Prague International Chess Festival

Po padesáté šesté

05.06.2018 23:23 | Šachové Zaječice 2018

O víkendu 2. 6. - 3. 6. 2017 se v Chrudimi hrály tři turnaje. Ten nejdůležitější, Mistrovství České republiky družstev starších žáků v rapid šachu, hraný pod názvem Omega plus OPEN, vyhrála BŠŠ Frýdek-Místek A.

Omega plus OPEN

Výsledky na ChessResults

Zlaté medaile získali hráči BŠŠ Frýdek-Místek, jen po roční přestávce kdy zvítězilo jejich B družstvo, ale celkem mají již 15 titulů Mistr ČR. Letošní výkon byl parádní, soupeři neměli šanci, 27 bodů = 100%. Stříbrné medaile putují do Brna, Lokomotiva si vyrovnala své nejlepší umístění. Ani bronz Vlašimi není překvapením, vždyť za posledních 9 let mají nejhorší umístění na 5. místě. Celá řada dalších týmů má výborné hráče a byla pro medailisty těžkým soupeřem. Podrobnosti na výše uvedeném odkaze, zjistíte tam také, jak uspěli jednotliví hráči a hráčky. První tři týmy obdržely pohár a 8 medailí, všechna družstva diplom. Letos poprvé jsme měli tolik cen, že se dostalo na všechny přítomné hráče i vedoucí. Nejlepší ze zahraniční byla Polská družina z Wroclawi na 6. místě. Startovalo 70 družstev, o 7 více než loni, opět rekord v počtu družstev.


Družstvo BŠŠ

METOS Chrudim OPEN

Výsledky na ChessResults

Nejlepší hráče a hráčky do 10 let přivezl také BŠŠ Frýdek-Místek, druhé místo pro dvojici    TJ Kobylisy Praha a na třetím stupínku skončila Panda Rychnov nad Kněžnou. Přijelo hodně nadějných hráčů a hráček, ještě o nich uslyšíme. Hrálo 54 dvojic, o 3 více než loni, všichni dostali věcnou cenu.

DS Brno OPEN

Výsledky na ChessResults

Pohár a 1.500,-Kč si odvezl první nasazený Kilián Slovák z TJ Kobylisy Praha. Druhý skončil a 1.200,-Kč tak získal Aleš Jedlička z 2222 ŠK Polabiny Pardubice a rovných 1.000,-Kč si za třetí místo odnesl Petr Svačina z TJ Praha-Pankrác. Peněžité ceny (celkem 7.200,-Kč), v tomto stále oblíbenějším turnaji, si odvezlo prvních 8 hráčů celkového pořadí, nejlepší žena Tereza Novotná z Poděbrad, nejlepší senior Rudolf Hlaváč z TJ Olympie Hroznětín a nejlepší v kategoriích podle ELA. Kamil Khadash (pod 2000), Ondřej Cach (pod 1700) a Zdeněk Voříšek (pod 1400). Bojovalo 60 hráčů a hráček, o 10 více jak loni.


Medailisté, zleva: Aleš Jedlička, Kilán Slovák, Petr Svačina

Hodnocení turnaje

Tým pořadatelů doznal řadu změn. Poprvé turnaj pořádaly dva oddíly a ředitelem se stal předseda TJ ŠO Chrudim Doc. Ing. Vladimír Němec, Ph.D., prof. h. c. Jaroslav Hájek byl výkonným ředitelem a měl k ruce šikovného Bohuslava Kokeše, který udělal hodně potřebné práce před turnajem a řídil ubytování. Při turnaji chtěl také hrát a tak pozval podpůrný tým, Ing. Jana Volková a Jaromír Krys. Zálohové faktury, finance i konečné faktury si hlídal Josef Šustr, předseda TJ Sokol Zaječice. Jiří Hájek měl na starosti věcné ceny, Robert Hlaváček šachový materiál.

V týmu rozhodčích zůstal FA Mgr. Miroslav Hurta (jasná jednička), OMEGA plus OPEN na hlavním sále řídili Pavel Němec, Zbigniew Niemiec z Wroclawi a Ing. Zdeněk Fiala. METOS Chrudim OPEN řídili RNDr. Jaromír Krys spolu s Bohumilem Němcem.

Zahájení turnaje obstarala Katka Vlasákova, čistě zazpívala hymnu. Poté ředitel představil hosty na pódiu a první dostal slovo starosta Chrudimi Mgr. Petr Řezníček, který všechny hosty (přes 900 osob) přivítal a vyslovil přesvědčení, že se jim v Muzeu i v Chrudimi bude líbit. Poté dostal slovo ing. František Mihulka, místostarosta Zaječic a ředitel SPŠS v Chrudimi. Paní Ilona Králová (METOS Chrudim) byla ozdobou na pódiu, rovněž všechny pozdravila.

K překvapení některých přítomných se na pódiu objevilo 15 cyklistů v bílých dresech, všichni přijeli (již popáté) až z Moravského krasu a Brna pozdravit náš turnaj. Jejich „žlutý trikot“ ing. Vlastimil Chládek všem připomněl, jak jsou šachy krásná hra. Překvapil i nás, když věnoval šest poukazů po 1.000,-Kč do nového Bowling centra v Brně. Losovalo se o ně na večerním setkání s vedoucími zahraničních výprav. Pojedou: Plzeň A, Plzeň B, Kuřim a Vlašim, Kamil Khadash a Miroslav Hurta.

Přihlášená družstva přijela včas (opět narostl počet, v Muzeu jsme využili všechny prostory, maxima bylo dosaženo) a tak jsme turnaj dvojic přesunuli do Spolkového domu. Mirek Hurta již v 9,25 měl vše v počítači a losoval první kolo. Dařilo se po oba dva dny, časový plán byl dodržován. Pořadatelé spolu s panem Jiřím Kadeřávkem (ředitel Chrudimské besedy) a Ludovítem Grmanem připravili hrací sály, po turnaji zase všechno pěkně uklidili.

Děkujeme vedoucím družstev – byli milí, nebyl žádný protest, paráda. Hluk na sále se nám částečně dařilo eliminovat, prvních 10 týmů mělo pro hru ideální podmínky a krásný reprezentační salonek. V průběhu soboty turnaj navštívil ing. Bohumil Bernášek, člen Rady Pardubického kraje s manželkou. Moc nám pomohl, věnoval hodnotné ceny (stejně tak PaedDr. Jan Mazuch, AVE kontakt Pardubice)), proto také celková hodnota věcných cen přesáhla 40.000,-Kč. V posledním týdnu bylo dost odhlášek družstev, dvojic i stravy, ale neuplatnili jsme storno poplatky a vše vrátili.

Budeme rádi za ohlasy k letošnímu festivalu i fotografie, budeme je do této zprávy přidávat. Finální pošleme KM ŠSČR za týden. Pro 57. šachové Zaječice, které se budou hrát zřejmě 1. - 2. 6. 2019 uvažujeme o dalším omlazení týmu pořadatelů, ozvučení Spolkového domu a také o stanech za budovou Muzea. Časem dopracujeme pořadí oddílů za posledních 10 let a objeví se na stránkách http://zajecice.chesspce.cz/ 

V Chrudimi 3. 6. 2017 (19,00 hodin)                                      Vladimír Němec a Jaroslav Hájek.

   

Zpráva rozhodčího

Do letošního M-ČR družstev starších žáků se prezentovalo 70 týmů s 436 dětmi, do doprovodného turnaje dvojic 54 týmů se 108 dětmi a do doprovodného turnaje jednotlivců 60 hráčů.

Zvládnout zpracování tak velkého objemu dat začíná být na hranici únosnosti. Do hlavního turnaje se v pátek večer prezentovalo 43 družstev, v sobotu ráno za hodinu prezence bylo nutno zadat zbývajících 37 týmů. Odevzdané soupisky přitom byly v různé kvalitě, jména na soupiskách napsaná vedoucími družstev byla v některých případech nečitelná a mnohdy zkomolená, jejich dohledávání výrazně prodlužovalo úkol rozhodčího včas „nakrmit“ Swissmanager potřebnými údaji. Hráčka „Boughen“ byla na soupisce uvedena jako „Bhougen“, hráčka „Hegrová“ jako „Hegerová“ a na zápisu z utkání  jako „Högrová“, a Polabiny B dokonce měly hosta, o kterém vůbec nic nevěděly – teprve později se vysvětlilo, že hráčka, kterou uvedly jako „Dudlová“ se ve skutečnosti jmenuje „Dudková“… Od příštího roku jsme s pořadateli domluveni na zadávání údajů dvěma osobami, aby toho přece jen nebylo na jednoho člověka příliš, ale bohatě by stačilo, aby si zúčastněné oddíly uvědomily, o jak mamutí akci se jedná, a věnovaly soupiskám náležitou pozornost. Přes tyto obtíže začal hlavní turnaj podle plánu v 9:30, ale zpoždění už měly vedlejší turnaje – dvojice zahájily až v 9:50 a turnaj jednotlivců v 10:10 hodin. Již během dopoledne bylo ale zpoždění u těchto turnajů dohnáno. Turnaj pak dále probíhal přesně podle stanoveného časového harmonogramu.

Hluk v hracím sále byl výrazně eliminován oddělením turnaje dvojic do druhé budovy, ale vzhledem k počtu dětí a doprovodných osob úplně ideální stav nebyl. Přesto všechny zápasy proběhly korektně a námitková komise nemusela řešit žádnou stížnost.

Kontumační výsledky padaly na vrub nekompletních sestav některých týmů, jež hrály v pěti, takže soupeři na šesté šachovnici získali bod bez hry, v turnaji dvojiček u družstva TJ Sokol + ZŠ Zaječice odstoupil po třech prohrách Adam Drabant, v turnaji jednotlivců se na nedělní ranní kolo nedostavila Gabriela Králová. Výsledek partie posledního kola na 27. šachovnici Langmajerová – Chocholouš oba hráči nenahlásili, do tabulky proto byla zadána oboustranná kontumace, teprve po vyhlášení výsledků se oba hráči dostavili a výsledek byl dodatečně opraven na vítězství černého, takže započítání výsledků na rapid LOK ČR bude už podle skutečného stavu věci.

Závěrem bych rád vyslovil pořadatelům obdiv a uznání za to, s jakou bravurou zvládli tuto nejpočetnější mládežnickou mistrovskou soutěž družstev uspořádat.

Miroslav Hurta, hlavní rozhodčí turnaje.

     

Ohlasy, fotky a videa

Marie Filipová, Vlašim a Pravonín: Dobrý večer, přešla jsem fotografie, některé nejsou až tak povedené, nevzala jsem si clonu proti sluníčku. S některými jsem si pohrála a trošku vylepšila. Opravdu jsem  jen amatérský fotograf. Focení jsem se začala věnovat kvůli "šachovým" dětem. Vždy jsem žebrala pořadatele o pár fotek, někdy to trvalo dlouho, tak jsem si pořídila aparát a fotím sama. Odkaz: http://sachypravonin.rajce.idnes.cz/56._Zajecice_MCR_druzstev_starsich_zaku%2C_turnaj_dvojicek_a_jednotlivcu_2.6.-36.6.2018_Chrudim/

Ještě jednou vám blahopřeji k velice vydařenému turnaji, já osobně nepostřehla žádnou chybu. S ubytováním v Krmelci jsme byli velice spokojení, stravování jak v Alfě, tak v Muzeu velice chutné a hlavně bylo v krátké době obslouženo veliké množství lidí k největší spokojenosti. Článek na naše www budu tvořit zítra, ve kterém shrnu všechny postřehy a pošlu odkaz na naše zhodnocení. Přeji hezký zbytek neděle.

Thomas Porschberg, Bannewitz bei Dresden: http://www.randspringer.de/as/dud/sz56_2018.html https://photos.app.goo.gl/bgP6MMGCiDCJbeM92                                         http://imkerei.randspringer.de

Stanislav Jasný, Frýdek-Místek: Dobrý pozdní večer, děkuji za krásné hodnocení. Nemohu ovšem souhlasit s vyjádřením, že máme šestiletou pauzu. Před dvěma lety jsme také zvítězili. Bylo to s "B" družstvem, ale to bychom asi taky měli počítat. U nás máme někdy skutečně problém, které hráče zařadit do jakého družstva. Často jsou to členové stejných tréninkových skupin. Rovněž bych si dovolil opravit počet získaných titulů na 15. V každém případě děkuji za pěkný turnaj a skvělou organizaci. Příští rok se určitě uvidíme znovu a doufám, že turnaj opět dopadne, tak jak má. S přáním dobré noci Standa Jasný.

Miloš Bláha, Mariánské Lázně: Jardo, jste dobrý. Tak rychle vydaná zpráva to je super. Zdravím Miloš.

Jiří Daniel, Rychnov nad Kněžnou: Jardo, již jsem si přečetl Tvoje první hodnocení. Obdivuji Tě každý rok víc. Věřím, že se Ti podaří i předat komplet turnaj mladým. Mirek Hurta a celý Tvůj tým byl skvělý, organizace klapala. Ovšem, myslím si, že by turnaji prospěl návrat dvojic do muzea. To pro mě atraktivní nebylo, i když Jaromír Krys byl v druhé místnosti rovněž suverénní a výtečný. Druhá věc je, že Tvůj archiv výsledků je skvělý až do doby, kdy jsi začal spoléhat na šachový svaz ČR. Na jeho starých stránkách se výsledky dohledávají těžko a myslím, že by bylo dobré najít také archiváře, který by to dal na stránkách šachových Zaječic do lepšího pořádku včetně výsledků soutěže dvojic.

 
0x 1486x Zuzana Červená
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat
Připravuje se