Pohled jedním Vokem

09.01.2014 07:22 | Mistrovství světa mládeže 2013

Po delší přestávce jsem se letos opět zúčastnil jako trenér Mistrovství světa mládeže. Dlouhé cestování mě už sice moc neláká, ale do soutěže nastupovali moji dva svěřenci, kteří měli podle mého hodnocení šanci svět trochu popíchnout.

Jak už to v poslední době bývá, objevila se na našem serveru v diskuzích opět řada hodnotitelů výsledku naší mládeže. Z názorů některých mudrců se mi dělalo špatně, to asi nepřekvapím. Rád bych věděl, kolik z nich se obtěžovalo přehrát si alespoň část partií, které naši na MS sehráli, dříve než se rozhodli plivat oheň. Velmi špatně fungující online jim moc věcných argumentů asi neposkytl.

Nebudu se vytahovat, ani já jsem většinu našich partií neviděl, vyjma své malé připravované skupinky (kromě Jany Maříkové a Jana Petra k ní na místě přibyl ještě Petr Gnojek) jsem zhlédl jen pár dalších pozoruhodných bitev. Mé hodnocení proto bude také vycházet více z výsledkových listin a trochu z toho, co jsem vyposlechl kolem.

Především bych chtěl zdůraznit, že hodnotit nějak významněji kategorie do 8 a do 10 let nemá žádný smysl! Drtivá většina účastníků v těchto kategoriích bojuje především se základní šachovou abecedou a nějaký hloubkový rozbor výsledků nemá smysl. Celková úroveň je sice samozřejmě vyšší než v domácích soutěžích těchto kategorií, ale chyby se dělají stejné. Pro tyto kategorie je účast na MS především otázkou motivační, trochu se také přiučí, jak to na takové soutěži chodí, a jak se komunikuje se soupeři a s rozhodčími, kteří nemají o češtině ani potuchy. Ačkoliv motivace - už si nějak nepamatuji, která z našich malých slečen si po prohrané partii přišla postěžovat: "No jo, ale ona ta Ruska (?) trénuje 4-6 hodin denně, ani ji  to moc nebaví, ale tatínek je profesionální boxer a nutí ji k tomu." Možná to bude motivovat ke snaze porážet i takové soupeřky, ale chce to hodně tvrdou povahu.

Nemyslím, že by bylo vhodné do těchto otázek zatahovat i turistiku, ačkoliv k tomu mám občas také sklony. Děti si jí totiž při této soutěži moc neužijí - volný den výlet do Dubaje, jedno dopoledne výlet do pouště, kde se mohou projet na koníkovi, ale velbloudi nikde. Některé pak musí rodiče přímo přemlouvat, aby vyrazili ještě na krátkou návštěvu místní ZOO, raději si jdou před přípravou střihnout do tělocvičny fotbálek. A dlouhé hodiny v letadle a na letištích, trochu jako výprava Čechů na Severní pól.


Pečlivější pohled si zaslouží až dvanáctky, mimo jiné i proto, že jsme v této kategorii měli hodně žhavé želízko ve hře. Nguyen Thai Dai Van byl v kategorii H12 nasazen podle ratingu jako 6., a jeho dlouhodobé výsledky dokazují, že jde již o hotového hráče, který patří ve své kategorii k absolutní špičce. Kritickým místem pro jeho ambice bylo 4. kolo, kdy v časové tísni ve vyhrané pozici přehlédl jednotahový mat. Tuto tragédii několik kol obtížně rozdýchával, a ztracený terén se již nepodařilo dohnat. Určitě je naším velkým talentem, má jistě na víc, jen by možná jeho realizační tým měl také občas zařadit do jeho přípravy odpočinek. Příjemně překvapil ve stejné kategorii Jan Miesbauer. Pavel Šimáček chválil jeho všeobecné znalosti, potřebuje získat více zkušeností z těžkých soutěží, ale i on má slibný potenciál do budoucnosti. V kategorii H12 nastoupilo více než 200 účastníků (!), 16. a 40. místo nejsou v takovém davu žádná ostuda.

Duo našich děvčat v D12 nepodalo příliš výrazný výkon. Lída Kopcová hraje celkem opatrné šachy, ale remízami se k lepším výsledkům v této konkurenci projít nedá. Lída si ale myslím hlavně napravovala sebevědomí po letošním ME mládeže. Lucie Ambrožová vyrazila statečně do světa bez doprovodu, a sbírala hlavně zkušenosti a první mezinárodní rating. Na premiéru není její výsledek nijak špatný, co bude dál záleží na tom, jak se obě slečny postaví k dalšímu tréninku.

Velmi příjemným překvapením byly naše čtrnáctky. Zaujal především Dan Kožůšek, který svou nekompromisní hrou útočil chvíli dokonce na medaile. Padli si myslím s Pavlem Šimáčkem do noty a nosili domů bod za bodem. Nezastavili se ani před ratingově silnějšími konkurenty. Výsledek určitě posílí Danovu sebedůvěru, chce to ještě více zkušeností z kvalitních soutěží a můžeme doufat v další zajímavé výsledky. Mnohem méně nápadný, ale vyzrálý a solidní výkon odvedl i Marek Matyáš. Prohrál jen jedinou partii a nejlépe z našich zvládl závěrečná kola. V kategorii H14 nastoupilo 190 hráčů a celkově 12. a 22. místo ve shodné bodové skupině jsou rozhodně naší nejúspěšnější kategorií.

Velký a mimořádně bojovný výkon předvedla i Natálie Kaňáková. Na domácím fóru se umí prosadit i mezi dvacítkami, je to tedy již zkušená hráčka, a dokázala to i na MS. Prohra s Číňankou v poslední kole ji sice odsunula na 16. místo, ale i to je v konkurenci 124 hráček velmi dobrý výsledek a příslib do budoucnosti. Anna Zlámaná nasbírala 3,5 bodu, přiznávám, že od ní jsem zvláštní zázraky nečekal.

Mezi šestnáctiletými hlavně u chlapců již na MS začínají "velké" šachy. Na první desítku těchto kategorií již se zájmem pohlížejí i trenéři seniorské reprezentace řady zemí. Jak jsme na tom my nejlépe vypovídá 69. a 71. nasazovací pozice Jana Petra a Jana Macháně.  Oba si trochu polepšili v umístění i v ratingu, určitě neodehráli špatný turnaj, ale na lepší výsledky se ještě bude muset hodně zapracovat.

Trojice našich děvčat v D16 je na tom podobně. Přece jen jsem ovšem čekal trochu více, hlavně od Martiny Fuskové, která patří k naší dívčí špičce až do dvacítky a na podzim se jí herně dost dařilo. Pokaždé to ale nejde, selhávaly hlavně bílé figury, co bylo špatně ovšem přesně nevím. Simona Suchomelová hraje trochu neprůrazné šachy, chtělo by to trochu méně skromnosti a ambicioznější herní projev. Lenka Rojíková se celý turnaj hodně trápila, pocit odpovědnosti a ambice zde byly spíše vážnou přítěží, nedařilo se téměř nic, špatný finiš byl jen důsledkem rozložené psychiky. Trenéry všech děvčat myslím čeká náročná a citlivá práce.

Osmnáctky jsou výjimečné kategorie, jejich výsledky sleduje MŠMT a zahrnuje je do celoroční bilance naší reprezentace. Tadeáš Kriebel měl před sebou těžký úkol, ve startovní listině se najdou i "šestistovky". Tadeáš si to vyzkoušel už loni, letos měl vyšší ambice přes nasazení na 35. místě startovní listiny, a bojoval velmi statečně. Ochutnal 5 soupeřů z absolutní špičky včetně turnajové jedničky, ratingově může být spokojen, a konec konců, kdyby dokázal vyhrát poslední kolo, odsunul by ze 17. místa Kamila Draguna, polského velmistra známého z  našich soutěží. K vynikajícímu výsledky chybělo celkem málo. Tadeáš v osmnáctce končí, ale perspektivu dalšího růstu určitě má. Možná by to ale už chtělo nějaké normy.

Jana Maříková zahájí můj zvláštní blok mých svěřenců. Byla můj tajný trumf, když jsem si prohlížel startovní listinu D18, bylo v ní jen pár hráček, na které Jana ze 30. místa startovní listiny asi ještě nemá, s většinou ostatních šlo o otevřený boj. I když nešlo zdaleka všechno ideálně, velký úspěch byl velice blízko, ačkoliv ani 20. místo určitě není špatný výsledek. Janě se vydařil úvod turnaje, ve třech kolech pokořila hned dvě výše nasazené hráčky, hrála možná ne zcela čistě, ale rozhodně velmi chytře.. Kritický moment turnaje představovalo tradičně následující dvoukolo (ono je to vlastně trojkolo večer - ráno - večer), to se sotva stíhá trocha odpočinku, přípravu na partie ještě musíte přizpůsobit hrozbě front při stravování. Janě se otočila pod rukama před časovou kontrolou další přivyhraná partie, odpoledne pak marně hledala výhru v soupeřkou velmi podezřele rozehrané partii. To se sice stává, ale Janu to myslím trochu připravilo o sebedůvěru v dalších bojích s titulovanými a ratingově lepšími soupeřkami. A nepovedla se ani další partie s budoucí šampiónkou. Podcenili jsme v přípravě jednu zdánlivě neškodnou vedlejší variantu, Jana se zapletla v konkrétních propočtech, přehlédla mezitah a partie byla rozhodnuta vlastně dříve, než řádně začala. Jana je ale bojovník a dokázala se do kontaktu s čelní skupinou vracet i přes další nešťastné katastrofy v zahájeních. Pořadatelé si usmysleli oslavit štědrý den přesunem kola na dopoledne, a vytvořili tak další dvoukolo. Opět nebylo moc času na přípravu, ovšem Číňanka nás zaskočila dokonale. V databázi má shora dolů 1. d4, před Janou však z ničeho nic stála vedlejší varianta sicilky, o které jsme si sice kdysi povídali, ale rozhodně ne v neobvyklé verzi, kterou si soupeřka vybrala. To by ještě tak nevadilo, ale Jana se v ranních partiích trochu pomalu zahřívá, stačil jeden neopatrný "přirozený" tah a na světě byla další miniaturka. Nešť, Janu to nezlomilo a na poslední kolo šla s perspektivou dostřelu do první desítky v případě výhry. Jenže bylo zase ranní kolo, dokonce od 9 hodin, a na přípravu byla jen půlhodinka. Sice jsme správně přečetli soupeřčin repertoár, ale nestihli jsme dořešit optimální pořadí tahů. A Jana se už po 2. tahu sice ocitla v Holandské, ale zcela jinde, než jsme se připravovali. To opět rozladilo Janinu sebedůvěru, a když se k tomu přičetla únava z těžkých bojů, zrodila se záhy jednotahová hrubka a třetí smutná miniatura.

Je jasné, že Jana potřebuje zapracovat hlavně na zahájeních. Loni v Praze na ME se mi podařilo vyhádat hodně hraných variant, v Al Ainu jsem neměl moc dobrý odhad a tam, kde jsem měl správné tušení, zase nebylo dost času na přípravu. Jana si příliš často musela poradit sama, navíc si jí myslím soupeřky a jejich trenéři začali více všímat. Na opravy je čas 9 měsíců, Jana má určitě na to na dalším MS ve své kategorii proniknout výše. Partiová ukázka je z obou partií kritického dvoukola.


-
. kolo -
Petr Gnojek mi byl přidělen při rozdělování reprezentantů mezi trenéry, v Al Ainu jsem ho vlastně viděl vůbec poprvé, to není pro trenéra ideální situace. Při krátkém seznamovacím průzkumu jsem zjistil, že má v repertoáru bílými anglickou a černými francouzskou, což mohou být mezi osmiletými produktivní varianty, ale podobné účelové ohýbání studia zahájení mě trenérsky moc netěší. O hlubších teoretických znalostech nemůže být řeči, ale figurky při pár cvičných pokusech Petr ukládal celkem inteligentně, něco by z něho vyrůst mohlo. U tak mladých šachistů nemá nějaká hlubší příprava smysl, tak dlouho jim nevydrží pozornost. Spíš jsme si stručně ukázali pár tahů, které se asi budou hrát, někdy přišla obecnější rada, a pak děj se vůle boží, více si řekneme až po partii. Kromě běžných dětských chyb v taktice a koncovkách jsem si ovšem všiml, že Petr není zvyklý hrát dlouhé partie. Někde po 20. tahu většinou ztrácel soustředění, zapomínal zapisovat tahy a z partií se vytrácela ucelenost. Očividně je zvyklý na soutěže v rapidech a v nich také na rychlé chyby soupeřů, to je ovšem na MS trochu málo, pokud chcete dosáhnout na lepší umístění. Následující pozoruhodná partie leccos z jeho zatímních nedostatků dobře ukazuje, přitom ovšem patří k těm nejzajímavějším, které bylo možno v kategorii osmiletých spatřit. 

-
. kolo -
S Janem Petrem spolupracuji necelý rok. Je to inteligentní mládenec, který ovšem zatím sbírá jedničky více ve škole než u šachovnice. Pokud se někdy zaměří na šachovou kariéru, jeho potenciál je rozhodně zajímavý, ale konkurenčních zájmů je řada. Znám ho ovšem řadu let z našich táborů a vím, že je vynikající v taktice, dovede se i samostatně připravovat z literatury. Jen budu muset rychle něco udělat s jeho velkou zálibou v chaotických pozicích a z ní vyplývajícího trochu svérázného výběru zahajovacích variant. Jeho turnajová praxe je minimální, po listopadovém polofinále dvacítek hrál v Emirátech vlastně svůj druhý turnaj v opravdu kvalitní konkurenci. Jeho odehrané partie nám poskytly spoustu zajímavého materiálu, ze kterého snad dokážeme pro jeho další kariéru nalézt mnoho poučného. Ukázka jeho tvorby se mi nevybírala snadno, souboj s ambiciozním Francouzem snad leccos z jeho stylu vystihuje.

-
. kolo -
Podrobné výsledky všech našich reprezentantů naleznete zde.
35x 10853x Marek Vokáč
Fotogalerie
Komentáře (35) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Rudolf Kriebel

Pavel Benčo také hodnotí: http://www.chessfm.cz/content/mistrovství-světa-mládeže-2013-hodnocení-trenéra#comments. Tak, kdopak je další na řadě.....wink?

+0 /-0 | 10.01.2014 20:30

Playboy

Když jsem psal tento příspěvek, tak jsem zde žádný dokunemt neviděl... Kromě toho nevím, proč je to nazváno jako odměna, když je to pouze úhrada nákladů? blush To je ekonomika laugh

+0 /-0 | 10.01.2014 18:15

Tomáš

Pěkné čtení, díky za článek! Je zajímavé vidět, jak přemýšlí trenér a jak hrajou jeho svěřenci. Ne že bych podněty nějak využil, ale ke článku se určitě vrátím, pár věcí ještě zbylo k promyšlení. A třeba jen pro potěšení z četby.

+0 /-0 | 10.01.2014 15:04

Vojtech.Mejzlik

Playboy: Stačilo si otevřít word dokument u odkazu, který Vojta postoval. Pro 1.-3. místo jsou placeny všechny náklady, pro 4.-8. 14.000,- Kč a pro 9.-16. místo 8.000,- Kč. Na MS se vešli všichni do třetí skupiny, proto stejná částka. A až na Dana to měli s odřenýma ušima :-)

+0 /-0 | 10.01.2014 09:20

Playboy

re Vojta Plát: Nemyslím si Vojto, že by měl něco proti tobě ŠSČR, i když si můžeš myslet své... enlightenedOhledně vrácení nákladů, odměn a nejen toho, si to vysvětluji tak, že je vždy nějaký průlom kdy něco začíná, či končí ...smiley Co mi ale není jasné je to, že všichni zmiňovaní reprezentanti dostali stejné částky, i když umístnění byla rozdílná??? surprise

+0 /-0 | 10.01.2014 00:36

64

ELO: ono to bohužel platí i naopak, když si nahraju ELO s hráči 2100, tak to vůbec neznamená, že ho musím uhájit i s hráči 1800.

Prostě je to ELO.

+0 /-0 | 10.01.2014 00:00

Marek Vokáč

Vážení, buďte prosím soudní. Já opravdu nemám čas sem přepisovat informace, které jsou veřejně dostupné jinde. Výsledky naší reprezentace na MS mládeže za posledních 13 let najdete na http://www.chess.cz/www/mladez/reprezentace/ms/ms_mladez.html, o kousek vedle najdete výsledky mládeže i na ME. A na http://ratings.fide.com/ si můžete vyhledat vývoj ratingu každého hráče, včetně počtu započtených partií a seznamu jeho odehraných turnajů počínaje rokem 2000. Leccos z vámi diskutovaných otázek by se s těmito informacemi mohlo vyřešit.

Výpovední hodnota ELO opravdu na věku nezáleží. Jde jen o to, s kým a jak často hráč hrál. A když nahrajete své ELO se soupeři úrovně 1800, vůbec to nemusí znamenat, že ho hravě obhájíte se soupeři na úrovni 2100.

+0 /-0 | 09.01.2014 23:15

kedvis7

Milé překvapení v podpoře reprezentační mládeže yes

+0 /-0 | 09.01.2014 23:14

Katniss
Tak podle takové logiky by se nikdy nemohla zavést nová podpora mládeže, protože by vždy začali žárlit ti, kterých se to ještě netýkalo. Doporučila bych vám se spíše podívat do zápisu z schůze VV, je trochu ostudou, že po zaviněné neúčasti na MS hrazené svazem jste dluh nevyrovnal v stanoveném termínu. Vždyť zrovna hrazení účasti svazem v kategoriích do 18 a 20 let je též relativně nové - předpokládám, že se domníváte, že nikdy nemělo být zavedeno a podle toho se i chováte? http://www.chess.cz/www/informace/vv/zapisy/komunike-z-85-schuze-vv-sscr.html Buďme rádi, že svaz hradí účast alespoň v těchto kategoriích a nahrazuje náklady těch nejúspěšnějších v mladších. Omlouvám se, pokud to jako celek vyznívá arogantně, nechci vás osobně napadat, ale z vašeho příspěvku cítím jen nepřejícnost vůči současným úspěšným. Opravdu pochybuji, že pravidlo bylo zavedeno "o rok později", aby vás osobně poškodilo. Pokud jde o špatnou interpretaci, omlouvám se.
+0 /-0 | 09.01.2014 23:07

64

Re Vojta Plát: asi jste vytvořil precedens smiley

Než přišel Bobby Fischer, tak byly za šachy taky mizerný odměny.Teď vám může mládež děkovat.

+0 /-0 | 09.01.2014 22:55

Vojta Plát

http://www.chess.cz/www/aktuality/aktuality-ze-sezony-2013-2014/aktuality-z-domova/odmeny-reprezentantu-za-umisteni-na-ms-mladeze-2013.html   vtipný je to pravidlo vrácení peněz...v roce 2006 jsem skončil na ME druhý a nepamatuji si, že by svaz vrátil 100% nákladů. Ale hned o rok později to tak již bylo, nechutnost

+0 /-0 | 09.01.2014 22:46

kedvis7

re 64: Děkuji za informace. Jen náhodou to video znám, ale to ostatní ne... K vašemu předchozímu příspěvku,... pro mě jsou čtytři místa do do první dvacítky pěkný výsledek. Na medailii to zatím bohužel "nebylo", ale i ta desítka je tak trochu loterie (jen číslo). Jde o to, odkud jdete a s kým hrajete. Přesto jsem přesvědčen, že se ty děti snažily a i kdyby dopadly jakkoliv, tak ode mě mají yes

+0 /-0 | 09.01.2014 22:20

64

Re kedvis7: Magnus Carlsen dokázal už 13 letech v rapidu zle potrápit světovou jedničku Kasparova a mohl i vyhrát (nakonec remiz). Video z partie např. zde http://www.youtube.com/watch?v=77aFGl7oRrg

Na ME U14 ale Magnus skončil (jen?!) třetí. Pamatuji, že ale (to už byl možná světovou jedničkou) na Olympiádě (Chanty Mansijsk 2010??) dostával dost zabrat od "podstatně slabších" hráčů, Carlsen hrál na první desce za Norsko. Zřejmě další "mládežnický výkyv"smiley

Jinak ale boří všechny hranice.

+0 /-0 | 09.01.2014 21:58

kedvis7

RE marťan: Rozumím smiley Podporu rodičů (třeba u extra hračů) neřeším. Všem to přeji. Beru to více komplexně. Význam podpory rodiny chápu.

Ty prostě nemůžou nahradit ani jakkoliv výborné svazové podmínky. To ale neznamená, že svazová podpora není důležitá. yes

+0 /-0 | 09.01.2014 21:35

64

Re Marťan: NTDV je nepochybně talent, prostě mu nevyšel turnaj, stane se. Asi je to u mládeže opravdu hodně rozlítané. Ve stejné kategorii U12 hrál Arménec Tigran Poghosyan. Viděl jsem ho loni hrát ve stejném turnaji v Praze jako NTDV. Oba hráli výborně. Říkal jsem si, tady roste další "železný Tigran". To měl Elo tak 1980. Po šest měsících má 2080. V U12 dělal perfo 1760 a ztratil 55 bodů. Dvě třídy rozdílu. Nemoc? Faraonova (šejkova) pomsta? Číňan Zhou v U12 nahrál 114 bodů (!!), skončil 8. Vítěz, jiný Arménec Hakobyan nahrál 77 bodů ELO.

Zmiňovaná Simona Suchomelová (D16?), Elo 1818, odehrála loni slušně mistrovství ČR žen, na divokou kartu. V soutežích dospělých letos hraje tak někde na úrovni 1950-2000 Elo, a nemyslím si, jak zmiňuje pan Vokáč, že hraje tak neprůrazně. Nicméně na turnaji horší výkon než obvykle.Důvod?

Tadeš Kriebl potvrdil svou sílu. Na nejlepší ve stejném věku ale bude muset ještě přidat.

Myslím, že i Jan Macháň je talentovanější víc, než nakolik mu vyšel turnaj.

Takové výkyvy se u jednotlivců snadno stanou, pokud však z celé výpravy cca 30(?) hráčů naopak nikdo výrazněji nezazáří (dejme tomu alespoň do desítky), tak se nelze plácat po ramenou a hovořit o úspěšné výpravě. Někde je koncepční chyba, nebo tam nebyli nejsilnější.Nebo nám v porovnání se světem ujíždí vlak.

Na druhou stranu, v tak exotické destinaci možná na naše účastníky působily jiné vlivy, které odlákakaly od soustředění na hru samotnou.Kdo ví...

 

+0 /-0 | 09.01.2014 21:28

marťan

Tím důvodem Nguyena nemyslím to, že by na své elo nehrál, ale např. únavu... jak poznamenal 64. A Ani o ostatních jsem to nechtěl říci - vždyť je ani neznám. K podmínkám: nejdůležitější jsou podle mě rodinné podmínky (včetně finančních - děti bohatších rodičů to prostě mají o něco jednodušší). Ty prostě nemůžou nahradit ani jakkoliv výborné svazové podmínky. To ale neznamená, že svazová podpora není důležitá.

+0 /-0 | 09.01.2014 21:11

kedvis7

RE marťan: To je takové moc obecné. Dle mého názoru k talentu jsou potřeba i podmínky. U hráče Nguyen Thai Dai Van je ELO vypovídající, ale o ostatatních hráčích se to takhle obecně říci nedá.

+0 /-0 | 09.01.2014 20:46

marťan

Ano máte pravdu u Nguyena bych možná hledal jiný důvod. Ale u některých dalších reprezentantů to myslím platí. Orientativní je především menší elo (takové, jaké má Nguyen už asi ne...smiley)

+0 /-0 | 09.01.2014 20:31

kedvis7

RE 64: To mě také zajímá. Proto píšu o tom množství kvalitních turnajů, podpoře a talentu. Na MS mládeže bylo hodně hráčů, kteří takto hrají. A pak samozřejmě jsou tu i vyjímky (např. Carlsen - asi nebyl MS v mládeži). Přesto měl (má) obrovský talent (i podporu), který se projevil...Bez podpory by byl hodně dobrý, ale nevím jak moc. Konkurence není malá  (např. Karjakin se roku 2002 ve věku 12 let a 7 měsíců stal nejmladším velmistrem v historii).

+0 /-0 | 09.01.2014 20:30

64

Marťan: nu může to tak být, ale mě by spíše zajímalo od jakého věku ELO už orientativní není, či od jaké výše ELa už není ELO orientativní. Od 12 let a cca 2200 (Nguyen Thai Dai Van)? Co si má na jiném turnaji orientativně myslet dospělý hráč okolo Ela 2300, když ho NTDV (tehdy Elo tak 2100) rozcupuje jak plyšového králička, a pak několik dalších hráčů podobné síly? Nebo je ELO reprezentativní až od 15 let a zhruba 2600 bodů (čínský ruský mládežník na Světovém poháru v Tromso)?  17 let a 2700 Elo nová maďarská hvězda Rapport? 23 let a 2900 Elo Carlsen?

A od kterého věku už zase Elo reprezentativní není? Mládežníci až po juniory jsou alespoń orientativně rozděleni do kategorií po 2 letech, ale většina turnajů od juniorů výše, to je "volný styl" 6-90 let.

 

 

+0 /-0 | 09.01.2014 19:56

kedvis7

RE Morphynista: Děkuji za informaci. Zeptám se, to je turnaj pro všechny naše mladé reprezentanty?

 

RE Marek Vokáč: U Tadeáše si také nejsem jist, ale myslím, že se nepletu.

 

Jak jste to myslel s tou kategorii H14 a možná i H12 jsem už pochopil. Z mého pohledu to srovnání se silným openem není úplně přesné i když chápu, co jste tím chtěl říci. Myslím si, že v takovémto článku i diskuzi je těžké přesně vystihnout vlastní pohled.  I když byl hodně obšírný. Můj „laický“ názor je, že by na podobném openu tito hráči dopadli asi jinak a že mládežnické šachy na této úrovni jsou trochu jiné (aspektů je více). Spíše poukazuji na to, co tito zahraniční reprezentanti (všechny starší kategorie) hrají (spousty kvalitních turnajů s výbornými výsledky) a často i se silou uzavřených turnajů. Pokud se v některých případech nejedná přímo o uzavřené turnaje.

 

Co se týká kouzelného slůvka ELO (i když pro jeho zisk museli zahraniční hráči podávat moc dobré výsledky a nepřijde mi, že těch partií odehráli až tak málo - vzhledem k věku i statistice), jsem měl, na mysli současnou kvalitu hry, která je z mého pohledu (ne stroje), ovlivněna vším možným, od talentu až po podmínky, které tito hráči určitě mají.

 

Hodně jsem se zamýšlel nad vaší větou (doufám, že ji nevytrhávám úplně z kontextu): „Na opravdu vrcholový šach nejsem zrovna expert, ale kariéra mezi 2400 a 2600 minimálně je dnes především věcí každého jednotlivce a jeho vlastní práce a investic.“

 

Podle mě je to tomu jen částečně. Postrádal bych tu smysl podpory reprezentace mládeže a jednoho z cílů, které má ŠSČR. Napsal jste slova „minimálně“ a „dnes“ a sám (z vaši odpovědi) cítím, že podobné věci chápete (podporujete), ale nejsou peníze. Tomu rozumím a nikomu nic nevytýkám. Přesto bych si dovolil tvrdit, že tato mládež je budoucností našeho šachu a ne jen na ní a jejich rodičích, je „odpovědnost“ za výsledky dosažené na mezinárodní úrovni. Trenéři za to nemohou. A hledání sponzorů je otázka sama o sobě. Nechci porcovat medvěda, ale ani nechci, aby naše reprezentační mládež ztratila motivaci, když i takový sport jako jsou šachy se stane pro ně (jejich rychlý růst) nedostupným. Tedy pokud by chtěli (a jak čtu, chtějí) hrát šachy na velmi dobré úrovni a dosahovat i úspěchů na mezinárodních soutěží MS a ME.

 

Mohu se zeptat, co ŠSČR připravuje na příští rok v rámci podpory reprezentace mládeže a jejího růstu? Psalo se na nss.cz o „červené knize“ (tedy myslím, že jsem to tu četl) a tak mě zajímá, jaké kroky se podařilo uskutečnit a co dalšího se může ještě podařit. Asi se budu opakovat, ale opravdu mi nejde o nějakou kritiku ŠSČR, ale jde mi o zamyšlení a uskutečňování plánované koncepce. Sam jsem už několikrát pochválil určité uskutečněné kroky pod současným vedením ŠSČR.

+0 /-0 | 09.01.2014 19:32

marťan

64: já si myslím, že bylo částečně zodpovězeno p. Vokáčem, myslím si, že tyto "pravidla" pro "úspěch" platí spíše pro dospělé, než pro děti. Elo je u mládeže opravdu spíše orientativní. Je ale samozřejmě pravda, že někomu se vedlo lépe a někomu hůře. Tak to bývá. K ostatním faktorům by se asi měl vyjádřit sám p. Vokáč.

+0 /-0 | 09.01.2014 19:19

64

No tak nějaký zářný úspěch to nebyl.Spíše takový průměr. Za úspěch považuji to, když někdo z mládežnického turnaje přiveze medaili, asi jako Ftáčnik (juniorské MS? ME? -nevím) nebo jako David Navara. Při velkých počtech účastníků v openech se nedá očekávat, že každý bude spokojený se svým pořadím, vliv náhody na celkové pořadí je v takových turnajích značný.  Uspěšným turnajem z pohledu každého hráče jistě je, když v turnaji dokáže udržet úroveň své hry zhruba o třídu výše než je jeho běžná výkonost , nebo dejme tomu v rozsahu 100-300 ELO bodů perfo, nad svůj běžný rating. To musí cítit každý hráč, jestli se mu hra v turnaji dařila a zda ji považuje za úspěch či nikoli. Pokud hraju turnaj pod svůj rating, dělám vetší množství chyb než obvykle,"těžko se mi myslí", nemůžu se dobře koncentrovat, a jsem unaven, tak beru takový turnaj jako neúspěšný a musím počkat na jiný, který se povede lépe. Takže otázka je, co bylo příčinou, že někteří z účastníků MS zahráli pod svou výkonost. Únava, psychika, nezvyklé prostředí?

+0 /-0 | 09.01.2014 18:00

Zmestabileho

"Do Ružomberoku tolik hráček nepojede, neboť naše špička je úzká, a leze to do peněz". To je téměř kouzlo nechtěného, napsat tohle pod článek o padesátičlenné výpravě do arabských emirátů :-).

+0 /-0 | 09.01.2014 15:45

Marek Vokáč

Zdravíčko všem. Zkusím letmo pár odpovědí.

Tadeášovi pravda normy nepočítám, ale to bylo jen drobné popíchnutí, IM by už být mohl.

Mitropu žen jsme skutečně odmítli hrát ve 4, ale bylo to váhání tak 60:40, a posvěcené kapitánem reprezentace žen. Ružomberok je sice blízko, ale obecně to trochu leze do peněz, s termínem mívají studentky leckdy problémy, a naše juniorská špička není příliš široká - to jsou tak hlavní argumenty proti.

H14 bývá obvykle na úrovni našeho slušného openu dospělých, velké jsem myslel tak, že se vyskytují hojněji i velmistři a rating špíčky přelézá alespoň 2500. A hlavně obsah většiny partií už se obvykle dost liší, "dětské" šachy to rozhodně nejsou.

Na ELO u mládeže opravdu nespoléhejte. Je to statistický údaj, který odráží stabilní úroveň hry při dostatečně velkém počtu započtených partií. To děti nesplňují, jejich vědomosti se zlepšují pomalu každý den, mozek se nepřetržitě učí lépe pracovat - o nějaké dlouhodobé stabilitě nemůže být řeči. Je to jen takové číslíčko pro rodiče a diváky, a příjem za poplatky pro FIDE. Také je významné, s jakým prvním ratingem kdo na listinu přišel - prostě neberte to jako vše vypovídající modlu.

Na opravdu vrcholový šach nejsem zrovna expert, ale kariéra mezi 2400 a 2600 minimálně je dnes především věcí každého jednotlivce a jeho vlastní práce a investic. Mimořádní talenti mohou nalézt sponzory, ale žádná federace si myslím nemůže na této úrovni dovolit financovat nějaký rozsáhlý program podpory. Shodou okolností jsem v úterý seděl na schůzce VV ohledně rozpočtu ŠSČR 2014. Jedna položka na to trochu myslela, jenže stejně, co byste asi tak pořídil za 160 tisíc Kč? Ale neřešte to, už je tam jen 50 tisíc, a stále ještě není návrh rozpočtu ani vyrovnaný. Snad přežije alespoň ta druhá položka, která míří podobným směrem. Nebráním se tak utrácet svazové peníze, ale není kde je brát.Maximálně můžeme tu a tam dát nějaký příspěvěk spíše jako motivační pobídku.

Na ty dvě partie se určitě podíváme, díky za tip. Mě na tuto strukturu nic zásadního v paměti neutkvělo, inu skleróza.

ID10, málem bych uvěřil, že jste u sousedního článku, kde jste se tak ztrapnil, vyvěsil posledním příspěvkem bílou vlajku, ale je zjevné, že jste nemocný člověk, který musí své okolí pěkně nenávidět. Je mi jasné, že se vám nikdo nezavděčí žádným výsledkem, snad alespoň sám u sebe umíte vyjádřit, co považujete za svůj vlastní úspěch. Mě těší, že naši mladí reprezentanti jsou slušně vychovaní, dovedou se vyjadřovat kultivovaně, a na šachovnici toho mnozí dovedou více než vy.

 

+0 /-0 | 09.01.2014 15:07

Morphynista

Jedním z turnajů, kde mohou mladí reprezentanti bojovat se silnými soupeři a případně i plnit normy, je Mitropa Cup. Letošní ročník se koná u sousedů v Ružomberku ve dnech 22. - 31. května. Podle zprávy prezidenta SŠZ Martina Huby pořadatelé usilovali o to, aby počet ženských šachovnic byl rozšířen ze dvou na čtyři. Tuto iniciativu údajně podporovali i Němci a Slovinci. Včera ale na svazovém webu napsal, že ČR a Švýcarsko byli proti rozšíření, takže se bude hrát jen na dvou deskách. Byl bych rád, kdyby tu někdo povolaný potvrdil, zda je ta informace pravdivá, a pokud ano, tak vysvětlil , proč náš svaz tento návrh zamítl. Je možné, že v případě rozšíření na čtyři šachovnice by si mohly zahrát i naše juniorky a myslím, že by jim to určitě pomohlo...

+0 /-0 | 09.01.2014 13:51

JHK

re Zmestabileho : Mohl byste být konkrétní..mluvil jste, že se v jiných sportech kritizují trenéři atd.. KDE prosím ? 

+0 /-0 | 09.01.2014 13:14

kedvis7

Velmi trefný název článku a mnoho zajímavých informací. V podstatě se s vámi shoduji, ale měl bych tu několik ale…

 

Tadeáš Kreibel má myslím dvě normy a už u chybí jen uhrát FIDE 2400

 

"Mezi šestnáctiletými hlavně u chlapců již na MS začínají "velké" šachy“…. Zde bych asi ještě malinko ubral, když si prohlédnu nasazení i v mladších kategoriích U14, U12 a podívám se na zahraniční hráče přes FIDE a mám-li ten čas tak i na nějaké jejich partie. Najdeme tam hráče 2400 a průměr první desítky (podle nasazení) i možná první dvacítky by asi taky nebyl malý. Samozřejmě, že z pohledu celého startovního pole anebo z pohledu vaší výkonnosti můžete mít jiný pocit. Navíc sám stále tvrdím, že to hraji "děti" i když hodně talentované děti.

 

Nguyen Thai Dai Van je hotový hráč a velký talent! Je jediný, kdo má i na svůj věk velmi vysoký FIDE rating. Podle mě je ji příkladem toho, kam se může hráč dostat, když se spojí talent s podmínkami (samozřejmě i  s vlastní vůlí). Hraje hodně a velmi kvalitní turnaje za mnoho peněz. Jak je to se školou nevím. Má i vynikajícího individuálního trenéra! Toto je asi ideální stav.

 

Nechtěl bych rozebírat všechny hráče, protože to je otázka pro jejich trenéry. Mě by jenom zajímalo, jak je to s tím vrcholovým šachem u nás a v zahraničí. Hodně jsem se tady na fóru ptal, ale zatím jen sbírám "ústřižky". Taky by mě zajímalo, zda ŠSČR má možnost nějak více pomoci všem těmto hráčům v jejich rozvoji. Vím, že jim ŠSČR pomáhá a věřím, že všichni hráči jsou rádi za jakoukoliv pomoc, ale stále nevím, zda jim může být schopen umožnit hrát silné turnaje (asi u vyšších kategorií) bez startovného anebo s výraznou slevou?

 

Děkuji za obsáhlý článek, který vás stal určitě i nějaký ten čas a přeji hodně úspěchů ve vaší trenérské i hráčské činnosti.

+0 /-0 | 09.01.2014 12:03

HonzaR

re Zmestabileho: Nic ve zlém, ale vzhledem k našim četným "úspěchům" posledních let je poměrně zřejmé, že přes veškerou snahu český šach v současnosti prostě není na takové úrovni, aby mohl soupeřit o medaile ve světovém měřítku, nemá smysl to nějak omlouvat. My musíme být rádi za každé pěkné umístění, protože na víc asi drtivá většina z nás nemá, samozřejmě ojedinělé úspěchy čas od času přijít můžou, ale příliš bych to zatím neočekával. Obávám se, že pokud za úspěch považujete pouze umísťování se našich v první desítce, budete asi čekat hodně dlouho. Podle mě většina našich dopadla zhruba tak, jak se od nich dalo čekat, pár překvapilo, někteří možná mohli být malinko lepší, v reálu jsme na víc neměli, tak to asi těžko může být neúspěch. Ovšem nevím, možná máte o našich reprezentantech více informací než já, možná to jsou skutečně samý Carlsen, Karpov, Kasparov, potom by tyhle výsledky pochopitelně byly nedostačující. Trenéři zaslouží spíš uznání za vynaložené úsilí.

+0 /-0 | 09.01.2014 11:48

Zmestabileho

Ad Ota Válek - :-)... velikostí naší výpravy se nenechte překvapit, neboť u nás je spousta mimořádně talentovaných mládežníků! ...A ta vzdálenost místa turnaje? To přeci vůbec nerozhoduje - když jde o šachy, je jedno, kde se hrají! A navíc, všichni tam  letěli za odměnu...

+0 /-0 | 09.01.2014 11:34

Ota Válek

Zajímavé čtení. Příjemně mne překvapila velikost naší výpravy na tak vzdálené akci. 

+0 /-0 | 09.01.2014 11:13

Zmestabileho

Ad Vojta Plát: Už jsem si zvykl, že v šachu to chodí jinak než v jiných sportech. Všude jinde by byl trenér po neúspěchu na MS silně kritizován, a čelil přinejmenším výzvám, jak dál si představuje své působení, a jakou má další koncepci své práce. V šachu je to jinak - zde po neúspěchu se děje jen to, že jeden trenér naopak peskuje fanoušky, že je mu špatně z jejich reakcí. A trenér další, s titulem šéftrenér, tedy Déjf Kaňovský, napíše je dva tři odstavce cestou domů z letiště, protože čeká na odbavení v letištní hale. Takže - Vojto, čekáš na moji kritiku, ale tady se už nic kritizovat vlastně nedá. Koneckonců, můžeme si přečíst od velmistra Voka tzv. rozumné hodnocení akce, a připojit k tomu doušku - že je to "pěkný článek".

Ad David Navara: takže ta pěšcová struktura je vyhraná nebo remízová? Jak to tedy je? :-).

 

 

+0 /-0 | 09.01.2014 10:52

David Navara

Pěkný článek! Ta pěšcová struktura z partie Maříková - Rodriguez Rueda vznikla mimo jiné v partiích Ivančuk - Piket, Monako rapid 1999 a Topalov - Sasikiran, Sofia 2007. Obě bílí poučně vyhráli, i když v té druhé černý prošel kolem remízy.

+0 /-0 | 09.01.2014 10:22

Vojta Plát

Podle mě velmi rozumně popsané účinkování na MS, čekám na kritiku od Zmestabileho

+0 /-0 | 09.01.2014 10:21

Homunkulus

Pěkný článek. Jako trenér mnohem nižší úrovně vítám takovéhle texty, kde je v drobnostech vidět, jak o pozicích uvažovat způsobem pro děti srozumitelným. yes

+0 /-0 | 09.01.2014 08:40