ProMoPro skončilo

18.09.2006 08:00 | Turnaje

V neděli skončil v Praze 6. ročník turnaje ProMoPro. O turnaji jsme Vás již v našem zpravodajství informovali v tomto článku a nyní nabízíme závěrečné shrnutí. Zaslouženým vítězem se stal IM Ivan Hausner se 7 body, když v pr

Zaslouženým vítězem se stal IM Ivan Hausner se 7 body, když v průběhu celého turnaje ztratil body pouze za 4 remízy (Štross, Vaculík, Šeleljo, Londýn) a dá se říci, že v jeho průběhu nebyl v žádné partii nikterak vážně ohrožen.
Největší starosti mu poněkud překvapivě přichystal už ve 2. kole Jakub Wichs, který byl pravděpodobně nejblíž k jeho skalpu. Svým vítězstvím navázel na úspěchy ve stejném turnaji v letech 2002 a 2004. V sudých letech tak zde před sebe nikoho nepustil.

Trochu trpké 2. místo obsadil Jan Sodoma z Bohemians Praha. Po 6. kole měl na kontě 5 výher a jedinou porážku s Hausnerem, závěr mu však nevyšel podle nastoleného trendu a musel přepustit 1. místo svému zkušenějšímu kolegovi. V 7. kole remizoval s autorem těchto řádků, poté porazil na turnaji se trápícího Šelelja a před posledním kolem byl v samostném vedení. Závěrečná prohra s Oldou Vedralem mu však cestu k prvenství zatarasila. Přesto i 2. místo (díky lepšímu buchholzi než Vedral) je jistě úspěchem.

Díky výbornému finiši 2/2 se na bronzový stupínek vyhoupl právě Olda Vedral. Nahrál mu k tomu také průběh turnaje, kdy skupinka za vedoucí dvojicí Hausner, Sodoma velmi často zakončovala své partie remízami, a jak už to tak bývá – výhra v závěrečných kolech švýcaru posune hráče v pořadí významně nahoru.

O pořadí na 4. – 9. místě muselo mezi 6ti bodovými rozhodnout pomocné hodnocení, které měl nejlepší Radek Londýn z extraligového Vyšehradu. Hned za ním se o 5. – 6. místo podělila dvojice Štross, Vaculík.

10. Hana PIRKLOVÁ 5,5

Já se svým výkonem i bodovým ziskem mohu být poměrně spokojen. Vedle Ivana Hausnera jsem byl jediný, kdo za celý turnaj neprohrál partii, ale na druhou stranu 6 remíz zase není nic, čím bych se měl chlubit. Přesto mi perfo 2318 zajišťuje drobný ELOvý zisk.

Turnaj byl velmi dobře zorganizován a je velká škoda, že tento 6. ročník byl zároveň ročníkem posledním. Velmi dobře se osvědčil on-line přenos z 1. šachovnice, který byl současně promítán na plátno i v hracím sále, a všichni hráči tak měli možnost jej bez nutnosti pohybu sledovat. Jediné, co bych pořadatelům vytknul, je trochu nedůstojné poslední kolo, kdy hned 3 partie skončily kontumacemi. Sice pořadatelé ne o všech věděli, ale zejména té nejdůležitější – kontumační výhře Hausnera nad Kubíkovou – měli zabránit a Kubíkovou, která dopředu věděla, že nebude hrát, neměli nalosovávat. Hausner by v partii s největší pravděpodobností tak jako tak vyhrál, ale určitě by to bylo důstojnější zakončení seriálu všech turnajů ProMoPro.

Bližší informace včetně výsledků jednotlivých kol a partií můžete nalézt na stránkách šachového oddílu Viktorie Žižkov.