Předehrávka s Turnovem se vydařila

18.11.2007 08:00 | Turnaje

Začínáme předehrávkou s Turnovem. Turnov je silný a nepříjemný soupeř, plný zkušených šachistů, kteří nemají ve zvyku přiliš prohrávat. Přes nepříliš dobré umístění v minulém ročníku, můžeme považovat Turnov za ...

Začínáme předehrávkou s Turnovem. Turnov je silný a nepříjemný soupeř, plný zkušených šachistů, kteří nemají ve zvyku přiliš prohrávat. Přes nepříliš dobré umístění v minulém ročníku, můžeme považovat Turnov za družstvo schopné vybojovat v letošním ročníku medaili.
V předzápasových kalkulacích mi bylo příjemné jak vycházely barvy v předpokládaných dvojicích.
Jedinné otazníky byly, zda na třetí šachovnici nastoupí Igor Štohl nebo Sergeev, a zda na sedmé šachovnici nastoupí Kačírek. Při předání soupisek se předpoklady potvrdily, nedošlo k nějakému překvapení v nasazení. Zápas tedy mohl začít dle provedené přípravy.

Velmi záhy jsem byl příjemně překvapen, když velice rychle skončila smírně partie na druhé šachovnici Falco Bindrich - JIří Štoček, kdy si mladý a ambiciozní německý junior vynutil teoretickou remízu v španělské hře. Ukázal tak respekt před schopnostmi naší nové posily. Přestože bojovníka Jirku remíza neuspokojovala, výsledek do našich zápasových kalkulací zapadal. Krátce poté následovala nabídka remízy Sergeeva na třetí šachovnici. Nabídku však Robert Cvek, hrající bílými, akceptovat netoužil. Při mé první průzkumné obchůzce kolem stolů jsem registroval další plus v partii Pavla šimáčka s Kačírkem, kdy si turnovský hráč vybral variantu, kterou Pavel hrává sám černými figurami. Tušil jsem, že může náš hráč soupeři za opačnou stranu předložit zančné problémy. Tato partie mé předpoklady beze zbytku naplnila a Šimáček dovedl souboj k prvému našemu celému bodu.


z úvodu zápasu

Mezitím ovšem skončily téměř současné dvě partie, ve kterých se uskutečnily mnou očekávané remízy. Leonid Vološin zahájil svou partii nečekaně aktivně, ale zároveň i s patřičnou rozvahou. 14 tahů nám trvalo přes tři hodiny. Problémy, které v zahájení vznikly jsem řešil nabídkou oběti pěšce za aktivizaci svých figur. Vološin takové riziko odmítl, materiál nepřijal a ihned nabídl remízu, přestože pozice je pro něho trochu lepší. Jelikož nám zbývalo na hodinách pramálo času, nebezpečná "blicka" byla nevyhnutelná. Neviděl jsem důvod riskovat, nabízenou remízu jsem přijal.

Současně končila pútka na šesté šachovnici Jiří Lechtýnský - Radek Kalod, kde bílý podle předpokladů ukrotil přestřelku v zahájení do vyrovnané pozice. Do fáze před časovými kontrolami nám zbyly jen čtyři partie. Poslední naše černé figury hájil Lukáš Klíma se Špačkem. Lukáš řešil zahájení volbou dlouhé teoretické varianty s přechodem přímo do koncovky dámy proti dvěma věžím bílého. Výběr varianty mě jako kapitána příliš nepotěšil, jelikož černí vzniklou pozici často remizují, ale vyhrát jí nemohou nikdy. Naopak bílý se může o výhru pokoušet nekonečně dlouho. Pravdou ovšem také je, že v soutěžích družstev Špaček příliš o výhry neusiluje. Lukášem nabízenou remízu na počátku této koncovky byl ale svým kapitánem přinucem odmítnout.
Dále už jsme hráli pouze bílými figurami, kde jsme všude měli tlak. Robert Cvek jenom malou výhodu. V jedné chvíli mohl jít do velmi složité varianty s obětí věže za útok na krále, která se i v pozdější analýze jevila jako nejasná. Partie pak nabyla podobu technického manévrování, která připomínala remízu. Velmi slibně ovšem vypadaly zbývající dvě partie. Od souboje Petr Hába - Michal Konopka jsem si hodně sliboval, vzhledem k vynikající formě, kterou v podledních měsících Petr Hába má. Připravil si na reprezentačního kapitána již v zahájení nečekanou obět pěšce. Předložil tak soupeři velké problémy, jejichž řešení nám zajistilo značnou časovou převahu v této partii. I když Michal Konopka dosáhl hratelné pozice s drobnou nevýhodou, tlak bílého postupně vzrůstal. Před časovou kontrolou to vypadalo, že by se mohl už ujmout nějaký matový obrazec.


soboj Michala Konopky s Petrem Hábou

Nejprestižnější souboj se pochopitelně odvíjel na čelní šachovnici, kde mě Zbyněk Hráček trochu překvapil volbou anglické. Avšak jeho pečlivá příprava na Ftáčnikovu používanou variantu přinesla své ovoce. Po nepříliš vydařeném manévru černého jezdce na f8 získal bílý značnou výhodu. Po časové kontrole ve 40.tahu už bylo jasné, že Hráček zvítězí pro jasnou materiální přavahu a také Hába, přestože se Konopka v časovce dokázal ubránit matům, nicméně ztrátě figury zabránit nemohl.


na první šachovnici Lubomír Ftáčnik a Zbyněk Hráček

Poněkud se pokazila Robertova pozice v tom smyslu, že iniciativu získal jeho soupeř Sergeev, který dokonce získával pěšce. Přidání 30minut umožnilo Robertovi nalézt účinnou aktivní protihru a byl to naopak soupeř, který musel pešce vrátit a zavést partii do remízového přístavu. Dohrání Lukášovi partie výsledek zápasu již ovlivnit nemohlo. Náš hráč postupně ztratil potřebnou trpělivost a pokusil se remízu vynutit aktivním nástupem, který však vedl ke ztrátě pěšce a posléze přechodu do dámské koncovky bez dvou pěšců. Ta sice podle posledních počítačových výzkumů je snad stále remíza, ale obrana je obtížná. Partii ukončil pád Lukášova praporku.


rozhodčí Václav Klain

Vítězný vstup do sezóny nás rozhodně potěšil, především proto, že vývoj zápasu byl plně pod kontrolou. Bílé figury vysoko překročily plán, černé utrpěly jen lehký šrám.

přehrát partie
0x 1230x Marek Vokáč
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat