Pár pěkných stvoření

23.08.2013 06:35 | Trénink

V létě se hrálo mnoho turnajů s velmi silným obsazením. Já se žádných z těchto turnajů nezúčastnil, tudíž nemůžu přímo říct, co se na turnajích dělo, nicméně jsem našel opět pár pěkných stvoření, které jsou na trénink jak stvořené.

Pojďme si zkusit vyřešit pár diagramů na propočet.

Diagram č.1


Černý na tahu

Jak dorazit bílého? Drží zdánlivou pevnost, a kdyby například ztratil všechny své figury a černému zůstal jeho střelec, tak je pozice pořád remis! Musíme tedy nějak uvolnit cestu černému králi. V partii se to nestalo a ta nakonec skončila remízou.

Diagram č.2


Bílý na tahu

Poslední tahy byly 30…Sf6-Sc3??, jelikož měl bílý střelce Sd2 a hrozilo Sxb4, bílý vyměnil na c3 a po bxc3 rozhodl o výhře velmi rychle. Pokud by nic nenašel, měl by značné problémy, visí pěšec a2, někdy může být slabá první řada a pěšec c3 může taky zahrozit. Bílý má ale v pozici efektní zvedák. Určitě pro vás nebude problém ho najít a spočítat všechny možnosti útoku i obrany!

Diagram č.3


Bílý na tahu

Kdyby bílý zahrál např. Kh2 proti hrozbě Sxh3, přijde Df6 a černý má nepříjemný tlak. Bílý by si naopak přál zlepšit svého jezdce, který toho z  c3 moc nezmůže. To by vám mělo hodně napovědět první tah, teď jen vše podpořte správným propočtem a během deseti tahů si můžete odnášet celý bod, stejně jako se to stalo v této partii.

 

Štěpán Žilka se šachům věnuje již přes patnáct let a v současné době se pohybuje nad hranicí 2500 elobodů. Kromě toho působí také jako trenér talentované mládeže. 

Štěpán je autorem výukové série článků a videí „Jak se stát Sit and Go poker profíkem“. Jedná se o sérii článků pro začátečníky a mírně pokročilé hráče, kteří se chtějí dozvědět více o populárních pokerových SNG turnajích. 

S pokerem začal před více než třemi lety a asi rok na to se seznámil s výukovým portálem Poker-Arena.cz. Zde se začal pokeru více věnovat a stal se studentem špičkového hráče SNG turnajů Lukáše Horáka.

Mezi jeho další koníčky patří aplikovaná matematika a programování, což mu v šachu i v pokeru pomáhá nalézat mnohé skryté možnosti.

3x 7125x Štěpán Žilka
Fotogalerie
Komentáře (3) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
hans

Mít to v partii, asi bych pracně hledal výhru nějakými normálními tahy a neuspěl bych. Ovšem jako diagram, jako úloha, navíc s nápovědou autora článku, je to forsírovaná, hezká varianta ani ne za půl minuty.

+0 /-0 | 28.08.2013 15:28

matman

První úloha je hodně pěkná. Zdánlivě by k výhře měl stačit i převod věže na e sloupec, ale koncovku s kvalitou navíc po výměně dam na e4 černý vyhrát nemůže.

+0 /-0 | 28.08.2013 11:04

Vojta Plát

Ta první pozice, to mě bude strašit ještě dlouho :-(

+0 /-0 | 23.08.2013 09:42