Krajské přebory škol

02.03.2007 08:00 | Turnaje

V úterý 27. února se sjeli mladí adepti šachové hry z celého kraje do České Lípy. ZŠ Dr. Tyrše zde pořádala krajské kolo přeboru škol v šachu – 1. a 2. stupeň. Jelikož ne ve všech okresech proběhlo kolo okresní, byla soutěž ...

V úterý 27. února se sjeli mladí adepti šachové hry z celého kraje do České Lípy. ZŠ Dr. Tyrše zde pořádala krajské kolo přeboru škol v šachu – 1. a 2. stupeň. Jelikož ne ve všech okresech proběhlo kolo okresní, byla soutěž otevřena pro všechny zájemce. Českolipské okresní kolo ve všech 3 vypsaných kategoriích jsme pořádali v Novém Boru a jeho výsledky si můžete připomenou ve straším novoborsky-sk.cz/clanky_archiv.php?modul=&nazevsou=&orderby=380&autor_clanky=&kategorie_clanky=%&kam=220&max=584&odkud=200" target="_blank">článku.

V kategorii 1. stupeň se na startu sešlo 6 týmů po 4 hráčích. Jak se to tak u menších dětí stává, výsledky byly nevyrovnané a konečné pořadí jen těsné. Vítězství pro sebe vybojovali žáci ZŠ Vrchlického Liberec ziskem 13,5 bodu. Za týmovým úspěchem stojí především 100% zisk bratří Suchomelů na prvních dvou šachovnicích. Jen o půl bodu méně mělo domácí Áčko ZŠ Tyršova, za které po 4 bodech nasbírali Pavel Šťastný na dvojce a Stanislav Heniš na čtvrté šachovnici. Bronz si odváží ZŠ Aloisina výšina Liberec.

V kategorii 2. stupeň zvítězila s dvoubodovým náskokem ZŠ U lesa Nový Bor zastoupená šachisty z kroužku při DDM Smetanka pod vedením mezinárodního velmistra Roberta Cveka – Oldou a Radkem Mahdalovými, Tomášem Krieschem a Ondřejem Sládečkem. Po 19 bodech pak získala gymnázia z České Lípy (Bureš, Ištván, Bičiště a Škoda) a Mimoně (Mrlík, Bendová, Štěrbová a Michailidis). Jen o půl bodu méně nasbírala družstva ZŠ Dr. Tyrše Česká Lípa a Gymnázia Semily. Hrálo celkem 8 škol, výsledky jednotlivců nemáme zatím k dispozici.

Postup na celorepublikové finále 27. – 28. března v hotelu Petr Bezruč v Malenovicích si vybojovala vždy dvě první družstva. Původně byl turnaj vyhlášen podle systém hodnocení družstev, v rámci sladění s celou republikou a i podle vydaných propozic bylo ale potřeba přejít na systém olympijský (nehodnotí se výsledky jednotlivých zápasů, ale pouze dosažené skóre), čímž se i celkové pořadí a postupy mění. Pořadatel se zúčastněným omlouvá za toto nedopatření.

Jen pro úplnost dodávám, že krajské finále středních škol proběhlo v Liberci 15. února. Výsledky nejsou ale nikde k dispozici, nepomáhá ani nový krajský web, který změnil zatím pouze formu, nikoliv obsah. Z našeho oddílu se ale v zastoupení Gymnázia Česká Lípa turnaje zúčastnili Jan Vrána a Jan Oreský. Oba sice vyhráli všechny své partie, na vítězství to však nestačilo.