Titul mistra Slovenska získal FM Klemanič

04.04.2009 17:59 | Mistrovství Slovenska v řešení šachových problémů

Letošní mezinárodní mistrovství Slovenska v řešení se konalo v Košicích 28.-29. 3. Na startu se sešlo 20 účastníků z šesti zemí: domácích řešitelů bylo třináct, sestavu doplňovala trojice Čechů a po jednom zástupci Chorvats...

Letošní mezinárodní mistrovství Slovenska v řešení se konalo v Košicích 28.-29. 3. Na startu se sešlo 20 účastníků z šesti zemí: domácích řešitelů bylo třináct, sestavu doplňovala trojice Čechů a po jednom zástupci Chorvatska, Maďarska, Polska a Ukrajiny. Dva řešitelé byli nositeli titulu IM, pět dalších FM. Z domácí špičky scházel zejména IM L. Salai. (foto: Před místem konání čekala na účastníky příhodná plastika - mozek)

Úlohy prvního dne (dvojtažky, trojtažky a studie) nebyly jednoduché a všichni soutěžící více či méně ztráceli. Na čele mohl přespat Nikola Predrag (CRO) se ziskem 36 bodů (z možných 45), o bod méně měli M. Dragoun a V. Kopyl (který dokázal pouhých pět bodů ze dvojtažek kompenzovat plným bodovým ziskem v dalších dvou kolech), o další dva body zpět čekali na svou příležitost M. Voráček a E. Klemanič.

Skladby druhého dne (pomocné maty, mnohotažky a samomaty) vyřešil beze ztrát M. Dragoun, který si tak vybudoval před zbytkem startovního pole náskok více než deseti bodů – o jeho vítězství rozhodlo hlavně kolo mnohotažek, kde na druhého nejlepšího získal šest a na nejbližší pronásledovatele devět bodů. Na druhé místo se úplným bodovým ziskem v posledním oddělení propracoval další český zástupce M. Voráček, třetí skončila nasazená dvojka V. Kopyl. Titul mistra Slovenska získal celkově čtvrtý E. Klemanič, další slovenské medaile si možná trochu překvapivě odnesli S. Vokál a O. Mihalčo. Vítězem kategorie juniorů se stal T. Peitl (22 bodů, celkově 14. místo), v celkovém pořadí bezprostředně následovaný stříbrným P. Zavackým (15 bodů) a bronzovým J. Kolčákem (14,5 bodu).

Pořadí: 1. IM M. Dragoun 80 bodů / 292 minut, 2. FM M. Voráček (oba CZE) 69 / 348, 3. IM V. Kopyl (UKR) 68 / 315, 4. FM E. Klemanič (SVK) 63,5 / 350, 5. FM N. Predrag (CRO) 62 / 354, 6. S. Vokál 53,5 / 354, 7. O. Mihalčo (oba SVK) 53 / 350, 8. R. Królikowski (POL) 52,5 / 360, 9. FM Ľ. Širáň 50,5 / 351, 10. FM M. Kolčák 43,5 / 352, celkem 20 účastníků.

Trojice vítězů, zleva druhý Miroslav Voráček, první Michal Dragoun a třetí Valerij Kopyl

V sobotu 28. 3. odpoledne byly na programu doprovodné soutěže. V první z nich, quick show, se vždy na minutu promítne všem řešitelům dvojtažka, za zapsání správného úvodníku má řešitel + 1 bod, za špatný - 0,9, za žádný nulu. Méně používaná slovenská modifikace spočívá ještě v tom, že po minutě se promítnutý diagram odsune, ale je vidět ještě další půl minuty, zatímco již běží minuta na řešení nově objeveného. Soutěžící se tak musí navíc rozhodnout, zda se pokusí dořešit první (pokud jej už nemá hotový, což se ale nestává), nebo se pustí rovnou do nového. V této soutěži zvítězil M. Dragoun (14 bodů) před R. Królikowskim (6,4 – aspoň myslím, protože všechny výsledky jsem si nezapamatoval a v tištěné podobě je nemám). Další soutěží je solving show – řešení dvojtažek, promítnutých vždy na tři minuty, vyřazovacím systémem, přičemž při uvedení špatného prvního tahu získává bod soupeř (jednotlivé úrovně vyřazovacího pavouka byly do tří získaných bodů, finále do pěti). I zde zvítězil M. Dragoun, který ve finále porazil V. Kopyla 5:4, v souboji o třetí místo zvítězil M. Kolčák nad M. Voráčkem 3:2. Novinkou byla rekonstrukční soutěž, v níž má soutěžící za úkol z úplného zápisu řešení najít co nejekonomičtější (ale zároveň korektní) postavení dané skladby (zde byly předloženy tři dvojtažky). Svoji sbírku vítězství si zkompletoval M. Dragoun, který získal minimální počet bodů u dvou ze tří skladeb (třetí se nepodařilo správně zrekonstruovat nikomu), druhý skončil Ľ. Širáň.

Juraj Kolčák (vpravo) vysvětluje rozhodčímu Bohuši Moravčíkovi, kolik bodů by si představoval přidat

Podle výrazu Nikoly Predraga se zdá, že mu všechno není úplně jasné

Jako ukázku soutěžních skladeb přinášíme tentokrát trojtažku. V ní je třeba hru baterie na šesté řadě nějakým způsobem připravit, okamžitý odtah jezdce nevychází pro tahy černého jezdce se šachem. Samozřejmě má potom úloha i několik variant.