V Aschachu řádili mladí Poláci

03.01.2007 08:00 | Turnaje

V rakouském Aschach an der Donau, v městečku s příznačným jménem pro královskou hru, se letos konal již 15. ročník otevřeného turnaje. Hlavní cena 1.500 € letos přilákala velmi silné startovní pole, když průměr TOP TEN, do kter...

V rakouském Aschach an der Donau, v městečku s příznačným jménem pro královskou hru, se letos konal již 15. ročník otevřeného turnaje. Hlavní cena 1.500 € letos přilákala velmi silné startovní pole, když průměr TOP TEN, do které se nevešli ani čeští mezinárodní mistři Petr Neuman (12. nasazený) a Josef Juřek (18.), činil 2454. Dalšími Čechy v početném startovním poli (celkem 83 šachistů v A turnaji, v součtu všech 3 turnajů 213 šachistů) byli Standa Cífka, Tomáš Studnička a Lucka Hodová.

Po 7 odehraných kolech se ze samostatného prvenství mohl radovat IM Jakub Czakon (2486, ročník narození 1985). K tomu mu stačilo „jednoduché“ – vyhrát 4 úvodní kola a poté 2x remizovat černými (s GM Balinovem a IM Sakelškem). Mezi remízy si v 6. kole ještě vložil výhru nad svým kamarádem z polské reprezentace Paklezou a jasné vítězství bylo na světě.

Zdatně mu sekundovali i IM Dariusz Szoen (2437, ročník narození 1986) a největší překvapení turnaje – téměř domácí Robert Wiesinger (2231) z nedalekého Hartkirchenu. Oba nasbírali 5,5 bodu. Szoen sehrál dobrý turnaj. Velmi důležité pro něj bylo, že se po porážce ve 4. kole od pozdějšího vítěze Czakona dokázal „oklepat“ a sérií výher se opět dotáhl do čelní skupinky.

To Wiesingera turnaj zastihl v životní formě. Přitom tomu vůbec nic nenasvědčovalo – již ve 2. kole prohrál bílými s IM Volkmannem (2416), pak dokonce remizoval s outsiderem turnaje Kuttnigem (1941). Poté však hrál jak vyměněný. Zbylé partie totiž vyhrál a skončil 3. Rozhodujícím krokem k úspěchu bylo vítězství v posledním kole nad 5. nasazeným Bulharem Rusevem (2453) a také shoda šťastných okolností, když všechny partie na prvních pěti stolech skončily remízami.

Nejlepší Češi skončili na 5 bodech, což znamenalo účast ve skupince dělící 4. – 13. místo. Špatné pomocné hodnocení je však odsunulo až na chvost této skupiny. 9. skončil IM Petr Neuman, hned za ním IM Josef Juřek a 13. Standa Cífka. Tomáš Studnička se se 4 body umístil 30. a jako jediný si tak pohoršil ze svého startovního čísla. Lucka Hodová si oproti ratingovým předpokladům o 2 místa polepšila a skončila 53.

Více informací můžete získat na stránkách pořadatelů.