Bogoljubov projíždí Československo

12.04.2009 07:56 | Výročí - 120 let od narození

Jefim Dmitrijevič Bogoljubov (14. 4. 1889 - 18. 6. 1952) - Poprvé byl velmistr Bogoljubov u nás v dubnu roku 1922, kdy vyhrál velký mezinárodní turnaj v Piešťanech (před Aljechinem, Spielmannem, Grünfeldem, Rétim, Sämischem, Wolfem, Tar...

Jefim Dmitrijevič Bogoljubov (14. 4. 1889 - 18. 6. 1952) - Poprvé byl velmistr Bogoljubov u nás v dubnu roku 1922, kdy vyhrál velký mezinárodní turnaj v Piešťanech (před Aljechinem, Spielmannem, Grünfeldem, Rétim, Sämischem, Wolfem, Tartakoverem a dalšími mistry) a pak uspořádal krátké simultánkové turné, kdy zajel po třídenním pobytu v Brně do Prahy, kde se zdržel 5 dnů, odtud na cestě k domovu navštívil ještě na den Plzeň. Protože historie velkých mezinárodních turnajů u nás s účastí Bogoljubova je poměrně dobře známa, zaměříme se především na menší akce a simultánky, resp. komentáře k některým zajímavým Bogoljubovovým partiím.

Zcela ojedinělá reklama na šachový turnaj – Lidové noviny duben 1922

Rozhodnutí o cenách

Na žádost pořadatelstva mezinárodního šachového turnaje v Píšťanech, tlumočenou mi mistrem Opočenským, zkoumal jsem partie, jež byly mi zaslány k posouzení a uznal jsem za nejlepší tyto partie: Aljechin-Wolf, Bogoljubov-Wolf, Hromádka-Dr.Tarrasch, Réti-Grünfeld, Spielmann-Wolf a Aljechin-Dr.Tarrasch. Navrhuji tedy, aby ceny po 500 Kč byly uděleny: mistru Aljechinovi za partii s Wolfem, mistru Bogoljubovovi za partii s Wolfem, mistru Hromádkovi za partii s Dr. Tarraschem, mistru Rétimu za partii s Grünfeldem, mistru Spielmannovi za partii s Wolfem, a cena 300 Kč,věnovaná za nejlepší partii, kterou vyhrál slovanský mistr, mistru Aljechinovi za partii s Dr. Tarraschem. – Odůvodňuji své rozhodnutí takto: O ceny za nejlepší partie konkurovalo 6 účastníků a to pp.: Aljechin, Bogoljubov, Hromádka, Marco, Réti a Spielmann. Podmínkou bylo, že žádný z účastníků nesmí obdržeti více než jednu cenu á 500 Kč. Partie Aljechin-Wolf, Bogoljubov-Wolf, Hromádka-Dr.Tarrasch, Réti-Grünfeld a Spielmann-Wolf vyhráli vítězové využitkováním dosti nepatrných chyb svých soupeřů a krásným působem. V partii Marco-Dr.Tartakower docíleno bylo oproti tomu vítězství kombinací, která by byla při správné odpovědi nejen partii nevyhrála, nýbrž i výhru, které jiným způsobem snadno mohlo býti dosaženo, znemožnila. Proto partii Marco-Dr.Tartakower, se kterou jedinou zúčastnil se mistr Marco konkurence, nemohla býti cena 500 Kč přiřknuta. – Mistru Aljechinovi přisoudil jsem 300 Kč za nejlepší partii, vyhranou slovanským mistrem z těchto důvodů: O cenu konkurovali mistři Aljechin, Bogoljubov a Hromádka. Nejobtížnější úkol měl Aljechin v partii s Dr. Tarraschem, jenž Aljechinovi vítězství nijak neusnadnil. Možno říci, že příčinou prohry Dr. Tarrasche byla pouze přijatá oběť pěšce v dosud neprozkoumané variantě. Způsob, jakým Aljechin využil po této oběti pěšce příležitosti k vývinu všech svých figur a ku získání posiční převahy, zasluhuje všeho obdivu. A stejně obdivuhodno je pak i další vedení partie Aljechinem, který i proti výtečné obraně Dr. Tarrasche svou posiční převahu uplatnil. Z těchto důvodů považuji partii Aljechin - Dr. Tarrasch za lepší, než jinak také velice dobré partie mistrů Bogoljubova a Hromádky, kde k docílení vítězství nebylo však nutno překonati tolik obtíží, s jakými musil zápasiti mistr Aljechin, jenž bojoval od počátku partie, jak proti materielní převaze odpůrcově, tak proti jeho pevné posici a po celou partii s dobrou jeho obranou.
(O. Duras – České slovo 2.7.1922)

Partie Bogoljubov-Hromádka

Piešťany 1922 - ukázky partií

Bogoljubov v Brně 1922

„Brno. Spolek českých šachistů v Brně pozval prvého vítěze na mezinárodním turnaji v Píšťanech na dva večery. Bogoljubov je dnes mistrem prvního řádu a svým velmi sympatickým vystoupením rázem získal přízeň všech zdejších šachistů a hned při představování uvítán byl bouřlivým potleskem. V neděli 30. dubna sehrál za tři a čtvrt hodiny současně 29 partií. Jeho úžasně rychlé tempo všeobecně překvapilo a bylo pro Brno něčím novým, dosud zde neviděným. Také jistota jeho hry a bystrý rozhled vynucují obdiv. Soupeři sami volili si barvu kamenů a raditi bylo dovoleno. Brněnský team držel se velmi statečně a dosáhnul pěkného úspěchu: vyhráli Brázda, Feuer, Gombos, Jiroušek, Keme, Komárek a Svoboda, remisovali: dr.Barvič, Esterle, Neubauer a Odehnal. Vyhrál tedy Bogoljubov z 29 partií 18, prohrál 7 a remisoval 4. V pondělí 1. května byl Bogoljubov hostem u p. Emila Tugendhata. Bylo požitkem poslouchati jeho názory na různá otevření a nové teoretické posice. Podrobněji zmínil se o dámském gambitu a sehráno bylo i několik partií se střídavým štěstím. Byla to více analysa než hra, ale i při tom osvědčil se Emil Tugendthat velmi jemným znatelem posice. Večer sehrál Bogoljubov současně 12 partií proti nejsilnějším hráčům. Hrálo se dle hodin (40 tahů za 2,5 hodiny) se střídavou barvou kamenů. Také zde hrál mistr tempem u nás ještě neviděným a byl hotov za tři hodiny (!) s úctyhodným výsledkem +7 –3 =2. Vyhráli Brach, Haida a Engel, remisovali Pokorný a Jiroušek. Rekordní výkony obou večerů odměněny byly dlouhotrvajícím potleskem.

Bogoljubov v Praze 1922

Na pozvání Pražské župy Ústřední jednoty československých šachistů přijel Bogoljubov do Prahy, aby šachová Praha osobně mohla poznati ruského mistra, o jehož úspěších v Píšťanech po celé 3 neděle měla příležitost čísti. Bogoljubov přijel již 3. května, 4. a 5. se zájmem prohlížel si různé pamětihodnosti a krásy Prahy, dne 5. května večer pak ve Smíchovském Národním domě vstoupil před četné shromáždění pražských šachistů. Na uvítací proslov mistra L. Prokeše poděkoval kratší řečí, v níž zvláště zdůraznil jak je povděčen tomu, že tak významného úspěchu dobyl právě v Československu. Pak zahájil hru proti 43 soupeřům tempem velmi rychlým, jež podržel až asi do 12. kola. Pak se tempo pomalu zmírnilo neb Bogoljubov asi seznal, že má proti sobě většinou soupeře dobře vyškolené. Asi po 2,5 hodině hlášeny prvé výsledky po prvé výhře vesměs prohry Bogoljubovovy a asi po 3hodinné hře nebyl výsledek pro něho příliš slibný: proti jediné výhře měl již 8 proher! Pak ovšem následovala celá řada jeho výher i remisy, když však o ¼ 2 po pětihodinné hře bylo nutno hru přerušiti, zbývalo dokončiti ještě asi 12-14 partií. Ty rozhodnuty přítomnými mistry Durasem a Prokešem, načež ohlášen tento výsledek: ze 43 partií mistr Bogoljubov 22 vyhrál, 11 prohrál (Rakušan, Dr.Kolisch, Potemkin, Průša, Kuželka, Arnold, Olexa, Novák, Heindl, Kokšál a Horák) a 10 remisoval (Dušek, Pyšvejc, Frajnd, Hustoles, Moravec, Jandera, Chrdle, Hapla, Žďárek a Steinberg). – Následujícího dne Bogoljubov pozván Šachovním klubem Dobruský, aby sehrál 5 partií proti konsultujícím skupinám. Utvořeny 4 skupiny z členů Š. kl. Dobruský I. Arnold a Potemkin, II. Hašek, Průša, Kautský a Olexa, III. Ing.Šifalda, Štěpánek a Zajíček, IV. Choděra a Dr. Kafka a pátá z členů Dělnického klubu šachistů v Praze: Frajnd, Sika a Tesák. Hráno dle hodin, 40 tahů za 2 hodiny. Průběh všech partií byl velmi zajímavý. Nejdříve skončena I., kterou Bogoljubov po malém nedopatření soupeřů vyhrál, č. II přinášíme v dnešním čísle, pak skončena nerozhodně č. V, když konsultující opomenuli vyhrávající pokračování a konečně vzdali spojenci partii III., v níž dlouho měli lepší postavení, partii IV. vyhráli spojenci. Hra potrvala něco přes 3 hodiny a sledována četnými diváky, přístup byl volný.
(Časopis československých šachistů 1922, 75)

E.D.Bogoljubov v Plzni

Dne 8. května 1922 hostil Spolek českých šachistů „Slavie“ v Plzni věhlasného mistra šachu Bogoljubova, prvního vítěze mezinárodního turnaje v Píšťanech nedávno ukončeného. Bogoljubov zápasil v hotelu „Continental“ (novém sídle soustředěných spolků šachových v Plzni pod výšeuvedeným názvem). Nejprve utkal se v konsultační partii jako vůdce černých se třemi zdejšími šachisty (byli to: V. Císař, A. Nedvídek a F. Prošek) a hned na to v hromadném zápase proti 34 přihlásivším se, většinou vybraným, soupeřům. Mistr měl střídavě bílé a černé a svolil, aby zápasící navzájem nebo s přihlířejícími se směli raditi. – Účast při simultanní produkci byla tak četná, že místnost byla přeplněna hosty a bohužel valná část bylo těch, kteří se do místnosti zápasu ani nedostali a byli nuceni odejíti. -Výsledek zápasů: Konsultační partie přerušena v 31. tahu v následující posici (viz. diagram č.1):

diagram č.1

Partie skončena býti nemohla. Bogoljubov vyslovil přání, aby mistr Duras o partii rozhodl. Proto bude tomuto odeslána. – Simultánka počala o 8.30 hod. večer a ukončena o 1. hod. noční. Z 34 partií vyhrál mistr 27, remisoval 4 a prohrál 3. První partii vyhrál F. Prošek, na to J. Kondr aj. Bareš. Remisovali: bří V. aj. Císařové, Trefil a Rušavý. Vystoupení mistrovo bylo imposantní. Překvapil mile mistrnou, bleskurychlou pohotovostí i velice sympatickou svojí osobností. Se srdečností vyprávěl redaktoru této šachové rubriky některé podrobnosti ze svého života, jež přátele šachu budou zajímati tím spíše, poněvadž v Bogoljubovovi tušíme důstojného nástupce slavného jeho ruského krajana Čigorina. – S humorem pověděl mistr Bogoljubov, že je vlastně aprílovým synem pravoslavného kněze, narozeným prvního dubna 1889 v Stanislavčiku u Kijeva. Studoval 11 roků v semináři (jako u nás gymnasium, ale o něco vyšší než střední škola) a pokračoval 2 roky na studiích technických v Kijevě. R. 1914 odejel na turnaj do Mannheimu. Následkem vypuknutí války byl jako německý zajatec internovám v Tribergu (se Selezněvem a jinými) po dobu 4 roků. Tam se zamiloval a pojal za manželku Němku, s níž obývá vlastní vilu, šachovými malbami vyzdobenou. – Z hlavních úspěchů, o nichž se zmínil, zaznamenáváme z r. 1919: Dobyl I. cenu v turnaji v Berlíně (2. Selezněv, 3. a 4. Spielmann a Réti), I. cenu ve Štokholmu (2. Spielmann, 3. Réti atd.). Opět I. cenu ve Štokholmu (2. Rubinstein, 6. Spielmann!). V roce 1920 zápasil v matči s Rubinsteinem ve Štokholmu a Göteborgu s výsledkem –5 +4 =3. – Tolik na rychlo o výsledcích. V Bogoljubovovi roste šachový velikán ryze slovanského původu, v němž spojuje se brilantní šachové umění s krásnou mužností. – Jsme spokojeni, že vzácný host cítil se mezi námi jako doma, což zvláště ve své odpovědi zástupci spolků a hostů zdůraznil. – Druhého dne ráno ku přání přátel byl spolu ofotografován a odjel na to do Mnichova k dvoudennímu pobytu, aby se pak vrátil k rodině do Tribergu – lázeňského města badenského – osvěžit se před velkým turnajem mezinárodním v Londýně, kam sjedou se mistři již pevně ohlášení – z Australie, Indie, Ameriky atd., kde bude měřiti své síly zejména s Capablancou z Kuby, vítězem nad drem Laskerem, býv. dlouholetým mistrem světa.

Fotografie z Kaganovy turnajové knihy, poznáváme na ní zleva: Opočenský, Przepiórka, Prokeš, Steiner, ?, ?, K. Treybal, Bogoljubov, nakladatel Kagan

Bogoljubov /údajně/ v Piešťanech 1922

Simultánky v ČSR 1922 - ukázky partií

3x 2081x Jan Kalendovský
Fotogalerie
Komentáře (3) Aktualizovat
14.04.2009 17:55 | Autor neznámý

Opo má mít o jedno vejce více.

14.04.2009 10:55 | Autor neznámý

Jestli dobře koukám, tak v Piešťanech hrál Wolf s Opočenským 1:1 :-)

14.04.2009 00:46 | Autor neznámý

super článek, děkujeme