Poker – sport, hra nebo hazard?

23.09.2015 06:25 | Poker

„Poker není hazard, poker je sport“ slyšíme často od pokerových hráčů, když jim chce stát a Ministerstvo financí jejich zábavu více regulovat a danit.

Dá se ale opravdu přemýšlet o pokeru jako o sportu? Sport bývá definován jako „aktivita, při níž je vyvíjena fyzická námaha a která vyžaduje jistou dovednostní úroveň, v jejímž průběhu mezi sebou soupeří týmy nebo jednotlivci pro zábavu“.  Fyzickou námahu bychom u pokeru hledali jen marně, když nepočítáme souboj s únavou během několikahodinových pokerových session u počítače nebo několikadenní náročné turnaje, u kterých mají hráči s dobrou fyzickou kondicí výhodu. Ostatně podobně to platí i u šachů, a proto máme také kategorii duševních sportů, do které kromě Asociace duševních sportů patří kromě šachů, backgammonu, nebo bridže od roku 2011 také poker.

Pravdou je, že v pokeru rozhoduje z krátkodobého hlediska náhoda mnohem větším dílem než v ostatních hrách a sportech a kvůli tomu ho za sport nepovažují ani mnozí jeho hráči. Hodně z nich si také myslí, že zařazení pokeru mezi sporty by snižovalo jeho atraktivitu v očích začínajících hráčů, které na něm přitahuje právě to, že v něm může vyhrát úplně každý. Různě je také vnímán poker v USA a v Evropě. Zatímco v Americe je vnímán spíše jako hazard, v Evropě většinou jako dovednostní hra, což se nepřímo odráží i na míře jeho zdanění a regulace.
 

A co progaming a hry jako je Starcraft?

Je dost možné, že se z definice sportu časem podmínka fyzické námahy úplně vytratí. Už dnes se derou do popředí takzvané e-sporty neboli progaming a s vyrůstající generací, která od dětství tráví více času u počítače než na hřišti, se dá čekat, že souboje ve hrách jako je Starcraft II, DotA nebo League of Legends doženou v popularitě klasické sporty. Už dnes sledují desetitisíce fanoušků počítačových her své oblíbence prostřednictvím online streamů, v srpnu vyprodalo klání mezi počítačovými hráči pražskou O2 Arenu a na vrcholných akcích se hraje o srovnatelné peníze s profesionálními sportovci v klasických sportech. V nabídkách sázkových kanceláří se už dokonce začali objevovat příležitosti si na některé turnaje nebo ligy v e-sportech vsadit.

Počítačové hry dokáží být mnohem zábavnější, když hrajete proti živému protihráči, než proti počítači. Před nedávnem provedli italští vědci studii, ve které se snažili zjistit, jak velký má tento faktor vliv u hazardních her. Provedli to jednoduše: Účastníky pokusu nechali hrát na jednoduchých výherních automatech, kde měli pouze dvě možnosti – hrát dál a přestat. Jedné skupině bylo řečeno, že o výsledku hry rozhoduje matematický algoritmus, který je naprogramovaný, aby v průběhu času uvolňoval určité procento výher. Druhá skupina věděla, že automat ovládá lidský mozek, přesněji žena, která rozhoduje o tom, jestli hráč v dané hře vyhraje nebo ne. Ukázalo se, že v průměru trávili hráči mnohem více času hrou proti „lidskému“ automatu, i přestože je tato hra stála mnohem více peněz. Ne náhodou už také téměř všechna online casina nasadila do své nabídky hru s živým krupiérem.

18+ Hrajte zodpovědně. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost.

Pokerarena.cz

26x 5936x
Fotogalerie
Komentáře (26) Aktualizovat
26.09.2015 21:12 | Pavel Capek

Status super nova elite nevypovídá nic o tom, jak hráč hraje poker, nebo jestli je v plusu, nebo v mínusu. Je to pouze ukazatel toho, kolik her odehrál na Stárech. Mohu se mýlit, ale toto je můj názor.

24.09.2015 20:49 | pesec

DenryS:Ano, stejně jako se říká, že by člověk měl pít každé dvě hodiny denně 2dcl čisté vody, stejně jako by měl člověk pravidelně chodit k zubaři, stejně jako by měl denně políbit svojí holku, stejně jako dávat nepřetržitě pozor v autě, spát alespoň 7 hodin denně a tohle jsou důležité věci, děláte je? Chci tím jen říct, že jsme lidi, děláme chyby, zapomínáme, jednáme na základě emocí - všichni do jednoho. Kdyby všichni dodržovali bankroll tak by nebylo poražených, hezky se o tom mluví, ale lepší by bylo kdyby jste napsal: Nikdy jsem neporušil, nebo neměl chuť bankroll porušit a ani nikoho takového neznám. Neberte si to tady nikdo osobně, nejde o život a hlavně zdraví!

24.09.2015 19:24 | DenryS

ŘÍká se tomu držet Bankroll, ale pro pěšce to stejně nemá cenu. Kecat do toho o čem nic nevím neni moc chytré, ale na nss je to tak pořád :D

24.09.2015 18:27 | pesec

V které jiné hře mohu přijít během pár sekund o všechno? Hraju turnaj, cashku(tam už na nejnižší úrovni není problém vidět na stole několik tisíc) hodiny se držím, občas něco poberu a pak přijde jedna slabá chvilka, ani nemusí, budem mít dva super karty, ale on lepší-2x all in, buch a jdu domů, stačí k tomu pár vteřin nepozornosti, nebo horší dobrá karta během pěti hodin...A všichni kdo poker hrají vědí jak težké, ne-li nemožné je se tomu vyhnout a stává se to tak docela často. Jasně, můžu ale i vyhrát. V tenise mě slabší chvilka stojí míč, hru, maximálně set-to se dá ještě dohnat obzvlášť pokud vedu. Jinak poker mám rád, je to zábava obzvlášť v okruhu přátel, kde se to bere jako společenská akce a navíc peníze zůstanou "doma" a klobouk dolů před tím mizivým procentem, které se pokrem dlouhodobě živí.

24.09.2015 09:34 | JD

Trefný článek porovnávající poker a tenis http://www.pokerarena.cz/rubriky/aktuality/poker-a-jeho-dopad-na-spolecnost-a-ekonomiku-2_9151.html

Určitě se SNE a GM dá porovnávat.Pochybuji ,že nějaká SNE je celkově v minusu.

24.09.2015 03:19 | AnyFace

@Vojta Plát Vďaka za zoznam šachistov/pokrových hráčov. Len pre doplnenie by som dodal, že titul Supernova Elite na Pokerstars a GM titul v šachu sa nedá porovnávať. Jednak kvôli tomu, že titul SNE v podstate nevypovedá o reálnych hráčových schopnostiach, ale len o jeho schopnosti nazhromaždiť rake vo výške ~$180k za jeden rok a dvak kvôli tomu, že jednotlivé formáty pokru majú dosť odlišné vlastnosti a v niektorých formátoch, ako napríklad Hyper-SNG turnaje, je z časového (hľadiska (a zrejme aj kvalitatívneho, ale to len predpokladám) získať titul SNE oveľa jednoduchšie než v iných formátoch, ako napríklad MTT turnaje či Cash Games.

24.09.2015 00:19 | JD

re:PIF nepleťte jablka s hruškami.Je mi jasné ,že je těžké si něco načíst o pokru,ruletě atd.

24.09.2015 00:09 | PIF

Teď je to poker. Co to bude příště: očko, ruleta nebo rovnou skořápky? Jsem rád, že nic podobného není za sport považováno.

23.09.2015 23:37 | N. Očník

pesec: takze koukáte skrz prsty i na všechny šachisty, kteří kdy hráli šachy o peníze, třeba blahé paměti U Nováků? Kolik lidí hraje pokr proto, aby rychle zbohatli, nevím. Určitě jsou takoví. Daleko více tu hru hraje pro zábavu, pro soutěžení s dalšími, poměřování vlastních schopností. Nebo myslíte, že mariáš se po hospodách hraje/hrávala proto, že hráči mají pocit, že tím rychle zbohatnou? Ale jděte.

23.09.2015 23:36 | Vojta Plát

Jinak kdyby se někdo chtěl zúčastnit šachového turnaje pod záštitou Pokerstars.. já o tom vůbec nevěděl, ale příští rok bych si tam rád zahrál... 

http://www.iominternationalchess.com

23.09.2015 23:25 | Vojta Plát

Cože, nějaký blicky o prachy? Kde, kdy a o kolik? sadbude to vyrovnané, slibuju smiley

23.09.2015 23:21 | JD

1.Systém(struktura) pokrového turnaje je mnohem férovější než u šachového turnaje.!!

2.Zmíněné pokrové herny a tam odváděný rake.Jde připodobnit v šachu odvodům rozhodčím,poplatkum fide atd.

3.Když budu blicat s Vojtou Platem o prachy ,taky je to gambl,hazard.!!! Jsou tedy šachy hazard?smiley

 

 

 

23.09.2015 22:01 | morboj

Poker je báječná hra, kde musíte prokázat své schopnosti v matematice i v psychologii. A taky sebeovládání. Protože i když z větší části o výhře rozhoduje vaše umění, tak občas si zašpásuje i náhoda. Unést nespravedlivou prohru a nevztekat se je dar, který se hodí v šachu i v životě.

Co se týče gamblerství v pokeru, to je mýtus. Buď hrajete o malé částky, pak je to inteligentní zábava. Když hrajete o velké částky a neumíte to, tak jste bit jak žito a brzy vás to přestane bavit a raději přejdete na nižší, vašim schopnostem odpovídající úroveň. Je to velmi dobrá škola v odhadu vlastních schopností.

A pokud přesto všechno hrajete o vysoké částky a neumíte to? Nu, pak vám není pomoci, ale pořád je to lepší, než se zabít v drahém, rychlém autě.

Toto není reklama na poker, ale zkušenosti hráče, který rád hraje šachy i poker.

 

 

23.09.2015 21:58 | Vojta Plát

GM Jedynak z Polska - Supernova Elite na Pokerstars, u nás hráči úrovně 2300 - Jiří Adámek či Petr Červený, taktéž Supernovy Elite(v ČR jich je tak 15 maximálně, tzn. zhruba jako počet velmistrů v šachu)a tak dále a tak dále. Momentálně spousta šachistů "ujíždí" na hře Hearthstone, takový Standa Cífka je v tom jeden z top hráčů na světě, to už se mu prý řádně vyplatí, ale ten zbytek do toho jen investuje, aby měl co nejlepší kartičky a mohl házet lepší kouzla na toho druhého. Ale nikdo se nad tím nijak nepozastavuje. 

Škoda, že tu není nějaký nábor pekařů nebo tak něco, jeden aspirant by se tu prý našel hned, zkuste někdo sehnat sponzoring od Babiše :-))

23.09.2015 21:56 | DenryS

Poker není hazard a není to hra o štěstí, ale dovednostech stejně jako šachy. Že nějaky gambler projede v pokru peníze je tím, že nemá dovednosti a nehraje limity, které má. Takže chudaci co tu pišou, že je to gamble jsou vážně ztracený.

23.09.2015 18:46 | Zmestabileho

Jsem zvědavý, kdy bude za sport konečně uznáno i hraní na hracích automatech. No možná už i uznáno nějakou "asociací her" bylo, jen mi to uniklo.

23.09.2015 18:04 | pesec

Co by se stalo kdyby se najednou stokrát snížily všechny výhry/poplatky? Ubylo by stokrát hráčů? Drtivá většina hráčů je lákána na miliónové výhry a právě ti to sponzorují, motivace vysoké výhry, rychlé výhry při něčem co mě i baví, jdu do toho!....nojo, ale komu se kdy podařilo rychle zbohatnout? Mizivému procentu a to ještě podstatná část o ty peníze časem zase přišla, protože nevěděla co s nimi. Jakékoliv zacházení s pěnězi je hazard, tím vyšší čím o dané oblasti člověk míň ví. Je to každého volba, každopádně na každé pokerové herně by mělo být zlatými písmeny napsáno: Peníze se vydělávají nepohodlnou cestou:-)

23.09.2015 17:12 | Zmestabileho

Tady už zbývá jenom článek o tom, jak je poker velmi prospěšný pro rozvoj myšlení, a že by s ním měly začínat už děti. Ty by ovšem hrály zpočátku jen o své kapesné.

23.09.2015 14:29 | N. Očník

Bob: jaká je pověst pokeru mezi laickou veřejností? To by mě opravdu zajímalo. Chodívali jsme s kamarády jednou za 14 dní na malý soukromý turnájek v pokru,o pár stovek na každého. Je to zábava podobná, jako když se sejdeme v klubu zablicat v šachách. Rozdíl je jen v tom, že pokr z pdostaty nejde hrát jinak, než o peníze. asi jako mariáš. co se článku k MS mládeže týče ... napiš ho a pošli redaktorům NSS, třeba ho uveřejní :)

23.09.2015 13:31 | Bob von Ostrauburg

Připadá mi trochu smutné, pokud je šachový web sponzorován zrovna pokrem a dělá pak pokru reklamu, vzhledem k pověsti pokru mezi laickou veřejností mi tohle spojení nepřipadá úplně vhodné, i když samozřejmě neznám finanční situaci ani kdo jiný by pak nss sponzoroval. Jinak proti pokru samému nic zásadního nemám, pokud to někoho baví a je ochotný do toho vrážet peníze, je to jeho věc, nikdo ho nenutí, spousta jiných vráží peníze do jiných drahých koníčků. To, že je někdo blbý a neumí hospodařit s penězi, nezpůsobuje pokr, hlupák si najde způsob prošustrovat peníze vždycky i bez pokru. Pokr hrají i slušní rozumní lidé, kteří s penězi hospodařit umí a sebe ani rodiny nezruinují, neházel bych je do jednoho pytle s hlupáky. Pokr je hazard, ať se to někomu líbí nebo ne, karty chodí náhodně, což právě je definice hazardu, ovšem hru ovlivňují i jisté dovednosti, proto výsledky v dlouhodobém měřítku jsou více méně férové a více se daří těm skutečně lepším, a proto to není tak špinavá neférová hazardní disciplína jako jiné.

 

Je ale opravdu smutné, pokud se na šachovém webu zapomene na článek o mistrovství šachové mládeže, ale zato se nezapomene na článek o nešachové disciplíně. no

23.09.2015 12:26 | skippy

V diskuzi pod jiným článkem zmínil Morphynista, že na NSS není jediná zmínka o probíhajícím ME družstev mládeže, přitom je dnes na pořadu již třetí kolo. Místo toho alespoň poker... Články o pokeru mně hodně vadí, znám osobně lidi, kterým poker ublížil, respektive ublížil  rodinám těchto lidí. Vím, že se svým názorem nepochodím a články o pokeru se budou na NSS objevovat nadále. Server se mi jinak moc líbí a kvůli pokeru jej samozřejmě nepřestanu sledovat, ale...

 

 

 

23.09.2015 11:56 | lykan

Žádná hra není hazardní nebo nehazardní sama o sobě, třeba člověče, nezlob se je mnohem náhodnější, než poker. Hazardní se hra stává přístupem hráčů. Morální problém spočívá v tom, když chcete někoho oškubat o peníze, bez ohledu na sofistiku, kterou to zdůvodníte.

23.09.2015 11:31 | Poutnik

Poker zničil život nepočítaně lidem, buď přímo (hráčům), nebo nepřímo (rodinám). Můžeme se pouze dohadovat, zda kdyby nebylo pokeru, by si nenašli jinou podobně založenou hru. Každopádně jde o podhoubí, které poskytuje jedincům se slabší vůlí jedinečnou příležitost k tomu, jak přijít o peníze. Herny z takových lidí výborně prosperují. Odkud si myslíte, že se vzaly peníze kterými sponzoruje pokeraréna NSS? Jsou to peníze těch co prohráli. Z jakých peněz si kupují luxusní vily majítelé heren atd. Teď tato karetní hra usiluje o zařazení mezi sporty, protože to zlepší její image v očích části veřejnosti. Tedy vznikne potenciál pro ještě větší zisky. S šachy je to úplně jinak. Šachy mají svou důstojnost (až na vyjímky), historii a výborný kredit mezi lidmi. Proto se hodí pokeru se k šachu přirovnávat a připodobnovat. 

23.09.2015 10:03 | DenryS

Pokud si myslíte, že poker je gambl, tak by jste tady raději nic psát neměl, protože toho moc nevíte.

23.09.2015 07:34 | Zmestabileho

"Nábor" nových karetních gamblerů jak vidno i nadále na nss zdatně pokračuje...