Ve Waršavě vítězí IM Leontjev

20.11.2008 06:59 | Řešitelská soutěž Warszawa Grand Prix 2008

Zatímco na jaře mají řešitelé dostatek příležitostí k účasti na různých národních mistrovstvích, používaných nezřídka jako kvalifikace na vyvrcholení sezóny, jímž bývá v létě mistrovství světa, podzim a zima jsou obvykl...

Zatímco na jaře mají řešitelé dostatek příležitostí k účasti na různých národních mistrovstvích, používaných nezřídka jako kvalifikace na vyvrcholení sezóny, jímž bývá v létě mistrovství světa, podzim a zima jsou obvykle hluchým časem, v němž se řešitelských soutěží pořádá minimum.
Výjimkou byla varšavská Grand Prix, která se uskutečnila ve dnech 15.-16. 11. 2008.

Rozhodčím celé akce byl čtyřnásobný mistr světa Piotr Murdzia, který v předchozích ročnících soutěžící nijak nešetřil – zisk více než padesáti procent bodů zajišťoval velmi dobré umístění. Tento rok na nás ale nebyl tak přísný a bodové zisky všech účastníků byly vyšší.

Piotr Murdzia tentokrát turnaj prožil coby rozhodčí

Mezi osmnácti soutěžícími bylo zastoupeno osm států, přičemž ale chyběli nejlepší domácí řešitelé, jejichž čest hájili hlavně dva příslušníci nastupující generace, junioři P. Górski a K. Piorun. Celkem osm účastníků bylo nositeli mezinárodních titulů, rozdělených na poloviny mezi mezinárodní mistry a mistry FIDE.

Pořadí na prvních čtyřech místech kopírovalo žebříček řešitelského Ela – s jednou výjimkou, že já jsem si vyměnil místo s Aleksandrem Leontjevem a skončil druhý. V našem souboji rozhodly trojtažky, v nichž jsem získal o čtyři body méně, s malým bodovým odstupem se držel ještě třetí Valerij Kopyl z Ukrajiny. Slovenští účastníci řešili poněkud hůře, než odpovídalo jejich Elu.