MČR v bleskovém šachu 2006

10.12.2006 08:00 | Turnaje

Včera se v Praze konalo MČR v bleskovém šachu jednotlivců. Hrály se 3 oddělené kategorie – muži, ženy a mládež. V každé kategorii postupovali po 13 kolech nejlepší 4 do semifinále. Vyřazovací boje pak byly na 2 partie, případně...

Včera se v Praze konalo MČR v bleskovém šachu jednotlivců. Hrály se 3 oddělené kategorie – muži, ženy a mládež. V každé kategorii postupovali po 13 kolech nejlepší 4 do semifinále. Vyřazovací boje pak byly na 2 partie, případně náhlou smrt.
Nejsilnější zastoupení jsme měli v kategorii mužů, kde 36 borců dalo dohromady průměrný rating 2366.
Své kvality prokázali především GM Radek Kalod a GM Petr Hába, kteří se 9,5 resp. 9 body dostali do semifinále z prvních dvou příček. Jako nebezpečný blicař se ukázal i v 1. lize hostující IM Petr Pisk (8 bodů, 7. místo). Méně spokojený asi bude s dnešním vystoupením GM Marek Vokáč, kterému se nevydařily poslední 2 kola a propadl se z bojů o finálovou účast až na konečné 13. místo (7 bodů). Spokojený nemůže být ani Tomáš Kulhánek – 6 bodů, 25. místo. Až na chvostu vybraného startovního pole (startovalo 10GM, 10IM, 3FM, přeborníci krajů a zástupce sponzora) najdeme Honzu Vránu se 4,5 body. Získal ale skalp IM Davida Kaňovského, remizoval s FM Štrossem a Neklanem Vyskočilem z Brna.
Petr Hába skončil v semifinále na štítě po základní části třetího GM Poláka. Radek Kalod ale přešel přes čtvrtého Michala Konopku. Souboj dvou Brňáků, Kalod – Polák, rozhodla za stavu 1 - 1 až náhlá smrt (bílý 5 minut, černý 4 minuty ale stačí mu remíza). V té uspěl Tomáš Polák a stal se tak přeborníkem ČR v bleskovém šachu 2006!
Na startu ženského mistrovství se sešlo úctyhodných 28 šachistek s průměrným ratingem 2119. Pouhé 4 remízy ztratily v základní části WGM Eliška Richtrová a favorizovaná IM Jana Jacková. Ta si v semifinále poradila s WFM Hanou Kubíkovou. Richtrová ale narazila na Kateřinu Němcovou, která se přes ní po tuhém boji prodrala do finále. V něm ale nestačila na Janu Jackovou, která tak může slavit titul.
V kategorii mládeže bojovalo 46 adeptů i za účasti 2 našich – Petra Kučery (6,5, 23. místo) a Honzy Oreského (5 bodů, 39. místo). V semifinále vyřadil FM Žilka FM Malinovského (oba A64 Grygov) a Marek Příborský (Plzeň) Vojtěcha Rojíčka (BŠŠ Frýdek-Místek). Ve Finále nedal ale favorizovaný Žilka Příborskému šanci a získal přebornický titul.