Šachy na Korsice

16.11.2006 08:00 | Turnaje

Na přelomu října a listopadu se na francouzském ostrově Korsika, rodném ostrově Napoleona Bonaparta, konal tvz. Korsický okruh – série 3 turnajů hraných zrychleným tempem 10 minut+3s/tah. Celkový cenový fond činil fantastických 175.0...

Na přelomu října a listopadu se na francouzském ostrově Korsika, rodném ostrově Napoleona Bonaparta, konal tvz. Korsický okruh – série 3 turnajů hraných zrychleným tempem 10 minut+3s/tah. Celkový cenový fond činil fantastických 175.000 Euro. Výše fondu samozřejmě přilákala řadu špičkových šachistů, takže bylo rozhodně na co se dívat.
Začalo se v Ajaccio.
Z 311 účastníků postoupilo po 9 kolech osm do vyřazovacích bojů. Všem na to stačilo 7,5 bodu, jediný půlbod na pomocném hodnocení scházel dřívější juniorské mistryni světa, Elizabeth Pähtz z Německa. A to za ní skončilo 17 velmistrů s ratingem přes 2600 – Barejev (celkově 10.) , Naiditsch, van Wely, Sasikiran atd. Legrační bylo především úvodní kolo – hvězdy světového šachu se v něm často utkávaly s dětmi, které začínaly 1.a4, 2.h4 apod. Tyto miniaturní partie si můžete prohlédnout zde.
Vyřazovacím bojům vévodili Ukrajinci – nestačili na ně ani nejvýše nasazení – Kasimdžanov a Milov. Finálový souboj zvládl nakonec lépe GM Malaniuk před GM Drozdovskim.
Na druhý turnaj ve Venacu dorazilo 137 šachistů a šachistek. Tam si samostatné první místo po základní části zajistil Gurevič. Stříbrný byl GM Orest z Ukrajiny (v Ajacciu vypadl stejně jako Kasimdžanov až v semifinále). Do play-off postoupil ještě GM Khazgaleyev z Kazachstánu a GM Fridman z Litvy. Smolný týden potvrdil GM Barejev, který byl 5. Vítězství pro sebe nakonec vybojoval Fridman, který ve finále porazil Gureviče.
Do třetice všeho dobrého a to nejlepší nakonec! Korsika Masters s dotací 100.000 Euro se hrála ve městě Bastia. Hrálo 16 špičkových velmistrů pavoukem na 2 vítězství. Největším adeptem na vítězství byl Anand, který zde vyhrál v letech 2000-2004 dokonce 5x za sebou, až vloni ho vystřídal Milov. Největším konkurentem mu byl rovněž bývalý mistr světa, Rustam Kasimdžanov. Oba se nakonec utkali ve finále, ve kterém se Kasimdžanovi podařilo černými Ananda přepočítat a bílými udržet remízu.

Rozhodující partii, celého pavouka a fotografie z turnaje najdete zde.