V ruském Superfinále volný den

21.12.2007 08:00 | Turnaje

Již po třech odehraných kolech ruského Superfinále čeká účastníky volný den – pořadatelé si dávají opravdu hodně záležet na tom, aby byli hráči na partie odpočatí a ti se jim zatím odvděčují okázalou podívanou. Fotbalovou...

Již po třech odehraných kolech ruského Superfinále čeká účastníky volný den – pořadatelé si dávají opravdu hodně záležet na tom, aby byli hráči na partie odpočatí a ti se jim zatím odvděčují okázalou podívanou. Fotbalovou terminologií by se dalo říct, že se hraje nahoru dolů, i když včera poprvé skončila většina partií nakonec onou nepopulární remízou.
Volný den byl tak asi naplánován na ten správný okamžik.

Dvě partie skončily včera rezultativním výsledkem. Timofejev postavil proti Jakovenkovi draka, ten ale zvolil klidnou poziční výstavbu Sc4 a 0-0. Po výměně dvou párů lehkých figur vyhmátl Jako dámou dva visící pěšce a Timofejev zřejmě ve snaze o zakalení hry obětoval ještě pěšce druhého. Jenže dvě aktivní černé figury rozhodně nenadělaly Jakovenkovi žádné vrásky a ukázalo se, že je to černý král, který je v nebezpečí. Za chvíli byl konec. Soudě podle této partie je Timofejev na posledním místě s jedinou půlkou zaslouženě.

Mnohem zajímavější souboj byl k vidění v partii Tomaševsky-Morozevič. Na 2. c4 přetáhl Moro d4 a po několika tazích byla na šachovnici nevšední pozice, jakou má Moro rád – třeba královského oře vyvinul na h8:-). Zřejmě tento kůň a vidina zisku pěšce e5 přiměla Tomaševského k otevření h-sloupce, jenže toho se záhy zmocnil černý. Pěšec mínus nebyl vůbec cítit, za to iniciativa černého byla přímo hmatatelná. Chvíli na to obětoval Moro kvalitu za otevření bílého krále a po několika málo tazích byl materiál srovnaný, útok ale stále trval. Vlastně až do konce partie, protože ve 44. tahu nenašel už Tomaševsky proti hrozbám obranu.

Jak už bylo řečeno, ostatní partie skončily smírně. Inarkiev s Griščukem i Vitiugov se Sakaevem hráli poloslovanskou (dxc4), Drejev-Ryčagov byla typická karlovarská struktura z dámského gambitu a Amonatov-Svidler sice sicilka s obrácenými rošádami, ale bez lehkých figur a s vidinou výměny všech věží byla remíza rozhodčím povolena již ve 25. tahu (Sofijská pravidla).

Pořadí po 3. kole:
1 Sakaev Konstantin 2634 2,0
2 Grischuk Alexander 2715 2,0
Rychagov Andrey 2528 2,0
4 Tomashevsky Evgeny 2646 1,5
5 Vitiugov Nikita 2594 1,5
6 Morozevich Alexander 2755 1,5
7 Inarkiev Ernesto 2674 1,5
8 Svidler Peter 2732 1,5
9 Amonatov Farrukh 2637 1,5
Jakovenko Dmitry 2710 1,5
11 Dreev Alexey 2607 1,0
12 Timofeev Artyom 2637 0,5



Nejdelší a nejdivočejší partii úvodního kola sehráli dva spolufavorité turnaje – sedmistovkoví Jakovenko a Morozevič.



Největším překvapením na úvod byla prohra Petera Svidlera s Ryčagovem.



V prvním kole se krásnou partií proti Timofejevovi blýsknul Amonatov z Tádžikistánu.



Inarkiev - Sakaev



Hned na začátku na sebe narazili oba nejmladší hráči Superfinále – Vitiugov a Tomaševsky mají v rodných listech letopočet 1987.



Narychlo povolaný náhradník za obhájce titulu Aleksejeva – Alexej Drejev – se podle mě snaží turnaj co nejpohodlněji odremizovat. V úvodním kole se mu to s Griščukem podařilo tak rychle, že je nestihl spolu zaznamenat ani oficiální fotograf.



A to je již Saša Griščuk, kterému se podařilo dostat výhrou bílými nad Amonatovem ve druhém kole do vedoucí skupinky.



Pohled na 57. Superfinále žen.

Na stránkách RŠF najdete i odkaz na on-line, tyto i další fotografie Jevgenije Atarova a další informace – vše zatím pouze rusky. Přehledné výsledky jsem pro Vás nahrál do Chess-results.
0x 1788x Viktor
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat