Čtvero šachových výročí

16.01.2009 07:00 | Výročí

Téměř každý den můžeme připomenout narozeniny případně úmrtí nějakého slavného šachisty či šachistky. 11. ledna jsme vzpomněli, že je to již 68 let, kdy vstoupil do šachového nebe druhý mistr světa, Emanuel Lasker. Dnes slav...

Téměř každý den můžeme připomenout narozeniny případně úmrtí nějakého slavného šachisty či šachistky. 11. ledna jsme vzpomněli, že je to již 68 let, kdy vstoupil do šachového nebe druhý mistr světa, Emanuel Lasker. Dnes slaví 34. narozeniny IM Eva Repková, bývalá československá a nyní slovenská reprezentantka (na snímku). V sobotu si pak připomínáme 48. narozeniny exmistryně světa v šachu Máji Čiburdanidze a zároveň první výročí odchodu Roberta Fischera. Připomeňme si některé jejich partie.

Jelikož se necítím být dostatečně povolaným šachovým historikem, poprosil jsem o nějaký materiál IM Richarda Biolka, který některé z výše zmíněných osobnostní popisuje ve svých „Čartákovských“ příručkách. O Máje Čiburdanidze se dočtete v metodickém materiálu 7 Amazonek, který vyšel v příručce Buchlovice 2007, o Fischerovi vyšla publikace samostatná, ve výběru partií zde máme i komentáře GM Hráčka z tohoto díla. Vzpomeňme např. na nejslavnější éru amerického velmistra:

Bobby Fischer

…. Ale roku 1970 nastal jeho strmý vzlet k vrcholu. Nejprve v tzv. „Utkání století“, kde se střetlo vybrané družstvo světa se sbornou SSSR, porazil Petrosjana 2:0 při 2 remízách. Pak vyhrál turnaje v Záhřebu, Buenos Aires i mezipásmový turnaj v Palme de Mallorca – všechny s velkým náskokem.
¨ Systém bojů o MS byl mezitím změněn – turnaj kandidátů byl nahrazen vyřazovacími zápasy. Ve čtvrtfinále se Fischer utkal se sovětským velmistrem Tajmanovem. Ačkoliv neměl se zápasy velkou zkušenost nedal Tajmanovovi ani nejmenší šanci a vyřídil ho 6:0. V semifinále na Fischera čekal zkušený dánský velmistr Larsen. Ale ani ten nenašel vhodný recept na nátlakovou a takřka bezchybnou hru Fischera – opět 6:0 bez jediné remízy. Ve finále se Fischer střetl s bývalým mistrem světa Tigranem Petrosjanem. I tento zápas zahájil výhrou, což byla už 19. v řadě (6 v mezipásmu, 6 s Tajmanovem a 6 s Larsenem), čímž vytvořil rekord, který asi nikdy nebude překonán. Ale Petrosjan byl mnohem tvrdší oříšek než předchozí soupeři! Ve 2. partii Fischera doslova smetl! Poté následovaly 3 remízy, ve všech stál lépe Petrosjan. Šestou partii ale vyhrál Fischer, stejně, tak jako i tři zbývající – výsledek 6,5:2,5! A tak sovětskou šachovou školu mohl zachránit jen Boris Spasskij.
Zápas o titul MS se hrál v Reykjavíku roku 1972 a sledoval ho celý svět – i nešachový, protože zdánlivě šlo o souboj dvou velmocí USA a SSSR. To sice nebyla úplně pravda, protože Fischer hrál především sám za sebe a Spasskij také nebyl typický představitel komunistického režimu (což dokázal svým pozdějším přesídlením do Francie).
V každém případě se jednalo o souboj dvou vynikajících šachistů. Spasskij hrál velmi dobře, ale na rozdíl od soupeře se dopustil mnohem více chyb či nepřesností. Naopak Fischer byl ve vynikající formě, byl mnohem lépe připraven teoreticky i psychologicky. Proto zaslouženě zvítězil 7:3 při 11 remízách a stal se tak 11. mistrem světa. Bohužel po splnění svého snu se již turnajů nezúčastňoval a v roce 1975 dokonce odmítl obhajovat svůj titul proti A. Karpovovi, a tak o něj přišel.

Uvedené i další tituly můžete objednávat na mailu biolci@volny.cz.

Vybrané partie:



¨

Odkazy:

Wikipedia - Fischer
Wikipedia - Lasker
Wikipedia - Čiburdanidze
Wikipedia - Repková
4x 5734x Viktor
Fotogalerie
Komentáře (4) Aktualizovat
16.01.2009 16:45 | Autor neznámý

A brněnské tamtamy hlásí včerejší padesátku Vlasty Chládka - prostě všem oslavencům vše nej!

16.01.2009 15:46 | Autor neznámý

Inu, to k tomu tedy přidám ještě dnešní narozeniny Lenky Ptáčníkové, ať se jí na Islandu pěkně slaví. Velmi plodný týden na dobré šachistky.

16.01.2009 13:09 | Autor neznámý

Viktor, takže ten titulok by kľudne mohol znieť i pätica šachových výročí :)

16.01.2009 13:05 | Autor neznámý

A aby tych oslavencov nebolo dosť, tak po dnešnej piatkovej oslavenkyni Eve Repkovej bude mať v nedeľu narodeniny 18.1. i ďalšia slovenska reprezentantka Regína Pokorna /vek sa dámam nehovorí, v prípade krásnych 27 ešte môžme urobiť výnimku :)