Alien Chess

Lékó své šance nevyužil

02.06.2008 08:00 | Ostatní

Do včerejšího dne probíhal v maďarském Miscolci již tradiční zápas v rapid šachu mezi domácí jedničkou Peterem Lékó a jedním z hráčů užší světové špičky. Tím byl letos sedmnáctiletý Magnus Carlsen z Norska – hráč čí...

Do včerejšího dne probíhal v maďarském Miscolci již tradiční zápas v rapid šachu mezi domácí jedničkou Peterem Lékó a jedním z hráčů užší světové špičky. Tím byl letos sedmnáctiletý Magnus Carlsen z Norska – hráč číslo 5 současného žebříčku FIDE.

Po 2 zahřívacích remízách v úvodním dni, propásl Lékó svou cz/index.php?orderby=1785" target="_blank">šanci ve třetí partii, což ho zřejmě natolik negativně ovlivnilo, že prohrál téměř bez odporu ve 4. hře. Po dni volna pak následovala druhá polovina zápasu.

A začala podobně jako v třetí partii. Magnus ztratil pěšce a dostal se do připrohrané věžovky. Lékó ale nevyužil svou šanci a partie skončila remízou. V 6. partii Lékó Magnuse k ničemu nepustil a byla z toho také plichta. V předposlední partii získal Lékó bílými výhodu ze zahájení a tlačil. Norovi se ale podařilo tlaku odolávat a propasíroval svou věž na 2. řadu. Lékó ale chtěl vyhrát, a tak se vyhnul výměně věže s pravděpodobnou dělbou bodu a vzal namísto toho pěšce, který se ukázal jako notně otrávený. Magnus trestal nekompromisně, a to přesto, že nenašel jednoduchý čtyřtahový mat. Poslední partie byla tak již pouhou formalitou. Tomu odpovídal i průběh – v dámské indické se během 27 tahů vyměnilo téměř vše a věžová koncovka s 3 pěšci na obou stranách nedávala nikomu šance na výhru.

Magnus Carlsen se tak po Kramnikovi stal druhým hráčem, který v těchto zápasech Petera Lékó porazil. Konečné skóre je 5:3 pro mladého Nora. Lékó si může spravit chuť již za týden v Arménii, kde je jedním z 8 účastníků supersilného rapid turnaje Chess giants. Největšími hvězdami budou Morozevič a Aronjan.Předtím se oba soupeři potkali ve španělském Linaresu.

web partie
0x 714x Viktor
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat
Připravuje se