Prague Chess Festival

Ruská a španělská v podání velmistra Zigurda Lanky

18.11.2008 07:00 | Soustředění Malenovice

Začátkem listopadu proběhlo na naší tradiční základně hotelu Petr Bezruč v Malenovicích další ze série soustředění s velmistrem Zigurdem Lankou. Tentokráte byly na programu hlavní varianty zavřené španělské a ruská hra. Zigurd...

Začátkem listopadu proběhlo na naší tradiční základně hotelu Petr Bezruč v Malenovicích další ze série soustředění s velmistrem Zigurdem Lankou. Tentokráte byly na programu hlavní varianty zavřené španělské a ruská hra. Zigurd opět nezklamal a znovu nás bombardoval typickými plány, promyšlenými manévry i nečekanými kombinačními obraty, to vše doplněno o vlastní novinky, které jsou v encyklopediích těžko k nalezení. Soustředění svůj účel splnilo a soudě podle tréninkových partií, které účastníci sehráli, si opět zkvalitnili svůj repertoár a zdokonalili se v chápání dějů na šachovnici. Akce dala ovšem i něco navíc.

Vzhledem k dnešnímu světovému trendu zkracování vzdáleností a potřeby mezinárodní komunikace, bylo velmi potěšitelné zjištění, že poměrně hodně, zejména těch pravidelných účastníků našich soustředění nemělo větší problém rozumět ruštině (aspoň té šachové). Dochází tak k vzdělávání nejen v oblasti šachové, ale i jazykové. Velmistr Lanka rovněž doplňuje přednášky o zajímavé historické události, posluchači tak dostávají informace i z oblasti kultury a historie.

Aby akce měla hladký a kvalitní průběh, jsou zde kromě velmistra Lanky zúčastněni ještě další tři profesionální trenéři. Jeden je vyčleněn na překlad, druhý na záznam a zpracování informací a třetí na zajišťování všech potřebných věcí kolem soustředění. Není příliš obtížné si představit, jak je dnes „jednoduché“ poskládat kvalitní trenérský tým, který by spolupracoval a kde by se trenéři pravidelně navzájem doplňovali.

Velmistru Lankovi sekunduje trenér BŠŠ IM Stanislav Jasný (foto: BŠŠ)

S každou další akcí rovněž přemýšlíme, jak využít technického pokroku. Kromě již zmíněného záznamu přednášky na počítač v klasickém formátu chessbase, byla toto již druhá akce, kterou jsme natáčeli na kameru. Natočený materiál se zpracovává a představa je taková, že v případě potřeby ( například přípravy na partii) je možné pustit DVD třeba varianta Zajceva a mít tak možnost zopakovat naprosto přesně myšlenky z přednášky. Do budoucna rovněž plánujeme kromě klasické nástěnné šachovnice také využití projektoru a další novinky.

Užitečnost takovýchto soustředění se projevuje ještě dalším způsobem. Jelikož dochází k záznamu informací, tak u každého ze zúčastněných trenérů je databanka ze všech předchozích akcí. Toto se dá využívat například při reprezentačních akcích tak, že i reprezentant, který se přímo nezúčastnil, může k přípravě využít databanku, která je u trenéra. Profitovat tak z toho může vlastně celá reprezentace.

Jak již bylo uvedeno, nejednalo se o jednotlivou oddělenou akci a tak celá série soustředění bude dál pokračovat podle plánu.

30. 11.- 04. 12. 2008 „Šachové soustředění – Poziční hra - GM Viacheslav Dydyshko“

Ke stažení propozice

17. 12. - 20. 12. 2008 „Šachové soustředění - Zahájení (Caro-Kan, Dračí sicilská) – GM Zigurd Lanka“

Video ukázka z přednášky GM Zigurdse Lanky

Odkazy

Beskydská šachová škola
4x 1511x
Fotogalerie
Komentáře (4) Aktualizovat
19.11.2008 11:27 | Autor neznámý

to plus: kdyz se na oficialnich strankach fide podivas do sekce "International Master Title Applications" tak ho tam najdes ;-)

19.11.2008 09:15 | Autor neznámý

Jinak pokud vím (a uváděj to i oficiální stránky fide), tak Jasoň je FM a ne IM jak je napsáno v článku. To jen pro přesnost... :-)

18.11.2008 11:37 | Autor neznámý

Věřím, že BŠŠ dá videonahrávku na stránky ČŠS k volnému stažení... :-)

18.11.2008 09:32 | Autor neznámý

Rosický se pořád nemůže uzdravit, tak se dal asi radši na šachy:-)