Pátek třináctého - rozhodne o titulu MS?

12.10.2006 08:00 | Ostatní

Horor Pátek třináctého není pro většinu z nás šachistů tak napínavý jako tento den v Elistě na tie-breaku mistrovství světa v šachu. Máme za sebou 12 partií, stav je nerozhodný, 6:6. Pravidla pro tento případ stanoví 4 partie v r...

Horor Pátek třináctého není pro většinu z nás šachistů tak napínavý jako tento den v Elistě na tie-breaku mistrovství světa v šachu. Máme za sebou 12 partií, stav je nerozhodný, 6:6. Pravidla pro tento případ stanoví 4 partie v rapid šachu (25 minut + 10s/tah). Pokud ani tyto partie nerozhodnou o titulu, vyvrcholí zápas 2 bleskovými partiemi na 5 min + 10s/tah.
A pokud ani ony nerozhodnou o vítězi, následuje náhlá smrt - 6 minut bílého s povinností vyhrát proti 5 minutám černého, kterému stačí k získání titulu remíza.
Začíná se opět ve 13:00. Mezi jednotlivými partiemi musí být 10 minut přestávka. Pro každou fázi (rapid, bleskovky, náhlá smrt) se koná nové losování barev.

Tolik pravidla. Na stránkách Vladimíra Kramnika je odpočítáván čas do tie-breaku. Velkým písmem tam ale stojí, že Kramnik hraje od 6. partie pod protestem a skutečný stav na šachovnici je 6 - 5 pro "klasického" mistra světa. Nastoupí Kramnik k tie-breaku, když nebylo sehráno všech 12 partií? Vždyť jeho eventuální prohra by pak mohla znamenat uznání Topalova alespoň částí šachového světa. Očekávaný soudní spor by pak ztratil na "čistotě" a posunul se trochu k odvetnému opatření. Hledal jsem do teď na internetu nějaké vyjádření či zprávu v tomto směru, ale nikde nic. Veškeré indicie zatím naznačují, že se hrát bude. Můžeme se tedy těšit na infarktové zážitky na 64 polích. Uvidíme, zda je pravdou, že Topalov hraje rychlé partie "jen" na rating 2700 a jak to půjde Kramnikovi, když nebude stíhat odbíhat na toaletu (možná i to je důvod, proč hrát bude).

Zde můžete sledovat přímý přenos.
1x 506x Viktor
Fotogalerie
Komentáře (1) Aktualizovat
30.11.-1 00:00 | Autor neznámý

Kdo zastaví áčko?