Prague Chess Festival

Memoriál Vratislava Hory a Šachový tábor Bušínov

25.02.2009 06:59 | Mládež (nejen) sobě

Dovolte mi, abych Vám v krátkosti představil dvě mládežnické akce, o jejichž propagaci mne požádali jejich hlavní organizátoři. A jelikož se jedná o opravdu kvalitní akce, rozhodl jsem se jim vyhovět. Neberte to prosím jako nějakou ...

Dovolte mi, abych Vám v krátkosti představil dvě mládežnické akce, o jejichž propagaci mne požádali jejich hlavní organizátoři. A jelikož se jedná o opravdu kvalitní akce, rozhodl jsem se jim vyhovět. Neberte to prosím jako nějakou reklamu, pouze jako informativní článek o dvou podle mého velmi zajímavých šachových "svátcích", na které se domnívám je vhodné upozornit širší šachovou veřejnost, tedy i čtenáře našeho serveru.

Memoriál Vratislava Hory

Šachové kluby Staré Město a Boršice se rozhodly ve dnech 16.-17. května 2009 uspořádat I. ročník turnaje na počest v loňském roce zesnulé trenérské legendy Ing. Vratislava Hory. Konkrétně se jedná o soutěž čtyřčlenných družstev do 12 (1997 a mladší) a 18 let (1991 a mladší). Hrací tempo bude 2x25 minut, 9 kol, bodování olympijským systémem. Vítězové obou kategorií obdrží pohár, první tři družstva medaile, všichni účastníci věcné ceny. Každý šachový klub (příp. země) může vyslat libovolný počet družstev, každé musí mít svého vedoucího staršího 18 let. V každém zápase může nastoupit jeden host resp. cizinec.

Ing. Vratislav Hora se svou asi poslední svěřenkyní Martinkou Fuskovou.

Velkým lákadlem celé akce je sobotní večer, kdy se uskuteční beseda a simultánka s jeho bývalými svěřenci, což může být velmi pozoruhodné setkání pro všechny zúčastněné! Právě v sobotu 16. května totiž uplyne přesně rok od smrti pana Hory. Dovolím si zde citovat ředitele turnaje Milana Mrkuse: "Organizátoři by chtěli tímto oslovit bývalé svěřence, spolupracovníky a všechny, kteří mají jakékoliv materiály a chtěli by se o ně podělit s šachovou veřejností, ať se na ně obrátí. Rádi by na Memoriálu prezentovali vzpomínkovou brožuru, věnovanou tomuto vynikajícímu člověku." Účast mimo jiné přislíbil např. dlouholetý český reprezentant GM Zbyněk Hráček. Já osobně jsem nesmírně rád, že se takováta akce bude pořádat, a organizátorům přeji, aby se vydařila ke spokojenosti jejich i všech zúčastněných!
Podrobnější informace k celé akci včetně propozic si můžete prohlédnout zde, kde si můžete přečíst rovněž stručný životopis Vratislava Hory. "Domácí" pozvánku si můžete pročíst zde.

Šachový tábor Bušínov 2009 aneb Šachové eldorádo

K letním prázdninám neodmyslitelně patří tábory, a to samozřejmě i tábory šachové. Hlavní duší jednoho z nich je IM Richard Biolek, a právě tento tábor lze klidně nazvat letním šachovým soustředěním. Jeho tradice se line od roku 1997 ve Středolesí přes mnoho let na Čartáku až po Bušínov 2006, Buchlovice 2007 a Domašov 2008. A letos tedy po třech letech opět Bušínov, konkrétně v termínu 30. června - 9. července 2009.

IM Richard Biolek, duše táborů Středolesí, Čarták, Bušínov, Buchlovice a Domašov a vlastně celého Olomouckého kraje.

Na těchto táborech se postupně prostřídali snad všichni silní současní "dvacátníci", jmenovat všechny snad ani nemá cenu. Intenzivní šachová výuka probíhá několik hodin denně, o přednášky se stará v posledních několika letech zaběhnutá čtveřice GM Marek Vokáč, IM Pavel Šimáček (čerstvý mistr republiky!), IM Richard Biolek a IM David Kaňovský (+ překvapení!:)). V programu samozřejmě nechybí ani celotáborová soutěž, oddílové hry či různé sportovní vyžití. Na konci tábora navíc všichni účastníci obdrží táborovou příručku. Loni to například byly Nejslavnější turnaje šachové historie. (Mimochodem, příručky z předchozích let se dají stáhnout na stránkách chess.cz, konkrétně zde.) Takže neváhejte, pokud Vám je 8-16 let a cítíte se dostatečně odvážní, tato akce je pro Vás jako stvořená...:)
Propozice tábora včetně přihlášky si můžete prohlédnout zde.

1x 398x David Kaňovský
Fotogalerie
Komentáře (1) Aktualizovat
25.02.2009 16:43 | Autor neznámý

Memoriál Vratislava Hory - dnes přislíbil účast i GM Vlasta Babula