Pohár míří do Sankt-Petěrburgu

11.05.2016 11:00 | Šampionát družstev Ruska 2016

Ruský šampionát družstev vyhrál Sankt-Petěrburg. Druhé místo získala Moskva a třetí Novosibirsk, kterému k vítězství nestačil ani start Vladimira Kramnika.

Vítězné družstvo vedl na první šachovnici Peter Svidler. V sedmi partiích uhrál 3,5 bodu. Nezklamal ani zbytek týmu, který se s průměrným ratingem přes 2700 řadil k hlavním favoritům. Rozhodujícím zápasem bylo utkání s Moskvou, kde pozdější vítězové nejprve remizovali a v odvetě těsně zvítězili.

Nejlepší družstva mužů a žen (zdroj: oficiální stránky soutěže)

Moskva skončila druhá o pouhý bod. Vynikající výkon předvedl zejména Ian Nepomniachtchi. Uhrál pět bodů ze sedmi partií a předvedl výkon jen těsně pod hranicí 2900. Nejvýše nasazenou Sibiř vedl na první šachovnici Vladimir Kramnik, ale ani jeho mimořádný výkon a zisk čtyř bodů z pěti partií na lepší než bronzovou příčku nestačil.

10 TB1 TB2
1 'Mednyy vsadnik' (g. Sankt-Peterburg) * * 3 2 5 13 29.5
2 ShSM 'Legacy Square Capital' (g. Moskva) 3 * * 4 3 5 5 12 31.5
3 'Sibir' (g. Novosibirsk) 4 2 * * 4 5 10 27.0
4 'Zhiguli' (Samarskaya oblast) 3 1 2 * * 4 5 19.0
5 'Ladya' (Respublika Tatarstan) 1 1 1 2 * * 0 13.0

Soči kromě hlavního turnaje hostilo také družstva jiných kategorií. Ženskou soutěž jasně ovládla Moskva a potvrdila tím roli nasazené jedničky. Hlavní město se radovalo z titulu také v „major“ lize.

1 ShSM 'Legacy Square Capital' (g. Moskva) * 3 4 3 16 23.5
2 'SDYuSShOR ShSh' (g. Sankt-Peterburg) * 2 1 4 3 11 20.0
3 'Yugra' (KhMAO-YuGRA) 1 2 * 2 2 11 20.0
4 'Boavishta' (g. Moskva) 2 * 2 2 9 17.5
5 'Donchanka' (g. Rostov-na-Donu) 0 3 2 2 * 2 2 1 8 14.5
6 'Universitet' (g. Belorechensk. Krasnodar ½ 2 * 3 3 7 15.5
7 'Bukavushki' (g. Tolyatti) 0 ½ 2 2 1 * 2 5 11.5
8 'Ladya' (Respublika Tatarstan) 1 1 ½ 3 2 * 2 4 12.5