V Táboře dohráno. Ramil Hasangatin – samostatný vítěz !

05.08.2008 08:00 | Turnaje

Ve dnech 27.7. – 3.8.2008 se konal v táborském hotelu Palcát již čtvrtý ročník šachového turnaje FIDE OPEN Tábor 2008. Na startu se sešlo 124 hráčů z Ruska, Německa, Polska, Slovenska a České republiky, čímž byl opět překo...

Ve dnech 27.7. – 3.8.2008 se konal v táborském hotelu Palcát již čtvrtý ročník šachového turnaje FIDE OPEN Tábor 2008. Na startu se sešlo 124 hráčů z Ruska, Německa, Polska, Slovenska a České republiky, čímž byl opět překonán rekord z minulého ročníku.Účast přijali tři mezinárodní velmistři ( Ramil Hasangatin a Valerij Yandemirov, oba z Ruska a náš Jiří Lechtýnský), tři mezinárodní mistři ( Ivan Hausner z ČR, Marián Kantorík ze Slovenska a Sergej Veselovskij z Ruska) a pět FIDE mistrů, dále spousta kandidátů mistra.
Turnaj se hrál švýcarským systémem na 9 kol,vítěz si odnesl pohár plus 10 000 Kč. Šanci však měli i ostatní hráči, hlavních cen bylo totiž patnáct, přičemž bylo dále vypsáno mnoho dalších kategorií, jako např. nejlepší žena, nejlepší junioři, senioři, nejlepší hráči v různých výkonnostních třídách atd. Turnaj se hrál zároveň jako Přebor Jižních Čech pro rok 2008, což ještě více zvýšilo motivaci Jihočechů. Jak turnaj dopadl ?

Ramil Hasangatin – samostatný vítěz !

Turnaj skončil totálním vítězstvím ruských favoritů. Mezinárodní velmistři Ramil Hasangatin, Valerij Yandemirov a mezinárodní mistr Sergej Vesselovsky si vedení v hlídali prakticky po celý turnaj. Pro devítikolový turnaj zvolili taktiku dokazující, že se byli velmi dobře vědomi svých šachových kvalit a praktické síly. V prvních čtyřech kolech nepovolili svým soupeřům ani jednu remízu a byli jediní, kteří měli stoprocentní zisk. Bylo zřejmé, že v dalších kolech musí tito borci změřit síly mezi sebou. K tomu došlo v pátém až sedmém kole, ovšem o opravdové měření sil prakticky nešlo. Všechny tři vzájemné partie skončily poměrně rychlými taktickými remízami. Jelikož však Hasangatin „ztratil“ ještě jednu „půlku“, po sedmém kole byli v čele Yandemirov s Vesselovskym se ziskem 6 bodů, velmistr Hasangatin vedl sedmičlennou skupinku pronásledovatelů s 5 ½ body. Závěrečná dvě, tři kola šachových turnajů bývají rozhodující. Jediná prohra může hráče odsunout o pět či deset míst dozadu a veškeré snažení tak přijde vniveč. Těsné rozdíly mezi vedoucími hráči slibovaly pro poslední dvě kola napínavou podívanou.

Nakonec to však vypadalo, že se ostatní borci smířili s tím, že „ruskou zeď hlavou neprorazíš“ a partie končily jedna za druhou remízou . Pro zajímavost, jak v osmém, tak v devátém kole došlo na prvních pěti šachovnicích ke čtyřem remízám! Jediný, kdo se vzepřel, byl no.1 Ramil Hasangatin. Skvěle využil „mírumilovnosti“ konkurentů, obě dvě poslední partie vyhrál a stanul tak sám na stupni nejvyšším se ziskem 7 ½ bodu z devíti partií. Stříbrnou medaili získal Sergej Vesselovskij a bronz zbyl na velmistra Valerije Yandemirova, oba získali 7 bodů.

Na 4.-11. místě pak skončilo 8 hráčů, dle vedlejšího hodnocení v pořadí: FM Josef Mudrák (Kroměříž), IM Ivan Hausner ( Mahrla Praha), Jan Turner (Tachov), Jaroslav Daneš (Kutná Hora), Martin Cuhra (Č.Budějovice), GM Jiří Lechtýnský (Turnov), FM Jan Bartoš (Litoměřice), Wladislav Kuciellav (POL) všichni se ziskem 6 ½ bodu.

Asi největší šanci prorazit na stupně vítězů měli po šestém kole zkušení borci IM Ivan Hausner, FM Josef Mudrák a Jan Turner, kteří měli v tu dobu 5 bodů. Všichni tři turnaj „doremizovali“, ne vždy však šlo o „salonní“ remízy. Zvláště IM Ivan Hausner se snažil v posledních kolech prorazit, soupeři však tentokrát nepovolili. Přesto všichni tři podali výborný výkon a zaslouženě pobrali ceny.

Z ostatních „šesti a půl bodových“ budou jistě někteří šťastnější, druzí již méně. Mezi smutnější bude jistě patřit velmistr Jiří Lechtýnský, který si vybral velmi slabou chvilku ve druhém a třetím kole, kdy nastřádal pouze půl bodu. Přes famózní finiš už do boje o mety nejvyšší nemohl zasáhnout. Naopak velmi spokojeni budou jistě Jaroslav Daneš, FM Jan Bartoš i Martin Cuhra. Každý dosáhl svého cíle trošku jinak. Jaroslav Daneš byl štikou turnaje, zpočátku zvítězil, s kým se mu zachtělo (kromě Veselovského), v závěru ustál partie s těžkými soupeři (Hausner, Yandemirov, Bartoš). FM Jan Bartoš naopak proplouval turnajem velmi nenápadně, natlačil na pilu, když to nešlo remizoval, když to šlo, zvítězil. Čtyři výhry a pět remíz mluví za vše. Junior Martin Cuhra čekal zpočátku jakoby v závětří (2 ½ bodu ze 4), poté však nasadil k trháku třemi výhrami, úspěch v turnaji pak pečetil dvěma remízami s titulovanými hráči (IM Kantorík, GM Yandemirov). Jediný „cizinec“ mezi těmito hráči, Wladislav Kucel z Polska si patrně tykal s počítačem , proplouval turnajem s poměrně „hratelnými“ soupeři a v posledním kole si pak vyšlápl na IM Mariána Kantoríka (Slovensko) a konečný skvělý výsledek byl na světě!
Ostatní hráči pak střídali lepší chvilky s těmi horšími, jak už to tak na turnajích chodí.

Jihočeský přebor

Turnaj se také zároveň hrál jako Krajský přebor mužů, v rámci OPENu byli vyhlášeni tři nejlepší Jihočeši. Zpočátku to vypadalo, že by na titul a ceny mohlo aspirovat poměrně dost jihočeských šachistů, s postupujícími koly však aspirantů ubývalo. Po šestém kole bylo zřejmé, že hlavní uchazeči zůstali dva – Martin Cuhra z QCC České Budějovice a Milan Spal ze Sokola Písek. Do této doby nastřádali oba hráči 4 ½ bodu, zajímavostí je, že oba na své cestě „potkali“ tři Jihočechy a oba se s nimi svorně vypořádali s výsledkem 2 ½ / 3.

V sedmém kole došlo k přímému souboji a v něm byl šťastnější českobudějovický junior Martin Cuhra. Bylo skoro jasné, že jihočeský titul bude putovat do Českých Budějovic. Martin (jak už bylo psáno dříve) v závěrečných dvou kolech ustál dvě „těžké váhy“ a zaslouženě zvítězil se ziskem 6 ½ bodu.

Milana Spala však porážka v přímém souboji nepoložila, v závěrečných dvou kolech získal 1 ½ bodu a zaslouženě získal stříbro se ziskem 6 bodů.

Ostatní jihočeští hráči podávali dost nevyrovnané výkony, takže na pomyslný bronz aspiroval tu jeden, tu druhý hráč, prakticky do poslední chvíle nebylo jasné, kdo bude tím třetím vzadu. Na stupně vítězů se tak nakonec dostal Zdeněk Vybíral z pořádajícího oddílu Sokol Tábor, který sice v posledním kole prohrál s velmistrem Hasangatinem, jeho konkurenti však nebyli schopni toho využít.