Alien Chess

Pavouk chyby nepromíjí

17.02.2017 06:06 | Mistrovství světa žen 2017

Druhá síť vyřazovacího pavouka MS žen propustila dál většinu hlavních favoritek, přes polovinu hádanek ale musel vyřešit až tiebreak, dvakrát se hrál dokonce armagedon. Dámy předvádějí bojovný, ale zdaleka ne bezchybný šach. A chyby jsou trestány.

Obě nejvýše nasazené hráčky Ju Wenjun a Anna Muzyčuk prošly kolem hladce, jejich soupeřky nezvládly již zahájení prvních partií a v odvetách si favoritky celkem snadno pohlídaly postup. 

-
. kolo -
Jednoznačně si s dalším postupem poradila při svém prvním vstupu do soutěže Olga Girya,  stejně suverénní postup Nany Dzhagnidze měl ale velmi blízko k tiebreaku, v odvětě ale Zimina nezvládla časovou tíseň v téměř jistě vyhrané pozici. 

-
. kolo -
Úlohu favoritky splnila spolehlivě Shen Yang, o překvapení se ale postaraly Rusky Gunina a Goryačkina. Těm se totiž v roli favoritek vůbec nedařilo. Ni Shigun si připsala další cenný skalp příliš odvážně riskující Guniny, a za senzaci lze považovat druhý postup Pham Le Thao Nguyen, které je zatím dost nakloněna Štěstěna.

-
. kolo -
Další zápasy rozhodoval tiebreak. Profesorsky si počínaly nejzkušenější hráčky Pia Cramling a Antoaneta Stefanova, kterým k uplatnění hráčské převahy stačily jen dva rapidy. Lepší techniku předvedly i další z favoritek Dronavali Harika a Alexandra Kosteniuk. Černý den si naopak vybrala Zhao Xue, v prvním rapidu hrubou chybou promarnila výhodnou pozici, v odvetě pak zkoušela všechno možné, ale prorazit se nedařilo a lámání nakonec skončilo druhou prohrou. Raut Padmini je tak dalším překvapením soutěže, zdá se, že lednový trénink v Praze a v Mariánských Lázních jí velice svědčí.

-
. kolo -

Další postupové místo si zajistila po celkem vyrovnaném boji Sopiko Guramishvili (foto web turnaje), její soupeřka se ale v rozhodující čtvrté partii rapidů zařadila k těm nešťastníkům, kterým se v půlminutovém šachu podařilo vymyslet, jak prohrát koncovku věž proti věži a jezdci. Možná se v té chvíli zrovna zadívala na elegantní šachovnici, kterou si Sopiko chrání svůj účes. Lepší hospodaření s časem dovedlo k postupu ve stejnou chvíli i Natálii Pogoninu. Jestli se dobře pamatuji, tak už i v předcházejícím vyřazovacím šampionátu předváděla obdivuhodnou psychickou odolnost a dokázala získávat v rozhodujících chvílích povinné výhry, zatím to dokazuje i zde.

Až do pekla se táhly poslední dva souboje. Doslova vražedný byl zápas Tan Zhonqyi - Ushenina. První remíza padla až v armagedonu, Tan měla náhodou zrovna černé a to jí stačilo ke kýženému postupu. Černé figury rozhodly i gruzínské derby, zkušenější Nino Khurtsidze jimi dokázala v armagedonu vyhrát a přejít tak přes ratingově lepší krajanku Batsiashvili.

Partie 2. kola k přehrání


-
. kolo -

Program 3. kola MS

SNo.NameResSNo.Name
1Ju Wenjun16Girya Olga
15Pham, Le Thao Nguyen2Muzychuk Anna
3Kosteniuk Alexandra14Cramling Pia
13Guramishvili Sopiko4Harika Dronavalli
5Dzagnidze Nana12Shen Yang
11Pogonina Natalija6Ni Shiqun
7Stefanova Antoaneta10Khurtsidze Nino
9Tan Zhongyi8Padmini, Rout

0x 2743x Marek Vokáč
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat
Připravuje se