Staufer Open 2007

10.01.2007 08:00 | Turnaje

V německém Schwäbisch Gmündu se na začátku roku tradičně schází řada šachistů, aby během 5 dnů absolvovala 9kolový open. Startovní pole letošního 19. ročníku čítalo 5 velmistrů a 14 mezinárodních mistrů, z nichž 2 (IM Josef...

V německém Schwäbisch Gmündu se na začátku roku tradičně schází řada šachistů, aby během 5 dnů absolvovala 9kolový open. Startovní pole letošního 19. ročníku čítalo 5 velmistrů a 14 mezinárodních mistrů, z nichž 2 (IM Josef Přibyl a IM Josef Juřek) byli z ČR. Dalšími českými účastníky byli Jindřich Havlík (2029, 140. nasazený), Václav Vojíř jun.
(1901, 192. nasazený) a Václav Vojíř sen. (1859, 213. nasazený). Celkem se účastnilo 340 šachistů.

K prvenství letos stačilo 7,5 bodu a navíc dobrý buchholz. Stejného počtu bodů totiž dosáhla hned čtveřice hráčů, které pomocné hodnocení seřadilo v následujícím pořadí:
1. GM Vladimir Burmakin (2568)
2. GM Sergej Kalinitschew (2471)
3. GM Viesturs Meijers (2453)
4. IM Jop Delemarre (2459)
Vladimir Burmakin sehrál turnaj famózně – vyhrál všechny partie bílými, černými zase všechny s výjimkou té úvodní remizoval. Klíčová pro něj byla zejména výhra v předposledním kole s GM Miezisem, který do té doby ztratil jedinou půlku a průběžně vedl. Porážka a závěrečná remíza ho však srazila „až“ do skupinky dělící 5. – 15. místo.

I bronzový Lotyš Meijers dokázal turnajem projít bez jediné porážky, své remízy si však vybral v kolech předchozích, a tak v posledním musel bezpodmínečně zvítězit nad svým krajanem IM Ilmarsem Starostitsem. Výhra v této partii ho nakonec katapultovala na stupně vítězů. Celkově 2. Kalinitschew v turnaji prohrál a to v 5., celkově 4. Delemarre dokonce překvapivě už ve 2. kole.

Z Čechů byl nejúspěšnější IM Josef Juřek na 14. místě. V turnaji ani jednou neprohrál – zaznamenal 5 výher a 4 remízy. Během turnaje potkal ze silnějších hráčů právě IM Starostitse a IM Krivosheye, které dokázal bílými, resp. černými uremizovat. O půlku méně získal IM Josef Přibyl a mrzet ho může zejména remíza z posledního kola (bílými s Menschem, 2312), protože tím těsně zaostal za „Juřkovou skupinou“ dělící 5. – 15. místo a nepodílel se tak na dělení zajímavých finančních odměn Hort systémem.