


Není to jen o tom, že by tady byla nějaká vrstva privilegovaných, je to také o tom, že tohle pomáhá zvýšit regulérnost turnaje. Nemůže se stát, že by se hráč potkal někde s diváckým fanouškem, který mu nadšeně bude sdělovat, co si o právě hrané partii „myslí“ šachový program v divákově mobilu. Dobré opatření, které by mělo být snad na všech důležitých turnajích.

Jsem zvědavý, zda se něco podobného zavede třeba při mistrovstvích ČR. Všimne si toho někdo ze svazu???

Snad si toho někdo ze svazu všimne, protože hned následující den (nebo to bylo ve středu?) se na festivalu objevuje předseda svazu Viktor Novotný i šéf KMK Martin Petr. Možná i další činovníci. Domnívám se, že se přišli podívat, jak se má pořádat takový turnaj a sami uspořádají podobnou akci.

Ale prý ne-e…  


Zlé jazyky tvrdí, že prý se přišli podívat, zda by k tomuto festivalu nemohli „přivařit“ ještě nějaké mistrovství a odškrtnout si tak ve svém kalendáři další „svazem uspořádanou a velmi povedenou“ akci. Nevěřím „zlým jazykům“ a věřím našemu svazu! Už teď se těším na mistrovství ČR mužů nebo žen pořádané v příštích letech svazem na podobně vysoké úrovni.

Kromě pozorování hráčů, diváků a návštěv, stíhám sledovat také partie v turnajích. Samozřejmě fandím našim. Už jsem někde četl kritiku, že naši „opět“ propadli a nehráli zrovna dobře.

Nepropadli.

V turnaji Challengers byli rozhodně vidět a v závěrečné tabulce se umístili skoro všichni v první polovině tabulky.

V Masters turnaji obsadili naši hráči poslední dvě místa, ale že by hráli špatně? Uvědomují si kritikové, o jaký turnaj šlo? Hráli převážně hráči 2700+ a výkon našich hráčů je mi sympatičtější, než výkony některých hráčů z přední poloviny tabulky. Bojovali, snažili se, ale soupeři měli lepší formu ...anebo méně riskovali. Asi těžko mohu hodnotit partie velmistrů, ale jako divákovi se mi líbily (z našich hráčů) partie Davida Navary, který často hledá nestandardní řešení v pozicích, kde by se spousta GM spokojila s „běžným řešením“ a případnou remízou. Lahůdkou pro mě byla partie Navara-Láznička, která byla v komentátorské místnosti po prvních několika tazích hodnocena ve smyslu: ‚Láznička to zahrál dobře, Davidovi se to nepovedlo...‘

Nevím, ale já měl v tu chvíli dojem, že to bude právě David, kdo bude v této partii šťastnější. Proč? Protože Viktor Láznička hraje dobré šachy na vysoké úrovni….a korektní. David hraje vynalézavě (i na vysoké úrovni) a často balancuje na hraně. Pozice byla taková, že jsem si prostě říkal: „Tohle černý nedá.“

Možná teď plácnu blbost, ale, podle mě, pokud chcete v klubu 2700+ někoho porazit, moc možností asi nemáte:

buď máte „zicflajš“ a techniku jako Carlsen nebo riskujete a snažíte se soupeře přehrát v nejasných dynamických pozicích. Jinak se musíte spokojit s tím, že „ten druhý“ neudělal chybu, já neudělal chybu, takže spravedlivá remíza.

Za sebe mohu říct, že jsem rád za hráče, jako jsou Navara, Rapport, Širov, Duda a další podobní. Ještě raději jsem, že se pořadatelům podařilo tyhle hráče dostat na pražský festival. Našim bych sice přál lepší umístění, ale rozhodně bych je nekritizoval za jejich výkony.

Stejně tak bych přál našemu šachu více takových turnajů či festivalů.

Ale to je v současné době zřejmě přání nereálné, protože Petr „Bolek“ Boleslav se svým týmem nasadil laťku hodně, ale opravdu hodně vysoko.Luboš Zimniok

(...a jak autor vidí jednotlivé hráče uzříte zde)

15x 5748x
Fotogalerie
Komentáře (15) Aktualizovat
26.03.2019 13:51 | claymes

Mám pro příznivce českých přenosů nemilou zprávu. Kvůli mé zdravotní indispozici nakonec přenosy z memoriálu Vugara Gašimova dělat nebudeme frown Další plánovaný přenos je tak až MČR (27. 4. - 5. 5.).

22.03.2019 13:45 | claymes

21.03.2019 12:59 | chips

 

Nápisy v KAPITÁLKÁCH ani smajlíky situaci nezachráníte. Na to, že diskuse na netu mohou mít slabou úroveň jsem si zvykl, ale aby troloval sám autor píšící na solidním webu je pro mě smutná novinka. Jinak si totiž Vaši "odpověď" vysvětlit neumím, bohužel. Věřím, že každému normálně uvažujícímu člověku je jasné, že kdyby komentátoři cestovali přes půl republiky, náklady by velmi výrazně vzrostly např. kvůli ubytování a dietám.  

 

Nesmyslné opakování o dvou komentátorech také postrádá logiku, když jsem nastínil, že největším limitem je rozpočet. 

 

Diskuse se dá vést jen pokud obě strany dají solidní argumenty, jinak je to pouhé žvanění a to je ztráta času. Hezký den.

21.03.2019 12:59 | chips

to Claymes: Evidentne si nerozumime. Jako...vubec tomu nerozumim JA laugh Mate techniku, ale tvrdite, ze by to bylo drahe? To jako chcete, aby tou technikou disponoval KAZDY komentator? Nebylo by jednodussi (se)zvat komentatory na jedno misto? Ze bychom meli tak drahe jizdne??? A jeste jednou pro jistotu zopakuji: nez jeden komentator, ktery tezko muze postrehnout VSE (to umi fakt asi jen David), je lepsi vice komentatoru, kteri se doplnuji, popr.si oponuji... a idealne s okamzitou interakci divaku (jo, vim, ze tam existuje "chat").

Ale to je jen muj nazor a klidne muzeme tehle diskuse zanechat, protoze me nudi smiley (a mohli bychom se dostat nekam, kam nechceme).  

 

 

20.03.2019 13:15 | Petan

11:36 claymes

Já bych spíše místo několika malých šachovnic, ukazujících první 3 prkna, spíše doporučoval jen 1velkou analytickou a 1 malou, která ukazuje reálný stav partie která se právě analyzuje. Jinak totiž bývá pro nově příchozího obtížné se zorientovat v tom, nakolik  se probíhající analýza odchyluje od aktuální pozice. Žilka je na české poměry super. Žádného českého Svidlera tady holt nemáme.

20.03.2019 11:36 | claymes

19.03.2019 23:57 | chips

Díky za reakci. Abych se přiznal, vůbec nerozumím tomu, o jakých "dvou fabrikách" mluvíte. Jediné, s čím by se komentované přenosy daly porovnat je s novoborskou Corridou, ale toto porovnání tak nějak tuším opravdu na mysli nemáte (kdyžtak mě opravte).

 

Všechny ostatní přenosy jsme totiž s kolegou dělali my (nyní pod šachy.cz), jediné co se měnilo byl název kanálu a plátce. Vše ostatní jde za námi.

 

Naše začátky byly poměrně nesmělé, viz třeba náš úplně první přenos ze St. Louis ze srpna 2017 , ale myslím, že třeba Tata Steel z letošního roku je již na velmi dobré technické (a samozřejmě i komentátorské) úrovni.

 

Dokonce si myslím, že ta úroveň se velmi blíží nejlepšímu možnému reálnému řešení. Ono je to všechno samozřejmě dost drahé, takže např. z komentátorů má stabilně u sebe techniku (osvětlení, klíčovací plátno, kamera apod.) zatím jen Štěpán Žilka.

Ano, vždy se dá nějak zlepšit, samozřejmě víme, že kdyby bylo např. ještě video z místa konání, bylo by to lepší, ale to už je opravdu dost těžko realizovatelné.

Naše zatím poslední přenosy ze Saint Louis byly snad díky 5 malým šachovnicím vpravo možná dokonce lepší než třeba přenos ze španělského Chess24.

Rozhodně se nesnažíme dělat trabanty, myslím, že jsme to už dotáhli alespoň na Fabii II 77kW, ale vždy je co zlepšovat a pokud dáte zajímavý tip, určitě ho zkusíme zapracovat (jako třeba ty malé šachovnice).

20.03.2019 10:33 | ...

Díky moc, je to hodně fandovská záležitost, takže jsme o to radši, že se líbí.

20.03.2019 10:33 | ...

claymes - já Vám držím palce, na přenosy se těším a ani zdaleka si nemyslím, že vyrábíte trabanty. Naopak. Vaše přenosy jsou přínosné a skvělé.

19.03.2019 23:57 | chips

Ad Claymes:  Věřím tomu, že online přenosy v ČR sleduje dost lidí. Tvrdím, že komentátoři jsou dobří (šachově určitě). Výsledek bývá , v porovnání s jinými, "nedobrý" (dobrý komentář+nepohyblivé obrázky--> jediný rozdíl mezi aktuální dobou a padesátými léty, je v tom, že si to nemusím extra přehrávat na šachovnici, ale figurky se mi posouvají samy po obrazovce). 

Mluvím ZA SEBE, nikoli za jiné a nemluvím o chess24 apod. , ale o srovnatelných projektech v jiných zemích.

Když už jsme u porovnávání cena/kvalita a přistoupím-li na tenhle poměr, pak nějak nechápu, proč už se neprodává vůz Trabant. V porovnání ceny s kvalitou by byl jedničkou na trhu (bakelit je věčný). Jednoduše řečeno: když začaly online přenosy, vítal jsem to, ale pokud chcete zůstat u stejného formátu .... sad , pak tady budeme mít dvě (nebo více) "fabriky na Trabanty". 

Znovu zopakuji: mluvím za sebe a pokud se lidem online přenosy líbí, je můj názor bezpředmětný a nechtěl jsem se nikoho nijak dotknout. Jen mi přijde uhozené, že ony již zmiňované "dvě fabriky" se dohadují (navíc veřejně), která z nich vyrobí více "lepších trabantů"...

19.03.2019 22:41 | Playboy

Je zajímavé, že GM Láznička málem o 1 elo přišel o post české dvojky, kdy jej mohl vystřídat GM Rausis, i když síla jejich soupeřů je diametrálně odlišná, což se dá i dohledat na stránkách FIDE, aby někdo nezačal s tím, že tomu tak není.

19.03.2019 20:32 | claymes

Informace pro čtenáře, s největší pravděpodobností připravíme on-line přenosy z memoriálu Vugara Gašimova (31.3.-9.4), třeba to někoho potěší.

 

Nejsem si ale jistý, protože po přečtení tohoto článku mám skoro pocit, že bych se skoro měl omluvit za to, že nemáme takový rozpočet jako např. Nový Bor, Saint Louis, Chess24 apod.

 

Přesto si myslím, že výsledek nebývá špatný. Rozhodně není pravidlem, že by diváci nemohli sledovat komentátora živě. S nadsázkou lze dokonce tvrdit, že míváme komentátory dva a občas přijde do studia i host wink

 

Je jasné, že třeba s přenosy na C24 se obtížně srovnává, protože jejich rozpočet je prostě úplně jinde, ale dovolím si tvrdit, že poměr cena/kvalita u našich českých přenosů je překonatelný jen stěží.

19.03.2019 08:05 | Pavel Ch

Hezký čtivý článek, supr Lubošhats off

Ad: Jestli někoho napadne....

Ale ano, ví se o tom, jen technicky povětšinou nejde zajistit. Na mládežnickém ME v Praze, už na tom před pěti lety, bylo samozřejmostí. Po 10 minutách byl uzavřen sál. A u něj chodby a talety jiné než hlavními dveřmi ze sálu do hotelu, kde se pohybovali, sledovali na inetu rodiče, trenéři.

Aplikovat při opnech znamená a) Celý hrací prostor bez diváků i co se přijdou jen juknout b) moci být hrací prostor i s toaletama oddělen oproti zbylým částem, kde se třeba musí pohybovat zaměstnanci objektu či jejich návštěvníci/hosté, rodiče čekající na žáky.

A to asi není snadno proveditelné.

Ikdyž souhlasím, že by to dobré bylo. A že Jóžin se 4.VT, v  kapse s 3000+, může být soupeřům svého hrajícího kámoše nebezpečný a může se tvářit na chodbě, WC, že s turnajem nemá nic společného.  Vždy jsem říkal, že nebezpečí nápovědy v sále je menší (vše je slyšet, rozhodčí vesměs ohlídají) než v hracím prostoru mimo sál. Hlídají-li rozhodčí fair-play v sále, možná by měl jeden i v hracím prostoru mimo hrací sál.    

18.03.2019 18:33 | Zmestabileho

:-)...je v tom článku spousta pěkných vtípků, tak ještě tento - "Viktor Láznička hraje dobré šachy na vysoké úrovni...a korektní".

- to se fakt povedlo!laugh)

17.03.2019 22:29 | pawel

Bolekyes  Lubošyes Bolek, že Luboše angažovalyes

Vtipy se nevysvětlují, většina pochopí, kdo ne, nemá na to a je raději ticho, aby neprozradil/a svou neznalost nebo nevdůvtipnost.

Přesto se najde jeden, který nás musí obohatit vysvětlením, ze kterého je plynoucí, že on vtip přeci pochopil. Děkujeme za vysvětlení vtipu a tož k Vašemu ctěnému pochopení vtipu blahopřeji!

17.03.2019 21:59 | Zmestabileho

Články pana Zimnioka nemají chybu!yes. A zejména ty karikatury pánů Novotného a Petra,  - kterak se "ti dva manažeři českého šachu" přišli podívat jak má vypadat prestižní turnaj u nás! :-)). Ostatně i účastníci právě skončeného pražského festivalu - např. GM Štoček, mají ještě v živé paměti, jak "prestižně" loni uspořádal šachový svaz např. onen slavný "nominační turnaj"...:-)...takže mohou porovnávat. 

 

Ta hláška, ve kterém bytu se to hraje, taky nemá chybu :-)). No, hlavně že tu adresu všichni našli - Novotný, Petr, i Konopka - přišli, viděli, takže se to asi fakt hrálo, a bylo to v tom hotelu Don Giovanni. A ani nepotřebovali, aby rozhodčího dělal pan Šmajzr! :-)).

 

 

17.03.2019 21:31 | simonsen

Dekuji za mily clanek plny vtipnych glos, doufam, ze take pravdivych ;-)

17.03.2019 20:07 | giocozo

Jsem ještě plný dojmů ze šachového festivalu a rád jsem si článek od Luboše přečetl. Karikatury jako vždy, skvělé. Dovoluji si tvrdit, že tato akce by mohla být plně srovnatelná s velice prestižním Wijk aan Zee !