Prague Chess Festival

Pěkná mela ve Wijku - Tata Steel 2.kolo

13.01.2020 06:54 | Zahraniční zprávy

Druhé kolo byla pořádná jízda, anebo kde jsou ty samé remízy z ""běžných"" superturanjů? Pomalu jsme si začali zvykat, že super turnaje se rovnají jedné velké nudě, kde každá výhra byla jako zjevení z nebes.

Ve Wijku je všechno jinak. Řežba.

Sice Magnus rychle remizoval s Yu Yangyi. Ale jinak se tvrdě bojovalo. Anish Giri dlouho zkoušel Fabiho Caruanu. Ale ten byl pozorný a nakonec po 63. tazích remíza. Jinak mohli ještě udělat jeden tah, aby to bylo stylovější :-)

* Magnus Carlsen v obležení fanoušků* Alina l'Ami/Tata Steel Chess

Souboj Dudy (bílé) a Firouzjou (černé) měl být jeden z dárků pro šachové fandy. Mladý Íránec přijal dámský gambit. A pak nevím kdo koho více překvapil, protože záhy začali oba ztrácet spoustu času. Nakonec černý získal pěšce, ale neuplatnil ho. Firouzja stále ukazuje/dokazuje, že na to má a že to je skutečně největší světový talent.


* hrací sál v Tata Steel turnaji* foto Alina l'Ami/Tata Steel Chess

A zbytek už neskončilo remízou. Ruský souboj vyhrál Artemiev (bílé), který nakonec přetlačil Vitiugova (černé), klíčový moment ukazuji v partii.

Američan Xiong (bílé) si "počkal" na chybu domácího Van Forresta (černý). Černý zcela nesmyslně ztratil dvě tempa věží a bylo v podstatě vymalováno.

Dubov (bílé) napadl na e6 pěšce Kovalevovi (černé), který si ho nepokryl...Nějak nechápu proč, po dvou tazích měl černý prohranou koncovku.

* Pavel Votruba a Wesley So* foto Alina l'Ami/Tata Steel Chess

A jako poslední souboj byla skutečná vele porce pro všechny šachové fandy. Souboj Soa (bílé) s Anadem (černé). Viši obětoval figuru na f2, ale asi rámusem vběhl do připravené varianty svého soupeře. Nevyužil šance a byl překvapivě rychle konec.


* průběžné pořadí po 2. kole ve skupině Masters* chess.com


* průběžné pořadí po 2. kole ve skupině Cahllengers* chess.com

Takže takto se nám to - krásně - ve Wijku řeže. Jak jsem byl poučen, v malé, průmyslové vesnici. Jinak bílé figury měly žně, černí hráči měli černý den. Co nám přinesou další dny? Šlápne už (konečně!) mistr světa na pedál? A co mladý Firouzja? Máme se na co těšit :-)

-
. kolo -

Video bylo nahráno pro Youtube kanál Robert a Petr šachy a nss.cz

Komentáře jsou k dispozici na Facebooku těchto stránek, kde bude článek sdílen.

Oficiální stránky pořadatele jsou: https://tatasteelchess.com/#

0x 2519x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat