Nesesaditelný Anand

04.08.2008 08:00 | Turnaje

V Mohuči se nekonala jen Anandova simultánka, ve které slavně zdolal Bivoje, ale celá řada dalších turnajů, hned 2 dokonce se statutem mistrovství světa. Do počtu šachistů jsou ale nejvýznamnější mamutí turnaje ve Fischerových ša...

V Mohuči se nekonala jen Anandova simultánka, ve které slavně zdolal Bivoje, ale celá řada dalších turnajů, hned 2 dokonce se statutem mistrovství světa. Do počtu šachistů jsou ale nejvýznamnější mamutí turnaje ve Fischerových šachách a v rapidu.

Prvním mistrovstvím světa byl ženský turnaj ve Fischerových šachách (náhodné rozestavění figur na začátku hry), ve kterém obhájila titul Alexandra Kosteniuk, když v napínavém finále porazila 2,5 - 1,5 Katarynu Lahno. Stejným rozdílem skončilo i finále stejné disciplíny mezi šachovými
programy – Rybka zdolala Shreddera.

Motory mi snad odpustí, vybral jsem nakonec fotku žen.

Ještě napínavější bylo vyvrcholení Openu, ve kterém dlouho vedl Američan Nakamura, který učinil důležitý krok k vítězství v 9. kole, když zdolal Sergeje Movsesjana (ač byl v jejím průběhu nejspíš prohraný) a získal tak bodový náskok. V předposledním kole však podlehl domácímu Naiditschovi a stav byl rázem srovnán! V posledním kole Nakamura pouze remizoval s Potkinem a Naiditsch se dostal s Motylevem do silné časové tísně. Přestože se každý tah přidávaly 2 vteřiny, Motylev který byl pod útokem nechal stát dámu! Jak je vidět na konci videa už už chtěl zastavit hodiny, ale zahlédl ještě poslední trik a zdvojil věže. A Naiditsch mu skočil na špek a dostal třítažec, který ho stál bratru €2.500! To musíte vidět:-).

1.– 3. Nakamura, Movsesjan a Motylev po 9 4.-8. Potkin, Naiditsch, Nepomniači a Eljanov 8,5…52. Hráček 6,5…57. Hort 6,5….Kompletní výsledky

Vlastimil Hort baví svými historkami i nejsilnější šachistku světa.

Fischerovky pak nahradil „normální“ rapid. Mistrovství světa hrály 4 hráči a bohužel mezi nimi chyběl David Navara, který si účast vybojoval loňským vítězstvím v Openu. Osminásobného mistra světa Viši Ananda tak zkoušeli Magnus Carlsen, Morozevič a Polgárová. Po 5 kolech mělo chlapské trio shodně po 3 bodech, nejlepší žena planety už neměla s 1,5 bodem na finále nárok. V partii světové jedničky s dvojkou slavil úspěch i podruhé Anand, a tak zbyl na Morozeviče pouze souboj o bronz. Ten byl dlouho napínavý – rozhodovala až 4. partie, ve které sou soupeřku porazil. Carlsenovi stačilo k postupu do finále jednou porazit Polgárovou a zbytek odremizovat. Ve finále na 4 partie si ale ani neškrtl – Anand totiž vyhrál úvodní 2 a poté podepsali soupeři dvakrát smír. Fenomenální Ind je tak mistrem světa v rapidu již 9. rok v řadě!

692 hráčů se pak sešlo v Openu, aby si jeden z nich vybojoval právo hrát příští rok finále mistrovství světa a pokusil se zkazit jubileum Anandovi. V jedenáctikolovém klání mělo po 5. kole ještě 9 hráčů plný bodový zisk a těšilo nás, že mezi nimi najdeme i nasazenou jedničku Sergeje Movsesjana. Ten ovšem po dvou remízách podlehl Eljanovovi a boj o příčku nejvyšší se mu tak značně vzdálil. Turnaji tak vévodil až do předposledního kola, kdy prohrál s Kasimdžanovem, mladý Rus Jan Nepomniači. To vyneslo do samostatného vedení Eljanova, který ale dal partii s Katerynou Lahno rychle za remízu a spoléhal se na pomocné hodnocení (nebo to bylo gentlemanství?). V hodnocení ho mohl překonat právě Nepomniači, ten ale stál s Barejevem značně podezřele. Tedy pouze do té doby, než Barejev spadnul na čas a posunul tak Nepomniačiho do příštího finále!

1. - 2. Nepomniači, Eljanov 9,5 3. – 11. Almasi, Najer, Lahno, Nakamura, Naiditsch…9…28. Movsesjan 8….32. Hráček 8….149. Hort 6,5….580. Matocha 4…590. Modrová Hana 4….Kompletní výsledky

Nejlepší hráči Openu – Nepomniači a Eljanov.

Stránky festivalu, kde najdete např. spoustu dalších krásných fotek.