Prague International Chess Festival

Pomsta bílých figur

08.03.2019 12:48 | Prague International Chess Festival 2019

Ve čtvrtek proběhlo v pražském hotelu Don Giovanni 2. kolo v obou elitních skupinách Pražského mezinárodního festivalu.

Měli jsme tu čest uvítat dva významné hosty, kterými byli maďarský velvyslanec H.E. Dr. Miklos Boros a čínský velvyslanec H.E. Zhang Jianmin. Velvyslanci provedli úvodní symbolický tah v partiích svých krajanů Wojtaszek-Rapport a Ju Wenjun-Michalík a posléze sledovali dál vývoj všech partií druhého kola.

Maďarský velvyslanec zahajuje partii Wojtaszek-Rapport.

Ve skupině Masters se urodila pouhopouhá jediná remíza a hned čtyři rezultáty. Partie Shankland-Navara skončila již po 23 tazích opakováním tahů, s čímž nebyl spokojen ani jeden z hráčů, jak David Navara promptně vysvětlil přítomným divákům v komentátorském salónku, včetně dalších myšlenek, které zůstaly tak zvaně za oponou.

Nikita Vitiugov zaskočil Pentalu Harikrishnu pokračováním 15.Sh6 Berlínské variantě Španělské hry. Černý zareagoval špatně a brzy se ocitnul v nehezké pozici, kterou se mu nepodařilo udržet.

Radoslaw Wojtaszek přehrál Richarda Rapporta v Královské Indické. Polskému velmistrovi se podařilo získat v zahájení převahu, kterou ve střední hře vystupňoval k zisku celého bodu. Maďarskému velmistrovi nevyšel ani závěrečný pokus o věčný šach.

Indický velmistr Vidit Gujrathi také zaznamenal své první vítězství na turnaji, když postupně udolal Borise Gelfanda v lepší koncovce.  A i ve čtvrté partii se radoval vůdce bílých figur, kterým mladý Polák Jan-Krzysztof Duda. Ten zvítězil už podruhé, když jeho obětí se tentokrát stala česká dvojka Viktor Láznička. Po partii se Duda přiznal, že pozapomněl svou přípravu, ale stále měl pocit, že stojí dobře. "16.Sg5 byl důležitý zlom v partii a moc se nezdála reakce černého 16...f6. poslední chybou pak bylo 31...Vf7 ", řekla po partii polská hvězda. Duda je tak jediným hráčem v obou turnajích, který má stále 100% výsledek.

Ve skupině Challengers bylo také k vidění mnoho zajímavých partií. Jediná žena v turnaji, čínská Mistryně světa Ju Wenjun zaznamenala pěknou výhru s českým reprezentantem Peterem Michalíkem. Chvíli se zdálo, že se jí ve střední hře nedaří najít správný plán, když nad svým 17. tahem strávila více jak 40 minut. Hledání se jí však vyplatilo,  neboť svou iniciativu přetavila v celý bod.

Alexei Širov se vzpamatoval z těžké prohry v prvním kole a zvítězil s Mateuszem Bartelem. Po partii se vyjádřil, že tušil, že se bude hrát nějaká neobehraná pozice. "Přijel jsem sem hrát kvalitní šachy a jsem rád, že jsem se dnes rehabilitoval po včerejší strašlivé prohře. Bod ze dvou není tak hrozný začátek ", řekl velmistr Širov. 

Mladá česká naděje Van Nguyen pěkně přehrál Rusa Davida Paravyana. Černý se pokusil hrát v zahájení originálně, ale jediným výsledkem bylo, že skončil ve špatné pozici. Závěrečný útok po černých polích si tak mohl Van vychutnat.

Český velmistr Jan Krejčí horko těžko udržel černými druhého nasazeného Davida Guijarra. V poslední partii druhého dne mezi Jiřím Štočkem a mladičkým Indem Praggnanandhou se bojovalo až do holých králů.

Výsledky 2. kola

Masters

Gujrathi vs Gelfand1-0
Shankland vs Navara1/2
Vitiugov vs Harikrishna1-0
Duda vs Láznička1-0
Wojtaszek vs Rapport1-0

Challengers

Ju vs Michalík1-0
Guijarro vs Krejčí1/2
Bartel vs Shirov0-1
Štoček vs Praggnanandhaa1/2
Nguyen vs Paravyan1-0

Nasazení 3. kola

Masters

Rapport vs Gujrathi
Láznička vs Wojtaszek
Harikrishna vs Duda
Navara vs Vitiugov
Gelfand vs Shankland

Challengers

Paravyan vs Ju
Praggnanandhaa vs Nguyen
Shirov vs Štoček
Krejčí vs Bartel
Michalík vs Guijarro

3. kolo začne v pátek 8. března v 15:00 opět v hotelu Don Giovanni. Partie můžete sledovat naživo na oficiálních stránkách festivalu www.praguechessfestival.com. Nezapomeňte sledovat též festivalový facebook @PragueChessFestival, instagram @praguechessfestival a twitter @PragueChess. Bohatou fotogalerii Vladimíra Jagra pak najdete jak na turnajovém webu, tak na Zoneramě.

7x 3528x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (7) Aktualizovat
09.03.2019 16:47 | Pavel Ch

martinn: Nikoliv, bylo to tam a je!

Levý sloupek nadepsán 2019 a vše o MČR, dole ve sloupku odkazy na on-line. Byly na chess.cz opožděně, proto po 14.h., jsem dal zde odkaz na krajské stránky, kde jsem předtím vkládal. Ale v 14:30, při psaní příspěvku jsem původní svůj smazal a nahradil ho tímto, když jsem je už uviděl, že v Praze na chess.cz na tento odkaz dali.

09.03.2019 14:49 | martinn

Na uvedeném linku on-line není

09.03.2019 14:31 | Pavel Ch

Odbočím, začalo i MČR mládeže ve 14.h. v Jeseníkách, on-line ze všech partií:

https://www.chess.cz/mistrovske-souteze/souteze-mladeze/mistrovstvi-cr-do-16-let/

09.03.2019 13:10 | giocozo

Hodina nedělní přednášky je zvolena nešťastně. :-(

09.03.2019 12:30 | Petr Boleslav

Carlos: Velice děkujeme za takovou podporu, mluvím i za organizační tým, který je zde perfektní. O několik z nás se tady pokouší viroza, tak snad bude vše. Ok. 

Dnes odstartuje i Open, takže další bitvy o postupy, těším se na to.

Díky

09.03.2019 12:00 | pawel

Carlosyes

09.03.2019 09:52 | Carlos

Díky Petře za tyto turnaje! yes

Doufám, že budou i další, protože se mi líbí velká bojovnost a hodně rezultativních výsledků. Určitě se nenechte rozhodit některými komentáři (holt některým vždy bude něco vadit..).

 

Připravuje se